L H. VAN DEI STEUR Jr. Heeren- en Dameskleedermakerij VICTORIA-WATER KERK-AGENDA, Zondag 24 September. HaarlemEglise Wallonne, 10J heures, Mons. Eek man, Candidat au St. Ministère a Zeist; Rem.- Ger.Gem., 10 u., Ds. liaentjens; Ev. Lutk.jGem, 10 u., Ds. DeMeijere; Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u„ Ds. Binuerts. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 n., Ds. van Calcar; Vereen, van Vrijz. JRerv. (in de Lutkersche kerk) 10 u., Ds. De Leeuw, Pred. te Oudcarspel. BloemendaalNed. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. Bergman, Pred. te Rotterdam. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wiiste, Ds. Van den Bergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Hoger- zeil, Directeur van de Jongel.vereen. te Amsterdam, 7 u„ Ds. Creutzberg; Doops-gezinde Gem. en Ned. Prot. Bond, 10l/2 uur, Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Gunning, Em. Pred. te Haarlem. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomerzorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooiscbe Schilders. Hotel Duin en Daal. Dagelijks Tentoonstelling Haarlemscke Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotkeek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Sch ouwburg Jansweg. Zondag 24 Sept., 8 uur: Peperman's pleizierreisje naar Sya. Barleljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft in voorraad een ruime sor teering STOFFEN, voor Demi- Saisons, Ulsters, Capes en Regen jassen. Levering van Gummi-Jassen en Mantels naar maat. Bekend elegante coupe. Prijzen billijk. 16 Sept. Te Athene wordt een nieuw kabinet gevormd met als voorzitter Calo- geropoulos. 17 Sept. De aanval door de Fransche en Engelsche troepen aan het Somme- front worden hervat. Verscheidene Duit- sche stellingen worden genomen. IS Sept. De troepen der Geallieerden bezetten Fiorina. 20 Sept. Een Reuter-telegram deelt me de, dat Griekenland aan Duitschland een dringende nota gezonden heeft over ,de door de Duitschers geïnterneerde Griek- sche legerafdeeling, welker onmiddellijke vrijlating wordt geëischt. 20 Sept. Een Reuter-telegram uit Lon den herhaalt, ondanks de tegenspraak van Duitsche zijde, de bewering, dat er in Duitschland een medaille is geslagen naar aanleiding van het in den grond boren van de „Lusitania". Die medaille, van welke verscheidene exemplaren in het bezit van Engelschen zouden zijn, zou ontworpen zijn door een zekeren Görtz, die geboren is in 1875, zijn opleiding heeft ontvangen te Berlijn, Dusseldorf, Utrecht en Parijs. De eene zijde vertoont onder het opschrift „geen contrabande", de „Lusitania" met kanonnen, aeroplanes en gepantserde au to's aan boord en daaronder „De Lusita nia door een Duitschen onderzeeër den 5en Mei 1915 in den grond geboord." De keer zijde draagt het opschrift „Zaken boven al les" en daaronder het plaatsbureau van de Cunard-lijn, waar een geraamte passage biljetten aan de passagiers overhandigt. Een Duitscher staat erbij, die blijkbaar de Amerikanen tracht over te halen om de reis niet te wagen. Wat deze tegenspraak van Duitsche zijde aangaat, het volgende; De redactie van „Het Handelsblad" heeft deze medaille zelf gezien, en veel vroeger trouwens reeds een afbeelding ervan in een der Duitsche geïllustreerde bladen. PLAATSELIJK NIEUWS. Lichamelijke opvoeding. Op 1 Octo ber a.s. zal er op het terrein van den Bond voor Lichamelijke ontwikkeling een sport- feest worden gegeven van je welste. Leerlingen van Bloemendaalsche en Haar- lemsche