VILLAS Abonnementen oria-water Bericht van Inzet Heerenhuis c.a. Veiling te Bleemendaal van 3 Villa's. plaatsen van Advertentiën i zijn, zijn eveneens ver neer toegankelijk voor het het heerenhuis verbouwd ;lve weder in goeden staat het door den kooper wor- eindelijk toch aan den man lag daar zoo zielig, hè, nendaal te kwijnen, daar in van welvaart, bloei, gezcl- rtje tot op den bodem, dat :he huis met den verwilder- elijkWe hadden het al egeven, vreesden reeds een ine van „Hartenlust", die als lendant worden zou van die en met deze een mikpunt en dagjesmenschen-belang- de historie heeft het anders vriendelijk hart ontfermde in aanleg lang niet onver- it'enplaats, een vriendelijke n neerwaartschen gang naar en puinhoop. Uit de assche st'' zal een nieuw „Harteu- t, en behalve een lust voor een l.ust voor de oogen zijn. vele Bloemendalers oprecht een mooi stuk van onze van den ondergang gered ongen heer Laan uit Over- arvoor alle eer toe. nog al eens van diefstallen en te Bloemendaal. Kan de dezen tijd niet eens bizon- komen er giften binnen naar n de omzendbrieven welke lelingsbestuur van den NeJ. lad in onze gemeente werden tt aantal voorstanders td-v-n ngeveer 270, terwijl er ongc- tot dusver werd geïnd, een aar schatting het drievoudige wat met den verkoop van zijn verkregen. ewijs dat de sympathie voor eer en meer begint te ontwa- digen met het motto van mi- an der Linden, waarmede het jmmer van „De Toekomstige alaadje van den N. A. O. R aak is het niet de vraag, o> oot of klein zijn, om een uit n uit dezen doolhof van ellen- moeten doen wat onze hand doen." esrecht. Woensdag had ten ïevrouw Dekker—Duijvis oi nlust" eene druk bezochte bij rats. Uit alle afdeelingen van ;n uit enkele andere kwamen ■sleden van den Ned. Bond v recht op uitnoodiging vai te zamen om algemeenc en, de propaganda, cursus- l voor dezen winter, enz. te be in de persoonlijke ontmoeting trassende bezieling uit. Dez <e samenkomsten, eene nieu- len waarschijnlijk voortaan in ies plaats vinden, s de Kamerverslagen inderdaad taat dat de mogelijkheid voor ;recht in de grondwet wordt ;n zelfs het passieve vrouwen 1 worden ingevoerd, is het vai nationale belang dat dn ig daartoe van de vrouw alle lagen onzer maatschap alle gezindten op doelmatige :s vinde en daarvoor meer een vorm worde gekozen, n onzer brave, huiselijke, t schichtige Hollandsche huis- ehoeft af te schrikken, en evens die toenadering plaats e zoo gewenscht is om de wet- ssing van vele kwesties later enlijk buiten partij-politiek te igde feministe beseft volkomen, in de vrouw het recht van me- vordt geschonken, zij beter dan e moet leeren beseffen in wel en zij met haar eigenaardige!) n aanleg de beste uitkomsten gemeen welzijn kan bereiken en neer over dergelijke onder- klaarheid moet komen. Niet haarzelve, maar voor de uileving is dit bewustzijn van cht: het geldt hier niet, eene verdubbeling van kiezers aan te tiaar een nieuw element tot zijn rmogen van nuttige werkzaam- voeren. Door deze gezamenlijke :ng leeren rechts en links elkaar tiken waar dit mogelijk is, en Lre samenwerking ook later op menig gebied begunstigd worden. Tot dusverre was in de vrouwen-kiesrecht beweging meer uitsluitend de uiterste lin kerzijde aan het woord. Nadert het wer kelijk, dan gaan alle vrouwen belang in de zaak stellen en verdwijnt vanzelf de