A. II. VAK DEK STEUR Ir. Bureau tot pii DANKBETl Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. SCHRI KERK-AGENDA, Zondag 9 Juli. Haarlem Vereenig. van Vrijz. Hervormden, (geb. Protestantenb.,) 10 u„ Da. Herderschee, Pred. te Den Haag. Eglise Wallonne, 10J heures du matin. Mons. Cler, Pasteur a Leyde. Pasteur con sultant, Service en mémoire du défunt Pasteur Monsieur Martiu Dupont. Rem. Ger. Gem., 10 u., Ds. Ilaentjes. Ev. Luth. Gem. 10 u.. Ds. de Meijere. Ver. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Hylkema. Bloemendaa!Ned. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. van Paassen, Pred. te Haarlem. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., de heer Hoekendijh, Zendeling te Garoet, Ned. Indië. Houtrijk en PolanenNed. Herv. Gem., 10 u. de heer Barends, Evangelist. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. van den Bergh van Eysinga. Spaarndam Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Bremer, Pred. te Brielle. 5 u., Ds. Bremer. Doopsgez. gem. en Ned. Prot. Bond., 10 u., T)s. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMEND AAL. Hotel Welgelegen. Maandag 10 Juli uur Bijeenkomst voor Int. School v. Wijsbegeerte. Bloemendaalsche Sclioolvereeniging. Tentoonstelling in het gebouw der Sclioolver eeniging, Donderdag 13 Juli, van 1012, van 24 en van 6|8j uur. Hotel Zomer zorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooisehe Schilders. Hotel Duin. en Daal Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten lialf- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat"79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Heeren- en Dameskleermakerij. 33 BARTELJORISSTRAAT 23 TELEFOOX iVo. 303. toeneming in 12 jaar tijds. Ook Duitsch- land heeft intusschen niet stil gezeten, doch blijft bij Engeland verre ten achter: im mers, in 13 jaar tijds (190119J4) wijst zijn vloot een vermeerdering aan van 780 stoomschepen met 1.484.437 netto register- ton. Per jaar bedroeg dus de gemiddelde toeneming bij Engeland 263 stoomschepen met 315.222 netto registerton, bij Duitsch- land 60 stoomschepen met 114.187 nelto registerton. Dat wil zeggen, dat Engeland een vermeerdering kan aanwijzen, die cir ca driemaal zoo groot is als de Duitsche, noopten onszelven spoedig weer tot zake lijkheid, bestelden een diner. De wijn werd gebracht, en wij dronken. Als een zoet geluk stroomde de kostelijke drank in ons neer. De stemming in zulke uren, gewoonlijk ten nadeele der wereld- droefenis en ten gunste van den onstuimi- gen geluksdroom beslist, zou ook ditmaal voorzeker weer deze wending genomen hebben, indien de triestige, zachtzinnige kellner alweer niet heel spoedig versche nen was met de soep, en door zijn serviele nabijheid ons voortdurend de tragische mo gelijkheden van zijn bestaan als zooveel geheimzinnige raadselen had voorgehou den. We spraken nu onafgebroken over den man, deden dit echter op fluisterenden toon, zoodat hij het niet hooren zou. Hij heeft de bleekheid der zwaar ge- folterden, zei er een. Zijn houding is geknakt, als zijn leven wellicht, deed een ander. Wat het volkomen tragische mij in zulk een geval lijkt, opperde een derde, dat is de tegenstelling tusschen de hoog heid van het leed. door zoo iemand mis schien geleden, en de nederigheid van het beroep, dat hij uitoefent. Ik beaamde dit alles, en ik sprak mijn vermoeden uit, dat de man een vreemde ling was, en naar zijn verre gezin verlang de op dezen plechtigen familie-avond der gansche menschheid. Peinzend en begaan zaten wij samen. Gedachteloos rukten we eens een stukje van ons brood, en we dronken nu en dan van den wijn, die goed was. De visch werd voorgediend, en sprake loos aten wij. Het smaakte ons allen voor een verhouding, die zich nog ten