li! mtmm t p op DINSDAG 18 JULI, aanvang 10.30 uur. Het Sportfeest wordt opgeluisterd door Militaire oefeningen. an rijwielen, enz. '/iff. Iemand, die Bloemendaal is ko- ns een uitvoerigen stbestelling in den morgens de eerste arnaar zijn dag te aendaal is dat niet s hij tenminste nog te Amsterdam we ds aan zijn morgen komt de brieven- alfelf bij hem aan- oms nóg niets voor r aan toe. Nu, dat ets voor hem heeft, antoor niet helpen; de tijdsomstandig- e bestelling, (waar ds meer klachten h maar niet op dien de tijdsomstandig- j van den geachten gen, dat het „ge- is, in een gemeente ostbestelling 10 uur schieden, dan doen nog meer. Het is Het is ontroerend uviaansch ouder ling van het adres om spoedige afdoe- ie, welk adres te t geteekend wordt, vordt, weet een ie rvan zijn nut zou Ie vraag; maar wèl at is de reden, dat adres komt Wij dat een of andere it om van de ge- ■krijgen en de inge- nt. Op zichzelf is r, indien alles maar de gemeente voor- ;omt. Tegen exploi- re zal de raad ho- ;en. i genlijk een zonder de heer De Roo mwmeester Eduard de arbeiderswonin- zonderling, dat wij nogeens op terug- ran het hart, dat de jr De Roo onjuist rloofd, dat men een de plan doet ont- s een eerste door rerd ingediend. Wii r Cuypers niet ge ls een plan bestond, ne handelwijze van uigen, en hem wel e Maatschappij tot kunst kunnen bren- l gele gen". Voor den, hield mr. Tide- „Welgelegen'' een strekking, doel en ionale School voor te. Door belang- rgen werden door :ren dr. Bierens de ;h van Eysinga be- ïaven zich op als instandhouding der de leergangen. De el een aangenamen de Woensdag ge- van schilderwerk was de laagste in- Bloemendaal, wien e-r a p p o r t. i a 1 zijn opgemaakt bloemen; openbare onder licht, ig te bekomen bij: an 8, te Overveen, Verschoor, Duin- n, een rijwiellan- :nhout, een deksel Boschlaan 27, te emonnaie met in- mburgerlaan 1, te en veiligheidsspeld :link, Schoterstraat isportemonnaie met ssen, Bloemendaal- il, een boek en een ironert, Zomerzor- daal, een taschje, mige kleinigheden; ilitie te Overveen, jortemonnaie; een ifstandsmeter; een kindertaschje; een zwarte handschoen; een muziekboek; een pet; aan den politiepost te Bloemendaal, een koperen dop van een collingas. Verloren: Een horloge; een steun- voetzool; een handtaschje; een gouden broche; een metalen lucifersdoosje; een w:t konijn; een zilveren dameshorloge. liURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 7 Juli tot en met Donder dag 13 Juli. Geboren: z. van P. Rutte en J. C. Valen; d. van B. Licneman en J. Hoogen- dijk; d. van Th. C. de Jong en C. M. Heems kerk; z. van J. Dedding en A. M. van den Bunt. Ondertrouwd: F. P. Bersee en M. Pikker; J. van Munster en M. Hilgeman. Overledenin het gesticht Me e- rcnberg: E. J. van de Wetering. 77 j.; C. C. R. Hartmann, 53 j.; M. Vonk, 30 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Jaarvergadering Vreemdelingenverkeer. Zaterdag had te Zandvoort de jaarver- dering van de A. N. V. V. plaats onder ding van den voorzitter, baron F. W. H. van Tuyll van Serooskerken. Deze saamkomst der A. N. V. V.-ers droeg na si lijk behalve het zakelijke ook een ge- eglijk feestelijk karakter. Gezamenlijke altijden, muziek-uitvoering, tochtjes, en o meer. oeixvedstrijden van „Het Spaarne". ndag werd onder zeer veel belangstel de jaarlijksche roeiwcdstrijd van „Het iarne" gehouden. De deelname was t, en er werd kranig en met veel lust cid. De wedstrijd ging als gewoonlijk ard met de verdere genoeglijkheden a een feestelijk samenzijn. et bestuur der vereeniging „Haerlem" ■ikt bekend, dat een belangrijke uitgaaf us is gereed gekomen en voor de leden It verkrijgbaar gesteld, e kunstschilder Paul van Alff heeft n.l. eaar verzoek een twaalftal fraaie stads- chten op steen geteekend. prijs van het album met twaalf steen- ii ken is voor de leden van „Haerlem" voor niet-leden 12,50; verkrijg- ;ir bij de Erven F. Bohn, Haarlem. 