LWATERBRONNEN WEEK. ,Het Handelsblad" vinden e merkwaardige ingezón- K. Vos uit Middelstum: de voorgestelde belasting ren in de doode hand. elft van het jaar 1916 zijn 3men op kloostergoederen Overijsel ƒ40.000,—, Gel- Noord-Brabant in vier Limburg in zeven pos- samen ƒ575.000, Juni worden de volgende kloostergoederen aange- e provincie Gelderland iord-Brabant 200.000, n 45.000,Limburg 70.000,—, 240.000,— en zamen f 855.000, thans bekend, dat voor lus 855.000,dat is itheken genomen zijn of posten zijn mij uit aanvra- vorden. Allicht is het hier er veel te laag, want waar- r méér aanvragen gedaan, ;end werden. er verband tusschen deze hypotheek en de voorge- op de goederen in de doode het ontwerp mogen van het itaal de hypotheken worden let bewijs, dat een klooster n den vorm van effecten of zal dikwijls moeilijk te le- arom mag het wetsontwerp de bepaling, dat aan stich- ds het verschijnen van het ypotheken hebben afgeslo- iting wordt opgelegd aan te t dit verkregen geleende ka- :ht, en dat deze nieuwe hy- mogen worden afgetrokken, ende aangewezen werd waar leven. 'aderlandsche Club" richt 'n len minister van Buitenland- laar aanleiding van de offi- !eling der regeering betref- nd der „Tubantia"-zaak. dien brief der „Vaderland- m. che mededeeling betreffende wordt wel gezegd, dat „vol- eepsjournaal de torpedo n". n 6en Maart door een Buit eer is afgeschoten", maar dit toegelicht door een authen- van het journaal, ichten juist, dan is op het van zijde gedane verzoek, inzi en van het journaal zelf, dit eigerd, hoewel daarop nog is tschland niet bereid mocht iden het onderzoek te herope- te zetten onder de door Ne- kerwijze te verlangen waar volledigheid en doeltreffendi ide de zaak moeten worder. etzij aan het Hof van Arbi- aan een bizonderen met vol gdheid toegeruste internatio- sïe van arbitrage. Daartoe een kan door Duitschland niet /orden geweigerd. Lord Selborne, minister van Engeland, treedt af wegens :hil in zake de Home Rule- )e Entente stemt er in toe aan opnieuw een voorschot te ge- roeger gesloten Grieksche lee- let Groot Auditorium van de Hoogeschool heeft de plechti- plaats van den componist naar tot doctor honoris causa landsche Letterkunde. sevelt heeft een schrijven ge it Progressieve Nationale Co- n hij beslist een candidatuur wijst en zich tevens verklaart ellen van een anderen progres- daat. Hij voegde daaraan toe, lughes krachtig zal steunen. Te Berlijn hebben bij gelegen- retooging ten gunste van Lieb- eregeldheden plaats gehad. Op mmer Platz was een groote enigte bijeen gekomen. Er wer- eidene personen gevangen ge kt de drinkhal van de t Fredenikspark te k_ .A. IR X-j IB 3VT- ijks geopend van 7^—10 35 uur. Een telegram uit Shangai meldt: gschin, de opperbevelhebber van de Cliineesche vloot, seinde aan den president, namens zichzelf en den geheelen staf, dat hij herstel vraagt van de voorloopige con stitutie, van de conventie en het oude par lement, benevens optreden van een nieuw kabinet. Zoo deze eischen niet worden ingewilligd, zal de marine zich onafhanke lijk verklaren. 28 Juni. Het vonnis in het proces-Lieb- knecht luidt: twee jaar, zes maanden en drie dagen tuchthuisstraf; verwijdering uit het leger wegens poging tot verraad in oorlogstijd, ongehoorzaamheid onder ver zwarende omstandigheden, verzet tegen het staatsgezag. Het met redenen omkleede vonnis werd, na opheffing van de zitting met gesloten deuren, tegen- vier uur hedenmiddag be kend gemaakt. De Tweede Kamer neemt het wetsontwerp tot heffing eener Verdedi- gingsbelasting aan, nadat een amende ment, strekkend om de grens van belast baarheid op 1200,— jaarlijksch inkomen te stellen, door den minister is overge nomen. Wij vernamen, dat onder de poli tieke partijen het voornemen bestaat, het daarheen te leiden, dat er in 1917, voor zooveel het van die partijen afhangt, feite lijk geen periodieke Kamerverkiezingen zullen worden gehouden, omdat er dan toch, althans wanneer de Grondwetsherzie- ring haar beslag krijgt, verkiezingen