vrees dat vrouwenkiesrecht enkele partijen te zeer zal versterken. Met ijver en takt wordt er nu door den Bond naar gestreefd om, naast eene groote uitbreiding van de propaganda, lezingen en leergangen te doen houden en vooral om den smaak voor het lezen over dergelijke onderwerpen in huis aan te kweeken. Na afloop van de besprekingen bezoch ten de gasten met groote belangstellng do kleine, doch uitgelezen boekerij, welke de gastvrouw kort geleden geheel op eiven initiatief stichtte en welke zij en hare help sters eerst uitsluitend voor kinderen na af loop van de lagere school bestemd hadden. Doch weldra stroomden van alle kanten /ooveel uitstekende werken toe, dat er ook voor volwassenen eene ruime keuze be- taat. Daarnaast wordt ook nog steeds raar uitbreiding van de kleine 10,bi- iotheek gestreefd, welke de gastvrouw ceds lang ter beschikking van belang- ellenden hield, en welke uitsluitend werk- op feministisch en ethisch maatschap- iijk gebied bevat. In een smaakvol gebeitst lokaaltje zal ortaan op vaste dagen door mevrouw kker met genoegen aan alle aanvragen :n boeken en geschriften worden voldaan. >ge haar voorbeeld ook elders navol- :g vinden. Vooral op het platteland kan van zulk een instelling onder goede lei- g veel goeds uitgaan. Alle belangstel den moeten de boekerij van mevrouw kker eens gaan bezichtigen. Ingeval. Donderdag kwam de van emendaal komende tram aan den hoek •■■n den Kleverparkweg bij de Delft in sing met een vrachtwagen. De motor gen werd erg beschadigd, een man op voor-bordes werd gewond. En de oor- ik der narigheid De voerman hield niet a rechtschen weg, en de tramlijn ligt r links. Aan twee fouten dus is het ;eval te wijten. Zooals men in ons verslag der gemeente- idszitting lezen kan, heeft het rekwest gunste van gasaanleg, van ongeveer 200 idteekeningen voorzien, het gemeente- tuur bereikt. Onze amateur-photograien-vereeniging li' :d Dinsdag weèr een van haar belang- kende bijeenkomsten. Door den heer Boer werden o. m. tal van wetenswaar- zaken meegedeeld, door den heer Bis- k werden fraaie opnamen vertoond. ij de dezer dagen gehouden aanbeste- voor de gemeente Bloemendaal werd 1 rijden van voertuigen der reiniging und aan Maas; het vergraven van een r grond op de belt te Santpoort aan I man; het rioleeren van de Dompvloeds- aan Teitsma; het dempen der sloot bij d laan aan Van Roode. UIT ANDERE GEMEENTEN. Bankfusie te Haarlem. Naar wij ver nemen, is een fusie, in den vorm eener Naamlooze Vennootschap en onder den naam van „Haarlemsche Bankvereeniging'' in voorbereiding tusschen de beide Com manditaire Vennootschappen „De Haar lemsche Bankvereeniging", firma Teding van Berkhout De Clercq en de „Hol landsche Crediet- en Depositobank", fir ma Mees Ritsema. Met de fusie wordt beoogd een krachtige bankinstelling tot stand te brengen, die het bedrijf in Haar lem en Omstreken in grooter omvang en met meer intensiteit zal kunnen voeren. Het ligt in de bedoeling, dat de directie der nieuwe instelling zal worden gevoerd door de heeren jhr. F. Teding van Berk hout, N. Levenkamp, jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en jhr. C. L. van Lennep, die tot dusver deel hadden in de leiding der afzonderlijke zaken. De heer A. de Clercq, tot nu toe mede-beheerend vennoot van de Haarlem sche Bankvereeniging, zal optreden als Ge delegeerd Commissaris, evenals de heer mr. J. H. Thiel, tot dusver president-com missaris van Mees Ritsema. De toestemming van commanditaire ven- nooten tot de fusie zal spoedig worden gevraagd. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; openbare dronkenschap; overtreding ver- keerverordening; overtreding der Arbeids wet. Gevonden en terug te bekomen bij Stuurman, Boschlaan 51, te Bloemendaal, een fantasie-broche; Dros, Zomerzorger- laan 7, te Bloemendaal, een gouden bro che; dr. Brongersma, te Bloemendaal, een passertje; P. J. Kremers, park Meeren- berg, te Bloemendaal, een sportriem; C. Lamboo, te Bennebroek, een staartriem van een paardetuig; aan het postkantoor te Bloemendaal, een vulpen en een kinder- schort; J. Laan, Dompvloedslaan 27, te Overveen, een cape; L. Rouwens, Bloe- mendaalscheweg 154, te Bloemendaal, een zilveren beursje; Hulshof Pol, Jan Gijzen- vaart, te Velsen, een portemonnaie; Kraan tje Lek, te Overveen, een ring met sleutels EvertSen, Brouwerskade 99, te Haarlem, een portemonnaie met inhoud; aan het bureau van politie te Overveen, een reti cule; een sleutel; twee portemonnaies; een knipmes; twee zakdoeken; een glacé hand schoen. i i11 Verloren; een heeren parapluie; een gouden lorgnet, een fantasie broche; een bril in étui; een cape; een zilveren hor loge-ketting; een damcstaschje; een rood koralen armband; een portemonnaie; een blauwe haarstrik. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 8 September tot en met Donderdag 14 September. Ondertrouwd; H. Pieterman en M. van der Lee.' Overleden: N. Roskam, 2 d.; A. W. Anderson, 26 j.; S. Brands, 78 j. Overleden in het gesticht Mee- renberg: A. Ch. Indermaur, 40 j.; R. van den Berg, 92 j. Het bestuur der Remonstrantsch-Gere- formeerde Gemeente verspreidt een om zendbrief, waarin het de leden en begun stigers dier gemeente opwekt tot geldelij- ken steun, door bijdragen, door het huren van zitplaatsen in het gebouw, door een gulle gave bij de inzameling gedurende de godsdienstoefening. Gaarne brengen wij dit verzoek van het bestuur onder de aan dacht onzer lezers, en wekken hen har telijk op, mede te helpen aan den bloei dezer geestelijke stichting. Penningmees ter is de heer P. C. A. van der Breggen te Bloemendaal. School voor Kunstnijverheid. De prijs vraag van het Thiemefonds werd dit jaar voor de decoratieve schilderkunst uitge schreven en door de daartoe samengestelde jury werd de prijs aan een der leerlingen van de school voor kunstnijverheid toege kend. Het onderwerp, dat door den prijswinner is gekozen, de versiering van een eenvou dige roomsch-katholieke kerk, werd door hem op zeer bevredigende wijze opgelost en wordt thans gedurende eenige dagen in de rotonde- van het museum van- kunst nijverheid tentoongesteld. VAN HIER EN DAAR. Verschil iusschen N ederlandsche en Vlaamsche belangen. In een door Albert Verweij over „Holland en de oorlog" ge schreven werkje leest men: „Het is voor de Vlamingen een afschu welijke samenloop van omstandigheden dat België in dezen oorlog aan de zijde van Frankrijk staat. Fransche invloeden te be strijden is hun levenstaak en zij maken, deel uit van een staat, die ze bevordert. Maar voor Nederland is het een zegen dat de Duitsche invloeden worden opgewogen door de Fransche. Zuid-Nederlanders in dezen oorlog Duitsche belangen bevorde