ALGEMEEN WEEKBLAD Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. 10e Jaargang. ZATERDAG 30 September 1916. No. 40. Het endoolseh Weekblad. Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Adrertentiëu 10 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. ENGELAND EN ONZE ZEEVISSCHERIJ. Ongetwijfeld zal een groot aantal onzer lezers belangstelling hebben voor de vis- scherij-quaestie en de met Engeland getrof fen regeling. Wij meenen hun daarom een genoegen te doen met hun eens te vertel len op welke wijze zulk een geschil ont staan was en hoe het werd opgelost. De ongeveer 160 IJmuider stoomtreilers die op versche zeevisch uitgaan, visschen hoofdzakelijk oostelijk van de Doggers- bank. Een tiental ervan varen echter in den tijd tusschen 1 Februari en 1 October op IJsland en visschen daar eveneens hoofdzakelijk op versche zeevisch, terwijl ok een klein gedeelte van dien vangst uit iscli voor den inmaak bestaat. Van deze IJslandvaarders,nu werden er door Engeland zeven opgebracht naar Schotsche havens. De Engelsche regeering verzocht ter bespreking overkomst van een deputatie van IJmuider reeders naar En geland. Drie reeders, met hun rechtsge leerden raadsman, begaven zich daarheen, en voerden besprekingen met het „Com mittee for restriction of the trade with the; ennemy", (welk comiteit een afdeeling van het blokkade-departement is), en met lord Robert Cecil, den blokkade-minister. De bedoeling van Engeland was natuur lijk de blokkade nog te verscherpen, door, i Hiitschland geheel van de publieke markt uit te sluiten, en voor Engeland dadelijk de noodige aanvoer van visch te verzekeren. Nu is het eene bepaling uit het reglement der visschershaven te IJmuiden, dat alle daar aangevoerde versche zeevisch moet worden afgeslagen aan de vischhal aldaar, i Voorts overwoog de deputatie, dat de IJ muider visschers hun bedrijf voornamelijk, /ooals wij zeiden, uitoefenen oostelijk van; de Doggersbank en wel oostelijk van een, lijn te trekken tusschen het vuurschip; Haaks naar Naeze, dat is Noorwegens zuid-i punt, en dus in de maritieme invloedsfeer: van Duitschland. Het is daarom, dat de IJmuider afgevaardigden het onbillijk von den, Duitschland van de markt der in die| streek gevangen visch uit te sluiten, en zij: den Engelschen aantoonden, op die gestelde! eischen niet te kunnen ingaan. Bij de ampele besprekingen, welke be-: langrijke zaken als deze uitteraard eischen, viel de vlotte denkwijze der Engel schen en hun eerbied voor bestaande, rechtsopvattingen of), en het gelukte den Nederlanders dan ook, hen van de recht matigheid van het uiteengezette Nederland- sche standpunt te overtuigen. Zoo werd ten, slotte de volgende afspraak getroffen. Een reedersorganisatie zal in publieke markt tot 35 pereent van de te IJmuiden afgeslagen versche zeevisch voor Engeland koopen tegen den marktprijs, van welken marktprijs het gegarandeerd maximum zal ijn de gemiddelde prijs in de laatste zes maanden betaald; de overige 65 pCt. der aangebrachte visch is vrij en kan dus door Duitschland of een ander worden gekocht. Engeland had eerst ook den eisch gea steld, dat de aldus gekochte visch daar te lande zou worden afgeleverd. Vanwege de risico meenden de IJmuider reeders niet op dien eisch te kunnen ingaan, en de Engel schen gaven hierin toe; zij verbonden zich de gekochte visch te IJmuiden te komen afhalen. Wel wordt in deez' tijden de bijlegging van geschillen niet gemakkelijk gemaakt. Met wat al zonderlinge opvattingen dient rekening gehouden, louter omdat die op vattingen, ondanks al hun zonderlingheid om het niet leelijker te noemen, toch maar in praktijk worden gebracht. Of is dit zachtst genomen geen zonderlinge moge