1. U. VAN DER STEUR Ir. VBLLA, VICTORIA-WATER Met Mei 1917 KERK-AGENDA, Zondag 3 September. Haarlem Ver. van Vrijz. Herv. (Gebouw Prot.b.) 10 u., I)s. Hulsman, Pred. te Assen; Eglise Wal- lonne, Pas de Service a cause des reparations de l'EgliseRem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Hoevers, Luth. Pred. te Rotterdam; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. Luikinga, Doopsgezind pred. te I.Tmuiden: Vereen. Doopsg. Gem., 10 u„ Ds. Binnerts. Beverwijk: Doopsgez. Gem. 10 u., Ds v. Calcar; Luth. Kerk 10 u., de heer v. Woerden. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. Gunning, Em.-pred. te Haarlem. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool vau Mevr. Wiiste, Ds. VandenBergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Genu, 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg, 2J u., Ds. Creutzberg - Doops-geziude Gem. en Ned. Prot. Bond, ÏO1/., uur, Ds. de Meijere, Pred. te Haarlem. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomerzorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal. Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsche Schilders. Vergadering Vereen. Facult. Lijkverbranding, 9 Sept. a.s., n.m. 1 uur. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museam (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie "Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags vau 12 ure, en Donderdags van 23 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg. Zondag 3, Maandag 4 Dinsdag 5 en Woensdag 6 September, 8 uur; Juffrouw Beulemans gaat trouwen. Heeren- en Dameskleedermakerij Barteljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft in voorraad een ruime sor teering in STOFFEN, voor Demi- Saisons, Ulsters, Capes en Regen jassen. Levering van Gummi-Jassen en Mantels naar maat. Bekend elegante coupe. Prijzen billijk. en de overige 60 pCt. gaat naar neutrale landen. De Britsche regeering zal, voor elke ton van de 60 pCt. der Hollandsche haringen, die naar neutrale landen zullen verkocht worden, aan de Nederlandsche eigenaars een toeslag van 30 shilling be talen. 29 Aug. Te Haarlem wordt de, thans 250 jaar geleden, sterfdag van Frans Hals herdacht. Op aan zijn graf in de Sint Bavokerk worden kransen gelegd; enkele personen voeren het woord ter huldiging van den grooten meester. 29 Aug. Onder den naam „Pour la vie'' is in Frankrijk onder voorzitterschap van prof. Paul Bureau een bond gesticht „tot bevordering van het aantal geboorten". De bedoeling is alle burgers, ongeacht poli tieke kleur en godsdienstige overtuiging, die het hoogsternstige gevaar inzien, het welk het land bedreigt door de misdadige beperking van het kindertal, bijeen te brengen om gezamenlijk pogingen in het werk te stellen, ten einde in dezen toe stand verandering te brengen. In de eerste plaats stelt de bond zich ten doel zich te wijden aan de moreele opvoeding van de natie en alle burgers te doordringen van hun plicht tegenover het vraagstuk van het doen voortbestaan van het ras. 30 Aug. Turkije verklaart thans den oorlog aan Roemenië. Het heen- en weder-gestuur van oorlogs verklaringen is deze week al opvallend druk. Het wil ons echter voorkomen, dat dit meer een zaak van tooneelmatige strek king is, opgezet voor het geacht publiek. Immers in de praktijk stoort men er zich niet bar aan, of men soms de oorlog nog niet verklaard mocht hebben, en valt den vijand van zijn bondgenoot even onver droten aan als zijn eigen vijand. Behoor den de groote mortieren, die de Belgische vestingen Luik, enzoovoorts platschoten, niet aan Oostenrijk, dat heel niet met Bel gië in oorlog was 30 Aug. De „N. Arnh. Ct." ontving van een Duitsch deserteur een in Duitsch- land verspreid biljet, op rood papier ge drukt, en dragend het opschrift „Honger". In dit artikel wordt de Duitsche regeering aangeklaagd, een politiek te hebben ge voerd, waarbij ze vrijwel heel Europa tot vijand maakte, en zij dus van de economi sche insluiting en van den honger zelve de schuld is. 31 Augustus. Roemenië verbreekt ook met Bulgarije de politieke betrekkingen. 