L H. VAN BE» STEUR Ir, Uniformen, Uitrustingen, Automobiel- en Sportkleeding. KERK-AGENDA, Zondag 27 Augustus. Haarlem Eglise Wallonne, Pas de Service a cause des reparations de l'Eglise; Rem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Lindeman, Rem. Pred. te Waddinxveen: Ev. Luth.Gem. 10 n., Ds. de Meijere; Ver. Doopsg. Gem., 10 u., Ds. Koekebakker, Doopsgezind pred. te Aardenburg. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. Barger, Pred. te Utrecht. Heemstede: Ned. flerv. Gem., 10 u., Ds. Gun ning, Em.-pred. te Heemstede. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr, Wiiste, Ds. Hylkema, Pred. te Haarlem. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Riemens, Pred. te Dedemsvaart. 5 uur, Ds. Riemens-. Doops gezinde Gem. en Ned. Prot. Bond, KH/o uur, Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem.. 10 u., Ds. Coolsina. Pred. te Groningen. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomer zorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal. Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsehe Schilders. Vergadering Vereen. Facult. Lijkverbranding, 9 Sept. a.s., n.m. 1 uur. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvenr.ogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure- Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. S t ad s-B ibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve 'Zondags) van 104 uur. «iroote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg. Zondag 27 Augustus 8 uurBlanke Slavinnen. Heeren- en Dameskleermakerij. 22 BARTELJORISSTRAAT 22 TKI.EFOOYi Yo. 303. den" om die te bestrijden, is veelal een teeken, dat de bestrijder den ander in diens ware bedoelingen en wezen niet be nadert. Een dergelijke houding ontheft in een geestelijk toernooi den aangevallene van de plicht om zich bizonder in te spannen; im mers het geestelijk toernooi wordt dan tot een etiquetteer-spel verlaagd. Dit wat be treft de aanhef van dr. Hille Ris Lambers' betoog. Wat de verhouding van confessioneelen en gewone modernen in de Ned. Herv. kerk betreft, dr. Hille Ris Lambers geeft die op de onder modernen gebruikelijke wijze weer. De beoordeeling van de con fessioneelen door de modernen komt door gaans tot dit besluit; „de confessioneel „houdt star vast aan het geijkte en denkt „niet vrij, de moderne ontwikkeling in na- „tuur- en geesten-wetenschappen gaat aan „hem voorbij, hij is meer wilsmensch dan „redelijke of gevoelige; hij tracht de ont wikkeling bij te houden door die der „modernen te remmen." Niemand zal aan die beoordeeling een schijn van waarheid, zekere feitelijke juistheid ontzeggen. Maar men komt er niet verder mee en brengt er anderen niet verder mee. Het is de beoordeeling van het confessionalisme door lieden, die zich door afschaffen van een deel der leer van de Ned. Herv. kerk (n.l. do leer omtrent Christus als Middelaar) buiten het confessionalisme hebben ge plaatst, en die dan dit van buiten beoor- deelen. Zoo is de gewone moderne wijze van wei ken: zich aan iets onttrekken, zich bui ten iets en aldus iets buiten zich plaatsen om daarna het te bekijken, m. a. w. zich van het wezen af te wenden naar den schijn of m. a. w. van het denken afstand tr doen om genoegen te nemen met de voorstelling. (Het is de weg van het ge wone, maar ontoereikende verstandelijk re- flccteeren.) De ware werkwijze echter, en dit spreekt voor zich zelf, is- zich..in., iets. .te.verdiepen. Maar om zich in iets te verdiepen, moet men zich niet door dat iets laten afstooten, moet men zich niet stooten aan het vreemde dat het andere kenmerkt, en, zich stootende, toch dóór dringen, toch dóórdenken; men moet met liefde, of wil men liever, met „sympathe- t:sche gewaarwording" (dat klinkt moder ner.) binnendringen in het wezen van dat andere, om daarin zicli daarvan bewust te worden, m. a. w. om zich zelf daarin cn daaraan te herkennen. Alleen do moderne, die zich op deze wijze in het confessiona lisme verdiept, werkt in de richting van verzoening, dat is immers eene wijze van vereeniging. Dit doet Haentjens, dit doen de Van den Bergh van Eysinga's, dit doen Van der