4 Alleen echt met dit etiket KERK-AGENDA, Zondag II Juni. Haarlem: Ver. v. Vrijz. Herv. (Geb. Prot. bond); Eerste Pinksterdag 10 uur, Ds. Vorenkamp, Pred. te Leeuwarden. Eglise Wallonne, Dimancke le 11 Juin le premier du Peuteeóte, IOV2 beures du matin, Mons. Debry, Pasteur a Amsterdam. Collecte pour les Missions. Lundi le 12 Juin le second jour du Pentecóte, Pas de Serrice; Rem. Ger. Gem., Eerste PinksterdaglO u., Ds. Haeitjer.s. Tweede Pinksterdag, geen dienstEv. Luth. Gem., j Eerste Pinksterdag 10 u., Ds. deMeijere. Tweede j Pinksterdag, geen dienstVer. Doopsgez. Gem., Eerste Pinksterdag 10 u., Ds. Hylkema. Tweede Pinksterdag 10 uur Ds. Plantenga. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, Eerste Pinksterdag 10 u., Ds. Gunning, Emer. predikant. Tweede Pinksterdag 10 u., de heer ten Boom, Ber. j pred. te Made en Oud-Drimmelen. Heemstede: Ned. Herv. Gem., Eerste Pinksterdag 10 u., Ds. Oberman. Tweede Pinksterdag 10 u., Ds. van de Poel, Pred. te Enkhuizen. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u. Ds. B. Baljon. Tweede Pinksterd. 10 u. Ds.Weener. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 u, Ds. van j den Bergh van Eysinga. Tweede Pinksterd. 10 u. Ds. v. d. Bergh v. Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. Tweede Pinksterdag 10 u., S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg, 2£ uur, Ds. Creutsberg. Tweede Pinksterdag 10 u.. Ds. Creutzberg. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., 10 u., Ds. Luitinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. Tweede Pinksterdag 10 u„ Posthumus Meijjes. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. le Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stad s-o ibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. droote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. kans om altijd het rood, wit en blauw als onafhankelijke vlag te kunnen voeren, be kroond door de veldkleur der Oranjes. Vier voorwaarden somt Homer Lea op, die voor een kleinen Staat tot onontkoom bare annexatie door een grooteren leiden zullen. 1. Wanneer de kleine staat eene zooda nige ligging heeft, dat zijn bezit voor een grooteren staat noodzakelijk is in een toe komst-oorlog. 2. Wanneer de kleine staat geografisch eene zoodanige plaats bekleedt, dat zijne onafhankelijkheid den economischen groei van den grooten staat hindert. 3. Wanneer de kleine staat in politiek opzicht zoo ligt, dat zijn vermeestering voor de politieke expansie van den grooten staat van beteekenis is. 4. Wanneer de bevolkingen van beide Staten van hetzelfde ras zijn en verbin dingen van volkerenverkeer met elkander hebben. Het zal wel niet te veel beweerd zijn, te zeggen dat Nederland, België, Denemarken en Zwitserland geheel of ten deele aan die voorwaarden voldoen. De inval in België heeft bovendien in de praktijk reeds bewezen dat die stellingen bij de overwegingen van een grootere mo gendheid zwaar gewicht in de schaal leg gen. Wie tegenover Homer Lea vertroost wil worden, leze Kj ellén.-') In diens boek „Die Groszmachte", dat aan Duitschland een wereldhistorische zending toekent, wordt eene beschrijving van de acht groote mo gendheden der wereld beëindigd met de opmerking, dat macht niet het laatste woord is in de geschiedenis. Hooger staat de cultuur de mate van ontwikkeling van het geestelijke en stoffelijke, het zede lijke en het lichamelijke. Boven den kleinen staat zoo eindigt deze Hongaarsche professor staat de groote mogendheid. Maar boven de groote mogendheid staat de menschheid, die bei den voor hare bestemming noodig heeft. Ziedaar dus eene theoretische erkenning van hetgeen Nederland te leeren geeft. Maar de geschiedenis der volken wordt niet in en door boeken bepaald. Het levende volk maakt zijn eigen lot gevallen. De krachten in dat volk gelegd, beslissen over zijn lot. Het karakter vormt den meest beslissenden factor. Want alles kan bij slot van rekening geleerd worden. Maar karakter is de voor de ervaring on aandoenlijke kern. Het is zooals het is. Daardoor wordt voor volk en individu zijn lot of zijn noodlot bepaald. Om die reden is de kennis van dat volks karakter zoo voor den eigen staatsman, als voor den toekomstigen veroveraar van