Firma J. B. KRUL Jr. Permanente Schilderijen-Tentoonstelling. Zomervacantie van 15 Juli tot 5 September. Brandstoffen. Bureau tot publiciteit van Wetensbappelijk Nieuws. Hotel „DUIN EN DAAL" SOkWtlHilllllT. Telef. 1004. Dagelijks 2 CONCERTEN. FLEVO WEEN C°.j Hofleveranciers, Gebruikt DANKBETUIGING. A. VAN VELTH0VEN, Luxe en Orthopaedische SCHOENMAKERIJ. Bloemendaal. SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN BLOEMENDAAL. BLOEMENDAALSCHE SCHOOLVEREENIGING. TENTOONSTELLING Bloemendaalsche Schoolvereeniging. UNIOii's CHOCOLADE. Zwifsersche Bereiding. Nieuw. Nieuw. Nieuw. in 1876 aan zijn neus voorbijging; een ken nis vertelde hem, dat hij in de laatste wils beschikking van Groen van Prinsterer stond vooreen millioen. Dr Kuyper blij, hè. Maar hij had 'n jas, wat je noemt; of liever een bronzen beeldje van niks uit die nalatenschap, en „de strijd om de existensie bleef hem bang te over", schrijft hij. Het Vad." merkt hierbij op: Gelukkig is dit laatste voor dr. Kuyper teil goede gekeerd. Zijn naam kwam al thans eenige jaren voor op de lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks-directe belastingen (verkiesbaren voor de Eerste Kamer). De „N. Rott. C." deelt mede: „De tweede kolibri, behoorende tot de soort Ricordia Ricordi, aan de Diergaarde te Rotterdam ten geschenke gegeven, is thans ook gestorven." Er waren er tweede eerste overleed een paar dagen eerder. De dotjes „Zoovele zooveelduizendste duizendtallen i mschelijke stumperds, behoorende tot de soort homo sapiens, zijn dienzelfden dag aan de fronten gestorven," voegen wij erbij. 6 Juli. Een regeeringsbericht uit Berlijn verhaalt van een, al of niet ware, aanval van een onderzeeër op eenige Duitsche koopvaardijschepen, varend naar Swine- jnde Met slot van het bericht is weerzin wekkend geestig, en gaat alle cynisme aller idea aller volken glansrijk te boven; het luidt: Geconstateerd zij hiermede, dat vreed zame Duitsche koopvaardijbooten door een ilandelijken onderzeeër zonder vooraf gaande waarschuwing onder water aange vallen werden. i.A .rSJtLIJK NIEUWS. I)e K. li. M. in eer hersteld. In nummer behandelden wij de verminking welke bet gemeentebestuur het uitbreidingsplan .cd ondergaan door den weg die, dwars or het buiten „Sparrenheuvel" heen, Kle- verlaan met Vijverweg en Stationsweg oest verbinden, te vervangen door den w eg waaraan nu het nieuwe gebouw der K. E. M. is verrezen. De bekwame en o. i. volkomen betrouwbare directie der K. E. M. verzekert ons, nimmer eenige poging in die richting te hebben aangewend, daartoe ook niet door iemand, ook niet de familie Bispinck, te zijn aangezocht en met het ge- lieelc geval niets te maken te hebben ge had. Wij verlcenen haar gaarne akte van die verklaring welke wij openbaar maken ei daaraan ons leedwezen toe te voegen, dc K. E. M. in dit verband te hebben ge noemd. De heeren A. van der Kloet, C. Snij ders, G. M. Klomp en IJ. Witbaard, resp. voorzitters en secretarissen van den Ne- derlaiidschen Bond van Werklieden In Openbare Diensten en Bedrijven,' afdeelin- gen ..Mccrenberg" en „Duinenbosch", ge vestigd te Bl'daal en Castricum zonden een adres aan Gedep. Staten van Noord-Hol- emd, met verzoek, voor de werklieden der beide provinciale gestichten „Meerenberg" en „Duinenbosch" zoo spoedig mogelijk de loonregeling zoodanig te herzien, dat het minimumloon voor volwassen werklieden 18,50 per week bedrage en de overige loonen naar