31 Augustus. Een Havas-bericht luidt: In Macedonië is een comité van nationale verdediging gevormd, op initiatief van de voornaamste legerchefs en leiders der libe rale partij. Het comité proclameerde de on afhankelijkheid van ürieksch-Macedonië. In het volgend nummer zullen onze lezers het antwoord van dr. Hille Ris Lumbers aan mr. Tideman vinden. PLAATSELIJK NIEUWS. Kilomeierboekjes. Men deelt ons mede; Met ingang van 1 Sept. is het station Bloemendaal aangewezen voor directen verkoop van kilometerboekjes, zoodat deze niet meer door dat station aan een ander depót-station behoeven te worden aan gevraagd. In onzen tijd van groote belangstelling voor en verbetering van het onderwijs in elk opzicht, vestigen wij gaarne de aan dacht ook op de belangrijkheid van vakkun- digen raad aan de ouders, waar het er om gaat hoe met het kind, dat door zijn ge- ringeren aanleg dan de normale kinderen, behoefte aan buitengewoon onderwijs heeft, gehandeld worden moet. Onze plaatsgenoot, de heer J. L. King- ina, privaat-leeraar, ontvangt reeds sedert geruimen tijd bezoeken om advies in der gelijke gevallen, en komt daaraan nu tege moet op de wijze als men in de in dit num mer voorkomende advertentie lezen kan. „De Volksstem", sociaal-democratisch weekblad voor het gewest Noord-Holland, haalt aan wat wij schreven over een mo gelijke ophanden sluiting der wandelbos- schen „Schapenduinen" en „Caprera". Het blad begrijpt de stemming van den eigenaar tengevolge der vernielzucht, maar bepleit goedertierenheid, aldus „Hier vanaf deze plaats geven we echter den eigenaar in overweging met sluiting zoolang mogelijk te wachten. Hij bedenke daarbij, dat vooral die natuurliefhebbers 't slachtoffer zouden worden, die niet zoo met aardsche goederen bedeeld zijn als jhr. Van der Wijck." Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terugont vangen in de 2e helft der maand Juli 1916: Mej. J. Brouwer, Amsterdam; Qovers, Rotterdam; H. Janssen, Santpoort; H. Mol, Zeist; Wed. Ph. Wessing Jr., Amsterdam; W. Kieckbusch, Potsdam; A. Meudt, Cöln Woensdag had de ledenvergadering der afdeeling Bloemendaal van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding plaats. De vergadering was slecht bezocht. Van het behandelde noemen wij de verkiezing van den heer F. A. L. Lang tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering op 9 Sep tember. Voorts werd de beschrijvingsbrief voor die vergadering behandeld, wat tot uit_ voerige besprekingen aanleiding gaf. Vrijdag vierde dus onze stationschef de heer Koch zijn jubileum. Donderdagavond hebben een dertigtal ingezetenen, bij monde van den heer Koolhoven, den jubilaris toe- esproken, en hem een gesloten briefom slag niet inhoud, een taart met een locomo tief besuikerschilderd en een bloemstuk als een locomotief gevormd, aangeboden. De heer Koch dankte zichtbaar geroerd voor de goede wenschen en blijken van waardee ring. Vrijdag was er op het perron een keurige eerepoort gemaakt, en waren ook in het gebouw versieringen aangebracht. De heer Amelsbeek, de onderchef, bood den jubilaris vanwege het personeel een fraaien stoel aan. Ook de onderchef zal spoedig, en zulks op 9 November, zijn 25-jarig ambtsfeest bij de H. S. M. vieren. Het comiteit heeft nu een gedeelte van het ingekomen bedrag voor dezen tweeden jubilaris bestemd. Een sympathiek denkbeeld. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; over treding der maximum-snelheid met motor rijtuigen; rijden door het Bloemendaalsche bosch. Gevonden en terug te bekomen bij mr. Fischer, Koninginneweg 65, te Amster dam, een goud doublé bril in étui; Zomer- zorgerlaan 42, te Bloemendaal, een zwart fluweelen ceintuur met gesp; P. Otto, Hoo- ge Duin-en-Daalscheweg 5, te Bloemendaal, een stroohoed; J. G. Verbeek, Bloemen- daalscheweg 12, te Bloemendaal, 3 bakjes heereboonen; N. de Vries, Korte Zijlweg 6, te Overveen, een bruin lederen portemon- naie; aan het bureau van politie te Over veen, een lorgnet in étui; een afstandmeter van automobiel. Verloren; een gouden manchetknoop een kristallen flacon met gouden dop; een bruin lederen portefeuille met inhoud; een kinderjasje. Komen aanloop en: Rustenburcher- weg 3, te Bloemendaal, een poesje; Van Wieringen, Boekenroode te Aerdenhout; een zwarte Belgische herdershond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 25 tot en met Donderdag 31 Augustus. Geboren: z. van P. A. Roozen en C. H. H. Hanrath; z. van J. W. H. Ferguson en Th. de Gelder, wonende te Harbin in Manjoerije; d. van J. H. Stals en C. Koe- faal; z. van C. W. de Visser en M. W. C. Roelofs; z. van W. van der Zon en W. Zwetsloot. Overleden: B. H. Vester, 76 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van Kunstnijverheid. Het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Augustus bezocht door 760 belangstellenden. De aan het museum verbonden boekerij wordt met 1 September weder geopend. De lessen van den dagcursus der school voor kunstnijverheid worden 4 September weder hervat. VAN HIER EN DAAR. Beverwijk. In verband met de adver tentie in dit nummer, herinneren wij aan het optreden van den heer Van Woerden, evangelist der Evangelische Maatschappij, morgen 3 September te Beverwijk. In October zal het tienduizendste num mer verschijnen van het „Weekblad van het Recht". Een aantal rechtsgeleerden van naam zijn uitgenoodigd dit feestnum mer met een bijdrage te verrijken. Waarom het zuidelijke halfrond kouder is dan het noordelijke. Omtrent deze veel besproken zaak schrijft „De Ge zondheid" het volgende: Ofschoon de meeste autoriteiten het zuidelijke halfrond slechts als een weinig kouder dan het noordelijke beschrijven, heeft onlangs de bekende Britsche meteoroloog G. G. Simp son verklaard, dat het zuidelijk halfrond veel kouder is en uitgelegd, wat de oor zaak daarvan is. De lucht wordt niet ver warmd door de doortocht van de zonne stralen, maar door contact met den war men grond beneden. In het noordelijke halfrond zijn uitge strekte landen, die de warmte van de zon absorbeeren en de atmospheer verhitten, terwijl in het zuidelijke halfrond het groot ste deel water is. Een groot stuk land binnen den Zuidpool cirkel is voortdurend met ijs bedekt, wat een uitstekende reflector is en dus het meeste van de zonne-energie, die het be reikt, weer aan de ruimte teruggeeft. Dr. Simpson meent dat het feit, dat 5.000.000 vierkante mijl van de aardopper vlakte in het zuidelijk halfrond de warmte, die van de zon uitgaat, in de ruimte terug straalt, een van de voornaamste oorzaken is van het verschil in temperatuur tusschen de beide halfronden. Een jubileum. Het was op 1 September maar eventjes zestig jaar geleden, dat de bontwerkerszaak Weill te Haarlem werd opgericht. Oorspronkelijk, in 1856 dus, werd de zaak gevestigd aan de Groote Houtstraat, natuurlijk op bescheidener schaal dan thans in de Barteljorisstraat, waarheen zij in 1885 werd verplaatst. Op richters waren de heer N. Weill en me vrouw R. Weill-- Emrik, welke laatste nog in leven is en, 83 jaar oud, in het bezit van een goede gezondheid, nog steeds le vendige belangstelling heeft voor de zaak, welke zij heeft helpen grootmaken. Wij drukken hierboven het portret der krasse oude dame af, welke vele Bloemendaalsche dames nog wel herkennen zullen. De zaak Weill heeft zich in de jaren van haar bestaan een groote bekendheid ver worven, en dat niet slechts in Haarlem en omstreken, doch over het geheele land. En geen wonder, hare inrichting kan met de grootste en beste op dat gebied in de hoofd steden op één lijn worden