met dit etiket. at: !*!«£-- «fMOMWK Ier wijden, zooals nt te New-York ïrige bescliouwin- 1 Roosevelt in liet midden-westelijke ity, waar'hij door Jn geschatte me- Zijne redevoering zijne bekende op- •Irgsuitru cing en c.ni Wilson's poll- - eweer-staats- van het machine gram van het Ag. de resultaten van 1 door Italiaansche schotwonden. Ge- /an Oostenrijksche met inkervingen jl tevens gebruik ,g. „Einschiess-pa- :ijn zoowel van een een inrichting om /oik te verspreiden. naakt melding van isch plan. Vijf-en- veldpredikers heb- 2 colleges een voor oorlog een „heilige or alle protestanten ten, opdat er in 't ngelische kerk van >nderteekenaars be- Qereformeerden. 2 correspondent van te Brussel, maakt e Vlamingen in het ussel gehouden bij- ring nam met alge- agorder aan, waarin jezind verklaart met llercq en Jacob, en ;ekt over een daad ïg, n.l. het ontslaan uit hunne staatshe er de door hen ge- ipaganda. fan Landbouw zendt een omzendbrief, wittebrood te bak- 'ordt ingetrokken. admiraliteit deelt of ipperbevelhebber van a leedwezen bericht, „Hampshire", op Weg ird Kitchener en zijn nacht ten westen van cezonken is door het f wellicht ten gevolge om strijd lord Kitche- nadruk valt daarl seerend talent, dat in :en leger van vijf mil- wist. it Joean Hung is t t loemd. hers bezetten het fort regeering neemt ze- aanzien van den uit- de Qrieksche scheep- avens, ten einde te vijand voorraden zul- L1WS. ie openbare lessen in werking voor jongens, han IJzerdraat in de te Bloemendaal Zater- iel zeer in den smaak heer IJzerdraat ver modellen van scheep- zoovoorts, en deed op ze de jongens zien, hoe 'kstukjes vervaardigde, e, dat alle deelnemers ook nog schriftelijke Hen krijgen. Ook stelt de jongens fabrieken, :en. Juli zijn de twee vol- hillen. Onder archi- ci, den bekenden jongen bouw- ei d< n hef i I B. Loghem, is voor K ine r Electriciteits-Maatschappij en nndi ïgs -'eg van Kleverlaan en I K'e.'erlaar. ec; ei.enaardig gebouw dit als oliei akhuis zal dienen. Wij len liet, gezien de ."icilijke opgave, een gel ouw. waarbi in de aesthetisch ge- v:t dlerbczvvaarijikste verhoudingen, effectvc en teven stoer geheel is tot stand gebrapht. De wandelaar, die Duin en Daal bezoekt langs den gewonen weg, zal dit jaar ge troffen worden door den ruimen aanblik die het landschap biedt zoodra hij de De-Ge- nestetbank in het zicht krijgt. Er is door omhakken van het slordige boschje noorde lijk van de bank, een doorkijk verkregen, welke weldadig aandoet, de grond van het boschje is nu te koop voor een huis; moge niemand daar willen wonen, opdat de door kok voor allen behouden blijve. Het schildersgenootschap „De Larensche l ien" heeft het verlangen te kennen gege- en, gedurende dezen zomer in Bloemen- - mi eene tentoonstelling te houden; tot „De .ensche Tien", een gezelschap dat zich keuze vormt, is toegetreden mevr. 'ekmanKlinkhamer. In het huis en de tuin van den heer P. W. r in Kweekduin is vergroot, komt het no. in tusschen zijn huis en dat van den r Van der Kop uit als uitnemend ge- 'kt voor een landelijk raadhuis. Het is oh er, dat de raad destijds dien grond r van de hand beeft gedaan. ildadigen hebben uit den tuin der I L. O.-school in de vorige week bloe- o.