ALGEMEEN WEEKBLAD L Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Gedempte Oude Gracht 63. Kantoor voor redactie en administratie: Telefoon 141. HAARLEM. 10e Jaargang. ZATERDAG 20 Mei 1916 No. 21. Het Bloemendoidsch Weekblad. Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Advertentiën 10 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 4 bladzijden. GEMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde de Raad. Alle le den waren aanwezig, en van het nieuw- gekozen lid, den heer Verdegaal, althans reeds de geloofsbrieven, welke door de lieeren Bornwater, Bijvoet en De Roo on derzocht en in orde bevonden werden. Bij de behandeling der Ingekomen Stuk ken was er heel wat te bedisselen. Zoo telde het dagelijksch bestuur voor, de 'atsgenooten, die door inkwartiering ge troffen waren, boven de reeds toegekende -0 cents per dag ook nog dagelijks 70 its te verstrekken. Bij mekaar f 1,50 s, vanwege den duren tijd. De heer Laan had gehoord, dat men in kwartierden voor 1,10 per dag uitbe- teedde, en vraagt terecht wie de over gietende veertig centen in den zak zul- steken. Deze vraag werd niet recht- eeks beantwoord. Wel meende de heer ding van Berkhout, dat den men en 1,50 toekwam als vergoeding. De 7" cents worden toegestaan. We vernemen nu, dat aan de Zuidlaan sloot gedempt is. Onkosten 300, t was nu eenmaal zoo. Goed, ja, kon aald worden. Gedeputeerde Staten had- de afschaffing der kermis goedgevon- ti. Een gemeenteveldwachter werd be- md. Aan mejuffrouw Hoog, onderwij- es aan de M. U. L. O. verleende de raad haar verzoek, eervol ontslag. Voor stellen tot het oprichten van een vuilnis- iagplaats vlak bij de M. U. L. O., wor- door B. en W. en dan ook door den "ind in de geboorte verstikt. Een verzoek Rollandspad, Rollands- en Dompvloeds- te verbeteren, wordt teruggekaatst ü.iar de hoofden der particulieren-eige naars dier wegen. Een schaftlokaal voor de gemeente-werklieden zal er ko men. Aan den tijdelijken teekenaar der gemeente, thans onder de wapenen, wordt vn driemaandelijksche toelage van 100 'gekend. Een voorstel van het dage- liiksch bestuur, om 50,subsidie te geven voor een ophanden tentoonstelling i gemeente-financieel gebied, wordt afge- 1- etst. De heer Laan gelooft, dat trouwens geen enkel raadslid naar zoo'n tentoon stelling gaat kijken. Het dagelijksch be: stuur stelt nu een heel verstandige zaak voor, n.l. de M. U. L.-school nu eindelijk eens tochtvrij te maken. Er was een ad vies te dezer zake ingekomen vanwege de Schoolcommissie. De priis (niet van het advies, maar van het tocht-vrij maken, wel te verstaan) is 650,—. Voor dat geld kunnen op de bedreigde plaatsen dubbele ramen komen. De heer Laan wil die ramen aan den binnenkant doen aanbrengen. De voorzitter wil eerst laten onderzoeken of zoo iets wonderlijks kan, maar de heer Laan wil een besluit genomen zien. De heer De Roo denkt er ook zoo over. En deze heeren krijgen hun zin. Het crediet, van vermoedelijk wel iets meer dan 650,wordt verleend. Omtrent een nieuwen duurte-toeslag voor gemeente ambtenaren ontstaat een klein meenings- verschil. De heer Koolhoven voelt veel voor dien toeslag, want al verdienen die menschen vrij behoorlijk, de levensbe hoeften zijn thans duur, en verval is iets, waar deze lieden maar weinig van te doen hebben. De voorzitter deelt bij deze gele genheid mede,dat zij weliswaar eigenhandig geen fooien aannemen, maar deze in een pot doen, welke pot, onder de belangheb benden verdeeld, zoowaar nog voor elk 'n 50,per jaar opbracht. De heer De Waal Malefijt wil geen toeslag geven, maar in het najaar aan elk een voorraad steenkolen of aardappelen toekennen. De heer Teding van Berkhout zegt, dat steen kolen en aardappelen heel nuttige dingen zijn, maar wol om kousen te stoppen, klee- dingstukken en schoenen moet je ook niet uitvlakken. De heer De Waal Malefijt wil de voedselvoorziening