moe ten volgen na de ontbinding. Met het oog daarop zou men, om dubbele moeite en k isten te sparen, bij de periodieke verkie- ziogen elkanders candidaten niet willen bestrijden. De onderhandelingen tusschen de partij-besturen zouden reeds gaande zijn. 29 Juni. We vinden in „Het Handels blad" de vertaling van een open brief, door den Duitschen sociaal-democraat Adler aan den Belgischen sociaal-democraat Huys- mans. Het gaat over de houding der soci aal-democratie in den huidigen oorlog. We ontleenen er het volgende aan: De inwendige tegenspraak in de Inter nationale blijkt hieruit, dat de socialisten niet slechts passief tegen hun wil de werk- "aigen van de imperialistische machtspoli tiek zijn geworden, maar dat hun politieke praktijk ook actief de gedachte der lands verdediging (landsverdediging is een door het Stuttgarter' Congres erkend principe. BI. W.), heeft overschreden. De landsverdediging is afweer; dus iets zuiver negatiefs. Doordat de socialisten in L de verschillende landen de grenzen van at gebied van het zuiver negatieve verlie- i! en positieve oorlogsdoeleinden stelden, eesten zij met elkander in tegenspraak I men. De gewichtigste consequentie van het len van positieve oorlogsdoeleinden v, -, dat men zich niet meer met het al lien van de nederlaag tevreden kan len, maar het behalen van de overwin- :hï op den vijand moest helpen bevorde- Daardoor was men, wat het meest - s.utieele punt betreft, op één lijn geko- met de heerschende klassen PLAATSELIJK NIEUWS. Het komt nogal eens voor, dat aan den lioek van het Kinheimplein kleinere of groo- tere botsingen tusschen fietsrijders plaats hebben. Reeds meer dan eens hebben die daar al builen, schrammen en kleine ver wondingen opgeloopen. De oorzaak der botsingen is altijd dezelfde: fietsers in de richting van Bloemendaal rijden, van de Kleverlaan komend, de linkerzijde van het Kinheimplein, zoodat zij onverwacht de naar Haarlem rijdenden op den hoek van den Kinheimweg en dat plein overvallen. Tot wederzijdsch ongemak en levensgevaar zelfs. Dus, vrienden fietsers, houdt den rechter kant van Kinheimplein, en ge voorkomt de kans op ongelukken. En houdt op alle we gen en paden evenzeer rechts, alsjeblieft. Het aantal menschen, die elkaar elk oogen- blik noodeloos in de wielen rijden, lijkt ons waarlijk groot genoeg. Een bekend plaatsgenoot, de heer W. J. H. Bake, is overleden. De heer Bake was hoofdambtenaar van de H. IJ. S. Het heen gaan van den zeer beschaafden, zeer inne- menden man zal in ruimen kring als een groot verlies gevoeld worden. De crematie heeft Woensdag te Wester- veld plaats gehad. De openlucht-voorstelling, Zondag door „Dc Schouwspelers" in de Elswoutsche dui nen te Overveen gehouden, vond veel bij val. Hot weer was goed gunstig gestemd, en de ertooners zetten hun beste beentje let opgevoerde stuk „Ruth" werd l t de aanwezigen gewaardeerd. Tentoonstelling. Het staat vrijwel vast, dat binnenkort door de Gooische schildersclub „De Tien" ook te Bloemen daal eene tentoonstelling gehouden worden zal en wel in hotel „Zomerzorg". Er zal een tamelijk groot aantal schilderijen wor den ingezonden. Notaris Wildervanck de Blécourt ontving Vrijdag bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsfeest vele blijken van waardeering en genegenheid. De Broederschap van Nota rissen, personeel, vrienden en collega's bo den den jubilaris menig fraai geschenk en verscheidene bloemstukken aan. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; twee perso nen op een rijwiel vervoeren; loopen over verboden grond; rijden door bosch; plaat sen van steenen op den openbaren weg zonder vergunning. Gevonden en terug te bekomen bij J. Westerman, Genestetweg 12, te Bloe mendaal, een riem; Van Noggeren, Cronjé- straat 7rood, te Schoten, een kinderporte- monnaie; C. van Zoelen, Maarten-van- Heemskerkstraat 60rood, te Haarlem, een gouden manchetknoop; Smits, Schulpweg 6, te Aerdenhout, een zwart zeiltje; aan het bureau van politie te Overveen, een witte zak waarin een vragenboekje, een hangslot en een rozenkrans. Verloren: een abonnement E. S. M.; twee beitels; een lorgnet; een zilveren bro che; een lorgnet in étui; pen- en potlood houder; een zilveren dameshorloge. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 23 Juni tot en met Donder dag 29 Juni. Geboren: z. van P. Verdegaal en M. Kors; d. van N. van Keulen en I. van dei- Meer; d. van C. Jansen Hendriks en A. E. Heere. Getrbuwd: H. Wezenaar en M. de Waal. Overleden: A. de Wit, 71 j. Overleden in het gesticht Me e- renberg: J. H. J. Santing, 28 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Dc Haarlemsche vereeniging „De Am bachtsschool", thans genaamd „Vereeni ging voor ambachts- en middelbaar tech nisch vakonderwijs" verspreidt een om zendbrief, waarin allen, die, direct of indi rect, betrokken zijn bij naar de eischen des tijds ingericht ambachts- en middelbaar technisch onderwijs, worden opgewekt om toe te treden tot deze vereeniging. Leden zijn zij, die zich verbinden tot een jaarlijk- sche bijdrage van minder dan 10,—, do nateurs zij, die jaarlijks 10,of meer geven. Men kan zich opgeven bij den pen ningmeester, den heer H. J. Geijl J.Czn., Wilhelminastraat 9, Haarlem. Men zal met ons instemmen, wanneer we zeggen, dat de tijden er niet naar zijn om grapjes te verkoopen. En toch, van den anderen kant, het ook wel weer met ons eens zijn, dat, mits zulks met mate ge schiedt, het beproefde menschdom wel eens ter opbeuring nu en dan een aardigheidje lezen mag. Zoo schijnt ook het dagblad „De Stads-Editie" der O. H. Ct. er over te den ken; men kon daar althans dezer dagen de volgende leuke mop als een Bennebroeksch nieuwsbericht in lezen: „Z. D. H. de r.-k. bisschop van Haarlem heeft tot geestelijk adviseur van de r.-k. geitenfokvereeniging alhier benoemd kapelaan E. J. Helmer." Hij is verduiveld aardig bedacht, daar gaat niets van af. Wij van „Het Bloemen- daalsch Weekblad", dachten, dat wij op dat terrein ook nu en dan wel eens iets voor den dag brachten, maar bekennen eer lijk, dat wij tegen zöö iets niet op kunnen. We zijn gelegd, formeel gelégd op beide schouders. Ja, zoo'n „Stads-Editie", zoo langs haar neus weg, niet „Uit den mop pentrommel" of „Onze Lachhoek" of met een dergelijke waarschuwing er boven, neen, zoo spelenderwijs, met een stalen gezicht. Hij is raak, hoor. De betreffenden kunnen het in hun zak steken; öf ze Bioscoop. In den schouwburg Jans- weg, gaat de film „Jane Shore de koningin van èen nacht." VAN HIER EN DAAR. De Internationale school voor wijsbe geerte te Amersfoort. Bij K. B. van 23 Juni, n°. 60, zijn goedgekeurd de statuten van en is mitsdien als vereeniging erkend de „Vereeniging tot instandhouding der „stichting Internationale school voor wijs begeerte", gevestigd te Amersfoort. Het Fransche België. Merkwaardig is wat René de Clercq in het laatste nummer van het weekblad „De Toorts" onder bo- venstaanden titel schrijft: Wie Rodenbachs dappere en alleszins merkwaardige voorrede tot zijn Gudrun gelezen heeft, weet hoe het in arm Vlaan deren met de verfransching van het mid delbaar onderwijs, in zijnen tijd, gesteld was, en ondanks een paar lapwetten, ge bleven is tot dezen dag. Van mijn lang verblijf in de kostschool, een door den staat aangenomen bisschop pelijk college, houd ik met haat en liefde, in vaste herinnering bewaard, hoe wij daar, door en door Vlaamsch voelend en denkend, in 't Fransch leerden, speelden, wandelden, zongen, aten, baden, biechtten, en om maar het minste woordeke te zeg gen, gelijk moeder het zei, werden beke ven, aangesnauwd, gestraft en bekeurd. Aan dergelijke boeten heb ik mijn eerste zakgeld verloren en mijn laatste Vlaamsch geduld. Met Fransch gingen we slapen, met Fransch stonden wij op. In 't Vlaamsch konden we alleen droomen van verbetering en zoete wraak. Onze boeken waren niet alleen Fransch, wat de taal betreft, maar door en door Fransch in den geest. Van de buurvolken scheen enkel 't Fransche het kennen waard; de andere