A. H. VAN DER STEUR Ir. Heeren- en Dameskleedermakerij KEBK-AGENDA, Zondag 8 October. Haarlem Eglise Wallonne, 10j lieures, Mons. Ohouiliet, Paateur a la Sociêté; Rem.-Ger. Gem., 10 u., Us. HaentjensEv. Lutli. Gem: 10 u., Ds. Ue Meijere: Vereeu. Doopsgez. Gem., 10 u,. Ds. 1'lantenga. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 n., Ds. van Calcar; Ev. Lutli. Gem. 10 u., Ds. v. Kleeff. Bloemendaal: Ned. Herv. Gemeente, 10 uur, Prof. v. Leeuwen te Utrecht. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv.Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wiiste, Ds. VandenBergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg; u., Ds. CreutzbergDoops-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, av. 7 u., Ds. v. Kleeff, Pi'ed. te Beverwijk. AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel Zomerzorg. Dagelijks Tentoonstelling Gooische Schilders. Hotel Duin en Daal. Dagelijks Tentoonstelling Haarlemsche Schilders. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleeuen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten lialf- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entrée f 0.25 p.p. Le Woensdag J van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Priusenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 7 Oct., 8 uur: De Firma Caesar Cohn; Zondag 3 Oct. en volgende dagen, Bioscoop-Voorstellingen, De Circus des Doods; Vrijdag 13 Oct., 8 uur: Narcis. Schouwburg „de Kroon". Dinsdag 10 Oct., 8 uurDe Bruiloft van Figaro. Barleljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft in voorraad een ruime sor teering STOFFEN, voor Domi- Saisons, Ulsters, Capes en Regen jassen. Levering van Gummi-Jassen en Mantels naar maat. Bekend elegante coupe. Prijzen billijk. loos en met gebruik van alle ons volk ten dienste staande middelen en krachten wordt bestreden en overwonnen." Die „wezenlijke waarborgen" omvatten tegenover België het bezit van Antwer pen en het bekomen van steunpunten voor de Duitsehe vloot aan de Vlaamsche kust, dus de annexatie van ons land. Zoo de Duitsehe reeders een dergelijken vrede willen, dan zullen zij nog lang mo gen wachten. 30 Sept. Op Kreta wordt een voorloo- pige regeering tot redding van het Vader land uitgeroepen, bestaande uit Venizelos en admiraal Condoeriotis. 30 Sept. Het Duitsch-Zwitsersche han delsverdrag wordt openbaar gemaakt. 30 Sept. Een Wolff-bericht uit Berlijn maakt melding van het verslaan van een Roemeensch leger door Duitsch-Bulgaar- sche troepen. 30 Sept. De Negus van Abessynië is af gezet. 1 Oct. De Londensche berichtgever van „Het Handelsblad" schrijft over de Zeppe lin-bezoeken o. m. Het is diep treurig al die droeve verha len te lezen en te hooren van de gezinnen, die op zoo wreede wijze werden getroffen, en men vraagt zich weder, zooals reeds vele malen te voren, af: waartoe de Duit- schers toch dergelijke nachtelijke aanvallen op de burgerij doen; waarom op deze wijze hun haat op hun vijanden wordt gekoeld. Op gezag van de personen, die met de luchtvaart vertrouwd zijn, mag men aan nemen dat de bemanningen der Zeppelins onmogelijk precies kunnen weten, boven welk punt zij zich bevinden en dat zij on mogelijk in de duisternis militaire plaatsen kunnen onderscheiden van andere. Ook thans verklaart Viscount French dat geen militaire schade is aangericht de Duit sehe pers zal dat vermoedelijk wel weder tegenspreken, doch neutrale personen, die gelegenheid hadden de plaatsen te zien, waar thans en ook vroeger de Zeppelins hun schade aanrichtten, hebben verklaard dat de Engelsche legerbevelhebber over de resultaten die de Zeppelin-„raids" hadden, geen enkel officieel bericht de wereld heeft ingestuurd, dat iets verbloemd heeft en het geen ik zélf meer dan eens van aangerichte schade heb gezien, heeft mij ook in die overtuiging beslist versterkt. Oct. De Duitschers doen opnieuw een luchtaanval op Engeland. Nabij Londen is wederom een luchtschip neergeschoten. 