'e afdeeling Haarlem der Ncd. Natuur- irischc Vereeniging heeft weer een r tochtjes beraamd; Zondag a.s. naar nhein. Woensdagavond 19 Juli naar De Je en Spaarndam. Nadere inlichtingen inej. Cath. Cool, Kleverparkweg 81, ;i riem. c Nederlandsche Anthropologische Ver- 'ging heeft voor Zaterdag 22 Juli een t naar Wijk bij Duurstede op touw et. Bezocht worden bekende opgravin- -1 en de bouwval van het kasteel. Ge nu nschappelijke maaltijden zullen de itjcs afwisselen. Nadere inlichtingen t de secretaris der vereeniging, de heer M. Holwerda te Maurik. VAN HIER EN DAAR. vn NederlaiulschFransche handels- vommissie werd dezer dagen opgericht in Beu Haag. Be commissie zal zich streng buiten elke politieke actie houden en beoogt allerminst Nederland op economisch terrein van an dere landen te vervreemden. Haar doel is uitsluitend het verbetereft der handelsbe trekkingen tusschen Nederland en Frank rijk, betrekkingen, die weliswaar reeds lang bestonden, doch naar het oordeel der commissie zoowel voor versterking als voor uitbreiding vatbaar zijn. Het algemeen secretariaat is voorloopig gevestigd te Overveen, Julianalaan 307. Over Nederland's Onzijdigheid. In The Nineteenth Century and After" geeft een Engelsche bisschop een reeks van in drukken, die hij tijdens een reis door de noordelijke landen van Europa heeft ont vangen. Omtrent Holland's onzijdigheid merkt hij op: „Van de eerste maanden van den oorlog af tot nu toe heb ik altijd de warmste sympathie gevoeld voor de Nederlandsche regeering wegens de moei lijke positie, waarin Holland geplaatst was. Geen der onzijdige landen heeft meer blootgestaan aan misvatting, averechtsche voorstelling van zaken en zelfs misken ning, terwijl ik toch bij elk bezoek, dat ik ten behoeve van mijn gewoon bisschoppelijk werk aan Holland bracht, of wanneer ik onze te Groningen geinterneerde Marine- Bivisie opzocht, de overtuiging ontving, dat de Hollanders zich op prijzenswaardige wijze als een voorbeeld van een onzijdig volk gedroegen. Zij waren aan ons, En- gclschen, inderdaad door nauwe banden van begrip verbonden. De rampspoeden, die België overkomen zijn, hebben het Hol- landsch hart ten diepste bewogen en het kleine koninkrijk verleent aan 250.000 Bel gische uitgewekenen een onderkomen. 't Is waar dat Holland met onze vijanden hechte handelsbetrekkingen onderhoudt en niet minder waar, dat vele Hollandsche of ficieren, die hun eigen militaire, beroeps plichten bizonder hoog stellen, van een diepe bewondering vervuld zijn voor de doeltreffendheid van de groote Duitsche vechtmachine. Hiertegenover staat echter dat de Hollandsche natie, als geheel geno men, zich doorloopend als een strikt neu trale natie heeft doen kennen. Samengeperste lucht als oeververdedi ging. Uitgebreide en zeer kostbare werken aldus „De Stoompost" zijn herhaal delijk uitgevoerd om de werking van de golven op de kust van den staat New- Jersey te beperken, maar bij zuidwester storm werden al deze werken vernietigd of vernield. Over een vrij groote lengte is door den ingenieur Brasher op de meest bedreigde punten een geperforeerde leiding van 10 cM. wijdte aangelegd, evenwijdig aan de kust in het water. In deze buisleiding voert men van uit een kleine centrale op den oever, door middel van een dwarslei- ding, saamgeperste lucht. Terwijl de lucht door de gaten uit de buis ontsnapt, wordt een rechtstandig lucht. scherm gevormd, dat de golftoppen be reikt, het golfrythme