A. H. VAN DEN STEUR Ir. Heeren- en Dameskleedermakerij KERK-A6ENDA, Zondag 15 October. Haarlem: Vereen, van Vrijz. Herr., gebouw Prot. bond, 10 u„ Mej. Vogelsang uit Bussum; Eglise Wallonne, Pas de Service; Rem.-Ger. Gem., 10 u., lis. Bakker, Veldprediker; Ev. Lutb. Gem. 10 u., Ds. Makkink, Ev. Luth. Pred. te Alkmaar; Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u,. Ds. Binnerts. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 u„ Ds. van Calcar; Ev. Luth. Gem 10 u., Ds. v. Kleelf; Vereen, van Vrijz. Herv. (in de Luthersehe kerk) 'sav. 7 u. Ds. Zillinger Molenaar, Pred. te. Dordrecht. Bloemendaal: Ned. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. v. Leeuwen; 01 u., de heer Koopman. Heemstede: Ned. Herv. Gem„ 10 u., Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wiiste, Ds. VandeuBergh van Eijsinga. Ilmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg; 5 u., Ds. Creutzberg; üoops-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem.. 10 u., Ds. Gunning, I Em. Pred. te Haarlem. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt bet bureau des namiddags ten half- twee zitting in liet gerechtsgebouw aan de J ansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 10—4 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-B ib liot beek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. TeyIer's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Janswesr. Zondag 15 Oct., 8 uur: De duikel in de Vrouw; Dinsdag 17 Oct. 8 uur: TooneelwedstrijdWoensdag 18 Oct. S uur: Het verdoolde schaap; Vrijdag 20 Oct., 8 uur: Liederavond Maupie Staal. Schouwburg „de Kroon". Zondag 15 Oct., 8 uur: Boheme. Barieljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft in voorraad een ruime sor teering S r O F F E N voor Demi- Saisons, Ulsters, Capes en Regen jassen. Levering van Gummi-Jassen en Mantels naar maat. Bekend elegante coupe. Prijzen billijk. een fraaie boomsoort is, die zich eigent voor groote aanplanting. De heer Teding van Berkhout vraagt ot die wenk niet voor het planten van de boomreeksen langs den Zijlweg benut wor den kan. De Voorzitter zegt, dat er reeds olmen gekocht zijn voor dat doel. De heer Teding van Berkhout voelt meer voor linden. De heer De Roo van Alderwerelt vraagt of linden wel zoo geschikt zijn; de heer Bijvoet zegt, dat ze dat niet zijn; de heer Van Tienhoven zou er een proef mee wil len nemen aan den thans verbreeden Berg weg; en de Voorzitter stelt voor nog eens den raad van den heer Springer in te win nen. De vereeniging van Rijnsteenfabrikanten te Woerden had een verzoek ingediend, de bouwverordening dermate te wijzigen, dat er voortaan bij het bouwen ook Rijnsteen- drielingen worden toegelaten. Omtrent deze drielingen zullen B. en W. nu nader advies geven. Er was een afkeurend schrijven ingeko men van den Bond van Nederlandsche architecten inzake het door de heeren Laan en De Roo doen ontwerpen van verdere plannen voor de arbeiderswoningen ter wijl het door de architecten Mulder en Van Asdonk gemaakte plan bij de daarvoor aangestelde commissie in onderzoek was. De heer De Roo deelde mede, dat hij van de maatschappij tot bevordering der der Bouwkunst een schrijven had ontvan gen, waarin men hem vroeg hoe de zaak nu eigenlijk zat. Hij antwoordde aan die Maatschappij, dat het voorgelegde plan lang niet door alle raadsleden bewonderd werd, waarop hij den bouwmeester Eduard Cuy- pers, met wien hij door samenwerking voor Stoop's bad toevallig bekend was, vroeg ook eens een plan te maken. Zoo ge schiedde, en dit plan werd daarop door den heer De Roo aan den raad getoond, liet bleek daarbij dat verscheidene leden het niet leelijk vonden. Evenmin leelijk vindt de heer De Roo zijn handeling: er stak niets in. De heele zaak was trouwens een storm in een glas water, volgens zijn zeggen. Het ingekomen stuk wordt nu door den voorzitter voor kennisgeving aangenomen. Aan de beurt is nu de vaststelling van eenige rooilijnen. In de eerste plaats die aan Zijlweg en Bloemendaalschen weg. De voor. zitter wijst erop, dat de nieuwe rooilijn een behoorlijke wegbreedte eerlang tusschen tram en nieuw raadhuis mogelijk maken zal. Zonder stemming keurt de raad deze rooilijn goed. De Voorzitter deelt bij deze gelegenheid even mede, dat thans