rend, bevorderen zeker niet die van Ne derland in zijn geheel. Hierin ligt voor ons niet een reden om den Vlaamsehen strijd af te keuren. Integendeel, achten wij hem goed en noodzakelijk en zijn wij van mee ning dat hij, zoowel tijdens als na den oor log zal moeten gevoerd worden. Maar niet door zich te wenden tegen België, niet door dientengevolge steun te verleenen aan Duitschland, niet door de beschavings- belangen te schaden van Grooter Neder land. Het is voor Nederland van het grootste belang dat de vrijere geest van West- Europa niet door de Duitsche tuchting over vleugeld wordt, dat deze landen aan de zee noch van de latijnsche beschaving worden afgesloten, noch gericht tegen de Angel-saksische. Door de gevorderdheid van onze beschaving, door de wijze waar op verschillende buitenlandsche factoren daarin vervlochten zijn met de inheem- sche, door onze overlevering en onze zeden behooren wij veel meer tot het westelijk volkengeheel dan tot het Midden-Europee- sche. Ondanks onze liefde voor Duitsch land, ondanks de wenschelijkheid dat Vlaanderen Vlaamsch en niet Waalsch zij, zouden wij het een ramp achten als Duitschland in West-Europa meester werd. MUZIEK. Concertvereeniging „Haarlem's Mu ziekkorps. Laatste zomerconcert op 7 Sept.; met welwillende me dewerking van den heer Jos. de Klerk, zanger uit Antwerpen en nog 2 dames en 2 heeren. De drie eerste nummers werden door het orkest onder de leiding van den heer Kriens op de bekende wijze uitgevoerd. „I. Marche de Cortège" van Kriens, II. „Preciosa" van C. M. von Weber, III. Grande Fantaisie de l'opera. „Cavaleria rusticana" van F. Mascagni, alle bekende werken. N°. 4a was „Repentir" van Ch. Gounod en „Panis Angelicus" van César Fi anck, waarover ik wegens de accoustiek binten geen bepaald oordeel kan geven. De samenklank van zang, vool en piano, komt in een goede concertzaal beter tot zijn recht. Na de pauze hoorden we nog: „Ouver ture Zampa" van Hérold; „Zweite unga- rische Rhapsodie" van F. Liszt en „Grande Fantaisie de l'opera Faust" van Gounod. Coenen, alle door 't orkest op zijn beste wijze uitgevoerd. N°. 7a. ..Chanson de l'Adieu" van I. P. Tosti, b. „O kom mijn zoon" (uit de cantate „Hosanna Albert") van Jos. de Klerk en vooral 7c „De Vlaam sche Leeuw" van K. Miry, bezorgden den zanger veel bijval, zoodat hij van 't laatste lied een couplet toe gaf. (Hierbij werkten, viool, piano en orgel mee), 't Was het laatste zomerconcert; ook het laatste con cert van de muziekvereeniging Er werd een krans aangeboden aan directeur én orkest, zeker verdiend voor de vele concerten. Blijft Haarlem zich zelf ge trouw, dat hier zulke instellingen niet lang leven door gebrek aan belangstelling, on verschilligheid, lauwheid ITOONEEL. „Het Moderne Paar", blijspel van Raoul Auernheimer bij de N. V. „Het Tooneel", dir. Willem Roy- aards. Het gezelschap-Rooyaards bespeelt in de maand September in Amsterdam twee schouwburgen; den Hollandschen schouw burg en „Het Paleis", In den eersten ging tót heden (8 Sept.) „Dolle Hans", in het Paleis „De Winkeldochter". De première van „Het Moderne Paar" nu in den Hollandschen schouwburg. Mid delmatig van geest, het stuk. Auernheimer mist wat Schnitzler mist de eenige over eenkomst overigens „een langen adem". Wij zagen destijds aardige „één-acters" Van Auernheimer: „De Vlegel" en „In goe de