verstoort en de ver nielende kracht van de golven aanmerke lijk vermindert. Verscheidene proeven bij zeer bewogen zee hebben volkomen ge slaagde uitkomsten opgeleverd. Het gedeel te tusschen buis en oever was voldoende kalm om er met een licht roeibootje te varen. Nog een kwartier nadat de lucht toevoer had opgehouden, was de invloed van deze bescherming merkbaar. Deze inrichting wordt beschreven in de „Scientific American" en door den schrij ver worden een aantal werken opgesomd, waarbij men van deze en dergelijke inrich tingen nut zou kunnen hebben, o. a. bij den aanleg van dijken, vuurtorens, baggerwer- ken, e. d., welke men zonder stoornis, on danks de gesteldheid van weer,wind en zee, zou kunnen voortzetten. Het liefdewerk „Melk voor de kleinen", te Antwerpen, gaat het slecht; het geld is bijna op. Kom, wie helpt een handje? Stuur wat u ervoor wilt afzonderen aan den penningmeester, mr. Adelin v. d. Werve, Oude Scheveningsche weg 78b, Den Haag. Laissez la Newton; ce sont des rêveries. Vivent les vers. Voltaire. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Bij de uitgevers Van Holkema en Waren- dorf, te Amsterdam, verscheen een roman, getiteld „Het schoone Mysterie", schrijver ervan is Herman Middendorp. Ziehier het geval. Een jonkman, zoon van protestantsche, in Indië wonende ou ders, is te Maastricht op het gymnasium. Al spoedig bemerkt hij een groot onder scheid tusschen hemzelven en alle men- schen met wie hij in de roomsch-katholieke plaats in aanraking komt. Dit onderscheid, gevolg van het verschil in levensinzicht, in godsdienst, valt allengs den jonkman meer en meer op, en, eenzelvig en eenzaam als hij is, peinst hij ten slotte schier uitsluitend daarover. Van den roomschen godsdienst had hij gedurende zijn verblijf in deze stad al zoo een en ander leeren kennen; ook had hij eens een boek over de levens der heili gen gelezen, en was daardoor uitermate bekoord; hij zag de godsdienstige men- schen in hun dagelijksch gedoe, en be merkte hun berusting in het leed en een gelukkige lichtheid van leven aan allen, en hoe meer hij dat alles bespeurde, hoe meer hij een gemis voelde in zichzelven, hoe meer hij verlangde ook dien zielevrede deelachtig te worden, welken zij allen aan hun godsdienstige overtuiging wel schenen te ontleenen. Eindelijk heeft „het schoone mysterie" van den roomschen godsdienst hem zoozeer bevangen, dat hij erover denkt, zelf roomsch te worden. Hij wendt zich tot een van zijn leeraren, den eenigen onder hen die roomsch is, en deelt hem zijn verlangen mee. De leeraar brengt hem in kennis met een geestelijke, een jezuïetischen pater, die den jonkman in „het schoone mysterie" gaat inleiden. Maar in het bijzijn van den pater voelt de jongen steeds een beklemming; het was hem „of de pater met beide handen op hem drukte. En daarvan bleef ook iets over als hij weer weg was" uit het klooster na afloop van het gewone lesuur. En deze beklemming werd erger en erger, naar mate de priester'meer invloed op hem kreeg. En allengs werd het verlangen om het schoone mysterie te bezitten, meer en meer overschaduwd door een vage duistere angst. Hij voelde zich reeds gebonden. Eens op een dag bedacht hij, dat hij nu onmogelijk meer terug zou kunnen, zelfs al wilde hij het. Hoe dat kwam, begreep hij niet, maar dat het zoo was, stond onweer sprekelijk bij hem vast." En op een avond, in zich zelf gekeerd, overdenkt hij hoe het toch wel heel anders gegaan is, dan hij zich had voorgesteld. Hij had veel geleerd, hij was nu meer ingewijd in „het schoone my sterie", enhet mysterie was hem niet dichterbij gekomen, het was hem vreemder dan ooit,en vooralhet was hem minder schoon dan eensHij