2 Oct. Een regeeringsbericht luidt: Vol gens den te Djambi aangekomen contro leur van Moearo Tebo was de toestand bo- venstrooms van die afdeelingsplaats bevre digend. Het meerendeel der hoofden meld de zich bij het bestuur. Sommige Doesoens in de nabijheid van Moearo Tebo waren nog v verlaten. Benedenstrooms was de bevol king nog onwillig. 2 Oct. Op Flores is een oproer aan den j gang. De resident vertrok met een militaire macht daarheen. 4 Oct. Een Reuterbericht uit Athene meldt De koning hield lieden een kabinetsraad, waar ieder minister, overeenkomstig het bevel van den koning, verklaarde of hij voor of tegen den oorlog was. De meerderheid verklaarde zich voor den oorlog, waarop de koning de ontslagaanvraag aannam. Men verwacht, dat Demitracopoulus een kabinet zal vormen en dat daarin drie Ve- nizelisten zitting zullen hebben. li 4 Oct. Een regeeringstelegram meldt, dat in de Djambische benedenlanden de rust hersteld is. PLAATSELIJK NIEUWS. I)e ledenvergadering der afdeeling „Bloemendaal" van Het Witte Kruis". Op 29 Sept. hield de afd. Bloemendaal van „Het Witte Kruis" in hotel „Van Ouds Het Raadhuis" te Overveen een ledenvergade ring. De onder-voorzitter, de heer A. F. Bij- j voet, opent de vergadering en herdenkt in gevoelvolle, eerbiedige bewoordingen wij- len dr. Bakker, die gedurende 25 jaren als voorzitter op de hem eigen, sympathieke wijze de belangen der afdeeling met al zijne gaven en krachten heeft behartigd. f De notulen der vorige vergadering, waar in het veertigjarig bestaan der afdeeling - feestelijk werd herdacht, worden goedge keurd. De heer Borwnater brengt, als afgevaar digde, verslag uit over het behandelde in de algemeene vergadering van de Noord-Hol- Iandsche Vereeniging tot bestrijding der tu berculose. De heer C. Rootlieb te Bloemendaal, wordt benoemd tot bestuurslid in de va cature dr. Bakker. De vërgadering benoemt den heer F. van Twisk tot afgevaardigde ter alg. vergade- ring, tot diens plaatsvervanger den heer C. L. de Fouw. De behandeling van den beschrijvingsbrief der a.s. alg. vergadering- levert geene bizonderheden op. De begrooting voor 1917, in ontvangst en i uitgaaf beloopende de som van 1700, wordt goedgekeurd. De vergadering neemt het voorstel van L het bestuur aan, om een rijwielabonnement ten dienste van de wijkverpleegster voor i rekening van de afdeeling te nemen. Na rondvraag wordt de vergadering ge- L sloten. Na de ledenvergadering vergadert het bestuur der afdeeling, ten einde de functiën i: onderling te verdeelen: Benoemd worden: tot voorzitter, de heer J. Th. Bornwater; tot secretaris, de heer A. IJzerman; tot pen ningmeester, de heer F. van Twist; tot vice- voorzitter, de heer A. F. Bijvoet; tot ge woon bestuurslid, de heer C. Rootlieb. Wij kunnen den onderteekenaars van het adres in zake overdekking der luchtbrug mededeelen, dat de Bloemendaalsche hee ren deze zaak met meer dan bekwamen spoed hebben afgehandeld; het adres voor-1 zien van om ende bij tweehonderd hand-; teekeningen werd reeds in Den Haag aan de Commissie van staatstoezicht op de spoorwegen aangeboden. Indien voor de verdere besprekingen nu hetzelfde tempo wordt overgenomen, dan kunnen wij met gemak nog voor het eigenlijke winterweer intreedt, van de zegeningen eener over dekte luchtbrug genieten. Jaarboekje. Zoo langzaam aan is het weer tijd geworden, ons jaarboekje voor 1917 in bewerking te nemen. Zouden zij, wier naam, woonplaats, of wat ook, in den jaargang 1916 verkeerd mocht zijn opgenomen, ons even willen mededeelen, welke die onjuistheden waren? Wij rekenen op uw aller medewerking, want het is toch ook uw belang, dat het adresboek voor Bloemendaal geen onjuist heden bevat. Allen, die dus iets op te mer ken hebben, waarmede wij ons voordeel kunnen doen voor den nieuwen jaargang, wordt verzocht ons dat eens even mee te deelen. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terug ontvangen in de 2e .helft der maand Sep tember 1916. Mej. C. de Boer, Amsterdam; Frensel Wegener, Stavoren; mej. M. Heideman, 'sHage; firma M. Jacques Co., Middel burg; B. J. Kiet, Amsterdam; fain. Vet, Rotterdam; Simonis, Paris. Het sportfeest te Bloemendaal. On danks het nogal ongunstige weer liepen de wedstrijden voor jongens en meisjes, uit geschreven door den Bloemendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling 1.1. Zondag goed van stapel. Er bleek heei wat liefhebberij onder de kinderen om mee te doen bij het hardloopen, springen en verscheidene spelen van kracht en behen digheid. Ook was er een demonstratie van droogzwemmen, die door tusschenkomst van den regen in natzwemmen ontaardde. De grond van het veld was doorweekt en erg glibberig, zoodat de jeugdige mede dingers vooral bij het afzetten voor het springen nogal eens slipten. Het hoofd nummer was een slagbalwedstrijd tusschen de M. U. L.- en de O. L. school; en écht dat het er toeging! Er was zoowaar een zilveren beker als wisselprijs aangeboden. De gevers, zetfoutief op het programma als de heeren Brakel vermeld, zijn de hee ren Bakels. Na een geestdriftigen kamp vol van wisselende kansen, (waarbij zoowaar kleu ters van toeschouwers nog kleine wedden schappen hielden; de een was voor de M. U. L.-, de andere voor de O. L.-school) behaalde de M. U. L. den kostbaren prijs, die nu voorloopig eigendom dezer school is. De beker wordt eigendom van die school, welke hem driemaal achtereen of viermaal in het geheel wint. Behalve de beker waren er nog ver scheidene andere prijzen beschikbaar ge steld voor hardloopen, springen, enzoo- voorts. Bij de prijsuitreiking hield de heer Van Heerdt tot Eversberg een aardige toe spraak tot de kinderen, waarna de eerewijn in den vorm van lekkere limonade werd aangeboden. Overbodig te zeggen, dat de heer Meijerink zich dapper weerde, en vele toeschouwers den wedstrijd bijwoonden. Een hartelijk woord van waardeering voor het bestuur van den Bond voor Licha melijke Ontwikkeling vinde hier zijn plaats. Het plaveisel van den Kinheimweg, nog eerst kort geleden gelegd, begint reeds hier en daar te verzakken, op verscheidene plaatsen zijn er kuilen in, wat voor de vele fietsrijders, die van dien weg gebruik maken, nogal onpleizierig is. Als niet wordt ingegrepen, zal deze achterweg zijn voorweg, de Kleverlaan, in hobbeligheid spoedig evenaren, zoo niet overtreffen. Met vreugd zien wij, dat het gedeelte Bloemendaalsche weg tusschen „De Rijp" en den Vijverweg, vanwege de glibberig heid, door de bladeren veroorzaakt, zoo vermaard, thans dagelijks wordt „ontvet". Eerst worden de bladeren weggeveegd, dan wordt liet plaveisel besproeid, en daarna nog eens nageveegd. Een flinke maat regel. Uit het jaarverslag der gemeente over 1915. (Slot.) Wij zijn zoo zachtjes aan genaderd aan het hoofdstuk „Militie", en lezen daar met trots, dat onze gemeente bij de lichting 1915 zoo waar nog achttien recruten kon leveren. In het hoofdstuk „Kerkelijke zaken" blijkt, dat onze gemeente geen cent voor den openbaren eeredienst uitgeeft. Wat niet veel is, maar toch misschien wel ge noeg. Hoofdstuk IX heet: „Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen," maar kon even goed hceten „Onderwijs, Handel en Nijverheid", of „Onderwijs, Landbouw en Veeteelt" of zoo, want van kunsten noch wetenschappen is er daar sprake; slechts van onderwijs. Maar daarvan vinden we heel wat wetens waardigs. Op de M. U. L.-school waren op einde 1915 223 kinderen, op de O. L.-school 209, op de O. L.-school te Overveen 173, op de O. L.-school te Vogelenzang 184. Bij de opgave der bizondere scholen vin den wij wel de school der Bloemendaal sche schoolvereeniging, de christelijke M. U. L. O. en de r.