gunste van Engeland wijzigt, als men het verschil in bevolkingsvermeerdering mede in zijn beschouwingen betrekt. Het is, blijkbaar, niet zoozeer Duitschland als wel Enge land, dat een „grandiose óeconomisclie ontwikkeling" kan aanwijzen. Het is ons onmogelijk binnen de grenzen van dit artikel de genoemde brochure op den voet te volgen. Het belangrijkste eruit blijkt, trouwens, reeds uit het bovenstaan de: de berekening met verhoudingscijfers is een zeer gevaarlijke methode, vooral als ze zoo gedachteloos wordt toegepast als in de meeste geschriften geschiedt. Het zij ons echter vergund nog op een enkel punt te wijzen, in verband met de'n aanhef van dit artikel. De opmerkzaamheid voor de „overvleu geling" van Engeland door Duitschland is blijkbaar zoo gespannen, dat veelal verge ten wordt die opmerkzaamheid ook eens naar de overzijde van den Oceaan te rich ten; we bedoelen naar de Vereenigde Sta ten." Dit land met zijn onbegrensde moge lijkheden is reeds thans een machtige concurrent in het bedrijfsleven. Moet hier dan ook gesproken worden van de Veree nigde Staten, die zich „op kosten van En- geland en Duitschland'' ontwikkelen En moeten we hier de handelsconcurrentie ook maar in een hand omdraaien omtoo- veren tot oorzaak van een oorlog? De meening, dat een land rijker is naar mate alle andere landen armer zijn of min der aandeel nemen in het bedrijfsleven der wereld, is als theorie niet houdbaar. En de Engelschman is genoeg man of business om te weten, dat Duitschland en de Ver eenigde Staten en welk ander opbloeiend land ook, met hun landbouw, hun nijver heid en hun verkeer den wereldhandel ten goede zijn gekomen. Engeland's bloei, met andere woorden, wordt bepaald door den bloei van andere mogendheden, te meer daar Engeland, immers, deel is van het Britsche Imperium, dat, als niet alle tee kenen bedriegen, aan den drempel van een enorme ontwikkeling staat. Wij hebben de genoemde brochure wat uitvoerig besproken, omdat op het punt van het bedrijfsleven der wereld nog zooveel misverstand heerscht, dat telkens weer ge voed wordt door oppervlakkige, weinig- doordachte publicaties. Veel van de natio nale zelfverheffing en van de oorzaken van den oorlog zou verdwijnen, indien al gemeen werd ingezien, dat de bloei van een natie niet berusten kan op de armoede der overige wereld, en dat het beginsel der onderlinge samenwerking de wereld meer vooruitbrengt, dan het beginsel van den onderlingen strijd, dat immers op het oogenblik bezig is Europa te vernietigen. KRONIEK DER WEEK. 7 Juli. „Wallstreet Journal" verneemt uit Bethlehem, Pennsylvanië, dat in de Bethlehem Steelworks gewerkt wordt aan het maken van monsterkanonnen, van het formaat der Duitsche „Schwere Bertha's". De bestelling voor die kanonnen werd ge geven door het Engelsche departement van oorlog; het zijn 42 cM. kanonnen, met mo tor-bediening. Het grootste geheim wordt bewaard over de plannen, het gieten en het verschepen dezer kanonnen. De Engelschen en Franschen be- treffelijk, en toch, ik verzeker u plechtig, dat dit de zuivere waarheid is: we waren tevens diep geroerd door het bevroede groote leed daar in onze nabijheid. Van welke nationaliteit zou hij zijn vroeg ik halfluid peinzend. Men uitte alle mogelijke veronderstellin gen. Alle volkeren trokken ons voorbij, wij bespraken en overdachten de eigenaardig heden van elk, en vergeleken die met uiter lijk en hoedanigheden van den suggestie ven, droefgeestigen man. Maar wat verdiepen we ons in gissin gen, riep er eensklaps iemand onzer, hij is natuurlijk een Zweed. „Restaurant Sué- dois", niet waar Dus een Zweed vermoe delijk. Niemand twijfelde meer. Het sprak van zelf. Deze zachtzinnige, diep ongelukkige man was een Zweed. Hoe ver was Zwe den, en hoe duur was