-n afgerukt, die niet eens alle zijn mee gnomen. Wanneer zal ons volk tucht eren? Het paardrijden voor genoegen en ge- mlheid komt weer in zwang, althans in streek. Op Zon- en weekdagen kan i rijders en rijderessen in cadans en ge- in stof zien zwieren over de duinwe- die door het schilderachtig landschap, in stovend een lucht dragen, zilt van en toch dooraderd met geur van ctuin- s en dénnen. Heerlijk fijn landschap dat van onze ek, grootsch en toch teeder. Met ge ien vernamen wij van iemand die het .'ten kan, dat onze streek niet is een pa- idijs voor automobielbezitters, ze is zelf ie klein, de- wegen zijn te gevaarlijk en te uiw om te toeren en wil men van hieruit Gelderland genieten, dan moet eerst 214 ir gereden worden; heeft men genoten, bederft het trekken door Amsterdam l zijn vuile grachten-lucht, het genot van zen dag. Dus allen te paard, op de fiets of ui den wandel! Het hoog boven het geboomte uitstekende we huis nabij Kijkduin, is eigendom van heer mr. G. Vissering, directeur van Nederlandsche Bank. Onze bekwame ■erlandsche financier zal kunnen genie- ïi van een buitengewoon fraai uitzicht; ,j mijlen afstand in de duinen kan men nog de westelijke ramen van het perceel onder scheiden. Onze plaatsgenoot, de heer P. A. Kok, Leraar M. O. gymnastiek, heilgymnast en masseur, heeft zijn diploma behaald bij' liet Heilgymnastisch Genootschap, en is ge vestigd De-Genestetweg 28. Wij waarschuwen ouders van kinderen, ze niet zonder toezicht of geleide te laten in of langs open liggende gras- of bosch- perceelen. Wij achten het niet noodig deze waarschuwing nader te omschrijven. Maar wat wij wel noodig achten, is ieder er op te wijzen, dat op ons allen de zede lijke verplichting en de wettelijke bevoegd heid rust van onbehoorlijke of strafbare handelingen terstond kennis te geven aan den dichtstbijzijnden ambtenaar van poli tie, ook al mocht deze bijgeval niet in uniform gekleed zijn. Wie dit niet doet maakt zich niet alleen schuldig aan een zedelijk verzuim, maar hij komt ook onder verdenking van lafheid zoo niet erger. Men vergete niet, dat de politie steeds meer weet, dan ze mag laten blijken, dat het politiecorps de verzamelplaats moet zijn van alle inlichtingen, die de burgers omtrent het openbare leven kunnen ver schaffen, en dat wat vandaag gebeurt aan een ander, morgen aan ons zelf kan over komen, terwijl wij toch allen voor ons zelf aanspraak maken op de medewerking on zer medeburgers om ons en de onzen tegen de misdaad behulpzaam te zijn. Ziet men onverlaten, waarschijnlijk opgescho ten jongens, die kinderen kwaad doen, dan is het beste ze onverwijld neer te slaan, het is ook goed ze in het oog te houden en aan de politie in handen te spelen, maar het is onvoldoende, uit vrees voor eigen veiligheid, of rust in deze lauwtjes op te treden. De misdaad laat zich grondig alleen be strijden door krachtige samenwerking van alle goedgezinden. Men is met de verstrating van den Vij- verweg begonnen. Door verzuim van den aannemer van perceel Vijverweg 7, is des tijds geen inrij gemaakt voor het inrijhek. B. en W. hebben op verzoek van den be woner thans opdracht gegeven, dien inrij alsnog aan te brengen. Naar wij vernemen heeft mej. C. Crom- melin, onze plaatsgenoote van „Wildhoef", als goede geest van de familie-maatschappij „Veenduin", bewerkt, dat deze maatschap pij kosteloos grond beschikbaar heeft ge steld voor het bouwen van een nieuwe pastorie voor Sandpoort. Naar verluidt moet jhr. Van Asch van Wijck, het voormalig Tweede Kamerlid, die eens zulke booze plannen koesterde ten aanzien van het Bloemendaalsche Bosch, opgehouden hebben vennoot dier maat schappij te zijn. Loop der bevolking. Het provinciaal blad van Noord-Holland geeft voor den loop der bevolking in 1915 de volgende cijfers voor Bloemendaal. Op 31 December 1914 telde onze gemeente 8988 inwoners, waarvan 3831 mannelijke en 5157 vrouwe lijke; op 31 December 1915, 9129 inwoners, waarvan 3869 mannelijke en 5260 vrouwe lijke. Wij verstoutten ons wel eens, erop te wijzen, dat menig gemeenteraadslid, hij moge al in het berijden van velerhande stokpaardjes zijn sporen verdiend hebben, op het stuk der gemeentewet een Zondags- ruiter blijkt. Hoeft niet meer. Bij de uit geversfirma