grooter belang dan alle andere kennis te samen. De Spaansche generaals door Phi lips II hier gezonden om elk verzet te bre ken; de Spaansche wetgeleerden door hem tot het regeeren van het Nederlandsche volk bestemd, de Spaansche rechters aan wien was opgedragen het doodvonnis aan het Nederlandsche volk bij gedeelten en „wettelijk" uit te voeren, zij kenden dat volk niet gelijk de biechtvader des konings het verstond. Napoleon ontzag voor zoover hij dat kon de gevoeligheden der Hollanders. En eigenlijk was hij, die de geschiedenis zoo goed kende, er overtuigd van, dat, waar dan ook in Holland zijn heer schappij zeker niet voor altijd wortel zou schieten. De beste tegenspraak van wat er deni- greerends over ons volk wordt gezegd, be staat in het nadruk leggen op het verleden. In het vertoonen van den adelbrief, die ons toekomt, of liever die ons volk toe komt. Dat volk zwijgt, gehoorzaamt, draagt de lasten en beraadslaagt zonder geraffineer- den arglist. Zijn wil is in het eind beslis send. De harde strijd om het bestaan heeft aan het volk gelegenheid gegeven in zich zelf een eenheid te vormen. Een eenheid, geborneerd als men wil, maar met groote karakterkracht. Zoo dwaas is daarom de voorstelling nog niet, dat de volksziel gelijk is aan den Oceaan in rust. Niemand kent daarvan de kracht, die niet den storm heeft bijgewoond. Met den beeldenstorm in de XVIe eeuw wierp de massa, die vijftig jaren de dwin gelandij der inquisitie had verdragen, on dervonden en gezien die zwijgend de brandstapels had zien rooken de teer^ ling. Al of niet door de edelen voorbereid Bakhuizen van den Brink trekt dat in zijn Cartons in twijfel die daad was beslis send. Van dat oogenblik af moest elke partij voor den dag komen. Aan de poli tiek van belangen moest een einde komen. Het volk zelf riep noodlot of verlossing op. Het voorspel van den 80-jarigen oorlog was feitelijk daarmede geëindigd. Dit wordt niet gezegd in de meening, dat zoo iets zich weer zou voordoen. Indien het waar is dat de geschiedenis zich herhaalt nooit geschiedt dat in de zelfde vormen. Maar wel wordt het gezegd om er aan te herinneren dat het „niet-redeneerende" volk op het toppunt van wanhoop een slag kan toebrengen, die alle staatkundige en militaire berekeningen als een kaartenhuis kan doen ineenstorten. Geen staatsman, die werkelijk staatsman is, zal de teekenen van de volksstemming verachten. Zonder te spreken weet de massa haren wil ken baar te rpaken. Geen veldheer, die niet een volksoorlog met huivering begint. Homer Lea beroept zich behalve op de logica der cijfers op historische voor beelden. Hij spreekt van eene biologische wet die het opkomen en ondergaan van staten en volken zou beheerschen. Een geweldig „fatum" drukt volgens dien „krijgshafti- gen" Amerikaan de wereld. Dat fatum kan volgens hem alleen door materieele kracht bezworen worden. Voor het bestuur van eene Hoogere Macht is bij hem geen plaats. Hem, die de lotgevallen van het men- schelijk geslacht, die geschiedenis van zijn vaderland bestudeert van een hooger plan dan van het materialisme alleen moet een dergelijk standpunt als van Homer Lea eenzijdig voorkomen. Maar zelfs toegegeven dat in het alge meen H. L.'s stelling opgaat, dan staat daar de geschiedenis van de eerste jaren uit onzen tachtigjarigen oorlog als een ge weldig tegenbeeld. Als een onwederspre- kelijk bewijs, dat het niet materieele kracht alleen is, die altijd beslist. Dat de wiskun dig berekende einduitkomst kan falen door factoren, die langs materieelen weg' niet te berekenen zijn. Indien er ooit grooter verschil was tus- schen aanvaller en verdediger wat strijd middelen betreft, dan was het wel toen. De offers door de Hollanders en Zeeuwen toen gebracht op hun eigen gebied, waar elke duim gronds spreekt van een doodelijken strijd, dwingen nog de bewondering van alle volken en alle tijden af. Voor alle tijden is die grond daarom klassiek. Het is een schoon beeld. Prins Willem van Oranje sluitende een verbond met den Potentaat der Potentaten. Gesteund door een volk, wiens macht belachelijk gering wiens ontembare vrijheidszucht en zede lijke moed onmetelijk groot waren. Marnix van St. Aldegonde heeft driehonderd jaren voor den inval der Duitschers