scholen, door den heer Meijerink in kracht en behendigheid geoefend, zul len den winter niet ingaan voor ze in een grooten wedstrijd met elkaar om den palm der overwinning hebben gekampt. Flink zoo, daar moét het heen. Leve het open luchtspel. Leve de lichamelijke ontwikke ling Regeeringsvoedingsmiddelen. Wij ver nemen, dat er ook door ons gemeente bestuur suiker tegen billijke prijzen ver krijgbaar zal worden gesteld. Wij vinden dit een flinken maatregel, hopen alleen maar, dat er niet al te weinig tegelijk zal worden ingeslagen, want met het vet en de rijst was het nogal mondjesmaat; al thans weken lang waren beide artikelen bij de gemeente heelendal uitverkocht. Wij vernemen dat het huis te Overveen, waar de zaak van Pijl gedreven wordt, met 1 November moet worden ontruimd; het moet voor den grond ter wille van den nieuwen verkeersweg daar ter plaatse. De afd..Haarlem van de Ned. Ver. tot bevordering der bijenteelt had op haar ten toonstelling, die in het gebouw „Volksbe lang" aan de Parklaan wordt gehouden, ook de leerlingen van verscheidene scho len uitgenoodigd. Onze Bloemendaalsche kinderen zijn er dan ook bij hoopjes, be geleid door de onderwijzers, heen ge weest, en hebben zich de oogen uitgeke ken op het vele mooie en belangwekkende dat daar te zien was, en er, gelooven we, ook aardig wat van opgestoken. He! was van het bestuur der afdeeling een goed denkbeeld, de kinderen te .vragen, en het was aardig van de onderwijzers, erop in te gaan. Geen gelegenheid te laten voor bijgaan om de kinderen door de aanschou wing der dingen te doen leeren, dat is je ware. Een bloembollenrooimachine. „Het Leidsche Dagblad" deelt mee, dat er ein delijk toch een goede machine om bloem bollen te rooien is uitgevonden. Het zal zonder twijfel de belangstelling van velen onzer plaatsgenooten hebben, wat dat blad daarover schrijft: De proef, welke in onze tegenwoordig heid werd genomen, en die enkel geno men werd, om de werking aan te toonen, slaagde, evenals andere reeds genomen proeven, uitstekend. De in-werking-gestelde proefmachine liep in een zeer matig tempo, door een motor voortbewogen, waarbij het rooiap- paraat zich onder het bolgewas inwerkte, en op de meest mogelijk rustige wijze wer den de bollen geleidelijk naar achteren ge bracht, en gleden deze in een daarvoor aangebrachten bak. Geen bol, geen huidje zelfs, gaf een enkel teeken van beschadi ging. Zelfs de kweek was niet eens van den moerbol los geraakt, wat zeker boven onze verwachting was. Van zand meebrengen was geen sprake, want niettegenstaande het allesbehalve eerste-klas-zandgrond was, kon het zand het nog niet op één vijfde brengen van de baan, die de bollen afleggen. Het is onze overtuiging dan ook, dat het zeker zeer moeilijke probleem in deze hier door opgelost is, en deze vernuftige en toch eenvoudige uitvinding tevens een ideaal-machine heeft geschapen, die aan de strengste eischen zal kunnen voldoen. De luchtbrug.Men vreest, terecht, dat de luchtbrug aan het station te Bloemen daal wat al te luchtig blijken zal in den ophanden winter. Vooral voor dames, kin deren en ouderen van dagen. Het is daar om, dat eenige Bloemendaalsche heeren aan de andere ingezetenen een adres ter teekening aanbieden, het verzoek inhou dend, de brug te doen overdekken. Dat lijkt ons lang niet onverstandig. We wek ken dus met pleizier onze vrienden op, het adres mede te teekenen. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij de dienstbode van Van Tien'hoven te Aer- denhout, een broche; H. Bieleveld, Pres. Steijnstraat 71, te Schoten, een gewicht; H. Kleibrink, Prof. v. Vlotenweg 10, te Bloemendaal, een zilveren broche; aan het gesticht Meerenberg te Bloemendaal, een heeren parapluie; aan het bureau van po litie te Overveen, een veiligheidsspeld, een sponsdoos, een ring met sleutels. Verloren: een moer van een hand wagen; een bril; een rood potlood; een gouden horloge; een zilveren horloge met nikkelen ketting; een broche; een grijze portemonnaie; een dames parapluie; een fleschje (Bodegeen); een linnen paarde- halster. Komen aanloopen bij: Levert, Bloemendaalscheweg 119, te Bloemendaal, een gordon setter. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 15 tot en met Donderdag 21 September. Geboren: z. van P.Ph.Prins en M. A. van Tongeren; d. v. W. F. Roosen en H. van den Aardweg; d. van J. Boer en G. G. M. H. Kingma. Ondertrouwd: F. J. Scholten en J. Willemsen; J. Luttik en M. Donkervoort. OverledeninhetgestichtMee- renberg: E. Geus, 78 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. In een onlangs te Velsen gehouden ver gadering werd besloten tot het oprichten der „Vereeniging voor ambachts-onderwijs in Kennemerland". Deze vereeniging ver spreidt thans een omzendbrief, waarin zij als haar plan kenbaar maakt het stichten eener goede ambachtsschool op een gun stig gelegen punt in de streek, en een ieder opwekt, tot bereiking van dat doel, lid der vereeniging te worden. Ook wij spreken gaarne onze sympathie met dit plan uit. Wie zich als lid willen opgeven, wenden zich tot den heer J. D. B. Olie, te Velsen, secretaris van het voorloopig bestuur. Het Vrouwencomité van het Nederland- sche Roode Kruis van H. en O. doet nog maals een beroep op de vrouwen en meisjes van Haarlem en Omstreken, om zich op te geven als aspirant helpster van het Nederl. Roode Kruis. Reeds ruim twee jaar waren de help sters van het Roode Kruis in de Militaire Ziekeninrichting te Haarlem werkzaam, 't Aantal vermeerderde niet, integendeel ve len vielen af. Zijn er nu onder de vrouwen van Haarlem en omstreken geen andere, die de opengevallen plaatsen willen inne men Ook in het Elisabethsgasthuis en in het Diaconessenhuis bestaat gelegenheid om tot helpster van lietNederl. Roode Kruis te worden opgeleid. Zij, die genegen zijn zich op te geven, kunnen inlichtingen bekomen bijmevrouw GuépinBloem, Bosch en Vaartstraat 26, Heemstede, voorzitster; mevrouw Volker, Bosch en Vaartstraat 17, hoofd van de ver pleging, en jonkvrouwe S. van Lennep, huize Kennemerduin, Heemstede. Lezingen van dr. De Hartog. Dr. A. H. de Hartog, van Haarlem, zal in het ge bouw „Salvatori", te Amsterdam, een twee tal lezingen houden op 12 en 19 October a.s. De onderwerpen zijn: „Ethisch en Confessioneel" en „Vrijzinnig en Recht zinnig". Museum van kunstnijverheid. In het museum voor kunstnijverheid te Haarlem zijn een vijftigtal litho's van Kiithe Koll- witz te zien. Wij kunnen een ieder raden, dat merkwaardige werk eens te gaan kijken. Zondag is de toegang kosteloos. Weldadigheid naar Vermogen verspreidt een omzendbrief om steun. Gaarne herin neren wij onze lezeressen en lezers aan deze zoo sympathieke instelling. Denkt u er aan?De winter is ophanden. VAN HIER EN DAAR. De tabak. Voordat Christoforus Co lumbus Amerika ontdekt had 1492 wist men in Europa niet wat rooken was. 