lijkheid: Duitsche kooplieden vonden in IJmuiden geen visch, omdat de vaartuigen door Engeland opgehouden werdén; Neder- landsche reeders houden besprekingen met Engeland, en dit land verbindt zich de vis- scherij, waarvan het weet, dat de opbrengst voor het grootste deel naar Duitschland gaat, niet te belemmeren op voorwaarde, dat Engeland van de aangebrachte visch een percentage ontvangt; maar dat percen tage, een derde ongeveer van de vangst, zou niet uit Nederland naar Engeland kun nen worden gestuurd, omdat de Duitschers dat zouden vernielen, m. a. w. men rekent erop, dat Duitschland de voorwaarde, waarop het zelf visch ontvangt, voor Ne derland onuitvoerbaar zal maken. Waar het erop aankomt, den Engelschen hun onrechtmatige handelingen tegenover Nederland te verwijten, zwijgen wij ook niet; dat weten onze lezers, maar wij er kennen gaarne, dat de overzeesche buren bij deze besprekingen zich ten slotte cor rect hebben betoond. Als een blijk hiervan wijzen wij erop, dat, toen de Nederlanders: bij deze besprekingen verklaarden, zich het recht van schadevergoeding wegens het vasthouden dezer 7 schepen voor te be houden, dit na eenig heen- en weerpraten, j ook door de Engelschen als rechtmatig werd aanvaard; dat zal nu in een geding voor het prijsgerecht behoorlijk berecht worden. Een voorstel, bij de besprekingen door de Engelschen te berde gebracht, om deze kwestie aan de haringkwestie vast te koppelen, hebben zij, op aandrang der Nederlanders laten varen. Hoe meer de Engelschen zich in derge lijke zaken op rechtsstandpunt plaatsen, hoe minder zij het Recht verduisteren, voor zooveel noodig Duitschland ten voorbeeld, des te liooger stijgt de kans dat de oorlog; eindigt, immers aan den oorlog is geen ein- de te zien, vóórdat het rechtsbewustzijn weder volledig vat krijgt op de te kwader' ure aan de rechtssfeer ontrukte werkelijk heid. KRONIEK DER WEEK. 23 Sept. Naar het Wolff-bureau ver neemt, heeft de quaestie van den onder gang van de „Tubantia" een onderwerp van bespreking tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeering uitgemaakt. De Duitsche regeering verklaarde zich uit overwegingen van goede nabuurschap ten opzichte van Nederland bereid, de quaestie na den oorlog voor een internatio nale commissie van onderzoek te brengen. Dit is een niet onverdienstelijke bekro ning der pogingen van Nederland te Ber lijn gedaan. Maar,na den oorlog" Het is misschien wel een heele tijd nog 24 Sept. Naar het Haagsche Correspon- dentiebureau verneemt, is hedenmorgen te 's-Gravenhage bericht ontvangen, dat het stoomschip „Prins Hendrik", van de Maat schappij „Zeeland", naar Zeebrugge is op gebracht. Nadat er 64 van de 98 passagiers van boord waren gehaald, is het mailschip weer vrijgelaten. 24 Sept. De Grieksche regeering zendt weer een nota naar Berlijn, ditmaal we gens de gevangenneming van een Griek sche compagnie te Fiorina door de Bul garen. 24 Sept. Het Nederlandsche schip „Ba tavier II" wordt opgebracht naar Zee- brugge. 24 Sept. Duitsche luchtschepen doen een aanval op Londen. Twee worden er door de Engelschen neergeschoten. 24 Sept. In de „Köln. Ztg." houdt dr. Dickmann een pleidooi voor de beoefening van de Nederlandsche taal in Duitschland. De heer Dickmann is van oordeel, dat hoe ten slotte ook fret lot van België zal zijn, de betrekkingen, vooral ook op geestelijk gebied tusschen Duitschers en Belgen, in het bizonder dan de Vlamingen, duurzaam zullen zijn. En hij wijst er op, dat het be langrijkste middel voor geestelijke wissel werking de taai is. Echter niet alleen om deze reden, doch om de Nederlandsche taal- .en cultuurbeweging, ook in andere werelddeelen, te steunen tegen Fransch en Engelsch