de reisEn, bo vendien, wie weet, waarom de man niet naar huis ging om te midden der zijnen het zoete feest van vrede en familiegeluk te vieren We bestelden nog een flesch, en dron ken met graagte. De gloed van den vollen milden drank drong onze jeugdige hoofden en harten binnen, doch wel verre van onze stemming naar het ons anders gemeen zame uiterste van den onstuimigen vreugd deroes te doen omslaan, deed hij onze zachte meewarigheid meer en meer tot een extase van deernis aangroeien. Een wildschotel, na de visch door den zachtzinnigen man voorgediend, kon onze triestigheid niet verdrijven en een volgende flesch, Macon thans, door den bleeken man op teedere wijze voor ons uitgeschonken, kon dat evenmin. Terwijl wij aten, terwijl ginnen een groot offensief in het Ancre- en Sommegebied en bezetten de eerste Duitsche linie. De Franschen nemen het Thiau- mont-werk. Kolomea, een belangrijk spoorwegcen trum in Boekowina, wordt door de Russen genomen. 2 Juli. „De Heraut" schrijft: „Eerst in deze dagen worden uit kerke lijke kringen mededeelingen gedaan om trent de verliezen, die de Fransche room- sclie geestelijkheid op het slagveld geleden heeft. In Frankrijk moeten ook de diena ren der kerk het land als soldaten dienen. 13441 geestelijken werden soldaat; 1408 lieten op het slagveld het leven, 6322 wer den gewond en 811 zijn krijgsgevangen ge maakt of vermist. Meer dan 55 procent der priestersoldaten werden dus het slacht offer van den oorlog. Korpscommandan ten, die de roomsche kerk een goed hart toedroegen, stonden 12064 priesters toe hulpdienst te verleenen bij het wegdragen der gewonden. Dat deze dienst niet zon der gevaar voor het leven werd waarge nomen, bewijst het feit, dat 79 van deze gewonden-dragers werden gedood, terwijl 533 gewond zijn. Voor den dienst der kerk bleven voor geheel Frankrijk slechts 8000 geestelijken beschikbaar. Wanneer men deze cijfers bij elkander telt, dan komt men tot een getal van 34.000 priesters. Dit cijfer schijnt hoog, maar de Fransche republiek heeft ook die priesters bij haar leger inge lijfd, die zij te voren als leden eener ver boden geestelijke orde uit het land gedre ven had. Voor een dertig jaar waren er in Frankrijk 40.000 dienaren der roomsche kerk, doch dit getal is van lieverlede 'inge krompen, omdat er bij de Fransche jonge lingschap steeds minder lust was zich aan den dienst der kerk te geven." Een gebrek aan pastoors en kapelaans was in Frankrijk reeds lang merkbaar, en zal nu zeer verergeren. De Engelschen bezetten Fricourt, de Franschen Frize en het Mercancourt- bosch. Het aantal ongewonde Duitsche ge vangenen bedraagt ruim 6000 man, o. w. 50 officieren. 3 Juli. De legerberichten der Franschen en Duitschers zijn met elkaar in tegen spraak wat de inneming van het Thiau- mont-werk betreft; de Franschen meldden het bericht der inneming door hun troe pen, de Duitschers spraken het tegen. Het Fransche bericht verklaart nu deze tegen spraak aldus: Fransche troepen hebben Thiaumont den 30sten Juni tegen 10 uur genomen; de Duitschers drongen denzelf den dag te 3 uur het werk weder binnen, door een onmiddellijken tegenaanval ech ter kwam het weder in handen der Fran sche troepen. 's Avonds bezetten de Duitschers, na verwoede aanvallen, het werk opnieuw, terwijl de Franschen in het bezit bleven van de omgeving. Den lsten Juli 's och tends te 10 uur, echter heroverde de Fran sche infanterie het werk, dat sindsdien in handen der Franschen is gebleven. 