'n Spaansche monnik, 'n reisgenoot van den grooten Portugees en Peter Roman Pane geheeten, vertelde bij hun terug komst in 1496, dat hij op 't eiland San Do mingo, in de provincie Tabago, „wilden" had gezien, die bladeren oprolden, deze dan in den mond staken, en daarna met vuur aanstaken, niet tot vlammens toe, maar tot smeulen, en dat zij dan de rook, die daarvan kwam, opzogen en weer uit bliezen. Ze deden 't aanvankelijk om de muskieten te verjagen, maar later ook, omdat de rook van die plant aangenaam was. In 1498 liet Pane van dit „Tabago-kruid" 'n paar pakken naar Spanje overkomen en van dien tijd af weten de Spanjaarden wat rooken is. En van Spanje uit, is „het drincken van tabak" natuurlijk van haar rook over heel Europa verspreid geworden. De le gers van Karei V brachten 't van 't eene land naar 't andere, en 't werd vooral in de Nederlanden met ingenomenheid begroet, maar de eerste Europeesche wieg, waarin dit wereldkind 't meest bewonderd werd, was en bleef Spanje. Totdat'n Fransch gezant aan 't Spaansche Hof, Jean Nicot geheeten, in 1560 aan Amerikaansche ta bakszaden wist te komen en daar niet al leen in Spanje, maar ook in Portugal en Frankrijk zaaiproeven mee nam. Zijn be doeling was om de plant in Europa in- heemsch te maken, wat hem zoozeer ge lukte, dat zij naar hem den botanischen naam van nicotiana kreeg. Gedurende den „Boerenkrijg" of den „Dertigjarigen Oorlog", 16181648, deed de tabak, als genotmiddel, gerookt uit pijpen, haar. intocht in Duitschland. De sigaar werd daar pas in het jaar 1808 inge voerd, evenals ten onzent", zooals ouden van dagen ons vertelden, „in den tijd van „Keezen en Oranjeklanten". De legenden, die ontstaan zijn over de schepping en het gebruik van tabak, zijn legio, zooals alle legenden over 'n gebruik van groote beteekenis legio zijn. 'n Noord- Braziliaansche legende vertelt ons, dat het tabaksoffer zou getreden zijn in de plaats van het kinderoffer, zooals volgens de ver telling van Abrahams offerande, bij de Se mieten het dierenoffer daarvoor in de plaats trad: „Abraham offerde 'n ram in zijns zoons plaats." 'n Mohammedaansche legende vertelt ons, dat de tabaksplant zou zijn ontstaan door het spuwen van den grooten profeet, nadat deze door 'n slang gebeten was. De plant, die uit deze spuw opgroeide, veree- nicde zoowel het gif der slang in zich als de zachtmoedigheid van Mohammed. In deze beide vertellingen is de idee der verzoening zeer duidelijk uitgesproken. („Winkeliers- en Handelsbelangen.") „De Leprozen" „Amatus" dicht in het weekblad „De Toorts": Wij zijn de melaatschen, wij zijn de lepro- fzen, De schurftigen, die elk zwicht en schuwt. Wij zijn de rabouden, wij zijn de boozen, Die men van disch en deure duwt.' Verknocht en trouw aan Staat en Heer, Aan Stam en Taal zijn wij 't evenzeer. Wij zijn de Vlaamsche leprozen! Wij zijn de melaatschen, wij zijn de lepro [zen, Die brave lieden aanzien met den nek, Verworp'nen, die ieder mag bekroozen, Naar wie men werpt met slijk en drek.— Geen onzer, die er bij blikke of bloos. Wij willen Hoogduitsch zijn noch Fran [poos! Wij zijn de Vlaamsche leprozen! Wij zijn de geteekenden en besmetten. Voor wie elk uit den wege gaat, De slechten, op wie de goeden letten, De gedoemden, die men terzijde laat. Aan Vorst noch Land zijn wij verraadren Maar willen Vlaamsch ziin gelijk en [vaadren. Wij zijn de Vlaamsche leprozen'! De meest volmaakte reisauto. Ondc; dit opschrift schrijft „De Kampioen": Dc meest fantastischen en idealen luxe-auto der wereld bezit wel de Amerikaansche financier en directeur der New-Yorkschc Autobusmaatschappij, Conklin; daarover worden ware wonderen verhaald. De wagen, die het uiterlijk heeft van ec zeer grooten omnibus, is op de meest kwi tige wijze in den geest van een pleizie .