evenredigheid verhoogd wor den Aan het adres is toegevoegd een uiteen zetting der bestaande grieven, welke tot het doen van dit verzoek aanleiding gaven. genoote, mej. A. J. Jongkees benoemd tot onderwijzeres aan de M. U. L. O. school op Tessel. Verslag van Meerenberg. Uit het ver slag over 1915 van het provinciaal krank zinnigengesticht „Meerenberg" te Sant poort blijkt, dat de bevolking op 1 Januari 1915 bedroeg: 1375 verpleegden (671 man nen en 704 vrouwen), 15 beambten en 314 personeel (65 mannen en 249 vrouwen). Op 31 December 1915 waren er 1372 verpleeg den (672 mannen en 700 vrouwen), 13 be ambten en 341 personeel (53 mannen en 288 vrouwen). Hersteld zijn in 1915: 18 mannelijke en 38 vrouwelijke patiënten. Bij 6 mannen en 12 vrouwen werd verbetering geconsta teerd, toen zij 't gesticht .verlieten. 47 mannen en 68 vrouwen overleden in Mee renberg in 1915. 9 ontvluchtingen hadden plaats. Eén der ontvluchten pleegde zelf moord. Besmettelijke ziekten kwamen vrij wel niet voor in 't gesticht. Acht patiënten werden overgebracht naar andere ge stichten. De school wordt bezocht door 7 patiëntjes, 4 meisjes en 3 jongens. Zij houden zich in hoofdzaak bezig met fröbe len. 2 meisjes kunnen al aardig lezen. Het verbinden der letters is de groote moeilijk heid. De rekening en verantwoording sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 1.127.207,45. De begrooting voor 1916 heeft als eindcijfer 789.531,12X> en een le suppletoire begrooting is er aan toegevoegd met als eindbedrag 500.000. Tot de werken, die dit jaar tot stand kwa men, behooren de 12 blokken, elk van 2 een-gezinswoningen, de woning voor een geneesheer en den bouw van personeels- woningen. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rug ontvangen in de 2e helft der maand Juni 1916: Mej. N. Alberts, Den Helder; Bentinck, Enschedé; mej. C. Cramer, Rotterdam; G. Hommes, Amsterdam; fam. Krielaart, Am sterdam; D. Nieuwendijk, veldleger. Het rieten dak. Naar aanleiding van het in onze laatste raadszitting toegestane verzoek om een rieten dakbedekking Drijft „Het Handelsblad": Hoewel er een goede methode bestaat cm dakriet zoodanig te prepareeren dat het onbrandbaar wordt, zijn er toch nog verschillende gemeentebesturen die het maken van rieten daken verbieden. Wat te betreuren is, omdat juist het rieten dak, nu als van oudsher, in zoo hooge mate kan bijdragen tot de schoonheid van het dorps aspect. Dat intusschen ook in dit opzicht „de aanhouder wint", blijkt uit een geval dat zich in Bloemendaal voordeed, waar afwij zend beschikt werd op het verzoek van een architect om riet te mogen gebruiken voor dakbedekking. De bewuste architect gaf 't evenwel niet op, hij stuurde een ver toog aan den raad, en toen dat geen succes had, nóg een,.en 't slot was dat de raad eindelijk toestemming gaf. 8'A uur in hotel „Welgelegen" te komen. De heeren dr. G. A. van den Bergh van Eysin- ga, dr. J. D. Bierens de Haan en mr. P. Tideman zullen daar zijn om de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond; rijden door het Bloemen- daalsche bosch. Gevonden en terug te bekomen bij G. Voordendag, Kennemerweg 7, te Bloe mendaal, een hoepel; C. van Schooten, Bloemendaalscheweg 252, te Overveen, een rokspeld; J. Heuperman, Kinheimweg 51, te Bloemendaal, een tennisracket; Bloe mendaalscheweg 168, een damesportemon- naie; H. Leissing, Kleine Houtstraat 34rood te Haarlem, een kilometerboekje H.IJ.S.M. ten name van De Wilde; aan het bureau van politie te Overveen, een paar bruine dameshandschoenen; twee portemonnaie's, een rozenkrans, een dop van een vulpen houder. Komen aanloopen: bij mej. Over- hoff, Bloemendaalscheweg 27, te Bloemen daal, een hond. Verloren: een nikkelen potloodhou der; een bril; een gouden damesring: een damesportemonnaie; een gouden lorgnet; een wit koralen ketting; een portemonnaie; een gouden horloge-armbandeen paar wit lederen dames-handschoenen; een huissleu tel; een mand. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 30 Juni tot en met Donder dag 6 Juli. Geboren: d. van N. van der Werff en A. Kohner; d. van J. G. van Horick en J. H. van Nobelen. Overleden in het gesticht Mee renberg: B. Trip, 83 j.; W. P. L. Götz, 69 j.; G. Stöckel, 62 j.; G. R. Rengersen, 65 j.; G. Bloemer, 71 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne". De roei- en zeilvereeniging houdt Zon dag a.s. hare jaarlijksche wedstrijden. Voor 't eerst kampen dit jaar dames mede. MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. De tentoonstelling van het werk der Oooische schilders in hotel „Zomerzorg" is voor het publiek opengesteld. Wij kunnen een ieder raden, er eens een kijkje te gaan nemen. In een volgend nummer komen wij o:1 de tentoonstelling nog wel eens terug. Naar men ons bericht, is onze dorps- Hen, die meer inlichtingen wenschen om- Vent doel en werkwijze van de Internatio- ale school voor wijsbegeerte te Amers- f ort, zullen goed doen, Maandagavond ten Museum van Kunstnijverheid. Zater dag werd in het museum van kunstnijver heid onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. P. Teding van Berkhout, de 36ste jaarlijksche vergadering van den raad van bestuur van genoemd museum gehouden. Na afloop der vergadering werd de ten toonstelling van tuinarchitectuur en bouw kunst, bevattende werken der heeren Louis van der Swaelmen en Jan.Pauw, met een voordracht door eerstgenoemden kunste naar geopend. Deze tentoonstelling zal tot 1 Augustus geopend blijven. Gedurende de maand Juni werd het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem, be zocht door 651 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boekerij wer den 172 boek- en plaatwerken naar ver schillende plaatsen van ons land in bruik leen gezonden. De aan het museum ver bonden school werd door 154 vrouwelijke en mannelijke leerlingen bezocht. Met 1 Juli is de vacantie ingetreden, de lessen worden op 4 September a.s. weder hervat. Oud- katholieke bisschop. Dinsdag is in de oud-katholieke kerk aan de Brou wersgracht te Amsterdam tot bisschop der oud-bisschoppelijke clerezy te Haarlem met groote meerderheid gekozen pastoor H. T. J. van Vlijmen te Egmond aan Zee. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL", LANGE POTEN, DEN HAAG. VAN HIER EN DAAR. Nederlandsch. Het zal u vermoedelijk wel evenals ons gaan, beste lezersHet ge bruik der vreemde woorden komt u meer en meer belachelijk en smakeloos voor, en wat wij nooit zoozeer opmerkten, tot onze schande natuurlijk: het zuivere Neder landsch bezit een ware voornaamheid. Het doet goed zoo nu en dan in bladen als „Neerlandia" verstandige Nederland- sche woorden ter vervanging van uitheem- sche te lezen. Ja, ook wij vinden, dat voor „Café en Restaurant", „Koffie- en Eethuis" een behoorlijke naam is; dat het kinder achtig is om, in navolging van de Cam bridge-Oxford roeiwedstrijden, ook een Nederlandschcn