ALGEMEEN WEEKBLAD it Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. üe Jaargang. ZATERDAG 1 Juli 1916. No. 27. Het Bloemendaalseh UeeklM 'SüWSS □it per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". nummer bestaat uit 4 bladzijden. v»EENTEBESTUUR. 'dit! g vergaderde de raad. Alle leden o/ig. Voorzitter de burgemeester. Or de ingekomen stukken een schrij- agenten en nachtwakers, die dank den toeslag betuigen; een adres van Teling Noord-Holland van den Ned. m Gemeente-ambtenaren om mede- te verleenen bij de herziening der '"'den van burgemeester, secretaris, at voor kennisgeving wordt aan- i; een voorstel om het pensioen I. oud-agent Heidweiler met 300,— 'oogen. De heer Laan vond het nogal aar het ging er nochtans door. De an Velsen, die een burgerschool in aeente wenscht, verzoekt den bijval ,-n Bloemendaalschen raad, en ver die. icken om ontheffing van bepalingen wverordening zijn nu aan de beurt. r j. Werner Hoxel, te Amsterdam, raad verzocht, twee aan deLonbar aan en aan den Militairen Weg te .ai dubbele villa's met riet te mogen •si.en, en burgemeester en wethouders irvoor, dit goed te vinden op ver- t üe voorwaarden, die het gevaar n opheffen of beperken; zoo moeten jn op 20 meter afstand van bestaan- mwen gelegen zijn; het riet on- idi" ar worden gemaakt ten genoege m W., die het recht hebben die on- arheid ten allen tijd te beproeven; moeten brandkranen worden aan- t, en bluschmiddelen dienen steeds cbouwen voorhanden te zijn; jaar- moet aan de gemeente voor elk ge- w 10,worden betaald voor onder- 'i. "ï- bluschmiddelen. .ver Laan gelcoft niet in die onbrand- id. Ingewonnen adviezen waren te en dakbedekking; vrijwel de helft i aantal raadsleden ook. zooals in ige vergadering bleek. Die bouw- ■r ning is alleen goed om de men- !v:; an de naleving ervan te ontheffen. v ethouder De Waal Malefijt zegt, dat j huizen afbranden door soldeerende ters op de daken. De houten zol- t even brandbaar als riet. i er Laan zegt, dat het gevaar in het overwaaien van het brandend riet ;i is. ■er Bornwater wil afdoende rege- heer Jacornetti stelt een amende- - >p het voorstel van B. en W. voor, ieeren beweren nog iets, dat weinig c doet, en na een heeleboel vijven v en, wordt het voorstel van B. en W. bovenomschreven voorwaarden de dakbedekking toe te staan, aange- iceit. Acht stemmen voor, vijf er tegen, i rzoek van den heer Van der Sijs om ii dakbedekking van een garqge aan n iientveldweg, wordt eveneens inge willigd. Aan de orde is nu de benoeming van een ui. zer aan de M. U. L.-school te Bloe- •il. Gekozen wordt de heer P. Rezel- .t Haarlem. A- nor den dienst 1915 wordt daarna eene oire begrooting vastgesteld tot eer. van 7568,5214. 'ati is aan de beurt de af- en overschrij- an en op posten der begrooting voor mi een bedrag van 6621,72, en wordt sk iën tot het doen van betalingen uit de T O voorziene Uitgaven dienst 1915. rbreeding van den Bergweg maakt 'gende punt van bespreking uit. B. r -tellen voor, van den eigenaar, jhr. v der Wijck tot dat doel aan te koo- 1n oor de som van eèn gulden een strook 1 iggend langs den Bergweg, zooals u etten daar ter plaatse is aangege- ven deze strook grond, over haar ge- mgte, voor rekening der gemeente c te plaatsen met drie inlaathekken geveer dezelfde afmetingen en sa- ling als dat aanwezig langs het wei- genover villa „Caprera"; dii ek voor de som van één gulden in >m over te dragen aan den verkoo- n den grond; aan de huurders van den aan te koopen grond in overleg met den rentmeester van Capréra een billijke vergoeding toe te kennen; te bepalen, dat de oude afrastering het eigendom