reeds plannen voor een nieuw raadhuis bij het gemeentebe stuur inkomen. Als de tijd daar is, zal het gemeentebestuur echter een prijsvraag uit schrijven. De rooilijn voor de te bouwen perceelen aan de Korte Kleverlaan tegenover de K. E. M. wordt nu vastgesteld. Aan de orde is nu het vaststellen eener verordening tot bestrijding van drankmis bruik ingeval van demobilisatie. Het ont- werp-verordening hield in, dat de koffie huizen der gemeente op de dagen, waarop het leger gedemobiliseerd wordt, gesloten zullen zijn. De heer Van der Vliet heeft, terecht, be zwaren tegen het sluiten der koffiehuizen, wat een groot ongerief zou zijn voor rei zigers, die dan nergens zouden kunnen gaan rusten of iets eten. Iedereen deelt die bezwaren, en de verordening wordt naar de snippermand verwezen. Hierna ondergaat de melkverordening een kleine uitbreiding, waardoor nu ook de politie mede voor de uitvoering ervan zor gen kan. B. en W. komen nu voor den dag met het voorstel, aan de Vereeniging voor Am- bachts- en Middelbaar Technisch Vakon derwijs te Haarlem, met ingang van 1 Januari e.k. de volgende subsidiën te ver leenen: Voor eiken leerling uit de gemeente Bloe mendaal, die bezoekt: a. de avondvakteekenschool 10, per jaar; b. de ambachtschool 70,per jaar; c. de middelbare technische schooi 80,per jaar. Op een desbetreffende vraag van den heer Van Tienhoven deelt de Voorzitter mede, dat negen Bloemendaalsche jongens de ambachtschool bezoeken, en er èen op de avondteekenschool gaat; de voorge stelde subsidie zou dus de gemeente op ƒ640,komen. Besloten wordt voor de twee genoemde scholen de subsidie te ge ven, terwijl omtrent de middelbare techni sche school, die trouwens nog niet gereed is, voorloopig nog niet besloten wordt. De heer Teding van Berkhout merkt op, dat verscheidene ouders niet weten van de gemeentelijke bijdragen in het schoolgeld voor Bloemendaalsche kinderen, en stelt voor, in het algemeen meer openbaarheid aan deze zaak tè geven. De Voorzitter stelt daarop voor, telken male zulks in het najaar per advertentie in de bladen bekend te maken. Wordt goedgekeurd. Aangenomen wordt daarop het volgende besluit van B. en W.: Van den heer N. Rouwens aan te koopen, voor de som van één gulden, een deel van den hem toebehoorenden berm van den Bloemendaalschen weg, ter breedte van vijf. meter, gemeten uit de kantlaag van den rijweg, en voor de som van 25,de op dien berm staande boomen, onder voor waarde, dat voor rekening der gemeente een hekwerk geplaatst wordt op de nieu we eigendomscheidingslijn, met een afsluit bare opening. Een voorstel tot aankoop van twee hui zen aan den Bloemendaalschen weg dat van Reeser en dat van Meeuwig wordt aangehouden. Een verordening op het beheer van het levensmiddelenbedrijf werd nog vastge steld, en ook deze zitting van onzen raad behoorde weder tot de historie. S. i) De lindeboomen bieden, ge weet het, den bijen een rijken en zoeten oogst. Herinnert ge u den dichter: Het schaduwvolle lindenloof zoo geren schouwe ik aan, van geur onovertroffen, als 't aan 't bloeien is; en 't ronken der bezigzijnde bietjes, op de blommen en de blaên, is zoete, alsof er harpen langs de lindelanen klonken. KRONIEK DER WEEK. 7 Oct. Op het westelijk front wordt door de Engelschen Le Sars veroverd. 7 Oct. Naar de „Times" meedeelt, heb ben de geallieerde regeeringen aan eenige onzijdige zeevarende mogendheden een schrijven gericht met de strekking, de duikbooten uit te sluiten van het voordeel van de regels, die er tot dusver door het volkenrecht erkend zijn ten opzichte van het toelaten van oorlogsbodems of koop vaardijschepen in onzijdige wateren en op reeden, in havens en hun verblijf daarin. Elke oorlogvoerende duikboot, die een on zijdige haven binnengaat, behoort daar vastgehouden te worden. 7 Oct. „Het Handelsblad" bevat een uithoorgesprek, dat een dagbladschrijver met den Duitschen kroonprins_ had. Wij ontleenen aan de door den kroonprins toen afgestoken speech deze schoone slotac- coorden Wij hebben allen genoeg van het bloed vergieten; wij verlangen allen naar vrede. Engeland is de mogendheid, welke verant woordelijk is voor de voortzetting van de hopelooze poging om ons te verpletteren. In de twintigste eeuw van het Christendom zou men mogen verwacht hebben, dat de menschheid tot zekere rijpheid van denken en handelen zou zijn gekomen. Een ieder, die, zooals gij, gedurende veertien dagen dit schouwspel heeft gadegeslagen van gruwelijke opofferingen van menschenle- vens, het onbegrijpelijk lijden, dat zoo to taal in geenerlei verhouding staat tot eenig bereikt resultaat, moet zich daarbij afvragen of het verstand niet deze wereld heeft verlaten. 