A. H. VAN DER STEUR Ir. Heeren- en Dameskleedermakerij Barteljorisstraat 22. Teleph. 303. VICTOR IA-WATER] KERK-AGENDA, bondag 10 September. Haarlem Egliae Wall., 10£ heuves, Mons. Arnal, Pasteur a Amsterdam; Rein.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Haentjes; Ev. Lutli. Gem, 10 u., Ds. Groote, Ev. Luth. Pred. te Amsterdam; Vereen.Doopsg. Gem., 10 u„ Ds. Hylkema. Beverwijk: Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. v. Kleeff, Vereen, vau Vrij/,. Herv., in de Doopsgez. kerk, 10 u., Ds. Hamilton of Silverton Hill, Pred. te Hoorn. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. van Eemmel, Pred. te Beverwijk. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. VandenBergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Genu, 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- berg, 5 u., Ds. CreutzbergDoops-geziude Gem. en Ned. Prot. Bond, 101/2 uur, Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem.. 10 u., Ds. Posthu mus Meijjes. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomer zorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal. Dagelijks Tentoonstelling Haarlemscbe Schilders. Vergadering Vereen. Facult. Lijkverbranding, 9 Sept. a,s., n.m. 1 uur. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de ■lansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Le Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stad s-B ihliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 9 Sept., 8 uur: Oud Heidelberg-, Zondag 10, Maandag II, Dins dag 12 en Woensdag 13 September, 8 uur Wie wil zitten voor PietersenDonderdag 14 Sept., 8 uur: De Winkeldochter. buren gaan niet voor niets prat op hun ta lent voor organisatie. Wij hebben nu leer geld betaald, en het ware verstandig eene herhaling daarvan te voorkomen, door den heeren der Zentrale Einkauf Gesellschafc een stel bekwame regeeringsdwarskijkers in huis te sturen. Abnormale tijden eischen abnormale maatregelen. 2 September. Het Hollandsche stoom schip „Zeearend", geladen met stukgoede ren, wordt door een Duitsche duikboot met bommen tot zinken gebracht, niet ver van het lichtschip „Maas". Een boot der maatschappij „Zeeland" heeft de geheele bemanning gered en te Vlissingen aangebracht. (De stalen motorboot „Zeearend", groot 462 br. tons, gebouwd in 1913, behoorde aan de firma Vermeer v. d. Arend te Rotterdam.) 2 September. Een Wolff-bericht uit Ber lijn gewaagt van het binnentrekken van Duitsche en Bulgaarsche troepen in Roeme nië. Een legerbericht der Roemeniërs inte gendeel vermeldt het afslaan der vijan den aan de grenzen en den opmarsch der Roemeensche troepen. 3 September. „Het Handelsblad" ver neemt uit IJmuiden: Het in den afgeloopen nacht van Londen te IJmuiden aangekomen s.s. „Vliestroom", van de Hollandsche Stoomboot-Mij., is on der de Engelsche kust door een Zeppelin met bommen bestookt. Zaterdagnacht om drie uur lag het schip voor den mond van de Theems voor anker, toen een groote Zeppelin laag boven het schip kruiste en vier bommen naar beneden wierp. Alle kwamen echter naast het schip terecht. De ontploffing was zoo hevig, dat vele me- taaldeelen op het dek terechtkwamen. 4 September. Een Reuterbericht uit Athene luidt: Griekenland heeft de eischen der Entente in hun geheel aanvaard. De controle op de post- en telegraphische verbindingen is gis teren reeds van kracht geworden. 4 September. Reuter bericht dat de zuidpoolreiziger Shackleton er eindelijk in is geslaagd, zijn tochtgenooten van het Olifantseiland te halen. 4 September. Een Pruisische jonker („Het Handelsblad" vermeldt 's mans naam, toenaam en het feit dat hij officier in Duitschen dienst is), laat zich smalend uit over de levensmiddelen-voorziening door Von Batocki, en niet zeer malsch ook, te oordeelen naar het volgende: „Zoodra ergens nog wat te halen is stort zich daarop een met monopoliemacht ui. t geruste maatschappij of commissie, huurt étages, meubileert die met gemakkelijke leunstoelen, laat zich fotografeeren krijgt tractementen van 40.000 mark, en het be wuste artikel verdwijnt van de markt en is dan nog slechts verkrijgbaar tegen prijzen, waarbij iedere particuliere oorlogswoeker verbleekt. Het geheele Rijksvoedingsdepar- tement is duseen mislukking." 