-k. meisjesschool te Overveen vermeld, maar „Het Kopje" ont breekt. Uit het hoofdstuk „Armwezen" blijkt, dat in onze gemeente geen werkelijke armoede geleden werd. Wat Landbouw en Veeteelt betreft: Toe stand bevredigend. Door oorlog werden hooge prijzen gemaakt. De Bloembollen- handel leed daarentegen zeer door het uit breken van den oorlog. Het verslag geeft ons geen aanleiding tot verdere vermeldingen. Donderdag 12 October zal de heer Amelsbeek, onderstationschef van het sta tion Bloemendaal zijn 25-jarig ambtsfeest bij de H. S. M. vieren. Hetzelfde comiteit van Bloemendaalsche heeren, dat den heer Koch onlangs huldigde, zal ook dezen jubi laris thans een geschenk aanbieden. Vergadering van Vrije Liberalen. De vergadering der afdeeling Bloemendaal van den Bond van Vrije Liberalen, Dinsdag 1.1. in „Rusthoek" gehouden, was niet druk be zocht. Besproken werd de conclusie van het hoofdbestuur; met algemeene stemmen werd besloten dat het voorstel tot wijzi ging van artikel 192 der Grondwet op zich zelf moet worden beschouwd; dat in dit artikel het beginsel moet voor opgesteld blijven, dat overal in het rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs wordt gegeven; dat als grondslag van een algemeen be vredigende oplossing van het schoolvraag- stuk de financiëele gelijkstelling van open baar en bizonder onderwijs, dat aan de zelfde eischen van deugdelijkheid als het openbaar onderwijs moet voldoen, kan worden aanvaard. Daarna koos de vergadering tot afge vaardigden ter jaarlijksche vergadering van den Bond, die op 14 October a.s. te Amster dam gehouden wordt, de heeren: jhr. Ouar- les van Ufford, Graichen. De Roo van Al- der werelt en W. F. Bijvoet. Fietsers. Lantaarns aansteken deze week ten 5 uur 37 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond; visschen zonder akte en vergunning. Gevonden en terug te bekomen bij J. de Tello, Dyserinckstraat 108, te Haar lem, een jongensjasje; P. H. Zweers, Bloemendaalscheweg 91, te Bloemendaal, een damesportemonnaie; Klashorst, villa Overbosch te Aerdenhout, een liand- taschje; 'aan het bureau van politie te Overveen, twee knipmessen en een étui met schrijfbenoodigdheden. Verloren: een boekje en een sleutel met ketting; een jasje; een Fransch boek je; een gouden oorbelletje; een zilveren dameshorloge; een damesportemonnaie; een zwarte bonker. Komen a a n 1 o o p e n bijApeldoorn, Elswoutslaan 7, te Overveen, een dober- man pincher en bij Sleebos, Santpoort, een herdershond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 29 Sept. tot en met Donder dag 5 October. Geboren: d. van J. Veen en M. Sarlet. Getrouwd: J. Luttik en M. Donker voort; F. J. Scholten en J. Willemsen; F. Snel en E. M. Lindeman. Overleden: I. A. van Stekelenburg, 4 m.; N. Leupen, 71 j.; P. H. van Stekelen burg, 4 m. OverledeninhetgestichtMee- renberg: G. L. Nijkerk, 74 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Museum van kunstnijverheid. Het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September bezocht door 450 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boekerij werden 234 boek- en plaatwerken in bruikleen naar verschillende plaatsen verzonden. De aan het museum verbonden school werd be zocht door 160 vrouwelijke en mannelijke leerlingen van den dagcursus. VAN HIER EN DAAR. Spoorweg-klachten. Een onzer mede werkers deelt mede, dat hij herhaalde ma len geërgerd werd door het onhebbelijk op treden van de militaire wacht aan het cen- .traal station te Utrecht; deze wacht huist in de 3e klasse wachtkamer, doodt daar den tijd met kaarten, languit op de banken lig gen en stoeien; ze schijnt voor nuttig werk niet noodig, en in onnutte bezigheden ge noegen te vinden. Wij troffen j.l. Dinsdag avond ongeveer 10)4 uur die wacht op het eerste perron aan met elkaar stoeiende en juffertjes aanroepende. Het stations-com mando schijnt in slappe handen te zijn. Men zendt ons een klacht over het late vertrek van den D-trein van Amsterdam C. S. naar Groningen, 's morgens 9.10. Op j.l. Dinsdag woonden wij het zelf bij, dat die trein eerst te 9.10 door het stationsper- soneel der H. S. M. op zijn plaats werd ge bracht; hij kon dus nooit op tijd vertrekken. De oorzaak moet zijn stiefmoederlijke be deeling der staatsspoorwegtreinen door het stationspersoneel der H. S. M. Eene zaak voor den Raad van Toezicht op de spoor wegen in Den Haag? Terwijl wij stonden te wachten op een onzer spoorwegperrons op een trein, die niet binnenkwam, ontvingen we ongevraagd 1 eenige gegevens omtrent de verdienste der

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2