uitbreiden tot de andere werklieden, die het slechter heb ben dan de gemeente-arbeiders. Maar de heer Laan meent, dat de gemeente alleen met haar eigen werkvolk noodig heeft. Het dagelijksch bestuur zal nu nog eens nader onderzoeken wat er aan te doen is. Heele hoopjes menschen worden nu be noemd tot leden en plaatsvervangende le den der stembureaux overeenkomstig ar tikel 61, 2e lid, der kieswet, en daarna idem idem voor de stembureaux voor de a.s. Staten-verkiezing. Aan de beurt zijn thans de verzoeken om ontheffing van bepalingen der bouw verordening. De meeste verzoeken worden toegestaan, en voor de zooveelste maal komt ter spra- de de eigenaardigheid eener bouwveror dening, die er slechts is om de menschen ervan te ontheffen. Het is den oplettenden raadsleden niet ontgaan, dat er steeds meer liefhebbers voor rieten daken zich opdoen, en de raad dat maar goedvindt ook. Mits er een brandkraan dichtbij voor handen is. Bij de discussie blijkt dat een dak van riet en een dak van stroo twee verschillende dingen zijn. O zoo. Aan de K. E. M. wordt hierna een stukje grond in erfpacht gegeven. Dat is gauw ge beurd. En reeds zijn B. en W. weer daar met een voorstel tot rioleering van een gedeelte der Dompvloedslaan. De heer Burdet wil gratis grond afstaan, zand ge ven om de sloot te dempen, mits de ge meente een riool laat leggen. De Bloemen- daalsche weg wordt er breeder en aan zienlijker door; de kosten zouden 1552, bedragen. B. en W. zijn er glad voor. De heer Bornwater zou de geheele sloot langs de Dompvloedslaan gedempt willen zien; thans is het een vieze boel. De heer Koolhoven meent, dat de gemeente op die manier een aardigen verkeersweg als van zelf krijgen kan, met voorbijgaan van de sjofele Dompvloedslaan, welke men in den volsten zin des woords dan links kan laten liggen. Dit kan echter alle maal later nog gebeuren. Eerst dient het gedeelte nabij den Bloemendaalschen weg gedempt. En zoo wordt dan ook besloten. Voorts keurt de raad een voorstel tot een rioleering in het Bloemendaalsche Park goed, om daarna voor 2000,bermen met daarop staande boomen langs Zand- voorterlaan en Doodweg aan te koopen van den heer Teding van Berkhout, die juist daareven de raadszaal verlaten had, doch al spoedig weer ter plaatse verscheen om de heuglijke tijding te vernemen. Een voorstel tot verleenen van een bij slag van 100,op het pensioen van den oud-agent Heidweiller wordt goedgekeurd. Een onderwijzeres aan de M. U. L.-school moet worden benoemd. Op de voordracht stonden de dames Koper, Van de Vliervoet en Blankevoort; benoemd werd de tweede. Eenmaal met de benoemingen doende, kwamen er nu nog twee, en wel die der heeren De Groot en Waller als leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Drie verordeningen, n.l. eene op de levering van duinwater, eene op de rege ling van het toezicht op eet- en drink waren enzoovoorts, en eene op den ver koop van melk, moesten worden vast gesteld, maar ze werden dat nog niet; moeten eerst gedrukt en aan de leden toe gezonden worden; dan zullen we verder kijken. Een omvangrijke bespreking heeft nu plaats naar aanleiding van een door het dagelijksch bestuur voorgestelde wijziging van het uitbreidingsplan. Het betreft de .Julianalaan. De Binnenlandsche Exploita tie-maatschappij stelde voor den weg te versmallen. Verscheidene leden zijn daarop tegen. De heer Teding van Berkhout stelt aan het dagelijksch bestuur voor, de zaak nog eens nader te bekijken, en er een volgenden keer mee voor den dag te ko men. Accoord. Zoo wordt besloten. Eene instructie voor den opzichter doodgraver der nieuwe algemeene begraaf plaats wordt nu vastgesteld, en als dit ge schied is, kan gevoegelijk de man ook worden benoemd. Gemakkelijk gaat dat echter niet. De candidaten Kranenburg en Schipper krijgen herhaaldelijk beiden zes der uitgebrachte stemmen. Als dit drie maal gebeurd is, zit er, volgens