Brugh en Boer, maar dit deed prof. Scholten ook. Het type van den gewonen modernen, is daarvoor veel te verlicht en te goed, wij zeggen: te verstandelijk en te burgerlijk braaf. Hij gevoelt zich zoo gedragen, zoo afhankelijk en toch zoo heidér ziende, zoo frisch, zoo deugdzaam en zoo rustig, dat elk vraagstuk dat de Ned. Hervormde kerkleer in de Drieëenheid stelt, dat elke Christologie (ik spreek niet van Jesologie) voor hem heeft afgedaan. De moderne is „gewoon" geworden. Dat is zijn goed recht, maar wanneer nu het confessiona lisme van den aldus zijnden moderne niet weten wil, is dat de schuld van hem, die zich voor den meer-ontwikkelde uitgeeft en niet van den meer ontwikkelde die in het confessionalisme het diepere wezen, den wijsgeerigen inhoud verstaat te verklaren. In het bizonder dezen kant van den grooten twist in het gezichtsveld te bren gen is liet doel mijner uitlating geweest. Niets meer, maar ook niets minder. De kerkvader van de Ned. Herv. kerk is wij len de hoogleeraar J. H. Scholten. Zoolang wel de Van den Bergh van Eysinga's c.s. maar niet de eigenlijk af schaffende modernen als dr. Hille Ris 1.ambers, de 24 stellingen door Scholten in de voorrede voor zijn klassiek werk als overzicht en resultaat daarvan geven, be lijden .begrijpen en begrijpelijk maken voor de menigte, zoolang hebben wij leeken, in geestelijke aangelegenheden dier kerk naar hen en niet naar die anderen te luisteren. Zoolang ook hebben wij het recht ons ver wijtend tot de eigenlijke afschaffende mo derne theologen in die kerk te richten. Im mers deze modernen hebben beloofd de redelijke religie te geven, maar zijn daar mede in gebreke gebleven. Hunne religie is niet redelijk, want zij kunnen haar slechts natuur-wetenschappelijk, psychologisch cn historisch verklaren en verhelderen; en hunne redelijkheid is niet religieus, want zij houdt geene rekening, zoekt zelfs geen verband met de religie zooals die zich in oudere vormen geopenbaard heeft. Het ou dere heeft alleen reeds omdat het oud is, voor hen afgedaan. Gelijk gericht zal de geschiedenis over hen houden. Dr. Hille Ris Lambers heeft zich blijk baar verschreven, waar hij den naam van prof. Aalders noemde. Niet deze, maar dr. 'Brouwer was de derde die met dr. De Har- tog en dr. Slotemaker de Bruine op de jongste voordracht voor kerkelijk hoog ieeraar werd geplaatst. T. KRONIEK DER WEEK. 17 Aug. De „N. Rott. Courant" bevat naar aanleiding van het heen- en weer- geschrijf over den voedingstoestand in Duitschland een ingezonden stuk van het rijksdagtid Herman Wendel, die ervoor waarschuwt, niet te zeer geloof te slaan aan hen, die beweren dat in Duitschland honger lieerscht. Het doen ingang vinden en versterken van deze meening acht hij een der ergste beletselen voor den vrede. Hij wijst erop, dat „elke misleiding over duurzame verzwakking van een der oor logvoerende partijen bij de andere den wil doet toenemen, het bloedvergieten tot de verpletterende nederlaag van den tegen stander door te zetten. Evenals ik dus be weringen van Duitsche bladen, dat de En- gelschen niet meer willen of dat de Fran sehen niet langer kunnen, in het belang van een spoedigen vrede zou terugwijzen evenzoo moet ik mij ook tegen de scheevc voorstelling, die het artikel in de „N. R. Ct." over den toestand in Duitschland gegeven heeft, met alle beslistheid verzetten in het belang van een spoedigen vrede. En T geloof dat het allen Duitschen sociaal democraten. die de zaak der menschheid willen dienen, zonder de zaak van hun land te willen verloochenen, gaat als mij." IS Aug. De Franschen nemen een aan zienlijk deel van Maurepas. 19 Augustus. Reuterberichten uit Lon den maken melding van het vooruitdringen der Engelschen aan het westelijk front. 