L l Vin DE» STEUR Jr. Winterjassen, Mantels en Costumes. KERK-AGENDA, Zondag 29 October. rtaarlem Vereen, van Vrijz. Herv. (gebouw Prot. bond). 10 u., Prof. Dr. Oort van Leiden, Dinsdag avond 7j u„ Ds. Wanting; Eglise Wallonne, Pas de Service; Rem.-Ger. Gem., 10 u., Ds. Wannée, Rem. Pred. te 's Hage; Dinsdagavond 7j u., Ds. Haentjens; Ev. Lutb. Gem. 10 u., Ds. Makkink, Ev. Luth. Pred. te Leiden; Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u„ Ds. Binnerts. Beverwijk: Doopsgez. Gem., Dinsdagavond 7^ u., Ds van Calcar; Ev. Luth. Gem. 's av 7 u. Ds .v. Kleeff; Vereen, van Vrijz. Herv. (in de Doopsgez. kerk) 10 u., Dr. Lindeboom van Groningen. Bloemendaal: Ned. Herv. Gemeente, 10 uur, Ds. v. Leeuwen; (ij u., Ds. van Paassen, Pred. te Haarlem. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman, av. 7 u. Ds. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv.Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. VandenBergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg; 5 u., Ds. Creutzberg; Doops-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10 j u., Ds. van Calcar, Pred. te BeverwijkDinsdagavond 7 u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem.. 10 u., Ds. van Paassen, Pred. te Haarlem. AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleeoen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aan de .Jansstraat. Koloniaal Museum (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Le Woensdag -an de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 28 Oct8 uur: De FiguranteZondag 29 Oct. 2 uur: Sneeuw witje en de 7 dwergenuuvSpecialiteiten- VoorstellingDinsdag 31 Oct., 8 uur: The Timberton Follie's; Donderdag 2 Nov., 8 uur: De vrouw in 't spel. Sociëteit Vereenig in g. Maandag 30 Oct., 8 uur: Loots Concert, Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en Haar], Orkest Vereen. Heeren- en Dameskleedermakerij Barieljorisstraat 22. Teleph. 303. Laatste Nouveauté's voor Bekend Elegante Coupe. De Schapenduinen. Naar aanleiding van het te koop zetten van de Schapenduinen heeft „Het Handelsblad" een en ander uit de geschiedenis van dat mooie duinge deelte opgenomen: „In het begin van de negentiende eeuw werden op het buitengoed Wildhoef proe ven genomen tot veredeling van liet in- landsche schapenras, hiervan is de naam Schapenduinen afkomstig. Allan zegt er in zijn „Geschiedenis van Haarlem" onder andere van dat vele Haarlemmers en vreemdelingen er plachten te wandelen, en er proviand meebrachten, dien zij aanvul den met wat hier geleverd kon worden uit een kleine woning op het terrein, de schaapskooi geheeten, namelijk de traditio- neele pannekoeken en sla. Naderhand werd de vrije wandeling ge sloten, omdat het publiek, hier evenals op andere particuliere bezittingen in Kenne- merland, zich niet behoorlijk wist te gedra gen. Aan personen die vertrouwen ver dienden werd sedert dien een wandelkaart gegeven en de eigenaars waren daar nogal gul mee. Daar de Schapenduinen verkocht zullen worden zonder dat de eigenaars voorwaar den stellen ten opzichte van de bestem ming, zal het gemeentebestuur van Bloe mendaal, indien het dit wondermooie plekje' in zijn geheel wil bewaren, het zelf moeten koopen en als wandelpark openstellen. An ders wordt het misschien, als zooveel hoek jes van cngerepte natuur, tot villapark verkocht." Het onbrandbare riet. Naar wij verne men, werden Woensdagmiddag fiksche proeven genomen met het onbrandbare riet. Zulk riet was op een villa in aanbouw aan den Militaireweg aangebracht. Ondanks de meest doelmatige pogingen om het in brand te krijgen, mocht het niet gelukken, tot groote voldoening der autoriteiten,B. en W. en andere die deze mislukte brand stichting bijwoonden. Eenige-dagen geleden werd een aanvang gemaakt met het verlengen der trambaan N. Z. H. T. langs het laatste gedeelte Zijl- weg, den Bloemendaalschen weg tot aan de spoor. Nabij den overweg ligt een gedeelte van de staven reeds in den grond. Straatnaambordjes. Een onzer leze ressen beklaagt zich, dat de plaatsing van straatnaambordjes te Bloemendaal zoo on voldoende is. Het is haar bekend van vreemdelingen, die families te Bloemen daal wilden bezoeken, maar deze niet vin den konden vanwege het ontbreken van straatnaambordjes, en onverrichter zake zijn teruggekeerd. Onder de onaangename gevolgen van dit euvel dient ook te worden genoemd het fietsen op verboden wegen in het Bioe- mendaalsche bosch. Immers op een aantal wegen daar is het fietsen verboden, maar hoe kan men weten, dat men op die wegen zich bevindt, wanneer geen, of nauwelijks naambordjes