7 Oct. Een Reuter-telegram uit New- port bericht, De Duitsche onderzeeër „U 53 is hier na een reis van 17 dagen aan gekomen. Hij moet berichten voor den gezant Bernstorff hebben medegebracht. De gezagvoerder bezocht den schout bij nacht Knight, de Engelsche gezant ging op het ministerie van Buitenlandsche Zaken verzet aanteekenen tegen de tegenwoor digheid van een Duitschen onderzeeër in een Amerikaansche haven. 8 Oct. Een officieel Wolff-bericht uit Weenenmeldt: De Qostenrijksch-Hongaar- sche en Duitsche troepen zijn gisteravond Brasso (Kronstadt) binnengedrongen. 8 Oct. De Engelschen en Franschen maken aan het westfront nogal tamelijke vorderingen. 9 Oct. De Roemeensche regeering heeft geprotesteerd tegen het bombardement der stad Boekarest en van verschillende an dere open steden van Roemenië door Duit sche vliegtuigen. Het protest is ter kennis gebracht van alle onzijdige staten van Eu ropa en van Amerika. Het zal tegelijker tijd door bemiddeling van het Amerikaan sche gezantschap te Berlijn worden mede gedeeld aan de Duitsche regeering. Wat ter wereld mag toch de bedoeling van dergelijke protesten zijn Denkt ie mand ter wereld nu nog, dat daar door iemand nog op gelet zal worden? 9 Oct. Uit berichten van uit Newport op Rhode-eiland blijkt, dat er voor de Amerikaansche kust den vorigen dag zes booten door den Duitschen onderzeeër U 53 zijn aangevallen. De Amerikaansche bladen verzetten zich lievig tegen deze blokkeering der Ameri kaansche kust. De „New-York Herald'' o. a. verklaart, dat de operaties der onderzeeërs in de routes, die onmiddellijk naar Amerikaan sche havens leiden, niet geduld kunnen en mogen worden en dat het de dure plicht der regeering is, zoo ver te gaan als noo- dig is om zonder verwijl een einde te maken aan deze Pruisische oorlogsvoering in Amerikaansche wateren. De „Journal of Commerce" vraagt: „Is onze kust een basis voor Duitsche onderzeeërs Als Duitschland het volk der Vereenigde Staten tot woede wilde prikkelen en het ertoe te brengen al het mogelijke te doen om Duitschlands vijan den te helpen, had het geen doeltreffender middel daartoe kunnen vinden dan deze soort oorlogvoering ter zee langs de Ame rikaansche kust." 10 Oct. Een telegram uit Washington bericht, dat de Vereenigde Staten gewei gerd hebben te voldoen aan het verlangen der Entente, dat de neutralen het gebruik van hunne havens zouden ontzeggen aan alle onderzeeërs, zoowel handels- als oor logsvaartuigen. 10 Oct. Bij het departement van kolo niën kwam een bericht in van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, waaruit blijkt, dat langs den Batang Hari de bevolking grootendeels in de beneden strooms van Moearo Tembesi gelegen doe- soens bijna geheel is teruggekeerd." 10 Oct. Volgens een uit New-York ont vangen Reuter-telegram is het stoomschip „Blommersdijk", van de Holland-Amerika Lijn, 7 dezer van New-York naar Rotter dam vertrokken, aan de kust van Massa chusetts getorpedeerd. De bemanning werd gered. Het stoomschip was geladen met graan voor de regeering. De kapitein van de Duitsche duikboot zei aan den kaptein van de „Blommers dijk", voor hij het ging torpedeeren, dat hij alle schepen zou doen zinken, die een En gelsche haven hadden aan te doen. Dit is waarlijk weer een fraaie geschie denis. Wij hadden er een poosje weer eens niets van gehoord. 10 Oct. „De Tijd" verneemt uit een Duitsche bron, die het blad reeds meer be richten verschafte, wier juistheid later werd bevestigd, dat de Duitsche duikbooten actie in de zeewegen naar Amerikaansche havens op een nieuw stelsel van bevoor rading berust. Behalve groote duikbooten van een geheel nieuwe type en die haar eigen voorraden kunnen medenemen voor wekenlange reizen kunnen ook duikboo ten, van het oude type ver van haar basis opereeren, dank zij het gebruik, dat thans van onderzeesche bevoorradingsvaartuigen (gebouwd in den vorm van handels-duik- booten) wordt gemaakt, die op afgespro ken plaatsen en uren midden op zee de opereerende booten van al het noodige voorzien. 