A In J A. v KERK ENDA, Zondag iS Juni Haarlem: JEglise Wallonne, Pas de Service Ger. Gem., 10 u., Ds. Heering, Rem. pred. hem: Ev. Luth. Gem,, 10 u., Ds. Van Ger Stort, Evang. Luth. pred. te Culemborger. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. Bergman, Luth. pred. te Rotterdam. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Obermau. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u. Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, Ds. Wanting, pred. te Haarlem. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gein., 10 u., Ds. Barger. Pred..dir. van „Meer en Bosch" te Heemstede. 5 u., Ds. Ie Roy, pred. te Sloterdijk. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., 10^u., Ds. Luitinga. Zand voort: Ned. Herv. Gein., 10 u., Ds. Willekis, pred. te Hendrik Ido Ambacht. AGENDA. HVARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt liet bureau des namiddags ten hall- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend v»n 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Gr oo te Kerk. Dinsdags van 1—2 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 8 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. van Duitschland. Het protest herinnert atn de woorden, door den rijkskanselier in de rijksdagzitting van 5 Mei gespreken: „Nie mand zal verwachten, dat Duitschland de bevolking der landen tusschen de Oostzee en de Wolhynische moerassen, door de verbonden legers bevrijd, ooit weder vrij willig aan de heerschappij van het reac- tionnaire Rusland zal uitleveren'' en stelt daartegenover de volgende feiten en be- merkingen: „Deze onder het voorwendsel der bevrij ding aangekondigde annexatie is een pu blieke schending van het recht der volke ren om over hun eigen lot te beslissen, waartegen heel het Lettische volk van alle partijen nadrukkelijk verzet aanteekent. 15 Juli. In de „Sumatra-Post'' vinden we eenige bizonderheden omtrent de twee Duitschers, die tegen het Ned. bestuur in Indië in het geheim samenspanden; beiden blijken vroeger in het Nederlandsch-Indi- sche leger te hebben gediend. In eene optocht te Washington, waaraan 75.000 mannen, vrouwen en kin deren deelnamen, liep president Wilson, een Amerikaansche vlag dragend, voorop. Deze optocht was bedoeld als eene betoo ging vóór den eisch om rijksgelden voor de inrichting van een leger en eene vloot, overeenkomstig de grootte van het land be schikbaar te stellen. Omtrent de verijdelde, poging om een boot der Harwich-lijn in de lucht te doen vliegen, dezer dagen door „Het Va derland" openbaar gemaakt, weet het „Dagblad voor Z.-H. en 's Gr." thans nade re bizonderheden mee te deelen. De dader bleek in dienst der Duitsche „Marine-Nach- richtstelle" te handelen. Nog is gebleken, dat men van Duitsche zijde herhaaldelijk opdracht heeft gegeven, de „Copenhagen", destijds ook van de Harwich-lijn, te torpedeeren, omdat daar mee herhaaldelijk Belgische soldaten uit Nederland naar hun plaats van bestem ming in het leger werden vervoerd. Blijk baar wilde men de Harwich-lijn het bedrijf doen opgeven, maar dit is niet gelukt en nu wordt het op deze nieuwe manier ge poogd. Het derde uit de reeks artikelen „Onaf hankelijk Nederland" stelden wij uit tot het volgend nummer. PLAATSELIJK NIEUWS. De Pinksterpret is dit jaar door den re gen vrijwel verijdeld. Treft men anders op die dagen in onze gemeente een overstel pend aantal uitgaansmenschen te voet, te fiets en per voertuig aan, ditmaal zag men langs onze mooie wegen weinig ander ver tier dan dat van heen en weer wapperend geboomte en neerplassende waterstralen, een dood-enkelen keer afgewisseld door kletsnatte stakkerds, die, gekomen om te kuieren, dat in zulk een tempo deden, dat men eerder van voortvluchtigen spreken kon. Een enkel doorweekt bakkie, met een doordrenkten knol bespannen, maakte den aanblik van het gehèel al niet fleuriger. De meest kordaten poogden nog min of meer luidruchtig te wezen, maar hun refreinen klonken veelal als een klagelijke treurzang. 