4 Juli. Een bericht uit Washington luidt De Mexicaansche nota, die als antwoord wij dronken, waren onze gedachten voort durend bezig met dezen tragischen man, zoo droevig verdoold hier in de wreede woelige wereldstad, waar millioenen mede- menschen hem, den vreemdeling, koel en liefdeloos voorbij gingen, waar niemand belang in hem stelde, waar hij eenzaam onbegrepen rondtobde, dag-in-dag-uit, en wel schriklijk lijden moest op dezen Kerst avond, ver van de zijnen; een lieve, goede moeder, die een scheiding in het haar droeg, en hem eiken avond toen hij een kind was bij het naar bed gaan op de wangen kuste; een strenge vader, die, ja, wellicht hem eens verstooten had, (waar om Wie weet, welk een familiedrama zich daar had afgespeeld maar een vader, die thans, nu deze zoon verre was,! hem al zijn schuld vergaf en naar zijl) bijzijn verlangde, broers en zusters, dié intusschen gehuwd waren en kinderen had den, terwijl hij, de arme uitgewekene, al leen zijn vreugdelooze dagen in deze hel van een stad opteerde We geraakten al gaandeweg in een soort verbijstering, tot plotseling bij een onzer het denkbeeld opkwam, den man te vragen of hij werkelijk een Zweed was. Een oogwenk, een seconde gevoelden we allen, dat dit geschieden moest, want wij wilden en zouden zekerheid hebben, doch bijna gelijktijdig begrepen we hoe nameloos wreed het wezen zou, zulk een vraag te stellen aan den beproefden man, die daar door zijn leed nog dieper en feller gevoelen zou, en wellicht in snikken zou uitbarsten. Neen, dat ging niet. Dat ging niet. Wat had deze man met onze poovere litteraire nieuwsgierigheid van doen? Troosten zou hem de ongemotiveerde belangstelling van dient op de beide nota's der Vereenigde Staten, is hier aangekomen. Naar verluidt is zij in verzoenenden geest gesteld en be stemd om een grondslag voor eene vriend schappelijke regeling te vormen. 5 Juli. Uit het lezen der verschillende legerberichten blijkt, dat er nog geen groote wijzigingen aan het westelijk front te mel den zijn. Het Engelsche bericht geeft den toestand het best aan, door de mededee- ling, dat de operaties beperkt bleven tot minder belangrijke plaatselijke acties, ten doel hebbend het gewonnen terrein te ver sterken en te behouden. Omtrent de opleiding der officie ren in de Vereenigde Staten schrijft „Het Handelsblad": Behalve de eigenlijke mili taire academies waar beroeps-officieren worden opgeleid zooals die te West Point zijn er, pas korten tijd geleden scholen opgericht, waar burgers, die in vredestijd in de burger-maatschappij arbei den, eene volledige opleiding tot officier krijgen. Zij moeten zich verbinden, om zich jaarlijks eenigen tijd voor de oefenin gen beschikbaar te stellen. Dé „Daily Telegraph" heeft een telegram van haar correspondent in Pe king, die met den nieuw opgetreden presi dent van de Chineesche republiek, Li Jocan Hoeng, een vraaggesprek heeft gehad. De eerste twee hervormingen, die de president zal invoeren, zijn de afschaffing van alle rangen. Het de facto bekleeden van een ambt zal de eenige onderscheiding zijn. die nog mogelijk is. In het centrum van Pe king zal voor den president een ambtswo ning worden gevestigd. De keizerlijke pa leizen zullen enkel nog als musea blijven voortbestaan. Een telegram uit Londen bericht, dat Lloyd George tot minister van oorlog benoemd is. Een ambtelijk bericht uit Havre zegt, dat de Belgische regeering aldaar, de door sommigen voorgestane gebieds uitbreiding nooit gesteund heeft. Dat deze regeering straffeloos door de „XXme Siècle" stemming voor die gebiedsuitbrei ding heeft laten maken, staat er niet; ook lezen we er niets omtrent de verspreiding van de gelijkgezinde „Petit Catéchisme „National' aan het front. Wij nemen gaarne voor kennisgeving aan dat de Belgische regeering zelve nooit steun beloofd of gegeven heeft aan hen, die de gebiedsuitbreiding zijn toegedaan, en vestigen met genoegen de aandacht van onze lezers hierop. De Belgische regeering zelve voelt dus niets voor gebiedsuitbreiding; het was dus een particuliere