11 Oct. Een Reuter-bericht uit Athene luidt: De Fransche vlootcommandant heeft aan de Qrieksche regeering een ultimatum overhandigd, waarin met het oog op de veiligheid der geallieerden de overgave wordt gevraagd van de geheele Qrieksche vloot, met uitzondering van de „Averoff", de „Lemnos" en de „Kilkis", te één uur hedenmiddag. Ook wordt de overgave van de spoorlijn PirëusLarisse geëischt. De minister van marine verklaarde, dat aan de eischen zal worden voldaan en dat de vloot voor den bepaalden tijd zal worden overgegeven. 11 Oct. Koning Otto I van Beieren is op den leeftijd van 68 jaar overleden. Hij was seder 1871 krankzinnig. Zijn oom Luitpold trad als regent in zijn plaats op, en na diens dood in 1912 aanvaardde zijn zoon Lodewijk III de regeering onder den titel van koning van Beieren. 11 Oct. „Het Vad." wijst er op, dat de onderzee-gezagvoerders soms niet de flauwste notie hebben van de volkenrech telijke voorschriften waaraan zij onder worpen zijn. De gezagvoerder van de U. C. 3, die bij Terschelling werd aangetrof fen en geïnterneerd, erkende niets te we ten van den inhoud van onze neutraliteits- proclamatie, die, nota bene! juist met het oog op dergelijke gevallen is uitgevaar digd. „Maar de gezagvoerder, die de „Blom mersdijk" torpedeerde, maakte het, als hi ten minste iets anders is dan een ontoe rekenbare of een woesteling, nog erger Volgens de berichten toch zou hij gezegc' hebben, alle schepen te zullen torpedeeren die voornemens waren, Engeland aan te doen. Nu bedenke men wel, dat het hier eei vaartuig gold, op weg van het ééne neu trale land naar het andere, en geladen me goederen (graan voor de regeering, en ar tikelen onder N. O. T.-verband) die me geen mogelijkheid als contrabande kunne worden beschouwd. Maar dat dit vaartui wellicht en in dat geval waarschijnlijk alleen omdat het door de Engelscheu daartoe gedwongen wordt een Engel sche haven zou kunnen aandoen, was voo den Duitschen onderzee-gezagvoerder ge noeg om schip en lading naar den bodei der zee te zenden." 12 Oct. Officieel wordt uit Indië me degedeeld, dat de onlusten op het eilan Flores zicH uitbreiden. PLAATSELIJK NIEUWS. Naar wij uit schijnbaar goede bron vei nemen, maar niettemin onder voorbehoud medcdeelen, moet het zoo goed afgeloopeu ongeval met de tram, te wijten zijn aan ecu samenloop van omstandigheden, waarva er evenwel ééne luidt: de baanwachter van de tram heeft in plaats van op te letten met den baanwachter van de spoorbaan staan te praten, te laat hebben zij be merkt dat een sneltrein aanstormde. Een maal hun verzuim inziende, hebben zij ge tracht dit nog zoo spoedig mogelijk te herstellen. De tram had echter reeds te veel vaart om te kunnen stoppen; de wa genvoerder voor wiens oogen, terwijl hij met vaart aanreed, de eerste boom neer- vloog, had de tegenwoordigheid van geesi, nadat de eer-ste boom geknapt was, met de grootste kracht door te zetten, zoodat ook de tweede boom brak. De baanwach ter van de spoor vloog de trein met zijn rooden lantaarn tegemoet, de machinist gaf tegenstoom op gevaar van zijn leven, immers de machine had kunnen springen. Er is hier plaats voor bestraffing en beloo ning. Wij herinneren er aan, dat de di rectie der H. S. M. destijds met hand en stand het gelijkgronds kruisen van zijn baan door de tram heeft tegengewerkt. In elk geval is die kruising op den be- ganen grond een slechte toestand die be halve de oorzaak van ongelukken ook die van allerlei moeilijkheden is; de trambe stuurders moeten terecht op tijd aanko men, de overwegwachters willen behoorlijk tijd voor de doorkomst van den trein om de boomen te sluiten. Daar moest in dien hoek nu maar eens een ingrijpende veran dering komen. Zoo wordt het toch niets. Het verwondert ons, dat geen èen gemeen teraadslid Donderdag bij de rondvraag ook maar een woord over deze zaak gerept heeft. De ingezetenen zouden zelf kunnen optreden, door het stichten van een ver eeniging tot afschaffing van de kruising op den beganen grond en een afdoende vervanging daarvan. Wie voelt iets voor ons plan?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2