blijft van den verkooper. Nadat de heer Bijvoet op zijn desbetref fende vraag vernomen heeft, dat het hek ongeveer f 600,kosten zal, wordt het voorstel met algemeene stemmen aange nomen. Den heer Van Tienhoven, den afgetreden wethouder, wordt eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De nieuwe wethouder, de heer Van Kool hoven, wil niet in aanmerking voor dit ambt komen, de heer De Roo wordt ge kozen. Aan de beurt is nu een voorstel van het dagelijksch bestuur met betrekking tot den veelbesproken bouw der arbeiderswonin gen door de Bouwvereeniging „Bloemen- daal". Het voorstel luidt: 1°. aan genoemde vereeniging op een nader te bepalen tijdstip en tegen een te zijner tijd vast te stellen canon, welke niet hooger zal zijn dan 3,voor elke te bouwen woning, gedurende den tijd van vijftig jaren in erfpacht af te staan den bouwgrond, gelegen aan de Rampelaan, ka dastraal bekend als gemeente Bloemen- daal, sectie B, nos. 2746 en 2747 (ged.); 2". goed te keuren het overgelegd bouw plan dier vereeniging, omvattend het bou wen van 106 woningen met kantoorge bouw; 3°. genoemde bouwvereeniging op te dragen, ter goedkeuring door den gemeen teraad, aan den gemeenteraad van Bloe- mendaal in te dienen een volledig bestek en begrooting, waarbij moet zijn vastge houden aan een huurprijs van 2,50 of lager per week voor een zeer belangrijk percentage der te bouwen woningen; 4°. genoemde bouwvereeniging uit te noodigen tevens op zich te nemen de ter- reinophooging, den aanleg van wegen en paden, de rioleering, enz. op bedoeld ter rein en benoodigd in verband met het hier boven bedoelde en goedgekeurde bouw plan, volgens door haar in te dienen bestek en begrooting; deze behoeven, alvorens te mogen worden uitgevoerd, de goedkeuring van den gemeenteraad. De uitvoering ge schiedt voor rekening der gemeente Bloe- mendaal; 5°. alle verdere beschikkingen ter zake aan te houden totdat de raad omtrent de beide plannen met volledig bestek en be grooting zal hebben beslist; 6". te bepalen, dat bijaldien wordt over gegaan tot het uitvoeren der plannen, een gemeenteraadslid zitting zal moeten heb ben in het bestuur der woningbouwvereeni- ging voornoemd, terwijl burgemeester en wethouders de beslissing zullen hebben of- en aan wien de woningen zullen worden verhuurd en bij het huishoudelijk reglement zal worden bepaald dat een gedelegeerde van burgemeester en wethouders van Bloe- mendaal, door dat college te benoemen, ten allen tijde inzage zal mogen nemen van- en toegang hebben tot alle boeken en beschei den der vereeniging. De heer Jacornetti stelt in 6a een wijzi ging voor, en wel daaruit te doen vervallen de woorden „een gemeenteraadslid zitting zal moeten hebben in het bestuur der Wo- ningbouwvereeniging voornoemd, terwijl", daar deze bepaling onwettig is, en toe te voegen de bepaling, dat reflectanten gedu rende drie jaar in de gemeente gevestigd moeten zijn. De heer Bornwater is tegen de bepaling, dat B. en W. de beslissing zullen hebben aan wien de woningen zullen worden ver huurd; de woningbouw-vereeniging heeft in haar reglement reeds voldoend waarbor gende bepalingen; en spreker lijkt zoo'n toezicht door de gemeente volkomen over bodig. De Voorzitter antwoordt, dat ook voor de toekomst in het algemeen dit toezicht door de gemeente wenschclijk is. De heer De Roo kan zich met het voor stel wel vereenigen, maar niet met het bouwplan; de raad is eenzijdig ingelicht. En daar ontrolt de heer De Roo zoowaar Kantoor voor redactie en administratie: A(1 verten tien 10 cents per regel; hij contract belangrijke korting. een ander bouwplan, hetwelk