P. Stokvis Zoon te 's Bosch, verscheen een „Handleiding voor Ge meenteraadsleden." De prijs is maar 60 cents. Voor de duurte zal niemand het na laten het zich aan te schaffen. Bij bestel ling van meerdere exemplaren (b. v. ter uitreiking of verspreiding) geeft de uitgeef ster trouwens nog korting ook. Ten gevolge van de bepaling, dat zij, die in den hoofdelijken omslag zijn aangesla gen naar een inkomen van 1200,niet meer voor een broodkaart in aanmerking komen, zijn er, naar men ons meedeelt, on geveer 400 kaarten ingehouden. Wij weten niet of er van onze plaats- genooten hebben ingeteekend op „De Cou rant", het bij „De Telegraaf" behoorende volksblad. Wanneer zij dit zouden willen doen met het oog op de aan die inteeke- ning verbonden kostelooze verzekering tegen ongelukken, maken wij hun opmerk zaam op de bepalingen van de omschrij ving van een ongeval, dat aanleiding geeft tot uitkeering van de verzekerde sommen. De polis zegt: „Onder ongeval wordt ver staan eene, wat de aanleiding en bijko- „mende omstandigheden betreft, door min stens twee geloofwaardige getuigen be hoorlijk bewezene, van buiten aankomen- „de gebeurtenis, welke den verzekerde, on afhankelijk van zijn wil, plotseling over- „komt en de onmiddellijke uitsluitende oor- „zaak is der lichamelijke beleediging, wel- „ke zijne verminking of dood tengevolge „heeft." Het zal zeker zoo goed als nooit voorkomen, dat aan een abonnee van „De Courant" zulk een ongeval overkomt. Ge steld men wilde opzettelijk zulk een on geval teweeg brengen en kon alle ver- eischte omstandigheden naar welgevallen vooraf regelen, dan zou het bijkans nog onmogelijk zijn. Tusschen de K.E.M. alhier, en de gemeente Velsen wordt een belangwekkend geding gevoerd. De gemeente Velsen hief volgens eene plaatselijke verordening geld van de K. E. M. over haar kabel welke den wis selstroom van IJmuiden naar de vroegere Bloemendaalsche centrale overbrengt. De provincie Noordholland heeft in hare veror dening op de electriciteits-voorziening van geheel Noordholland, ook eene bepaling opgenomen omtrent de vergoeding welke de K. E. M. te betalen heeft voor de scha de welke zij aan particuliere of andere gronden toebrengt, door het hebben van kabels, welke die personen of lichamen verplicht zijn in hun grond te dulden. Vol gens de K. E. M. schafte die provinciale verordening de gemeentelijke van zelf af. De gemeente Velsen bestrijdt dit en meent, dat hare plaatselijke verordening eene be lasting-verordening is, welker kracht maar niet zoo door eene gewone provinciale ver ordening ondermijnd kan worden. Naar wij vernemen is de toestand van ds. Van Leeuwen weder wat beter. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden door het Bloemendaalsche bosch; rijden zonder licht; vernieling; loo- pen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij G. de Veer, Hooge Duin-en-Daalscheweg n°. 2, te Bloemendaal, een honden-halsband met riem; Beekman, Bloemendaalscheweg 98, te Bloemendaal, een roode kraag van een jongensblouse; A. Rietvink, Zomerzor- gerlaan 8, te Bloemendaal, een portemon- naie met inhoud; B. J. Krul, Bloemendaal scheweg 197, te Overveen, drie paar hand schoenen; J. Wijnands, Gen. de la Reij- straat 30, te Schoten, een bruin lederen hondenhalsband; aan het bureau van poli tie te Overveen, een glacé-handschoen; een zwart handtaschje met inhoud; een étui met schrijfbenoodigdheden. Verloren: een barnsteenen sigaren- pijp; een bankbiljet van 10,een sta- lenboekje; een koperen dop van automo biel; een hoedenspeld met zilveren knop; een étui met schrijfbenoodigdheden. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 2 Juni tot en met Donderdag 8 Juni. Geboren: z. van K. Koopman en B. Stoltenborg; z. van M. H. Jansen en W. Schuiling; d. van N. S. Hartog en J. C. F. Krul; d. van P. J. A. M. van Cranenburgh en W. M. A. Westerwoudt. Ondertrouwd: A. van Poorten en Ch. Vonk; A. H. Haaks en W. M. J. de Haan; J. P. H. de Kruijff en C. Schouten. Overleden: F. Handgraaf, 88 j.; W. J. H. Bake, 27 j. Wegens plaatsgebrek moest het vervolg van het artikel „Een schoon en belangrijk boek" een week worden uitgesteld. UIT ANDERE GEMEENTEN. Eenigen tijd geleden ging bij de bewoners Van de Gedempte Oude Gracht, te Haar lem, een verzoekschrift rond, gericht tot het gemeentebestuur, waarin werd gevraagd de Maandagsche markt van de Gedempte Oude Gracht naar elders te verplaatsen. Men heeft ook aan ons kantoor dit ver zoekschrift ter teekening aangeboden. Zon der weifelen hebben wij geweigerd dit ver zoekschrift mede te onderteekenen en wij hopen hartelijk, dat het gemeentebestuur daarop niet zal ingaan. Een bloeiende pro vinciestad zonder flinken marktdag is een fraai hofje, een balzaal zonder dansers, een kerk zonder geloovigen. Het leven op de straat is ook iets, hoe bewegelijker, hoe veelzijdiger het is, des te beter. Nu moge het waar zijn, dat het voor de bewoners der Ged. Oude Gracht hinderlijk kan zijn, in dien reeds in den nacht vóór den marktdag planken worden neergesmeten; maar nie mand verplicht de gemeente-werklieden met planken te smijten, zij kunnen voor hetzelfde geld de gewoonte aannemen de planken neer te leggen. Wanneer B. en W. het daarheen leiden, mogen zij overi gens de Maandagsche markt op de Ge dempte Oude Gracht, wat ons betreft, in vollen fleur handhaven. VAN HIER EN DAAR. Professor Cannegieter. Onder groote blijken van belangstelling heeft professor T. Cannegieter, hoogleeraar der Nederi. Herv. kerk aan de universiteit te Utrecht, op 7 Juni j.l. afscheid genomen. Het hoofd bestuur der Evangelische Maatschappij, welke aan den hoogleeraaar veel te danken heeft voor zijne uitnemende geschriften op anti-ultramontaansch gebied, zond hem het volgende telegram: PROFESSOR CANNEGIETER, Academiegebouw, Utrecht. „Namens het hoofdbestuur der Evan gelische Maatschappij bij uw aftreden hartelijk dank voor uw wetenschappelijk werk. Blijf zoo lang gij kunt een hand zaam, tevens werkzaam, wachter op een tin van onzen anti-clericalen burg, ver helder vaak ons inzicht nog, opdat wij aan 't gevaar indachtig, steeds met meer begrip arbeiden aan den godsdienst vrede, die toch eenmaal komen moet." Tot hoogleeraar te Delft in de verschil lende vakken van staathuishoudkunde tot en met mijnrecht, vroeger door mr. Van Blom geleeraard, is benoemd mr. Aalberse te Leiden. Mr. Aalberse, voorman van de r.-kath. sociale actie, lid van de Tweede Kamer voor Almelo, advocaat te Leiden, staat bekend als een hard werker. Zelf zoon van een bakker, heeft hij zich tot sociale vraagstukken aangetrokken en zich daarin thuis gevoeld, vooral van de zijde van den werkman. De regeering heeft met deze benoeming opnieuw het bewijs gegeven, dat de vraag tot welk kerkgenootschap iemand behoort volgens hare zienswijze van geene betee- kenis is bij de beoordeeling van iemands geschiktheid voor het bekleeden van open bare leerstoelen. Het curatorium van de Delftsche Hooge school en mr. Aalberse's collega's zullen ongetwijfeld toezien of deze veronderstel ling van zijn wetenschappelijke onbevan genheid in de werkelijkheid gegrond is. Naar onze overtuiging is in wetenschap- MEVR. G. v. d. BRINK, Cop- setïère, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL", LANGE POTEN, DEN HAAG. pelijken arbeid van welken aard ook, een roomsch-katholiek inmengsel niet weten schappelijk en het wetenschappelijk ge deelte niet roomsch-katholiek. De weten schap immers, zooals wij die begrijpen, is