in België het lied gedicht: Mijn schilt ende betrouwen Zijt Gij, o Godt, Mijn Heer! Op U soo wil ick bouwen Verlaat mij nimmermeer. Dat ick toch vroom mag blijven U dienaar, t'aller stondt, De tiranny verdrijven Die mij 't hert doorwondt. Ziedaar ten slotte de korte omschrijving van de hoogste eigenschappen van het Nederlandsche volkskarakter, die beslis send zijn gebleken in de worsteling tegen de wereld. Individuen zoo zegt Homer Lea vormen slechts in zooverre een werkelijk deel der wereld, voor zoover hun ras of de herinnering er aan voortduurt. Aan beide voldoet het Nederlandsche volk. Het ras zoowel als de herinnering aan het verleden duren voort. Dat is te danken aan het Nederlandsche volkska rakter, waarop de vreeselijkste dwinge landij, die ooit werd uitgeoefend, zich de tanden heeft stomp gebeten. (Wordt vervolgd.) H. A. Ritter. Deze artikels zijn ontleend aan het„Utrechtsch Dagblad". The day of the Saxon (Des Britischen Rei- ches Schicksalstnnde. Mahnwort eines Angel- sachsen. Von Homer Lea. Aus dem Englischen mit einer Einführung von Graf G. von Reventlow, 1913. 2) Die Groszmachte der Gegenwart (Die Welt- geschichtliche Bedeutung des gegenwartigen Krieges und Deutschlands Weltgeschichtliche Mission) 1914. KRONIEK DER WEEK. 3 Juni. De „Daily Mail" bevat een merk waardig artikel over het ontwaken van Azië. Het behandelt de opkomst van Azië en stelt deze tegenover Europa's innerlijke verscheurdheid. Het slot luidt ongeveer aldus: „Het voornaamste Aziatisch gevaar is van industrieelen aard. Het moge dan al langzaam naderen, maar mettertijd zullen wij het onder de oogen moeten zien. Ter wijl wij onzen rijkdom vernielen, ontwik kelt zich in het Oosten langzamerhand de mogelijkheid eener concurrentie, veel groo ter dan die welke wij van Duitschland te vreezen hebben." ri'i .u' Schrijvend over den zeeslag bij Jutland, waaromtrent intusschen meer en meer bizonderheden bekend werden, wijst een militaire medewerker van de Manches ter Guardian" erop, dat het succes der Duitschers daarbij vermoedelijk te danken is aan hun beteren verkenningsdienst. Ook andere Engelsche bladen laten zich in dien geest uit, en stellen in het licht het voor deel van luchtschepen boven kruisers voor verkenningsdoeleinden. In de heden gehouden vergadering van Letterkundigen, stellen de heeren Frans Coenen en d'Oliveira een motie voor van den volgenden inhoud: „De vergadering is van meening: ieder redacteur, die een blad of een eigen rubriek redigeert, waarin een eigen voor de Ne derlandsche beschaving voldoend belang zich uitspreekt, behoort met alle geoor loofde middelen door het bestuur der ver- eeniging gesteund te worden, indien aan dit bestuur blijkt dat, ondanks zijn recht matig optreden, het voortbestaan van het blad of de rubriek gevaar loopt. De motie wordt met overgroote meer derheid aangenomen. Een lezer van „Het Handelsblad" had zijn twijfel uitgesproken of ons leger wel in het bezit van helmen en gasmaskers was. Een lezer van dat blad schrijft thans „Een officier, die zelf in het bezit van een gasmasker is, deelde mij mede, dat deze maskers in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn. Ze zijn echter niet aan den troep uitgereikt, doch opgelegd, wijl we gens hunne eenvoudigheid oefeningen er mede niet noodig zijn en zij aldus niet de kans loopen in het ongereede te geraken. Wanneer oorlog uitbreekt, kunnen zij on middellijk worden ^uitgereikt. Ook hoorde ik van verschillende zijden, 0. a. door een officier, beweren, dat stalen helmen thans wel aangemaakt worden." -Een aantal bekende Nederlanders, onder wie ambtenaren, predikanten, kun stenaars, ongeveer veertig hoogleeraren, enz., richten een oproep tot de neutralen, waarin zij er tegen protesteeren, dat Bel gië ten gevolge van den oorlog wordt be dreigd met het blijvend verlies zijner on afhankelijkheid. Zij beroepen zich op de uitingen van den rijkskanselier op 9 Dec. 1915 en 4 April 1916 en leiden daaruit af, dat, „België's lot in de toekomst door den rijkskanselier gevoeld wordt als een toe stand, waarin Duitschland zeggenschap zal hebben in vragen van Belgische binnen- landsche politiek, dat het bloedig neerge slagen land na den oorlog geen zelfbe schikking wordt