het regle ment, niets anders op dan te loten. Kra nenburg wint het, en is dus benoemd. De heer Bijvoet vindt, dat het te laat wordt. De voorzitter denkt daar anders over, en gaat rustig verder. Voorgesteld wordt in de verordening op db heffing van den Hoofdelijken Omslag irt plaats van 115.000,te lezen 125.000,wordt goedgekeurd. Dan wordt de derde Suppletoire Begroo ting dienst 1915 vastgesteld op een totaal Van 123.516,30, en de eerste suppletoire begrooting dienst 1916 op 2400,Af- en overschrijvingen begrooting dienst 1915 worden vastgesteld op 7920,Een Voorstel tot het doen van betalingen uit de post Onvoorziene Uitgaven dienst 1915 tot een bedrag van 588,55 wordt goed gekeurd. De kohieren schoolgeld eerste kwartaal 1916 worden vastgesteld voor de M. U. L. school op 3022,40, voor de 0. L. school op 635,34. De Woningbouw punt 25 der agenda ijlt aan ons oog voorbij als een schitterende luchtspiegeling, en de rondvraag biedt gelegenheid tot het ventileeren van luimige en ernstige inval len. De heer De Roo vraagt waarom het hek der nieuwe begraafplaats niet b. v. bij Hoogenbirk gemaakt is. De voorzitter ant woordt, dat een aanwijzing der architecten was gevolgd, maar de bedoeling geenszins was, een plaatsgenoot voorbij te gaan. De heer Van der Vliet wil dan ook den naam van den fabrikant niet langer op het meer genoemde hek dulden, en daar is doen aan; de naam zal verdwijnen. De heer Jacometti verhaalt van een bewoner van den Hoogen Duin-en-Daalschen weg, die 's avonds om elf uur een brandje in het duin signaleerde, en de brandweer opbel de, om zich twee uur later per telefoon door de brandweer de vraag te hooren stellen of het nog noodig was dat ze uit rukteDe oud-vaderlandsche kalmte en bezadigdheid blijken de wereld nog niet uit. De heer Bispinck wil weten hoe het staat met de lantaarn en het bord „verbo den inrij", die de veiligheid ter hoogte der trambrug over de Delft bij het begin der Kleverlaan moeten verzekeren, en ver neemt, dan bij de trammaatschappij een aanvrage plaats had, doch nog niet beant woord werd. De openbare zitting is ten einde. Wel laat, doch het is beter laat dan nooit. De raad omhult zich daarop met de sombere sluiers van het mysterie, en verdiept zich in de loodzware problemen der belasting reclames en nog meer. S. VAN EENE TENTOONSTELLING, SLECHTE WEGEN, HET UITBREI DINGSPLAN EN NOG IETS. Er is geen schooner land dan Nederland en in Nederland, geen schooner gemeente dan Bloemendaal. Dat staat voor ons allen vast. Het ideaal zou zijn bereikt, indien er ook geen beter bestuurde gemeente ware. Het besturen eener gemeente is in ons land een zeer dankbaar werk. De macht onzer gemeentebesturen is bizonder groot. Het besturen eener Nederlandsche ge meente is te vergelijken met het z.g. inten sief bebouwen van een stuk land. De land- en tuinbouwwetenschap gaat tegen woordig zoo ver, dat een boer of tuinder niet meer kan volstaan met zoo te hande len als zijn vader; hij moet veel weten wil hij zijn bedrijf met vrucht uitoefenen. Onze gemeentewet geeft een uitnemend maar een vrij samengesteld stramien aan een gemeentebestuur om op te werken; men kan dus spoedig en met vrucht wer ken, mits men de wet kent. Maar tevens moet men om welbewust en met enthousi asme te werken, zich eene voorstelling hebben gevormd van wat men bereiken wil. Van elk raadslid in elke Nederlandsche ge meente, allereerst van elk lid van het da gelijksch bestuur behoort dus door de kie zers te worden geëischt, dat hij de hoofd denkbeelden onzer gemeentewetgeving als zijn eigen gedachten bij zich draagt en dat hij voor zich heeft wat hij in de ge meente gesticht, geschapen wenscht te zien. Verschillende staatkundige partijen hebben dit laatste voor hare leden in een gemeente-program neergelegd. Toetsen wij aan bovenstaande beginselen de handelingen van onzen raad, dan rijst de vraag of niet in eenig