hij door den architect Ed. Cuypers heeft doen ontwer pen. Dit plan wordt den leden èen voor èen nu voorgelegd, waarbij de heer De Roo in het licht poogt te stellen de voordeelen van dit plan boven dat der architecten Mulder en Van Asdonk. De heer Bornwater dringt er bij den raad op aan, het oude plan te laten doorgaan; het heeft de goedkeuring der Commissie verworven, de Woningbouwvereeniging is ervoor, het verwierf de instemming der Gezondheids-commissie, die van den in specteur van het staatstoezicht op den woningbouw. De heer De Roo gelooft dit graag, omdat er geen keus was; dit plan was n.l. het eenige, dat werd voorgelegd. Cuypers' plan echter vindt hij veel beter; ook is het wat den aanleg der rioleering aangaat goedkooper dan het andere. De heer Bornwater zegt, dat er verschil van 'n paar honderd gulden wezen zal, en dus bij zoo'n ernstige zaak als deze niet meetellen mag. De heer Jacornetti wijst den heer De Roo erop, dat het Staatstoezicht wel degelijk ook een tweede plan, door een Zaanschen bouwmeester ontworpen, onder de oogen kreeg, doch het afkeurde. Van het plan-Cuypers wordt nu geen no titie meer genomen, het voorstel van B. en W. komt in stemming, en komt erdoor met algemeene stemmen op twee na; (die van de heeren Van der Hulst en De Roo). De heer Van Tienhoven leest een motie voor van de afdeeling Overveen en omstre ken van den r.-k. Volksbond, welke motie door deze afdeeling in haar vergadering van 29 Juni met algemeene stemmen aan genomen werd, en waarvan voor den aan vang dezer raadszitting aan alle leden een afschrift werd gegeven. De motie luidt: de afdeeling Overveen en omstreken van den Ned. R.-K. Volksbond, goedge keurd bij kon. besluit van 6 Febr. 1916, bijeen in hare vergadering van 29 Juni 1916; gezien dat door den gemeenteraad nog steeds geen beslissing genomen is om trent de plannen, ingediend door de Wo ningbouwvereeniging „Bloemendaal", waardoor de zoo dringend noodige ver betering der volkshuisvesting onnoodig wordt tegengehouden en waardoor de indruk wordt gewekt, dat bij enkele raadsleden de goede wil ontbreekt deze zaak tot een goede oplossing te brengen spreekt hierover haar verontwaardi ging en ernstige ontstemming uit; en besluit deze motie ter kennis te brengen van de pers en van de leden van den raad; en gaat over tot de orde van den dag. De heer Tienlwven spreekt zijn afkeu ring uit over deze motie; „de goede wil", waarvan de motie spreekt, heeft, naar zijn oordeel, bij de raadsleden nooit ontbroken. De heer Laan beaamt dit. De Voorzitter bedankt de bouwcommis sie, nu deze haar taak heeft afgedaan, voor haar omvangrijk werk. De rondvraag stelt den heer Laan in de gelegenheid te verklaren, dat hij gaarne erkent, dat het raadhuis soms heel laat open is, iets waaraan hij in een vorige zit ting getwijfeld had. De raad duikt nu weder in geheime zit ting ter bespreking van grondaankoop ter verbreeding van de Korte Kleverlaan. Na eenigen tijd doemde hij weder op aan de oppervlakte der openbaarheid, en nu stel len B. en W. voor, stukken grond, gelegen aan de Korte Kleverlaan, ten bedrage van 13.800,en 2000,ter verbreeding van deze laan aan te koopen. De heer Laan vindt den grond te duur, de heer Bispinck daarentegen wijst op de voordeelen van een breeden, fraaien weg tusschen Bloemen-, daalschen weg en Kleverlaan, en is er glad voor. De heer Laan strubbelt nog een wei nig tegen, maar de koop gaat er door. En hiermee is de zitting ten einde. S. ONAFHANKELIJK NEDERLAND. IV. (S1 o t.) Alzoo zijn dan het volkskarakter en de Nederlandsche cultuur nagegaan. „Te we- „ten wat wij zijn, wat wij kunnen