't:e daren gebr acht, als gew mg naargeestige hp -p-ster iuttc'e a. een pinkster blommen, nauwelijks ontloken, reeds weer verslenst en verregend en detinitief verfon- faaid langs onze wegen te zien kwijnen. Het regenwater deed den Pinksterfuif akelig in het water vallen. De wind hielp ook een handje om de slachtoffers nog wat gauwer naar huis te jagen, waar, hoe schraal ook, nog een troost voorhanden bleek in de herinnering der bejaarden. Wij hebben het in 1850 nog erger belèefd vertelden de zen, toen de inmiddels berucht gewor den Pinksterstorm onze ledematen en nieu we zomerkleeren teisterde. Troosten we ons daarmede over de, trouwens alweer voorbije, narigheid. „Buurmans leed verzacht" immers luidde tiet nu wel niet over-mooie maar niettemin klassieke spreekwoord, niet waar Verkiezing Provinciale Staten. Wij herinneren onze lezers eraan, dat Maan dag a.s. vanaf des morgens acht tot des namiddags 5 uur in de openbare school aan den De-Génestetweg de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten plaats heeft. Candidaten zijn de heeren Z. D. J. W. Gulden, H. van Leeuwen en R. Ver meulen. De afdeeling Bloemendaal van den Alge- meenen Nederlandschen Ambtenaarshond richtte dezer dagen aan Gedeputeerde Sta ten een adres, waarin op de geldelijke moeilijke omstandigheden der beambten en werklieden in dienst dezer provincie wordt gewezen, en eraan herinnerd wordt, dat eeu voor den tijd van tien maanden door de Provinciale Staten verleende duurtetoe- slag eerstdaags zal ophouden, terwijl de omstandigheden er intusschen toch zeker niet op verbeterd zijn. De afdeeling verzoekt, een toegezegde loonsverhooging thans afdoend te regelen; tot aan het in werking treden dezer loons verhooging eene tijdelijke salaris-verhoo ging te geven; of anders in elk geval den duurte-toeslag, thans gewijzigd als door adressanten voorgesteld, weer voorloopig voor zes maanden te verlengen, en dezen toeslag, oorspronkelijk slechts voor gehuw den en kostwinners bepaald, ook te willen uitbreiden voor ongehuwden en internen. Naar wij vernemen, heeft ook ons ge meentebestuur een waggon regeerings- aardappelen aangevraagd. Aan het spoorwegstation komt een heel lapje grond vrij, doordat de steenkolen- schuur der firma Krul gesloopt wordt. Aan de spoorbaan is een nieuwe steenkolen- schuur gebouwd. Fietsers. Deze week uw lantaarns aan ten 9 uur 51 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 ziin opgemaakt wegens: rijden zonder licht; rijden door Bloemendaalsche bosch; loopen over ver boden grond. Gevonden en terug te bekomen bij: J. van de Klinkenberg, Houtvaart 60, te Overveen, een zilveren dameshorloge; W. P. J. Overmeer, Westergracht ASrood, te Haarlem, een zakdoek, gemerkt K., twee sleuteltjes en een gouden damesring met rood steentje. Verloren; een portemonnaieeen gouden dameshorloge; een schooltasch met inhoud; een geruit jongenspakje; een gou den broche; een zweep. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 9 Juni tot en met Donder dag 15 Juni. Geboren: z. van C. van Wienen en E. S. van Zutphen; z. van P. Bos en K. Meijer; z. van W. Kleef en A. van Scha- gen; z. van D. J. Spittaels en M. L. de Roeck, wonende te Beveren Waes in Bel gië. Ondertrouwd; J. Koolhoven en J. P. J. Logeman; H. Wezenaar en M. de Waal. Getrouwd; A. van Poorten en Ch. Vonk. Overleden; H. L. Meerleveld, 69 j. Overleden in het gesticht Mee- renberg: M. Ch. Wijnman, 89 j.; P. W. van Hemert, 75 j.; J. Kerber, 76 j.E. van der Velden, 71 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De Vereeniging van Handboogschutters „Vooruitgang zij ons streven", te Sant poort, herdenkt dit jaar haar 25-jarig be staan met een schietwedstrijd, aanvan gend op 3 Sept., in het Stationskoffiehuis te Jan-Gijzenvaart. Wie een bijdrage voor dit feest beschikbaar heeft, sture die aan den secretaris, den heer G. M. Klomp, te Meerenberg. Museum van Kunstnijverheid. In het museum van kunstnijverheid te Haarlem 7"!!en Zondag a.s. de schimmen of poppen van het Javaansche Wayangspel nog ten toongesteld zijn. De aquarellen en teekeningen naar bloe men en planten, door de dames-leerlingen van het 2de en 3de studiejaar vervaardigd, onder leiding van den heer Jesserun de Mesquita, zullen door andere studiën wor den vervangen. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) M. Op gevaar af voor zéér dom of achterlijk te worden gehouden, want uw redactie weet het natuurlijk veel beter dan belang hebbenden zelf, vóel ik mij toch gedrongen u te zeggen, dat ik het in het geheel niet eens ben met uw inzicht over het nutti- ge(?) van de Maandagsche Rommelmarkt op de Ged. Oude Gracht. En dat ik in dit opzicht niet alléén sta, bewijst wel de algemeene onderteekening van het aan ons, Haarlemsch gemeente bestuur, gezonden request. Dat uw redactie niets er voor voelt is, mijn inziens, nogal begrijpelijk. Geestelijk zijt ge te Bloemendaal, het opschrift boven uw stukje bewijst dit en is het mij daarom duidelijk, dat u zich moeilijk kunt indenken dat er Haarlemmers kunnen zijn, bewoners aan de Ged. Oude Gracht, die belang er bij hebben, dat hunne woningen, kantoren of zaken op elk tijd stip van den dag zonder overlast, want die ondervinden wij in hooge mate, te berei ken is. En is ook ons gemeentebestuur van mee ning, dat Haarlem-niet buiten zoo'n markt dag ken, iets wat ik zéér betwijfel, welnu Iaat men dan ergens anders die zaak neer zetten; op plaatsen waar men er meer op gesteld is dan wij, bewoners aan de Ge dempte Oude Gracht. De nachtrust van de meeste onzer kan dan door de herrie niet meer worden ge stoord, en kantoren en bedrijven worden dan niet door allerlei vervelende dingen ge hinderd. Waar ge gemeend hebt, uw lezers te moe ten inlichten hoe uw redactie in deze denkt, wilt ge hen zeker ook wel laten le zen, door opname van bovenstaande, hoe alle andere Oude Gracht-bewoners, dóór hun onderteekening bewezen hebben er anders over te denken. Hoogachtend, JOH. M. SCHMIDT. Naschrift. Het bittere stukje van den geachten in zender geeft ons geen aanleiding iets van onze woorden terug te nemen. Dat het gemeentebestuur het opslaan van de markt beter regele, dat het de kramen met behoorlijke tusschenruimten late opstellen, manden plaatse, waarin de kooplieden verplicht worden hun papier te stoppen, maar dat de markt zelve ter verheuging van buitenman en kleinen man blijve! VAN HIER EN DAAR. De Tubantia. De „N. R. Ct." zegt, gelijk zij reeds vroeger deed opmerken, dat het blijven drijven van een afgeschoten tor pedo abnormaal, het zinken daarvan nor maal is, zoo sterk zelfs dat een afge schoten torpedo alleen blijft drijven als dit opzettelijk gewild en de daartoe noodige bizondere manipulatie gebezigd is. De commandant van