imperialisme, acht de heer Dick mann een uitgebreider beoefening van de Nederlandsche taal in Duitschland ge- wenscht en dat niet alleen aan de universi teiten maar ook in het handelsonderricht. „Tegen de invoering van het Neder- landsch op de handelshoogescholen zal wellicht worden aangevoerd, dat de wereld- economische beteekenis van deze taal ge ring is en dat de Nederlandsche handels wereld in het algemeen voldoende Duitsch kent. Dit laatste is ongetwijfeld juist. Het is zelfs mogelijk, dat die tot argwaan nei gende kringen de hun taal betoonde belang stelling voorloopig aan onjuiste beweegre denen zullen toeschrijven. Maar op den duur is de muur van wan trouwen en kwaadwilligheid waarmee een deel van de openbare meening in de groote Nederlandsche handelssteden Duitschland omgeeft, niet beter te verwijderen, dan door elkanders taal te spreken en door het Nederlandsch zijn volle waarde te geven ais zelfstandige taal, waaraan het vroeger bij vele vertegenwoordigers van Duitsche handelshuizen nog al moet hebben ontbro ken. 25 Sept. Een Reuter-bericht uit Athene luidt: Venizelos is hedenochtend in gezelschap van admiraal Condoeriotis en verscheiden hoofdofficieren en aanhangers, van hier vertrokken, vermoedelijk naar Kreta, van waar hij, naar rrien verwacht, zich naar Saloniki zal begeven. 25 Sept. De Duitsche minister van bin- nenlandsche zaken zond een besluit aan de regeeringspresidenten, waarin dezen er op gewezen worden, dat er eene lijst van Duitsche woorden is samengesteld, welke ter vervanging van de gebruikelijke vreemde woorden en uitdrukkingen op uit hangborden, enz. kunnen dienen. De mi nister verzoekt hun voorts, hunnen invloed aan te wenden om te zorgen, dat nering doenden die woorden op hunne borden la ten aanbrengen en dat ze in fabrieken, enz. worden gebruikt. Waarlijk geen slecht voorbeeld. 26 Sept. De aanvalsbeweging der Fran- schen en Engelschen aan het westelijk front vordert wederom. Zij nemen o. m. de dorpen Combles en Thiepval in. Hevige tegenaanvallen werden afgeslagen. 26 Sept. Een Reuter-bericht uit New- York luidt: Een arbeider uit in een schrijven in de „New-York World" zijnmeening, dat de geheele arbeiders-beweging, waaronder ook de voorgenomen staking van de dok werkers langs de geheele Atlantische zee kust, het resultaat is van het werken van Von Papen en Boy-Ed. Ik ben niet van plan, schrijft hij o. m„ iets te doen ten voQrdeele van dat land, dat zich met Tur kije verbond om de wereld te veroveren; dat België verwoestte en zonder uitgetart te zijn Frankrijk naar de keel vloog; dat de heerlijke kathedralen en bibliotheken van die landen verwoestte, de „Lusitania" met 1200 menschen in den grond boorde, miss Cavell fusilleerde, evenals kapitein Fryatt en alle goddelijke en menschelijke wetten verbrak. De man spoort ten slotte de Duitsche ar beiders aan om Duitschland openlijk te hel pen in plaats van te trachten Uncle Sam van achteren te doorsteken ten bate van de Duitsche zaak. Ook de „New-York Times" vestigt de aandacht op het feit, dat zekere Duitsche arbeidersleiders, die bij de tegenwoordige staking een rol spelen, ook de hand hadden in vroegere pogingen om dokwerkerssta kingen uit te lokken. Men ziet, er komen steeds meer daden van Duitsche organisatie aan het licht. 27 Sept. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt de aankomst der tweede handels duikboot, de „Bremen" in Amerika. 