gesteld; hare be- waarinrichting is een der grootste van het land en door zijn uitgebreide handelsbe trekkingen is de heer Weill in staat, steeds liet beste te leveren. De verzameling bont werken, welke wij er dezer dagen wederom onder de oogen kregen, maakt een voor- treffelijken indruk, mantels, moffen, colliers, pélérines, enzoovoorts van de fijn ste bontsoorten, als nerts, petit gris, skunk, colombie-Ioutre, oppossum, seal, bisam, ly- rakat, iltis, en andere. Wij voor ons bewon derden vooral de Russische iltis, een zeer merkwaardige bontsoort, prachtig geel en bruin van kleur, welke dit jaar veel gedra gen worden zal. Om u van alles wat wij bij den heer Weill zagen, te gaan vertellen, zou bezwaarlijk gaan; wij konden ons heele blad met de beschrijving van al die bontschatten vullen de dames moeten ook zelf maar eens gaan kijken; dat is beter. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan is er namelijk een fraaie tentoonstelling van velerlei dierbaars voor de dames ingericht. Mevrouw R. WEILLEmrik, mede-oprichtster der Firma Weill. pgpl orerlahnsteiin mm hoofdkantoor amsterdam ijf^ ONTVANGEN BOEKEN, E De uitgever M. Dijkhoffs liage, zond ons een kleine h het in potten kweeken ve groeiende planten; prijs 2 De Vereeniging voor het verkeer in den Zuid-Westl: land heeft een zeer fraaie k terland uitgegeven. VOLKSGEZONDHEID. Vetzucht. In het popu dig blad „De Gezondheid" volgende omtrent de vee vetzucht: Er zijn twee soorten van aanleg hebben om dik te v zich te veel vet onder de De eene categorie wordt z der dat hiertoe eenige aai én zonder dat zij hiertegei om het te verhinderen. Dt daarentegen, en die komt digst voor, heeft de vetzuel te wijten. Het is dikwijls moeilijk o aan vetzucht lijden, te ove meestal zelf verantwoordel last die ze te dragen hebbi De vetzucht wordt veroc er een wanverhouding is ti veelheid voedsel, noodig v houding van het lichaam, beid die dagelijks wordt ge paalde hoeveelheid ervan iet voortbrengen van war e rest wordt omgezet in 1 Te veel eten, te veel alcol ichaamsbeweging, veel sla el van het kwaad en men chap verwachten, indien i lechte eigenschappen niet Weinig menschen willen t< orzaak van hun kwaal ligt dieet; daarin verandering ïun moeite. Het komt dikwijls voor, estig jaar dezelfde hoev gebruikt als toen hij dertis de functies om al het voeds erminderd zijn. Men moe erwonderen, wanneer ondi igheden het lichaamsgew eemt. Het zware lichaamsgewic uchtige steeds heeft med ■li last, houdt zijn activite ie lust om zich te bewegi Hierdoor worden de spierei dervoed. Daar slechts eer eelheid voedsel geschikt oort te brengen, wordt h en vorm van vet als rese is een afzonderlijke belastir ing van het hart en de b neeft een nadeelig effect oj 'e wanden dier vaten wor racht wordt verminderd i ordt meer dan gewoon w Heden overleed zacht en geliefde Echtgenoot, Vader, i PIETER ELIAS in den ouderdom van 71 jaai Bloemendaal. Wed. J Scheveningen. G. WL J. A. M I Bloemendaal. M. W. P. E. J. C. A. Overveen. N. YA1 A. VA> IJmuiden. A. G. A Bloemendaal. C. E. "V En Bloemendaal, 31 Augustus De Heer en Mevrouw C. W. B VISSER-Roelofs geven kenn van de geboorte van hun zoon Johannes E verhardu Bloemendaal, 27 Augustus 191 Te BLOEMENDAAL Rustenburcherweg No. 16, Hui „Frisia" is gevestigd een Bureau van advie le. betreffende de leidir van kinderen bij wie oj voeding, of onderwijs o groote moeilijkheden etui 2e. omtrent het verbetert van spraakgebreken (stott ren, stamelen, enz.) Spreekuur: iederen Zondagmi 'lag van 1 tot 5 uur. (Liefst vo< af bericht.) J. L. KINGMA. te huur gevraagd eene liefst in Bloemendaal, bevatten ongeveer, beneden 3 kamers n serre en keukeu, boven 4 of kamers met badkamer, zolder n dienstbodenkamer. Huurprijs v 1200.— niet te boven gaani Br. fr, lett. L. 1278, Boekham I'. STINS Pzte Bloemendaal.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2