toegedacht, noch in mili tair, noch in economisch opzicht en zelfs niet in het regelen van vragen als de ver houding tusschen de beide talen, die er ge sproken worden; dat alles zal blijven on der Duitsche controle". De campagne voor de presidents verkiezing is aan den gang en Roosevelt is reeds op verschillende plaatsen als spreker opgetreden. De Amerikaansche de „Times"-correspondcnt te New-) -rk aan zijn blad seint, ui gen aan het optreder van Roosevelt in liet hart der pacifistische midden-westelijke staten, 0. a. te Kansas City, waarbij door eene op 100.000 personen geschatte me nigte werd toegejuicht. Zijne ret t was eene herhaling van zijne bekende om vatting omtrent de oorl gsuitrmting en van zijne veroordeelii'.;; van Wilson's poli tiek, die hij „een vuursti wei aats- manschap in het tijdperk van het machine geweer" noemt. 5 Juni. Een lang telegram van het Ag. Stef. maakt melding van de resultaten van een onderzoek, ingesteld door Italiaansche officieren, van gevormde schotwonden. Ge constateerd werd, dat van Oostenrijksche zijde veelvuldig kogels met inkervingen worden gebruikt, terwijl tevens gebruik wordt gemaakt van z.g. „Einschiess-pa- trone", welke voorzien zijn zoowel van een ontploffingsstof als van een inrichting om bij het inslaan een rookwolk te verspreiden. „De Bazuin" maakt melding van een merkwaardig Fransch plan. Vijf-en- twintig protestantsche veldpredikers heb ben n.l. aan de kerkelijke colleges een voor stel gedaan, om na den oorlog een „heilige unie" (Union sacrée) voor alle protestanten van Frankrijk te stichten, opdat er in 't vervolg maar één Evangelische kerk van Frankrijk zij. Tot de onderteekenaars be- hooren Lutherschen en Gereformeerden. 6 Juni. De bizondere correspondent van „De Nieuwe Courant" te Brussel, maakt melding van 'n door de Vlamingen in het Vlaamsche huis te Brussel gehouden bij eenkomst. De vergadering nam met alge meene stemmen een dagorder aan, waarin zij zich volstrekt eensgezind verklaart met de heeren René de Clercq en Jacob, en hare afkeuring uitspreekt over een daa der Belgische regeering, n.l. het ontslaa van genoemde heeren uit hunne staatsbe trekking tot straf voor de door hen ge voerde Vlaamsche propaganda. De minister van Landbouw zenc aan de burgemeestets een omzendbrief waarin het verbod om wittebrood te bak ken 'egen 24 dezer wordt ingetrokken. De Engelsche admiraliteit deelt 0 ficieel mede, dat de opperbevelhebber v.m de slagvloot met diep leedwezen benei- dat de oorlogsbodem „Hampshire", op w naar Rusland, met lord Kitchener en z, 1 staf aan boord, hedennacht ten westen a de Orkney-eilanden gezonken is door L-t stooten op een mijn, of wellicht ten gevoke van een torpedo. De bladen roemen om strijd lord Kitche ner's begaafdheid, de nadruk valt daarbij vooral op zijn organiseerend talent, dat in slechts een jaar tijd een leger van vijf mil- lioen man te vormen wist. Vice-president Joean Hung is t t tijdelijk president benoemd. 8 Juni. De Duitschers bezetten het fort Vaux. De Britsche regeering neemt ze kere voorzorgen ten aanzien van den uit voer van kolen en de Grieksche scheep vaart in Britsche havens, ten einde te voorkomen, dat den vijand voorraden zul len bereiken. PLAATSELIJK NIEUWS. De eerste der drie openbare lessen in hout- en metaalbewerking voor jongens, door den heer Johan IJzerdraat in de M. U. L. O.-school te Bloemendaal Zater dag 1.1. gehouden, viel zeer in den smaak bij de jongelui. De heer IJzerdraat ver toonde verscheidene modellen van scheep jes, onderdeelen, enzoovoorts, en deed op zeer begrijpelijke wijze de jongens zien, hoe hij zijn kunstige werkstukjes vervaardigde. Hij deelde hun mee, dat alle deelnemers behalve mondelinge, ook nog schriftelijke lessen van hem zullen krijgen. Ook stelt hij zich voor, met de jongens fabrieken, enz. te gaan bezoeken. Op 17 Juni en 1 Juli zijn de twee vol gende lessen. De smaken verschillen. Onder arciii- AViatschappy fot ExpMten^v^d^cjfM^ron le Oberlohnstein ^jrtorui^faler y OBERLMINSTBIfi h cJjr>nRrsisiliA/7fj*r liggend en koel bewaren De VicrooatKon re Oberlohnsiein wordi ais heilbron beschermd door de «wel van hef voormalig grootnenoèoom Nassau ven TJuli <660

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2