de duikboot die op 6 Maart de torpedo lanceerde of wie anders bij de lanceering tegenwoordig was, weet hoe de zinkinrichting bij het afschieten ge steld is geweest. Waar de Duitsche regeering heeft moe ten toegeven dat de torpedo die de „Tu bantia" trof, de 6 Maart afgeschoten Duitsche torpedo is geweest en zelf blijk baar bedoelt aannemelijk te maken dat de torpedo gevaarlijk bleef drijven tot 16 Maart, stelt de Duitsche regeering zich zelf aansprakelijk als deze twee dingen vaststaan; 1°. datgene, wat hierboven is gezegd omtrent het opzettelijk abnormale van het blijven drijven van een afgescho ten torpedo; 2°. dat internationaal is overeengeko men, dat een geladen afgeschoten torpedo niet mag blijven drijven. Het laatste staat blijkens de internatio nale verdragen, het eerste staat technisch vast. In de gemeente Gouderak schijnt een zonderlinge predikant voorhanden te zijn. De arts der gemeente, dr. Beekenkamp, heeft aan den kerkeraad van de Hervorm de gemeente aldaar tenminste ernstig ge klaagd over den dommen laster, door dien predikant tegen hem verspreid. Ds. Kruyt zoo heet deze heer haalt de zotste streken uit; zoo waarschuwt hij den kinderen aan een door den dokter aangeboden boottocht niet deel te nemen, dewijl de boot met man en muis naar den kelder, neen, erger, naar de hel zou gaan. Ook is de heer Kruijt er niet vies van, op den kansel beleedigende praatjes om trent den dokter bij de goêgemeente te verspreiden. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Van „De Toorts", het nieuwe Groot- Nederlandsche weekblad, ligt het eerste nummer op onze schrijftafel. De re dactie prof. H. D. J. Bodenstein, dr. René de Clercq en mr. W. J. L. van Es zegt in haar inleiding, dat het blad zich wijden zal aan de belangen van den Diet- schen stam over de geheele wereld, en in het bizonder aan die van zijne hoofdtak ken, het Hollandsche, liet Vlaamsche en het Zuid-Afrikaansche, te zamen het Diet- sche volk, en noemt als een levensbelang daarvan 1°. dat Holland het rijk in Europa en de Nederlandsch-Indiën behoude zijn territoriale integriteit en politieke zelf standigheid als souvereine staat; daarom zullen onder de oogen moeten worden ge zien de gevaren, die het mogen bedreigen, van welken kant ook, hetzij van geweld- dadigen of van vreedzamen aard; 2°. dat de staatkundige verhoudingen van het Vlaamsche volk zoodanig worden geregeld, dat het over zijne eigen lotsbe stemming zelf beschikke, en zich in de naaste toekomst ontwikkele langs de lijnen door zijn volkskarakter en volkseigen aan gewezen. Alleen wanneer Vlaanderens re geering en besturen geheel en uitsluitend in Vlaamsche handen zullen berusten cn in de Vlaamsche gewesten, bij voorschrift van de Grondwet, de Nederlandsche Taal de eenige zal zijn, die voor officiëele doel einden geduld zal worden, alleen dan zal Vlaanderens toekomst verzekerd mogen heeten. De vrucht van het lijden en van de inspanning van dezen oorlog moet voor Vlaanderen zijn: volledige zelfstandigheid in het vernieuwde Belgische staatsverband, autonoom Vlaanderen in een vrij en neu- j traal België. Uit de verschillende bijdragen noemen I wij De Clercq's mooie „Lied van Groot-1 Nederland" met dit slot: Hollandsch, Vlaamsch, Zuid-Afrikaansch, Slechts de naam is anders. Boven 't vlak des oceaans, Boven ruimte, boven tijd, Staan wij in der geesten strijd, In weelde, in nood, Trots krijg en dood, Drieëenig groot, Groot-Nederlanders. Voorts zijn er artikelen van prof. Bol denstein, E. H. Rietjens, De Clercq, A.f Loosjes en anderen. We zullen later well eens gelegenheid