19 Aug. Havas seint d.d. heden uit Parijs: In zijn blad „l'Homme Enchainé" be spreekt Clemenceau den oproep aan de neutralen uitgegaan van de keur der Ne- derlandsche intellectueelen. Hij beschouwt dien oproep als een ware manifestatie; als een daad; immers het stuk werd aan alle neutrale volkeren gezonden. Het geschrift vormt een schitterend con trast met het stuk der 93 intellectueele Duitschers. Clemenceau bespreekt o. m. ook het deel, da} betrekking heeft op België. „Sterk in liet onverbreekbare rechtsgevoel waar door zij geïnspireerd werden, aarzelen de Nederlandsche intellectueelen niet de neu tralen er op te wijzen dat de in elk opzicht gerechtvaardigde eisch voor België's alge- heele onafhankelijkheid ook door hen in dien noodig tegenover de entente mogend heden gesteund moet worden." 19 Aug. „De Vaderlander" verneemt, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij en de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen voor het vervolg in zooverre samenwerken, dat de inkomsten in één pot gaan, waarvan aan het eind van het jaar elke maatschappij haar deel krijgt, naar gelang van het ver voer van goederen en personen, dat op hare lijnen geschiedde. Het blad wijst op de gemakken, die uit deze nieuwe regeling voortvloeien. 19 Aug. Ten noorden van de Karpathen nemen de Oostenrijksche troepen de Ma- gaera-hoogte ten noorden van Capael. 19 Aug. De Bulgaren nemen de stad Fiorina. 20 Aug. Volgens Reuter-berichten uit Londen maakten de Engelschen aan het westelijk front weder belangrijke vorderin gen. 20 Aug. „Het Handelsblad" ontleent aan het „Berliner Tageblatt" de mededeeling, dat cr thans bij de schaarschte van rub ber in Duitschland rijwielbanden van riet vervaardigd worden. De veerende band die uit in spiralen ge vlochten Spaansch riet (Peddingrohr) be staat, is cirkelvormig en uit één stuk ver vaardigd. Om den eigenlijken band loopt een mantel van waterdichte stof; terwijl aan de loopvlakte een sterke reep zwijns leer bevestigd werd, die het weerstands vermogen van het geheel niet \yeinig ver hoogt. Deze nieuwe bandsoort is bestand tegen vocht cn andere invloeden van het weer; en weegt slechts 275 tot 300 gram. Oa ten die een middellijn van ongeveer 2 mil limeter hebben en met schroeven in de velg geboord worden, bevestigen den band aan het wiel. De band kan zonder veel moeite over de velg gedrukt worden en door de schroeven kan men zorgen dat hij v eerend en toch stevig zit. Dc banden dragen elk gewicht en de slij tage is slechts gering. 20 Aug. De „Tiigliche Rundschau" ver haalt dat het IJzeren Kruis eigenlijk voor ongeveer de helft niet van ijzer, maar van zilver is, en dat nog wel van zilver van be tere hoedanigheid dan de gewone zilveren sieraden. Het is, zegt het blad, al moeilijk geworden, aan het noodige zilver te komen, wat wel eenigszins verklaarbaar is, wan neer men verneemt dat sedert het begin van den oorlog maar eventjes 430.000 IJze ren Kruisen werden uitgereikt. 22 Aug. De benoeming van dep heer A. O. Holzapfel, die van Duitsche afkomst is, tot vice-consul van Engeland te Rotter dam, lokt in het Lagerhuis protesten uit. Dc minister zegt, bij benoemingen vooral op bekwaamheden te letten. Tengevolge van het vrij groot verzet tegen zijne be noeming heeft de heer Holzapfel nu ont slag genomen. 22 Aug. Te Saloniki zijn Engelsche en Russische troepen aangekomen. Generaal Srrrail is nu zijn offensief aan het Balkan front begonnen. 23 Aug. De Fransche regeering besloot een proef te nemen met een vijfduizend Chi- ncesche werklieden in hare munitie- en der gelijke fabrieken. 23 Aug. De visscherij-kwestie met de Engelschen is opgelost. De Vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJ muiden nam in haar vergadering de voor stellen der Britsche regeering aan, volgens welke een gedeelte der te IJmuiden aange voerde versche visch door Britsche koopers in de open markt zal worden gekocht. De Britsche regeering heeft zich verbonden, de opgebrachte treilers, die in het Prijzenhof zijn gebracht, onmiddellijk vrij te. laten en het Prijzenhofgeding niet door te zetten, zoodat deze treilers thans binnen enkele dagen te IJmuiden mogen worden ver wacht. 23 Aug. Het Boesmannbureau te Bre men bericht: De Ocean-Reedereigesell- schaft deelt mede, dat de onderzeeër „Deutschland" hedenmiddag voor den mond van de Weser het anker heeft ge worpen. Alles wel aan boord. (Hoe zou het toch met den tweeden han- dclsonderzeeër, de „Bremen" zijn gesteld? Kort na de „Deutschland" zou deze Bre men verlaten hebben, maar nimmer hoor de men van zijn aankomst in Amerika.) 