voelt de beklemming meer en meer, en dubbel ver ergert deze nog, wanneer hij het bericht ontvangt, dat zijn ouders, aan wie hij, op raden van den pater, nog maar niets van zijn ophanden bekeering geschreven heeft, onverwacht naar Holland komen. Hij schrijft nu naar Genua om hen op de hoogte van zijn toestand te stellen, en hij bidt dan maar weer aanhoudend, en peinst, en tobt en vreest, en zijn ziel geraakt meer en meer in verwarring; in zijn 'over spanning heeft hij benauwde droomen; hij lijdt aan waanvoorstellingen. Zijn ouders komen. Hij is gelukkig hen weer te zien. Hij voelt in zijn angst voor het weerzien. Jien echter niet meer als zijn liefste vrinden, maar als gevaarlijke vreem de menschen, die hem eigenlijk kwaad wil len doen. Hij is niet aardig tegen hen, zijn ouders bemerken zijn vervreemding, zijn wonderlijk doen, zijn verwardheid en angst, en de moeder spreekt hem liefdevol toe, en komt aan zijn bed zitten om hem op te beuren. En terwijl zij zijn hand zoo zacht- kens in de hare neemt en hem als vanouds met haar lieve goeie stem toespreekt, valt de angst van hem weg, en durft hij zich te ontrukken aan den dwang, dien hij zoolang op zich heeft gevoeld. En hij zegt haar, dat hij niet zal ingaan tot „het schoone myste rie", dat zoo betooverend hem had genood van verre, maar bij het naderen hem ver schrikt en zwaar beklemd had. De schrijver heeft de twee hoofdmomen ten de bekoring van den roomschen godsdienst eenerzijds, en den dwang van den priester anderzijds niet in al hun macht kunnen verbeelden'. Toch heeft hij er een tamelijk pakkenden indruk van ge geven. Krachtig vinden wij het werk niet: fijn is het soms wel. En het geestelijke- en gemoeds-avontuur van den jonkman is wel zoo boeiend weergegeven, dat het van het begin tot het eind onze belangstelling heeft. We kunnen onzen vrienden raden, het boek eens te lezen. S. Bij den uitgever C. Morks C.zn., te Dord recht, verscheen een aardig boekje over „Mooi-Walcheren, Zeeland's tuin". Het be vat nogal wat wetenswaardigs omtrent dat prachtige eiland en een kaartje. De prijs van het handige gidsje is 30 cent. Bij den uitgever L. A. Dickhoff Jr., Den Haag, verschenen Fabricius' tooneelstuk- ken „Dolle Hans" en „Nonni", welke reeds hier ter plaatse na de opvoering ervan besproken werden. Ook zag bij den zelfden uitgever te 's Hage het stukje in èen bedrijf „De run op de bank" het licht. Hiervan mag, niet minder dan van de an deren, worden geprezen de gezellige, leven de dialoog, die wel zoo echt des tooneels is als het maar kan. Wij voor ons vinden Fabricius' stukken ook om zoo in je eentje te lézen, recht pleizierig, wat lang niet van alle tooneelschrijfsels getuigd worden kan. Bij den uitgever C. A. J. van Dishoeck verschenen de volgende boeken: A. M. de Jong, „Ondergang", een levens fragment, prijs 2,25, geb. f 2.90; Jules Schiirmann, „Mijmeringen van een Mandarijn", f 1, Dezelfde, „De eenzame weg", 1,25, geb. 1,90. Job Steynen, „Vroolijke verhalen", 0,90, geb. 1,30. Bij den uitgever A. Versluys, te Amster dam, verscheen een geschriftje, getiteld „Thomas Jefferson, 120 jaar geleden over de vrijheid van handel in den oorlog." De prijs is 10 cent. Bij den uitgever Johs Morks te 's-Gra- venhage, verscheen een aardige, duidelijk geschreven „Gids voor Hilversum". De prijs is slechts 25 cents. Eerste leerling: „Wel, hoe gaat het joü in je nieuwe baantje?" Tweede leerling„Mijn baas verwondert zich over alles wat ik doe; bij elke gele genheid slaat hij zijn handen boven zijn hoofd in elkaar." Eerste leerling: „De mijne slaat ze ook in elkaar, maar dan is meestal mijn hoofd er tusschen." TOONEEL. Te beginnen met morgen, Zondag, zal in den