opzicht leden van dit college nog wel eens te kort schieten. Hierop te wijzen is de plicht der pers, door wier bemiddeling de kiezers te weten ko men, wat zij aan hunne vertegenwoordigers hebben. Tot lof van de belangriike vergadering van j.l. Donderdag mag gelden, dat deze in afwijking van eene vroegere, laat ons hopen voor goed verouderde, gewoonte, de deuren lang heeft opengehouden. Wel niet lang genoeg, immers over den arbeiders- woningenbouw, het brandende vraagstuk van dezen tijd, schijnt opnieuw in besloten zitting beraadslaagd te zijn (de burge meester zeide iets in dien geest aan den heer Bijvoet). Dit komt ons niet juist voor. want de kiezers behooren te weten, wat zij hoofd voor hoofd, aan elk lid van den raad in belangrijke zaken als deze hebben. Men moet weten, welke leden dien bouw ruiterlijk willen en welke van hen met klem daarvoor (lijden niet al leen, maar ook) strijden, welke leden verkapte tegenstanders zijn, en welke zich op den stroom van anderen la ten meedrijven. Want openlijke tegenstan ders telt het plan tot dien woningbouw eigenlijk in onzen raad niet meer. Dat zou ook wel wat kras zijn, nadat de woning wet nu reeds 15 jaar geldt en alle omlig gende gemeenten (Zandvoort, Benne- broek, Heemstede, Haarlemmerliede c.a.. Velsen en zelfs Spaarndam) in dit opzicht praktische uitkomsten hebben verkregen, waarop velen van hen met trots kunnen bogen. Bloemendaal, hoewel de rijkste ge meente van allen, komt in dit opzicht zoo ongehoord laat achteraan, dat het zijn op dit gebied verloren naam van behoorlijk bestuurde gemeente slechts terugkrijgt, in dien het nu iets zeer goeds weet te stich ten. Er hangt nu een plan in de lucht op het verkregen terrein, behalve woningen, een school te stichten ter vervanging van de school bij het station. Geen prettigen indruk maakte het, dat het voorstel van B. en W. om een kleinen steun van 50,te geven voor eene Ne derlandsche tentoonstelling op gemeentelijk finantieel gebied (Haarlem gaf 100, met gelach ontvangen en door niemand verdedigd werd. Tentoonstellingen geven een overzicht van behandelingswijzen en van bereikte uitkomsten op een gebied, dat in de praktijk aanleiding heeft gegeven tot moeilijkheden. Menig vakman heeft op tentoonstellingen veel geleerd. Waar het gemeentelijke finantie-wezen moeilijk en ingewikkeld is, valt er voor ontvangers, voor leden van dagelijksche besturen, op zulk een tentoonstelling veel te leeren, voor gewone raadsleden nog veel meer. De bijna toegejuichte opmerking van den' heer Laan „dat er toch niemand zou gaan kijken" gaf o. i. blijk van verkeerd inzicht in de plichten van een raadslid. Of hoe zou men het vinden, wanneer in eene ver gadering van huisvrouwen het bezoek aan eene huishoudtentoonstelling werd gehou den voor een paskwil Het deed ook vreemd aan, het adres der bewoners van Rollandslaan en Rollands pad, die klaagden over het slechte onderhoud dier openbare wegen, naar den papiermand verwezen te zien op den enkelen grond dat die wegen in eigendom toebehooren aan particulieren. Sinds wanneer wordt in onze gemeente ar tikel \19h der gemeentewet voor niet ge schreven gehouden, sinds wanneer wordt hier geen schouw over de openbare wegen gedreven, sinds wanneer worden eigenaren van openbare wegen vrij gelaten het ten hunnen last vallend onderhoud dier we gen van zich af te schuiven? Art. 179/z der gemeentewet draagt aan B. en W. op de zorg (voor zoover van hen afhangt) voor de instandhouding, bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der publieke wegen, enz. tot gemeenen dienst van allen be stemd. De door ons tusschen haakjes ge plaatste woorden willen zeggen dat er ook wel eens andere besturen (van het Rijk, van de provincie, van waterschappen, van andere gemeenten) met het onderhoud zijn belast, in dit geval hebben die besturen de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 1