5 September. De aanvallende beweging der Franschen en Engelschen maakt, be trekkelijk gesproken, nogal vorderingen; op verscheidene plaatsen werden Duitsche .stellingen genomen. 7 September. Een draadbericht uit Ber lijn maakt melding van de inneming der: vesting Tutrakan door de Duitsch-Bul- gaarsche troepen, waarbij een groot aantal gevangenen werd gemaakt. PLAATSELIJK NIEUWS. i Een poosje lang was onze regeeringsrijst niet te krijgen. De gemeente was wat je noemt uitverkocht. Wel zal de verkoop prijs vanwege duurder inkoop, iets hooger zijn, naar men ons verzekert, doch als dit verschil niet groot is, en de rijst is van dezelfde hoedanigheid als de vorige partij, dan hebben de Bloemendaalsche afnemers niet te klagen. Vertraging in den aanvoer van benoo- digd ijzerwerk was de oorzaak dat in den bouw van Stoop's bad den laatsten tijd nog maar weinig voortgang kwam. Thans is het ontbrekende aangekomen en kan de bouw weer lustig vorderen. Ons kan het niet vlug genoeg gaan Eerbied voor de bosschen. Wij, die herhaaldelijk over het gebrek aan eerbied voor onze schoone bosschen schreven, wij vestigen natuurlijk gaarne de aandacht op een dezer dagen uitgekomen plaat der A. N. W. B„ waarvan de strekking het op wekken van eerbied voor natuurschoon is. De A. N. W. B. heeft een groote plaat uit gegeven, voorstellend een schoon bosch, waarin de slordige en ondoordachte bezoe kers papieren, etensblikken, leege flesschen enz. hebben achtergelaten. Het décor is u bekend. De plaat heeft tot onderschrift: Laat niet, als dank voor 't aangenaam ver- [poozen, Den eigenaar van 't bosch de schillen en de [doozen. De A. N. W. B. is een instelling, welke wij in elk opzicht sympathiek gezind zijn, wijl zij naar ons oordeel een reeks uitnemende dingen heeft tot stand gebracht; ook het denkbeeld, nu weer op zoo doeltreffend mogelijke wijze het euvel van verontreini gen en vernielen van natuurschoon te keer te gaan, is iets, dat onze waardeering voor de A. N. W. B. weer stijgen doet. Alleen èen opmerking: de plaat zelf is niet mooi, niet pakkend; als zij van een ander kwam. zou den wij het misschien door de vingers zien, maar van den A.N.W.Bneen, die heeft, ons verwend met steeds in elk opzicht het, beste, het bovenstebeste te geven,en dat kan van deze plaat niet gezegd wor den. De nieuwe kerk te Santpoort. De com missie van bijstand in zake de Ned. Herv. gemeente te Santpoort, droeg aan onze plaatsgenooten de bouwmeesters Mulder Van Asdonk op; het ontwerpen, bouwen en inrichten van de nieuwe kerk, kerke- raadskamer en pastorie aldaar. Na onder- handsche aanbesteding werd het werk ge gund aan de laagste inschrijfster, de firma Martens Zoon, te Haarlem, voor de som van 61.900, Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terugont vangen in de 2e helft der maand Augustus 1916: Mej. R. v. d. Broek, Amsterdam; J. de Fouw, Nijmegen; miss v. Haeght, Amster dam; Zijlweg 53,Haarlem; Max Kieckbusch. Lemberg; mej. De Jong van Lier, Haarlem. Uit het politie-rapport. Gevonden en terug te bekomen bijq J. van Delft, Aerdenhout, een mestvork; R. Nieuwenhuis, Zandvoorterweg la, te Aerdenhout, een zakmes; ft. Steenkist, Brouwersvaart 58a, te Haarlem, een nikke len horloge met ketting; aan het bureau van politie te Overveen, twee fantasie broches; een damesparapluie; een jonT genshoedje; een rood koralen armbandje met gouden slot. Verloren; een zilveren Zeeuwsche broche; een gouden dameshorloge; een hondenriem met halsband; een étui van een lorgnet; een gouden medaillon; een porte- monnaie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 1 Sept. tot en met Donder dag 7 September. Geboren: z. van K. Roskam en J. Nij- meijer; d. van J. M. Barnhoorn en Ch. M. Borgmans. Getrouwd: L. F. Warnaars en J. Ch. Holtzapffel. Overleden: P. E. van der Werff, 71 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: S. M. Rine, 77 j.; A. Slagt, 51 j.; A. Jong, 81 j.; W. de Boer, 90 j.; H. A. van Buren, 52 j. VAN HIER EN DAAR. Omtrent het verblijf der Duitsche kinde ren in