handen". Het moderne paar ismodern. Zii heeft een' vriend, hij 'n vriendin en onder ling zijn ze ook weêr vrienden. „Hij" denkt dat „zij" ontrouw is met een' derden „hij" en de tweede „hij" denkt dat ook. Maar Zë is 't niet en man en vrouw vallen elkaar in de armen. Aardig voor 'n één-bedrijvig stukje. Nu was de avond te lang. Het spel was individueel over 't algemeen £öed, collectiefonvoldoende. En Marie Holtrop èn Sophie de Vries èn mevrouw Budermann èn bovenal mevrouw Sablai- rolles (die gaf iets heel aparts), èn Brond- geest speelden goed. Co Balfoort was veel te druk en ook Van Praag en ook Vrolik. Maar wat deed dat er toe? ,Op „het en semble" komt het aan. Enwat misten wij de straffe hand van Royaards. Bij zóó'n voorstelling zien wij eerst de macht van „den man achter de schermen". De regie was van Henri Brondgeest. Een extra pluim voor Brondgeest's hond. Die heette in het stuk „Flirt". Wat eene vondst is. Edmond Visser. het voorwendsel om Laroche in zijn volle kracht te zien, want dit blijspel der dank bare ondankbaarheid en ondankbare dank baarheid is maar zoo-zoo, al is 't wel men- sclielijk dat men meer voelt voor degenen, wien men iets goeds gedaan heeft, dan voor hen, van wie we iets goeds hebben onder vonden. Men kent de geschiedenis van deze „reis": Peperman gaat met vrouw en dochter naar Spa. Twee jongelieden, Armand en Daniël, beiden op 't lieftallige Jetje verliefd, reizen met hen meê. Zij besluiten als goede vrienden eerlijk te con- curreeren. Aanvankelijk is Armand meer in de gunst van papa Peperman, daar Ar mand zijn leven redde, maar wanneer Pe perman later denkt dat hij 't leven van Daniël heeft gered, waardoor zijn ijdelheid werd gestreeld, kwam deze meer bij hem in de gratie. Ten slotte behield Armand toch de overhand, daar Peperman uit een afgeluisterd gesprek vernam dat Daniël slechts comedie had gespeeld en als een menschenkenner zich het leven had laten redden. Zooals gezegd: Laroche was kos telijk, schitterend, pyramidaal. Hij kogelde over het tooneel. Zijn knipoogen, de ma nier waarop hij met een varkenssnuitje vrouw en dochter kust, de manier waarop hij Armand overdrijvend nabootst, is on overtrefbaar. Of men wel beseft hoe grööt Laroche isDe anderen van „de Bel gische afdeeling": mevrouw Verstraeten, mevrouw De Gruyter (Magda Janssens zou de dochter nog aanminiger hebben ge speeld), de minnaars Flor Laroche en Go- bau stonden hem braaf ter zij. Edmond Visser. „Peperman's pleizierreis naar Spa", blijspel van E. Martin en E. Labi- che, bij de N. V. „Het Tooneel, dir. Willem Royaards, regie van Hu- bert Laroche. Dit was een geheel andere vertooning dan die van „Het moderne echtpaar". Hier was er atmospheer en het samenspel dat wij bij Royaards' gezelschap zoo zeer waardeeren. Voor mij is dit blijspel slechts Rotterdamsch Tooneelleven. Den lsten September is het nieuwe sei zoen aangevangen met een blijspel in den Groote, waar'de directie Van Eijsden- Tartaud nu den scepter zwaait en met een kluchtspel in het Casino, waar „het Nieu we Tooneel" onder leiding van Gerard van Hulzen is neergestreken en Henri Pool man „gast" is. Dat heeft wel even zeer gedaan, Henri Poolman in het Casino, waar slangenmen- sclien en Engelsche danseresjes hun kun sten vertoonen, maar deze vroegere kracht \an ons Rotterdamsch Tooneelgezelschap (en op welk een