en ver- „mogen, is liet hoofdvereischte voor indi- „viduëele ontwikkeling", zegt Jorissen. Hij voegt er aan toe: „ook wat we aan te „Ieeren, wat we af te leggen hebben."1) Zonder twijfel is dat ook voor een volk waar. De taak was te doen zien dat oplossing van het Nederlandsche volkskarakter voor de wereld verlies aan karakter dat vernietiging van onze eigen Nederlandsche beschaving, ook voor de wereld verlies aan beschaving zou beteekenen. Aan wat werd medegedeeld, zij nog toe gevoegd, hoe Allard Pierson ons teekende in de voorrede van zijn opmerkenswaardig boek: Herinnering uit Pruisens geschiede nis. Eenige grepen daaruit zijn belang rijk. „Boven onzen rijkdom verdienen onze geestelijke goederen de aandacht. Onze geest is toegankelijker voor het goede der vreemde invloeden; onze blik reikt daar door verder. Onze gemakkelijkheid in het aanleeren van vreemde talen is beide tee- ken en middel van onze geschiktheid om, naar het woord van keizer Napoleon, meer dan eens mensch te zijn, om uiteenloopen- de geestesrichtingen in ons op te nemen." „De ontwikkelden onder ons hebben daardoor eene buigzaamheid, die hen tegen vooroordeelen beschut. Schoon zij „Ger manen" blijven en dit door diepte van ge moedsleven en van opvatting, door ernst en grondigheid, door godsvrucht in be schouwing en wandel willen bewijzen, zoo verstaan zij niettemin het wezen der Ro- maansche volken en hebben daarvoor een oog en een hart. Ook de diepste teugen uit de Duitsche wetenschap en wijsbegeerte maken hun verhemelte niet ongevoelig voor de vonkeling van den Franschen geest met zijne aangeborene en nooit aan te Ieeren fijnheid, bevalligheid, blijmoedigheid. In Hollands taal en stijl spiegelt zich dit een en ander af. Onze taal is rijker in wendin gen, in eigenaardige, eigenlijke en schilder achtige uitdrukkingen dan de taal der Hoogduitschers, onze taal is gekuischter dan de hunne „Is het te ver gezocht, wanneer men Hol lands begaafdheid op het gebied van taal en stijl in verband brengt met een nog hoo ger geestelijk goed, dat ons ten deel viel, met een scherper geteekend zijn van onze persoonlijkheid „De Duitscher buigt gemakkelijker voor zijn meerderen; wij zijn eigenlijk geborene republikeinen, ofschoon altijd geboren in eene aristokratische republiek, en daarom geschikter, althans meer geneigd tot voor gaan dan tot volgen. Met taai geduld ver volgt elk zijn eigen weg; elk woont, ook in geestelijken zin, in zijn eigen huis en ge voelt zich daarin heer en meester Wij zijn dus wil Pierson daarmede zeggen een volk van individuen. Welnu, in die individualiteit dragen wij de geheele bescherming van onze onafhan kelijkheid. Want op die individualiteit zal elke overheersching ten slotte afstuiten. -W at meer is. Elk vreemd geweld zal zich bedenken meer dan tweemaal bedenken een volk aan te tasten, dat niet als massa maar als vereenigde individuen leeft. In dat opzicht gelijken wij op die kleine Grieksche staten, die alleen in den tijd van hunne algeheele ontaarding door de over macht der Romeinen konden worden ten onder gebracht. Nadat zij eenmaal Xerxes verslagen hadden. Van ontaarding nu is bij ons geen sprake. Getuige het tafereel dat hier werd ont vouwd. Volgende de ontwikkeling der be schaving, zijn wij in sommige opzichten de meerdere, in vele opzichten de gelijke van de cultuur-volken, die ons omringen. Maar het is hier de plaats, aan deze voorstelling nog iets toe te voegen. De menschelijke ontwikkeling en dus ook die van een volk is niet in de eerste plaats van intellectuëelen aard. Twintig

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 1