Nederland schrijft „Ons Land": De liefdadigheid van thans zal zeker niet bij allen, maar dan toch bij velen een relletje zijn. Men wil weer eens getui gen van zijn voorkeur voor het een of an dere land. En nademaal het getuigen door in de loopgraaf mee te gaan vechten zijn eigenaardige bezwaren heeft, getuigt men zoo gemakkelijker, gelijk men indertijd ge tuigd heeft met ambulances. En nu wil ons inderdaad voorkomen, dat men het geld be ter besteden kan aan de eigen nationale zaak of aan de welvaart van medeburgers, dan aan dergelijke liefdadige demonstra ties, die tegendemonstraties opwekken, nieuwe verdeeldheid, nieuwe tinnengieterij in het eigen land veroorzaken en licht tot conflicten kunnen leiden. Waar door en kele couranten zeer terecht van represailles gesproken is en het op den weg van de re geering zou hebben gelegen, die zij het in zachten vorm toe te dienen, daar be derft men de nationale zaak door derge lijke demonstraties en geeft men aan het eigen land de rol van den zwakkeling, die de hand kust, welke hem kastijdt. Het komt ons dus voor, dat men door deze agitatie nieuwe oneenigheid brengt in ons land en de positie tegenover het buiten land verzwakt. Maar volgt natuurlijk met wiskunstige zekerheid wilt gij dan die voordeelen alleen voor de Belgische kinderen Is dat dan niet partijdigheid Wij zouden zeggen, dat de vergelijking vrijwel in alles mank gaat. België is hetzelfde België Van voor twee jaar, dat toen en nu in nood verkeer de. Niemand heeft in de hulp aan de be volking van dat land voor twee .jaar ooit schending van neutraliteit gezien. En im mers volmaakt terecht. België is de aan gevallene, het slachtoffer dat zonder het te willen in den strijd is betrokken, dat nu vreeselijk lijdt onder een strijd tusschen anderen. Steunt men de kinderen daar. dan zal niemand daarin steun van België of Duitschland zien, elke politieke bijsmaak, elke gedachte aan aan demonstratie of ver oorzaking van tweespalt in Nederland is daarbij contrabande. Van België hebben wij geen voortdurende aantasting van onze rechten te verduren en door Belgische kin deren te steunen, vermindert men niet de bewegingsvrijheid der regeering. Wij gevoelen buitengewoon weinig voor deze nieuwste pro-Duitsche demonstratie. In „De „Vorwarts" kon men dezer dagen lezen: De levensmiddelenschaarschte. In deze tijden van levensmiddelen-schaarschte en hooge prijzen, die zeer groote kringen der bevolking tot de uiterste beperkingen, ja zelfs tot derving van het allernoodzakelijk ste dwingen, is het zeker zeer verblijdend te weten, dat zekere kringen nu nog even goed kunnen leven als vroeger. Het vol gende ons toegezonden menu bewijst dit: Bocliumer Verein, 31 Augustus 1916. Kaviar Malossol op ijs. Bouillon van gevogelte. Kalfsoesters, gegarneerd met verschillende groenten. Kreeftenstaarten met rijst. Patrijzen met ganzenlever. Perzikken a la Melba. Kaasschotel. Mokka. Wij zijn er van overtuigd, dat de heeren oorlogsleveranciers na het genot van deze goede dingen vast besloten zijn, ook in het vervolg trouw en vastberaden „durchzu- halten!" Vlaamsche Beweging en Vaderlands- Heide. Onder dezen titel schreef Frans van Cauwelaert in „Vrij België": „De Vlaamsche beweging streeft er naar om de geestelijke oogen van ons volk voor het hem omgevend eigene te openen, om de gevoeligheid van onze menschen voor al wat de zedelijke waarde van een volk verhoogen kan te vermeerderen, om zijn verstandelijk bezit en de daarvan afhan kelijke welvaart te vergrooten. Dat gaat echter niet zonder dat het Vlaamsche volk terug leere ademen in eigen taal, dat gaat niet zonder dat zijn meer ontwikkelde stan den hun maatschappelijken en nationalen plicht indachtig terugkeeren langs den weg der taal tot de stamgemeenschap, met welke zij organisch zijn verbonden. Wie zal dan in de beweging naar deze verhe ven doeleinden- eenig teeken erkennen, dat noodzakelijk wijst op een verzwakking van onze gehechtheid aan de Belgische staats burgerschap? Is het integendeel niet dui delijk, dat wanneer de Belgische overheid zich van kunstmatige politiek onthoudt en de inrichting van ons openbaar leven aan