- jacht ingericht. Hij bezit zelfs een „opper dek" met gemakkelijke zitgelegenhede vanwaar men een vrij uitzicht heeft. Dit opperdek kan bij regen, wind 'of te sterke zon in een tent veranderd worden. De eigenlijke wagenruimte is breed en tamelijk lang; zij bevat een slaapkamer, een woonkamer, een bibliotheek en een keuken. Het gewicht van den wagen bedraagt ni t meer dan dat van een groote stadsautobus. De 60 P,K. motor is in 't bizonder gebouwd voor het overwinnen van sterke stijgingen in den weg. Speciale bandenovertrekken dienen voor het berijden van zandstreken; voor het oversteken van riviertjes wordt een samcn- vouwbare brug medegevoerd. Het chassis lijkt op dat van den omni bus, doch is in vele opzichten verbeterd en van technische nieuwigheden voorzien; Het interieur van den wagen is 21 voet lang, 714 voet breed en 614 voet hoog. De beide deuren staan met opklapbare trappen in verbinding. Ook een toiletvertrek, een badkamer en een ijskamer behooren tot de indeeling van dit rijdende huis. Het hoofdvertrek, dat in het midden van den wagen gelegen is, is 10 voet lang en bevat prachtig bewerkte rustgelegenheden, die 's avonds in bedden veranderd kunnen worden. Natuurlijk zijn er ook kasten en electri- sche tafel- en bedlampen. Een groote schrijftafel stelt den eigenaar in de gele genheid rustig zijn geheele briefwisseling af te werken. De bibliotheek bevat, behal ve romans en ontspanningslectuur, de noo- dige reisboeken, gidsen en kaarten. Op het „opperdek" zijn geborgen gewe ren en vischtuig, levensmiddelen, benzine en olie, tanks voor koud en warm water, ligstoelen en sofa's. Ook wordt een motorrijwiel meegeno men: een kleine kraan wordt gebruikt om O a E R L A H I HOOFDKANTOOR STE,N ff? AMSTERDAM lijtó dit. voertuig gema kunnen neerlaten. Een groote mei wagen is de mogi blik te kunnen ver tent, wanneer de een streek wil blij- De electrische behalve de verlici gers. Een apothe apparaat zorgen 1 beid. Deze nieuv het oogenblik op New-York naar S Een Duitsch China woonde, sc disch blad van lande. Hier is er De njedische w rend in botsing j Chineesche voll daarvan was het kreeg op de vraa de. „Och, mijn J gehad, en nu ho hem geen dranki nam na een vra dat de „huisvli was, wien hij dii geesten, die op loerden, te misle patiënt zelf ziei dit onmogelijk verboden, den j buiten te laten Hem zijn ziel o: Juist is de zor er wordt weer 1 en een stem ro< mng tshoi nai van het leven, (binnen). Doch mgewikkelde E en ik moet te I inan binnen. JV gevouwen han :an", begroet d zoon en bevee nij tot den gr Je heer, een fc ivleede Chinees rok, gele broe is winter, weelen schoen „hoog geslach naam „Fo", d taal heb moe t aantal mijne goudstukken" hoeveel mijn ik in het „Bh ben en of er kier in mijn verneem ik, c heeft. De tar zonder pijn g gelukkige vac ten een hevig stak een soc Liever had i! gestort gezie Eens is he een patiënt c te hebben or het kostbaar hij droeg, v broeken uitti de vereffem groote man? VOLKSGEÏ Zonlicht e ren wijst schot" op i blootstellen door „zonk Met Rönt radium en 1 aardige gez nezen; mai van Röntge aanraking ker hebber ziens de m gaan, of d blonden, d hoorden, w dat vooral reden heb straling bl dat juist b thecm (ve „zeemansf tosum" w fen; verd blonden b voor het als de do Joden, dii krachtig zich er oi en handh sche bezi De zor ze zal u

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2