24 Aug. Een Reuter-bericht maakt mel ding van een door Lord Cecil in het Lager huis afgelegde verklaring omtrent de N. O. T. Hij zeide ervan, dat deze in het alge meen bevredigend werkt en dat, ofschoon smokkelarij niet vermeden kan worden, de Nederlandsche wetten er wel op berekend zijp. om de smokkelarij den kop in te druk ken. De Engelsche regeering had reden tot groote bezorgdheid wegens de belangrijke verminderir"- van den uitvoer van Neder land naar het Vereenigd Koninkrijk, verge leken bij dien in voorafgaande jaren, maar in de laatste paar weken was daarin een belangrijke verbetering gekomen. 24 Aug. Het Haagsch Correspondentie bureau meldt dat de heer G. J. Staal, se cretaris-generaal bij het departement van koloniën, benoemd is tot gouverneur van Suriname. 24 Aug. In zake de graanquaestie ver neemt het Haagsche Correspondentiebu reau nader, dat te 's-Gravenhage bericht is ingekomen, dat hedenmorgen in Enge land orders gegeven zijn om onze graan schepen los te laten. PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniging voor facultatieve Lijkver branding. Op Zaterdag 9 September des namiddags ten èen uur, zal in hotel „Duin en Daal" de jaarlijksche algemeene verga dering dezer vereeniging plaats hebben Voor den aanvang der vergadering, en wel ten twaalf ure, zal er in „Duin en Daal' gelegenheid zijn om een noenmaal te ge bruiken, en wel tegen I 1,50 per persoon De vergadering wordt ten vier uur geslo ten, en de afdeeling Bloemendaal der'ver eeniging stelt voor, om dien tijd een rijtoer te maken naar het Crematorium, dat dan bezichtigd kan worden. Daarna kan men tegen 2,75 per persoon aan een gemeen schappelijken maaltijd in „Duin en Daal" deelnemen. Voor den tij toer geve men ziel op aan den voorzitter der afdeeling Bloc mendaal, den heer F. A. L. Lang, vill; Augusta. Zondagmiddag botsten op den hoek var den Julianaweg en den Bloemendaalscher weg een motorfiets en een auto op elkaar, en nogal hard ook. De motorfiets was ge heel vernield. Het is een gevaarlijk, dru hoekje daar. Dus uitkijken is de bood schap. Achter „Duinrust" te Overveen zal, naa wij vernemen, de nieuwe roomsche joi gensschool worden gebouwd. Wij moeten onzen lezers nog eventje: vertellen, dat de schrijver over den toch der Bloemendaalsche jongens in ons blad de nog jeugdige Piet Lang is. Eere wie l cere toekomt. Dinsdagavond hield de schietvereeniging „Willem Teil" haar jaarlijkschen wedstrijd op het buiten „Caprera". Een prettige bij eenkomst in hotel „Vreeburg" besloot het feest. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; r - den zonder licht. Gevonden en terug te bckom'en bi. Hilbrands, Bloemendaalscheweg 81, Bloe mendaal, een Lipssleutel; bij een knecht van A. Ruiter, Bloemendaalscheweg 73, Bloemendaal, een rood koralen halsketting met gouden slotje; J. R. Houtgraaf, Kle verlaan 12, te Bloemendaal, een grijze jas; T. Bakker, Zuider Stationsweg 27, Bloemendaal, een handkoffer; A. Franken, Celebesstraat 26, Schoten, een dames hoed; G. Kuijt, Bloemendaalscheweg 160, Bloemendaal, een nikkelen dameshorloge in armband; C. Hobo, Duinlustweg 18, Overveen, een nieuwe kinderpantoffel; G. de Veer. Hooge Duin-en-Daalscheweg, Bloemendaal, een parapluie; A. Wil- lemse, plantsoenwachter te Heemstede, een parapluie; aan het bureau van politie te Overveen, een bos sleutels; een knoo- penhaak. V e r 1 o r e neen gummibal van signaal hoorn; een portemonnaie met inhoud; een zilveren speld; een zilveren hangertje; een gouden broche; een gouden schakelarm band; een zilveren broche; een zilveren schakelarmband; een doublé broche. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 18 Augustus tot en met Donderdag 24 Augustus. Geboren: d. van J. Verdegaal en C. M. Oostdam; levenl. z. van P. van Loij en R. A. de Loos. Getrouwd: P. Handgraaf en J. W. van Riet; J. J. Kroon en C. H. M. van Houten. Overleden: Ch. Spijker, 77 j.A. M- Schrama, 4 d.; P. Treffers, 32 j. Overleden inhetgestichtMe e- renberg: E. de Boer, 18 j.E. de Jong, 74 .j

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2