roeiwedstrijd van onlangs den „Varsity" te noemen. Ook wij bren gen graag onze waardeering aan den hou der van een „lunch- en tea-room" in de Raadhuisstraat te Amsterdam, die op zijn ruiten Noenzaal „de Zon", Theehuis „De Zon", Melkhuis „De Zon" heeft laten schil deren. Met deze „zon" „daagt het in het oos ten". Hoera, en goeden morgen, Neder landers. Op de kermis„Ik weet niet, wat er aan schort!Ik slik degensik kauw glasik rook turfik vrbriket ten, ik z.petroleumen geen mensch is de tent binnen te krijgenJe weet waarachtig niet meer, hoe je tegenwoordig op 'n fatsoenlijke manier aan den kost moet komen." VOLKSGEZONDHEID. Aan het blad „De Gezondheid" ontlee- nen wij de volgende beknopte raadgevin gen voor de tandverzorging. De voeding moet van dien aard zijn. dat de kauwfunctie zooveel mogelijk tot zijn recht komt, hetgeen men bereikt door hard voedsel en het beëindigen der maaltijden met zure vruchten. Voortdurende aanraking van vreemde li chamen, als houtskool, krijt, tandsteen e. d. met het tandvleesph, heeft ontsteking, zelfs retractie daarvan tengevolge, zoodat men moet ophouden met het gebruiken van onoplosbare tandpoeders en tandenstokers. Voor de kunstmatige reiniging is een eenvoudige, niet te zachte of te harde tandborstel, op juiste wijze gebruikt en af doende gedesinfecteerd, het meest doel treffende apparaat. Waar de borstel on toereikend is, kan een draadje van gewaste zijde worden aangewend. Het gebruiken van voor het gebit scha delijke medicamenten dient te geschieden door middel van capsules of in tabletvorm. Het gebit dient tweemaal 'sjaars tand heelkundig te worden onderzocht, vooral op jeugdigen leeftijd, en bij vrouwen in tijd van zwangerschap nauwlettend te worden bewaakt. A.: „Vrouwen weten eigenlijk nooit wat ze willen." B.„Dat kan wezen, maar ze krijgen het toch meestal." De ondergeteekende, alle geluk- wensohen niet afzonderlijk kunnen de beantwoorden, betuigt hiermede zijn hartelijken dank aan allen, die op 30 Juni 1916 bij zijn 25 jarig jubileum als Notaris van hunne belangstelling deden blijken. J. H. WILDERVANCK DE BLÉCOURT, Notaris te Bloemendaal. I)e Heer en Mevrouw KOOL HOVEN-LOGEMAN, betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. OVERVEEN. Toleff. 8517. Beveelt zich beleefd aan. Keizersgracht 153 - AMSTERDAM - Tel. N. 10789 i Curatorium: Mr. Dr. C. F. Schoch Prof. Dr H, D. J. Bo destein i Dr. H. C. Prinsen Geerligs Jhr. Mr. L. H. van Lennep in Boekhouden en andere handelswetenschappen, Talen, i Mathesis, Techniek, Algemeene Ontwikkeling, enz., onder leiding van bekende leeraars. Opleiding voor alle examens, ook voor de aeten L. O., M. O., Practijk-diploma's, Staatsexamen, en voor tal van ambten en beroepen. Aangename methode. Billijke condities. Goede resultaten. Vraagt het gratis-prospectus. van TEEKENINGEN en VOORWERPEN op het gebied van slöjd en handwerken, in den afgeloopen cursus door de leerlingen vervaardigd, op DONDERDAG 13 JULI a.s. van 1012 uur, van 2—4 uur en van 6'/2 8'/u uur, in het gebouw der Schoolvereeniging. Toegang voor belangstellenden. Opleidingsschool voor H. B. S. en Gymnasium. Met September a.s. wordt wederom een Fröbelklasse ge opend. Aangifte bij het hoofd der school, den heer S A. Wilson, Kleverlaan 35. Het Bestuur. I SLECHTS EEN KEER een proef en TJ blijft gebruiken onze geurige en smakelijke Kruisstraat 34, HAARLEM. Telefoon 1543.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3