staten dienden tot pun ten van vergelijking met de groote repu bliek, die men zoo vurig tot een koningdom wenschte gerestaureerd. Aardrijkskundig en geschiedkundig onderwijs stond ge wrongen in de engste klem van zuidelijke eenzijdigheid. En de letterkunde! Terwijl ons de kleinste Parijsche rijmelaar ter be wondering werd voorgesteld, zweeg men Multatuli dood, bleef Shakespeare haast onvermeld en kregen wij in een nota van onze „Histoire moderne" over Goethe het volgende te lezen: II a laissé trois romans célèbres: Werther, Hermann et Dorothée, et surtout Faust qui se moque de toute vertu. Faust, een roman! Wel, bij Me- phisto! Zelfs de godsdienst werd aan dit fraaie stelsel gewaagd. Want niet alleen moest er in een vreemde taal gepredikt en gebeden, maar onze vroomste vaderlijke erfenis leerden wij te verdedigen in een of andere „Vie de Jésus" of een handboek voor „Apologétique". De verfranschte hoogere geestelijkheid bleek meer liefde te voelen voor de „civilisation francaise", dan voor 't eigen oude, goede geloof. Aldus werd het Nederlandsche Vlaande ren, van Holland gescheiden, sinds 1830 geestelijk aan het Latijnendom gean nexeerd. Wederkeerig zorgde men er in Parijs voor, dat België doorging als een stuk Franschen grond, liggend buiten de staatkundige grens. Niemand geeft het wonder te hooren, hoe een Fransch minis ter er in een volle kamer op roemde aan de tentoonstelling van Gent millioenen be steed te hebben met het doel om er de ver- vlaamsching van de hoogeschool te helpen verhinderen, wanneer men bedenkt hoe ook daar de mannen van thans gevormd zijn naar de leer van toen, n.l. dat België een aanhangsel is van Frankrijk. Het Belgisch Roode Kruis richt zich in een omzendbrief tot allen, die het willen helpen met geldelijke bijdragen, die thans meer dan ooit noodig zijn. Gaarne onder steunen wij dit sympathieke verzoek, en wekken onze lezers op eene geldelijke bij drage te sturen naar het secretariaat, Lange Voorhout 86, Den Haag. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. In het laatste nummer van „De Protes tant" vindt de lezer het algemeen regle ment der Evangelische Maatschappij, zoo- als dit in de vergadering van 22 Maart 1.1. i gewijzigd werd. In deze aflevering is ge legd de „Evangelische Almanak", tevens jaarboekje voor 1916. Wij vonden in dezen almanak onder meer een belangwekkend artikel over „België en het ultramontanis- me" van de hand van mevrouw dr. J. van den Bergh van EysingaElias. „Spelen en kunstjes", is de titel van een boekje vol aardige gezelschapsspelletjes, door de firma J. F. v. d. Ven te Baarn dezer dagen in het licht gegeven. Voor gezinnen met kinderen is het een heele pret, zoo'n boekje altijd bij de hand te hebben. Er staat menig vermakelijk kunststukje in. De prijs is 45 cents. Handleiding voor gemeenteraadsleden en allen die belang stellen in de gemeentehuis- houding. Het boekje met dezen titel is samengesteld door den rijksontvanger te Grave, den heer G. P. J. van Hellemondt. Het is de tekst van de gemeentewet, door loopend verteld. Uit dit boekje blijkt weer hoe duidelijk de taal is van onze gemeente wet, want terwijl de zinbouw en woorden keus der wet zelve is gebezigd, laat het zich vlot lezen en is het voor ieder begrijpelijk. Hier en daar heeft de steller aardige op merkingen uit de praktijk of de rechtspraak ongemerkt ingelascht, b.vdat over candi daten wier benoeming met gesloten briefjes geschiedt, dus vooraf niet mag worden be raadslaagd. De schrijver toont ook een goed begrip te hebben van zijn onderwerp, door voorop te stellen dat de raad (niet zooals velen meenen de burgemeester), aan het hoofd der gemeente staat en dat open baarheid een der beginselen is, waarop dc gemeentehuishouding steunt. Het voor woord luidt aldus: Het blijkt uit de ondervinding, dat vele personen, die uit verschillende klassen der maatschappij tot lid van den raad werden gekozen, niet die voldoende kennis bezitten van de gemeentewet, als wel voor eene be hoorlijke uitoefening