liefhebberij van sommigen, en welk een liefhebberij! Het denkbeeld alleen, dat het arme, zwaar geteisterde België erover denken zou om zijn gebied uit te breiden, was dan ook zoo aangrijpend onzinnig, de gedachte dat deze noodlottige besmettelijke ziekte ook de kleine landen zou gaan aantasten, was zoo ontroerend afschuwelijk, dat wij hel niet konden gelooven. Dr. A. Kuyper vertelt in zijn „Na dere toelichting" van een erfenis, die n.b. vreemden ook geenszins, en er zat niets beters op dan te zwijgen, en te gaan zooals wij gekomen waren. Zoo namen wij ons dan ook voor te doen. Het dessert werd in haast verorberd, als wilde een ieder zoo snel mogelijk deze droeve plek verlaten, dezen aanblik van den armen Zweed met zijn gelaat vol heimwee ontvluchten. We rekenden af. De man, die onze be langstelling bemerkt had, was nog schuwer en zachtzinniger dan voordien. We konden nu de oogen niet meer van hem afwenden, in de ziel gegrepen door de bodemlooze melancholie van zijn gelaat. We voelden ons allen uiterst onbehaaglijk, we waren even bleek als hij, een nog langer verblijf in zijn tegenwoordigheid had ons ziek ge maakt. We kleedden ons, en vertrokken. De on gelukkige Zweed trad naar de deur om ons uit tc laten. We stonden allen in het kleine portaal als opgedrongen. Ik vooraan. En ik kon mij onder de suggestie van zijn droeven blik niet langer inhouden, en in eens snel en plomp, vroeg ik of hij geen Zweed was. Neen, mijnheer, zei hij, ik ben voi- bloed Parijzenaar. Hij lachte daarbij be scheiden en zachtzinnig om onze dwaze veronderstelling. En wij zeiven Wij lach ten óók, en zóó, dat ik nog niet wee hoe wij naar buiten gekomen zijn. Maar wi.i z ij n buiten gekomen. En in de stille be sneeuwde avondstraat hebben we het uit- gegierd van pret om onzen littcrairen roes, gedronken aan een Zweed, die geen Zweed maar een volbloed Parijzenaar was. STEYNEN. in 1876 aan zijn neu nis vertelde hem, da beschikking van stond vooreen Dr Kuyper blij, hi wat ie noemt; of lie van niks uit die nal; om de existensie bh schrijft hij. „Het Vad." merk Gelukkig is dit 1: ten goede gekeerd, thans eenige jaren hoogstaangeslagene belastingen (verkie: Kamer). De „N. Rot „De tweede kolil soort Ricordia Ricc te Rotterdam ten thans ook gestorvi Er waren er twee paar dagen eerder. „Zoovele zooveeh menschelijke stump soort homo sapien aan de fronten g erbij. 6 Juli. Een rege verhaalt van een, van een onderzee koopvaardijschepen munde. Het slot va wekkend geestig, ei tijden aller volken luidt Geconstateerd zi zame Duitsche koo vijandelijken onde gaande waarschuw vallen werden. PLAATSELIJK NI De K. E. M. in ee 25 behandelden w het gemeentebestr deed ondergaan d door het buiten „S verlaan met Vij moest verbinden, weg waaraan nu K. E. M. is verrez volkomen betrouw M. verzekert ons, die richting te het ook niet door iem Bispinck, te zijn a; lieele geval niets had. Wij vcrlcene die verklaring we om daaraan ons h de K. E. M. in di noemd. De liceren A. ders, G. M. Klom voorzitters en se derlandschcn Bo Openbare Dienste gen „Meerenberg' vcstigd te Bl'daal adres aan Gedep, land, met verzoek heide provinciale en „Duincnbosch" loonregeling zood minimumloon voc 13,50 per week loonen naar even den Aan het adres i zetting der bestaa doen van dit ver Naar men ons De ondergeteekenc wenschen niet afzond de beantwoorden, bel zijn hartelijken dar die op 30 Juni 19 jarig jubileum als liuune belangstelling J. H. WILDE! BLI Notaris te Bi De Heer en Mev HOVEN-LOGEMAb deze hunnen hartelij de vele blijken van bij hun huwelijk on Keizersgrach Mr. Dr. C.F.Sc Dr. H. C. Prinsi in Boekhoud! i Mathesis, Tei onder leiding var ook voor de acte en voor tal van i condities. Goede

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2