mooi verleden mag hij bogen) schijnt het zelf niet zoo héél erg te vinden, hoewel ik de omgeving, die zij ner medespelenden meen ik, voor het grootste deel aan hem minderwaardig acht. Er is de oude Chrispijn weliswaar, ecu wig jong; er is verder diens bekoorlijke ega, die mij geen sterk talent lijkt en er is de jonge Van Dommelen, die zeer ver dienstelijk een „jiddisch" rolletje vervulde. Er is óók nog Mien Gosschalk, die wat worden kan. En zéér goed is een jonge Bouwmeester in een charge rolletje. Maar de anderen. Verre boven allen uit stak Poolman als de directeur van een filmfabriek; werke lijk een zijner geestigste en gaafste pres taties om wien men het dolle, doch niet bijster belangwekkende stuk: Firma Caesar Cohn kan gaan zien. Van Eijsden en Tartaud hebben voor dit jaar vrij veel beloofd en achten zich ook in staat hun beloften gestand te doen. Voor September bepaalt zich het reper toire tot een paar blijspelen, van welke het eerste „De Renningers" van den schrij ver van „In Rok", niet zóó, geestig en on derhoudend als dit, toch een gelukkig be gin mag heeten. Elsa Mauhs en De Jong zijn er beiden uitnemend in. Hein Harms en Gusta van Gelder, twee nieuwe leden van het gezel schap, maakten een sympathieken indruk. Jeannie Stapelveld zagen wij zelden zóó goed. Rotterdam. P. J. Blok. te Bloemendaal. Notaris WILDERVANCK 1)E BLJÉCOU RT te Bloemendaal be richt, dat het Heerenhuis aan den Bloemendaalscken straatweg in het dorp Bloemendaal, bewoond geweest doorwijlenDr.D. Bakker, met fraai aangelegden tuin en stalling, breeder bij biljetten omschreven en groot 6.56 Are is ingezet en met de verhoogingen staat op f 21000.-. liet huis bevat beneden 4 meeren- deels ruime kamers, waarvan 2 en suite, serre en keuken. Boven 5 kamers en badkamer en op de zolverdieping dienstboden kamer. Aanvaarding en betaling 1 No vember a.s. De toeslag blijft bepaald op Donderdag 21 September a.s. des avonds acht uur in het Hótel „Welgelegen" te Bloemendaal. Inlichtingen verstrekt de Notaris bovengenoemd. Notaris WILDERVANCK DE BLÉCOURT, te Bloemendaal, zal op Donderdagen 28 Septem ber 1916 bij inzet en 12 Octo ber 1916 bij toeslag, telkens des namiddags 8 uur, in het Hotel en Caie „Welgelegen" van den Heer VAN BAARS, te Bloemen daal, publiek verkoopen De navolgende gunstig en in hoog Bloemendaal gelegen aaneen gebouwde aan de Verlengde Koepellaan te Bloemendaal. 1. De Villa „ALBERTA" met voortuin, groot 1,34 Are, verhuurd tot 1 Mei 1917 met 3 optiejaren voor 450,per jaar, bewoond door de Wijkverpleegster te Bloe mendaal. 2. De villa „ELISABETH" met voortuin, groot 1,31 Are, verhuurd tot 1 Mei 1917 aan den Heer A. Lehner, voor f 450,— per jaar, thans in onderhuur bij den Heer Bobijns, welke huur ten allen tijde kan worden ontbonden. 3. De villa „ROSA" met voor tuin en prieel, groot 1,55 Are, ver huurd tot 1 Mei 1917 aan den Heer H. Bolt, voor 450,—. Een en ander breeder bij bil jetten omschreven. Bezichtiging op eiken Dinsdag en Donderdag 's namiddags van 2 tot 4 uur. Inlichtingen verstrekt de Notaris bovengenoemd; D. VAN ZETTEN, Architect Haarlem. Gedempte Oude Gracht 63 TELEFOON 2670. Voor Haarlem vervoege men zich. voor het eu het opnemen van aan het Bureau van dit Blad, Oude Gracht 63. IBERLAHNSTEIN WEM KANTOOR AMSTERDAM HgH

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 3