Schouwburg aan den Jansweg ter afwisseling tusschen de bioscoop-voor stellingen een „specialiteiten"-nummer worden gegeven. Het is den wakkeren di recteur n.l. gelukt daarvoor een overeen komst te sluiten met Louis de Vriendt en Poldi Sorell, de vertooners van het circus- drama „August de Domme". RECHT EN WET. De Haarlemsche Rechtbank heeft bij vonnis van 4 Juli j.l. de gemeente Velsen in het gelijk gesteld tegen de K. E. M., in zake de procedure. Volgens de K. E. M. regelde de nieuwe provinciale verordening op de electriciteits-voorziening in Noord- Holland alles te dier zake in onze provin cie, ook de aangelegenheid der retributie heffing van wege Noord-Hollandsche ge meenten, wegens het gedoogen van elec- trische kabels in openbare gronden. Overeenkomstig de beweringen van de gemeente Velsen besliste de rechtbank, dat de regeling der retributie-heffing door de gemeentebesturen eene belastingregeling is welke niet is onderworpen aan de gewone bepaling der Gemeentewet, dat eene pro vinciale regeling eene gemeentelijke rege ling omtrent hetzelfde onderwerp van rechtswege doet vervallen. Deze beslissing schijnt ons volkomen juist. Zij brengt evenwel eene voor de K. E. M. vrijwel onhoudbare positie aan het licht, waarin, wil deze maatschappij niet gevaar loopen het slachtoffer te worden van de inhaligheid van lagere besturen dan het provinciale, voorziening dringend noo- dig is. WIJSBEGEERTE. Maandag a.s. beginnen de werkzaam heden der internationale "school voor wijs begeerte te Amersfoort. De voorzitter, de heer J. D. Reiman Jr., zal in een rede de autoriteiten, leeraren, bezoekers der leer gangen en andere belangstellenden welkom heeten. Er heeft een gezamenlijke maaltijd plaats, en dien avond ten half negen zal dr. A. H. de Hartog de eigenlijke openings- les geven in het voor dezen zomer voor de leergangen gehuurde gebouw. Zij, die als nog de opening of leergangen willen bij wonen, kunnen zich nog tot en met Zondag a.s. wenden tot den heer Tideman, of an ders zich Maandag met een exemplaar van ons blad, waarin dit bericht staat, bij de ceremoniemeesters op het terrein vervoe gen om toegang. VOOR ONZE DAMES. Met vacantie naar buiten. De zomer - vacantie staat voor de deur. Onze ge dachten zijn vervuld met plannen voor uitstapjes hierheen, logeerpartijtjes daar, tochtjes derwaarts en genoegentjes ginds. Het staat alles in het teeken van de vroo lijke, zomer-lüchtige uitspanning, waaraan we graag het overgespaarde geld offeren. Wel te beklhgen zijn zij, die geen reden hebben, zich op een paar dagen vacantie te verheugen, zij wier beurs zelfs het be- scheidenste uitstapje niet' bekostigen kan, en die nergens vrienden hebben wonen, die zich over hen ontfermen kunnen. De schrijfster van de rubriek „Voor de Vrouwen" in „Het Handelsblad", mej. T. B., heeft diep medelijden met de arme werkstertjes, nijvere bijen, die waarlijk met haar paar ledige vacantiedagen geen raad weten. Zij blijft gelukkig niet bij dat en kele medelijden, doch doet tevens een mid del aan de hand, om ook die schepsels een vreugdigen vacantiedag te bezorgen. Zij stelt voor, dat de eigenaressen van villa's en buitens, die in haar keuken toch een personeel van eenige vrouwen herbergen, kosteloos aan het dienstmeisje-in-stad kost en inwoning zullen verschaffen. Een soort keuken-logee dus. Men heeft slechts van de gast te verlangen, dat ze haar eigen kamertje die dagen onderhoudt, op tijd aan de maaltijden verschijnt, enzoovoorts, voor het overige van den dag stuurt men haar bosch en hei in. 't Schijnt alles heel mooi en mej. T. B., die zelf de bemiddeling wil tot stand bren- j

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3