wil passen bij de voorop bestaande wer kelijkheden, dat dan de zedelijke opwek king, welke uitgaat van de Vlaamsche ge dachte, rechtstreeks op de herleving van den nationalen geest in België op de ge lukkigste wijze zal inwerken? Met al de hartstochtelijkheid met welke wij ons vaderland in zijn tragische worste ling beminnen, wenschen wij dat hooger- hands het besef van deze dingen ten volle doerdringe, en na den oorlog den koers der taalkundige hervormingen leide, want het is een staatsbelang van eerste gehalte dat aan de Vlamingen na den oorlog gelegen heid worde gegeven om tot de volle ont wikkeling van hunne zelfstandige bescha ving te komen, opdat zij steeds, bij elke bedreiging, en almede uit liefde voor hun eigen stam, met vreugde in de bres zouden springen voor de Belgische staatsgemeen- schap en voor deze strijden als voor het behoud van een waardevol persoonlijk bezit. Wij behoeven vooralsnog geen groot be lang te hechten aan de teekenen van ont hechting welke zich bij enkele jong-Vla- mingen tegenover België hebben voorge daan. Het zijn meest gevallen van indivi- dueele overprikkeling, waarover na den oorlog juister zal kunnen worden geoor deeld dan nu. Doch het prachtig gedrag van onze Vlaamschgezinde jongelingschap te velde, het groot aantal vrijwilligers, wel ke uit onze Vlaamsche studentenkringen zijn opgerukt, mag onze staatkundige lei ders niet een luchtig hart geven over het geen eenmaal worden zou, indien de Vla mingen zich na den strijd ontgoocheld za gen over hun toestand. Het bewonderens waardige élan is niet zoozeer uit dank baarheid voor genoten weldaden en onver mengde verknochtheid aan het oude ont staan, dan wel uit het ridderlijk rechtsge voel, dat de Vlaamsche strijd in onze jon gelingschap heeft ontwikkeld en dat tegen over de Duitsche woordbreuk en geweldple ging instinctmatig overeind sprong, en uit het levend vertrouwen dat onze jonge man nen door hun offers1 de volmaaktste rechts gelijkheid voor de Vlaamsche taal en taal gemeenschap zouden afkoopen. Onze jon gens vechten meer om de toekomst dan om het verleden en men beschame deze gehei ligde verwachtingen niet. Het is niet alleen plicht van eerlijkheid, het is zaak van staat kundige wijsheid. Wanneer onze staats hoofden zulks niet zouden begrijpen, mis doen zij tegenover het land op onherstel bare wijze, want zij zouden de wondlippen, langs welke Vlaanderen en Walenland hechter aan elkaar kunnen groeien, door den oorlog hebben gescheiden en slechts als brandende weeplaatsen op elkaar laten zitten. In „Vragen der Tijds" behandelt dr. G. W. Kernkamp de narigheden, welke Neder land van Duitsche zoowel als van Engel sche zijde ondervindt. Doch er is verschil. Men weet aldus prof. Kernkamp bij Engeland waar men aan toe; er is conse quentie in zijn houding: Engeland heeft te kennen gegeven, dat het zooveel mogelijk den toevoer aan Duitschland zal afsnijden; alle voor ons nationaal gevoel vernederen de maatregelen, die wij ons tijdens dezen oorlog van Engeland moeten laten wel gevallen, zijn in overeenstemming met den toeleg. „Daarentegen weten wij bij Duitschland soms niet, waar wij aan toe zijn. Duitsche duikbootcommandanten torpedeeren af en toe Nederlandsche schepen, die geen con trabande vervoeren; maar de Duitsche re geering heeft niet aangekondigd, dit te zul len doen. Duitsche luchtschepen vliegen in de laatste maand soms dag aan dag over Nederlandsch grondgebied; maar dc Duitsche regeering heeft niet aangekon digd, dat oorlogsnoodzaak haar daartoe dwingt; zij heeft integendeel aan onze regeering verzekerd, dat zij aan de com mandanten van hare luchtschepen de strikt ste bevelen heeft gegeven om de Neder landsche onzijdigheid te ontzien. Is het dan in Duitschland zoo'n janboel, dat de regee ring de duikbootcommandanten en lucht schippers niet meer in de hand heeft? Dit Heeft in voorraad een ruime sor teering S rOFFEN, voor Demi- Saisons, Ulsters, Capes en Regen jassen. Levering van Gummi-Jassen en Mantels naar maat. Bekend elegante coupe. Prijzen billijk. O&ERLAHNSTEIN HOOFDKANTOOR AMSTERDAM US'I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2