van hun ambt dient te worden gevorderd. Het doel van deze handleiding is, hen daarin behulpzaam te zijn. Ook adspirant-gemeenteambtenaren en allen, die belangstellen in de gemeente- huishouding, zullen er met vrucht gebruik van kunnen maken. Men vindt in het boekje alle wetenswaar digs op het gebied van de instelling ge meenteraad, van het burgemeesters-, wet houders-, secretaris- en ontvangers-ambt, omtrent verordeningen, handhaving der or de, begrooting, openbare werken, belastin gen, enzoovoorts. De druk, waarbij een oordeelkundig ge bruik is gemaakt van wijduitdrukken, is zeer goed te overzien. Barones„Is mijnheer thuis Bediende: „Mijnheer de baron is in de bibliotheek." Barones: „Nu, maak mijnheer dan gauw wakker; want er is bezoek." ONDERWIJS. Fröbel. Het toeval bracht ons weder eens het werk van Friedrich Fröbel in handen. We konden de lust niet weerstaan, Fröbel's voornaamste grondstellingen voor de eer ste opvoeding der jonge kinderen hier eens voor onze lezeressen af te drukken. De opvoeding moet den natuurlijken ont wikkelingsgang zoodanig ondersteunen, dat deze tot zijn doel en bestemming komt. Daar de zintuigelijke ontwikkeling met den eersten ademtocht begint, zoo vangt de opvoeding hier tevens aan. De eerste indrukken zijn beslissend voor de richting die de verdere ontwikkeling neemt daarom is het eerste tijdperk het gewichtigste. De geestelijke en lichamelijke ontwikke ling is in de kindsheid niet gescheiden maar ten nauwste verbonden. Waarneembaar is in den beginne alleen de ontwikkeling der stoffelijke organen als de werktuigen des geestes, doch met en door de ontwikkeling der organen ontlui ken ook de geestelijke krachten. Daarom moet de eerste opvoeding zich onmiddellijk aan de lichamelijke ontwikke ling vastknoopen, om bij de vrije beweging der leden de zielskrachten gelegenheid te geven in werking te treden. De aard der aan te wenden oefeningen der leden en organen, als het eenige mid del der eerste opvoeding, wordt door de natuur zelve ons in kinderlijke neigingen aangewezen en in het opvolgen daarvan vindt de opvoeding een natuurlijk uitgangs punt en vasten'grondslag. De aandrift des kinds als redelijk wezen openbaart nimmer alleen lichamelijke, maar tegelijk geestelijke eischen. De op voeding moet beide gelijktijdig bevredigen. Want de ziel heeft al spoedig evenveel be hoefte aan nieuwe indrukken als het li chaam aan nieuw voedsel. De ontwikkeling der ledematen tracht in de eerste plaats tot haar recht te komen, en wel door onbelemmerde beweging. Het kind zoekt blijkbaar de gelegenheid tot krachtsinspanning en bezigt de voorwer pen, die onder zijn bereik komen om er te gen te trappen, te duwen of er mede te trekken of te werpen. Tot al deze nood zakelijke oefeningen moet hem gelegenheid geboden worden om zijne spieren te ont wikkelen. De vorm van de eerste oefening der or ganen is het spelen De eerste spelletjes moeten dus tot oefening voor armen en beenen dienen en de werking van gehoor, gezicht en spraak geleidelijk uitlokken, daar dit tegelijk ook oefeningen voor de zielsvermogens zijn. De lichamelijke indrukken zijn in den aanvang des levens de eenige weg tot op wekking en openbaring van het zieleleven. Daarom moeten die indrukken even regel matig en bedachtzaam gegeven worden, als het lichamelijk diëet des kinds wordt op gevolgd, dat niet aan het toeval overgela ten is maar regelmatig wordt behandeld. De spelen moeten de instinktmatige werk zaamheid der leden en der zinnen zoo danig regelen en aanvullen dat het dooi de natuur bedoelde oogmerk daardoor be reikt wordt. Door de allengs toenemende wilskracht des kinds wordt zijn beweeglijkheid al meer zelfwerkzaamheid, die in hare verde- - re ontwikkeling tot de voortbrengende en nabootsende werkdadigheid klimt, welke wij spel noemen, doch die eigenlijk het werk des kincjs is zijn arbeid tot zelf onderricht en krachtsontwikkeling. Het is een eisch van zijne fantasie om

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3