27 Sept. In de „Frankfurter Zeitung" van 26 dezer komt een, van onwaarheden wemelend opstel van zekeren dr. Max Ro- loff over de onlusten in Djambi voor. Zoo heet 't, niettegenstaande den groo- ten economischen vooruitgang der inland- sche bevolking van Indië in de laatste ja ren, dat de economische achteruitgang en de met wreede gestrengheid geïnde hooge belastingen, welke der inlandsche bevol king zijn opgelegd, oorzaak zouden zijn van de oprichting van den Sarikat Islam en van den opstand in Djambi. Voorts beweert deze man, in Djambi, in 1901 met eigen oogen te hebben gezien, dat „de Holland- sche soldaten de overlevende, niet in het gebergte gevluchte bewoners, mannen, vrouwen en kinderen, in kuilen dreven, pe troleum daarover goten en alles in brand staken." Een geliefkoosd pacificatie-middel voegt deze schrijver er aan toe. Ziezoo, nu weten de lezers van de „Frankfurter Zeitung" en hun vrienden en bloedverwanten, hoe slecht Nederland in Indië te werk gaat, en een knappe kerel, die hun dat weer uit het hoofd praat. 27 Sept. Uit Londen komt een Reuter- bericht omtrent Venizelos plannen. Hij zei- dc, dat hij al het mogelijke heeft gedaan om de regeerders van Griekenland er toe te brengen de wapens op te vatten ter ver dediging van het land. Alles echter was te vergeefs en hij moet thans gehoor geven aan den oproep van zijn landgenooten om met hen de broeders in Macedonië, die door dc Bulgaarsche indringers worden onder drukt, te redden. Hij is alleen tot dezen uitersten stap overgegaan, omdat hij over tuigd is, dat de tegenwoordige leiders van de Grieksche politiek niet werkelijk van plan zijn de bevolking te wapen te roepen om den indringer te verdrijven. De bewe ging is geen revolutie in de gewone betee kenis; zij is hoegenaamd niet gericht tegen den koning en de dynastie. Maar het is een laatste poging om den vorst er toe te brengen zijn plicht als koning der Hellenen na te komen en zijn onderdanen te bescher men. Zoodra de koning op die wijze han delt, zullen wij allen met vreugde zijn vaandel volgen. 28 Sept. De Grieksche regeering ver klaart, in overleg met den koning, dat zij tot militaire samenwerking met de Entente besluit. 28 Sept. De aanvalsbeweging der Fran- schen en Engelschen aan het westelijk front vordert. Het totaal der in de laatste 14 dagen gemaakte krijgsgevangenen is reeds gestegen boven de 10.000. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering Vrije Liberalen. Dinsdag a.s. des avonds ten 8 lA uur houdt de afdee ling Bloemendaal van den Bond van Vrije Liberalen een algemeene vergadering in „Rusthoek". Op de agenda vindt men; Bespreking van het besluit van het hoofdbestuur in zake het voorstel tot wijziging van art. 192 der grondwet, en de verkiezing van een afgevaardigde ter jaarvergadering op 14 October te Amsterdam. Wij zien aan den Bloemendaalschen weg weder een goed werk gebeuren. De weg nabij de Dompvloedslaan wordt namelijk thans verbreed en verfraaid; de vieze sloot wordt gedempt, wat armoedige boompjes worden aan een andere bestemming prijs gegeven, de weg wordt op aangenamer en veiliger breedte gebracht. Letterkundige lezingen. Met belangstel ling vernemen wij, dat mevrouw dr. J. v. d. Bergh van EysingaElias, uit Santpoort, in onze plaats eene reeks van acht voor drachten komt geven over de Nederland sche Letterkunde sedert 1880. Na een kort historisch overzicht zal spreekster enkele van de schoonste en meest karakteristieke werken uitvoerig behandelen en gedeeltelijk voorlezen, n.l. Gorter's „Mei", „De Kleine Johannes" en „Het Lied van Schijn en Wezen" van Van Eeden, „Beatrijs" van Boutens, Verzen van mevrouw Roland Holst en andere werken. De voordrachten zullen gegeven worden op Maandagmiddagen om de veertien da gen van 2.45 tot 4.45 uur, te beginnen met Maandag 16 Oct. 1916. De plaats van bijeenkomst zal nader ge meld worden. De toegangsprijs tot de acht lezingen be draagt 10,— per persoon. Men kan zich

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 1