als die der Grieken, der Humanisten, der natuur-filosofen en der zuiver redelijke denkers, slechts wetenschap in zoover ze aansluit aan de werkelijkheid. Geen voor opgezet dogma, met hoe schoonen stralen krans, met welk vertoon van uiterlijke macht ook omkleed, kan eene stelling voor ons aannemelijk maken, indien de proef ondervindelijke en logische bewijzen vqor haar blijken te ontbreken. Geloof kan dat gebrek niet dekken. Integendeel, het ge loof der menigte is in de geschiedenis maar al te vaak opgeroepen tot het dekken van dingen, die hoe best en hoog bedoeld ook, met wetenschap niets te maken had den. Geeft mr. Aalberse inderdaad vakweten schap staande op de hoogte des tijds, dan moge, wat ons betreft, daaraan van wege zijn persoonlijkheid een roomsch tintje zijn, het onwetenschappelijk wezen van echt ultramontanisme is zoo duidelijk en op het eerste gezicht waarneembaar, dat wij ons niet voorstellen dat daarvan in de Tech nische Hoogeschool veel invloed uit zal gaan. Aan anderen om te zorgen dat in direct aan het ultramontanisme door deze benoeming in strijd met de belangen van onze gemengde volksgemeenschap en staat geen voet wordt gegeven. „De Gazette de Hollande", het blad van den heer O. van Beresteijn, te 's-Graven- hage, heeft den strijd ingezet tegen de Revue de Hollande; in het stuk, dat o. i. meer dan verdiend de aandacht trok van den hoefijzer-schrijver van „Het Handels blad" (den heer Elout) en waarop in „De Telegraaf" van 6 Juni, Avondblad II, reeds is geantwoord, trof ons bij lezing de vol gende tegenstrijdigheid. Eerst wordt de heer Frentzen, directeur van A. W. Sijt- hoff's Uitgevers-Maatschappij genoemd van Duitsche afkomst, bekend wegens zijn ex ploitatie van het Duitsche rotogravure octrooi, zoon van een Duitscher, en nadat de naam van een clandestien Oostenrijker genoemd is, wordt door v. B. ironisch uit geroepen: „dat zijn me nu de menschen die zich voorstellen de Nederlandsche let terkunde en kunst in Frankrijk bekend te maken," enz. Een paar kolommen verder heet het: „Wat de uitgever betreft, deze is al even weinig aansprakelijk voor den inhoud als enz." Wat wil de heer v. B. toch Vandaag over 8 dagen, Zaterdag 17 Juni, zal het Genootschap voor Zuivere Rede een landdag houden in Velseroord: dien dag is er ook verkiezing voor de Provin ciale Staten; de wijsbegeerigen mogen wel niet vergeten dien dag eerst te gaan stem men. VOLKSGEZONDHEID. Dezer dagen bleek ons dat in een groot hotel in eene naburige gemeente, een tien tal personen anghina kregen, aan wie later bleek dat de kok voor die ziekte onder be handeling was. De hotelhouder (sedert ver dwenen), had dit maar geheim gehouden. Maar wat te denken van den behandelen- den geneesheer, die hier niet het ingrijpen van de overheid had bevorderd Naar men ons mededeelt, zullen de Ne derlandsche artsen in het vervolg zijn te onderscheiden in wittebrood- en bruin- brood-doktoren. Van eerstgenoemden moe ten dan rijke lieden recepten, maar moet het vaderland het niet hebben. Bij de re geering is, naar men zeide, een wetsont werp in voorbereiding om de wittebrood doktoren op een zwarte lijst te plaatsen en te bepalen dat hunne patiënten zoolang de mobilisatie duurt, eenmaal in de 14 dagen ten raadhuize door de schoolartsen met de maagpomp zullen worden behandeld. Wij ontvingen een boekje over het voor komen van tandbederf, o. a. door stelsel matig onderzoek van schoolkinderen. Dat is iets voor ons raadslid jhr. P. Te- ding van Berkhout. Maar zou het niet zeer goed zijn tegen tandbederf al maar vast de bruinbroodregeling 2 jaar te verlengen? te Oberlahnsieln WNSrë/WZZn* SftZLneraahiïniftr prr ~\J^ end en koel

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3