vinden, op dit weekbladl nader terug te komen, naar èen ding mnetl ons thans van het hart: Het uiterlijk vanI het blad maakt allerminst een aangenamenl indruk; de teekening van het omslag bij-I voorbeeld is vrij naar. Wat duivel, datl zien menschen als De Clercq toch zekerI ook wel, en zij zullen daar dan ook well verandering inbrengen. Men denke niet f het is maar het uiterlijk. De lezer, die zijnl verstand gebruikt, en daarvan moeten dezel lieden het toch hebben, wil samenhang tus-[ schen uiterlijk en innerlijk. Zoo moge een min aantrekkelijk uiterlijk bij een cer-l ste kennismaking hem niet de lust toil kennismaking met het innerlijk benemenI „De Verwoesting van Polen", door Arl nold J. Toynbee, uitgave der vennootschap! „Letteren en Kunst", te Amsterdam. Pri.is| 10 cents. De schrijver geeft een overzicht van dt| Duitsche geweldenarijen in het bezette Po-1 len. Het is walgelijk, wat daar alles oil uitnemend georganiseerde wijze Kd roofd en vernield is. De schrijver waatl schuwt in zijn slotwoord voor de Duitsciil „organisatie", die in de veroverde lande» slechts duisternis brengen zal en de schap duw des doods. Men zond ons een nummer van d l Padvinder", het algemeen orgaan voor i!™ vereeniging „De Ned. Padvinders", f staat heel wat in, en heel wat aardigs f leerzaams ook. Dat erkennen we graal De inteekening kost per jaar 2,25; loss| nummers kosten 20 cent. De „practische bibliotheek" van den V gever J. F. v. d. Ven te Baarn is wet] verrijkt met een aardig werkje over „bijenteelt op beperkte ruimte". Het boel je is in hoofdzaak bestemd voor leekeC en bevat een aantal zeer leerzame weiihj voor beginners, maar naar wij meentj kunnen ook meergevorderden er nog j een en ander uit leeren. stelijkheid van ven een filtreer mindere smakeli; van metaal als Tot nog toe zijn eens geweest, dal om koffie haar ven, was kokend moet men thans chemicus breken schap heeft becij" van kokend wat waarde aan de terwijl 25 pCt. nieuwste wetensc thode is nu, koff ter. Men neemt hoeveelheid fijng die in een zorgv koud water goed den herhaalt me geilden dag heeft kregen, dat in s volgens oude rij overtreft. Het br tenschappelijk re en voor het gebr De koffiedik mo doch er versche nieuw 'schudden, gemalen koffie 1 spaard. Ijskasten zond vrouwen kunnen voordeden genie dat het haar ee eenige moeite v zijn n.l. voorzien middel van een. der ijs de spijzen terzijde van zoo' zen aangebracht, met de waterleid dat in de huishoi eerst door die bi een voortduren; huizen in Kopenl ke kasten geb wordt er op ing TOONEELOVE1 De vereenigde zijn vacantie-sp< ding van A. var stelling gegeven Max Halbe: „Je Ik wil hierove eene merkwaard die ons eene gn Martha Waldi tooneelspeelsteri ten aanleg. Wij dienstelijke vert Heidelberg" van oog verloren en schap haar wee Het drama „J ouderd wat danks de bekori we somtijds gli beetje sentimenl tisch". Eén eige is pastoor Hopj kapelaan Grego tieke dogma, al keering in de drama-personen schen. Het „gé Annchen woont oom, pastoor H tieke kapelaan woont, die haar hebben, omdat z is. Pastoor Hop zichten en de jo doet haar elke vergaan. Zij krij zij geeft zich aa Haar jongere s zwakke van ge natuurgeluiden n voor een temper VOOR ONZE DAMES. Nieuwe manier van koffiezetten. - zijn tal van manieren om lekkere koffie 1 zetten. De echte koffieproefsters en -puf vers kunnen redetwisten over de verdfcl nu men al ooit, dat infecteert, del van Ne Voor he het eenigi haarvet. I Ter onl men het gebruiken 5. f2 durende sc Amsterdai V heerlijk fij en

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 4