dat uitwijzen. Een groot on gemak voor de vele vreemdelingen, die in onze plaats zich tijdelijk ophouden. Hc wat echte Bloemendalers weten zelfs d verschillende boschwegen niet bij name te noemen. Doelmatige plaatsing van een aantal bordjes aan de hoeken der wegen zou zon der twijfel een aantrekkelijkheid voegen bij de vele, welke onze plaats voor inboorling en vreemdeling heeft. Nog voor een anderen misstand in onze plaats wordt onze aandacht ingeroepen, n.l. het door kinderen doen vervoeren van zware vrachten op de fiets. Het is moei lijk na te gaan of dit misbruik in Bloemen daal meer dan in andere plaatsen voor komt, maar zeker is het dat het op de vele hellende wegen hier nog meer ge vaar oplevert. Kon een politieverordening hierin niet voorzien Lezingen. Dr. v. d. Bergh van Eysinga uit Santpoort zal te Bloemendaal eerst daags een reeks van vier lezingen komen houden over het onderwerp: „De Theoso- phie van het Johannes-Evangelie". De toe gangsprijs tot de vier lezingen te zamen is 3,-. Omzendbrieven met uitnoodiging to. deelname worden dezer dagen verspreid. Ze zijn ook verkrijgbaar aan ons kantoor, waar men zich ook voor deelname kan opgeven. F.en wegwijzer. Gaven wij elders in dit nummer plaats aan een klacht omtrent karigheid der gemeente in het aanbrengen van straatnaambordjes, wij grijpen rr.e: graagte ook de gelegenheid aan tot prijzen waar zulks pas geeft. Het is de wakkere A. N. W. B. weer, die van hare nuttige en ononderbroken activiteit blijk gaf, door het rlaatsen van een wegwijzer aan den weg van Bloemendaal naar de ruïne van Brede- rode, daar waar de weg tegenover het ge sticht Meerenberg rechtsaf slaat naar Sant poort. Die wegwijzers van den A. N. W. B.i Wie wel eens verre tochten maakt ais wij, weet dat ze hun gewicht in goud waard zijn De voorzitter der afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Vereeni- ging tegen Trekhondenmisbruik, de heer H. Hulshoff Pol Jr„ De Genestetweg 16, Bloe mendaal, deelt ons mede, dat de vereeni- ging binnenkort een sterke aktie tegen het mishandelen en misbruiken van honden zal beginnen, en verzoekt alle voorstanders zich nu als lid te willen opgeven, aan het bovengemelde adres. Gaarne ondersteunen wij dit verzoek, en wekken een ieder op, het sympathieke werk dezer vereeniging op deze wijze te ondersteunen. Fietsers. Steekt deze week uwe lan taarns aan ten 5 uur 6 minuten. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond; diefstal van ondergoede ren enz.; vervoer van twee personen op een rijwiel. Gevonden en terug te bekomen bij J. van de Klinkenberg, Houtvaart 60, te Overveen, een paar dameshandschoenen; jhr. De Jonge, Bloemendaalscheweg 117, te Bloemendaal, een vulpenhouder; J. Wig- chert, Kleverlaan 135, te Bloemendaal, een kinderschopje; aan het bureau van politie te Overveen, een étui met schrijfbenoodigd- lieden; een glacé handschoen en een huis sleutel. Verloren: een zilveren Zeeuwsche broche; een portemonnaieeen portefeuille. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 20 Oct. tot en met Donder dag 26 Oct. Geboren: d. van P. Prins en H. F. A. H. Furster; d. van J. de Wilde en G. Hagen. Ondertrouwd: L. J. W. Bijvoet en M. B. Roozen. Getrouwd: H. W. Burggraaf en Ch. M. Huijbens. Overleden: N. H. Gronert, 44 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: C. Kramer, 74 j.; G. Besse, 59 j.; E. Vaarberg, 60 j.; P. Th. Storck, 85 j. INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte redacteur, Mag ik voor onderstaand u verzoeken om een plaatsje in uw blad. Ik wil de autoriteiten opmerkzaam te maken, als ook de heeren leden van den raad, daar ik ver nam, dat zonder gevolg het dagelijksch be stuur van andere zijde daar reeds op is op merkzaam gemaakt, ui. op den onhoudbaren toestand van eene der meest begane en bereden lanen van het Bioemendaalsche Bosch, de Koepellaan: zou het totaal ont breken van het naambordje aan die laan, daar ook de oorzaak van kunnen zijn? Wel staat aan het begin Zomerzorgerlaan, iets verder, Verlengde Koepellaan, doch dat heeft betrekking op de laan, aan het andere einde, Mollaan en Saxenburgerlaan, docli Koepellaan ontbreekt geheel, zeer ten ongerieve der van elders komende bezoe kers die er lang vergeefs naar zoeken; dan heeft de laan bij den aanvang een matige breedte, die echter zeer ontsierd wordt door den opslag en bergplaats van puin, afbraak, steenen en ander bouwmateriaal en de vele karren die daar lossen en laden, dikwerf veel gevaar opleveren, voor het daar zeer smalle gedeelte, wat meer de naam van trechter dan van laan verdient. Wel is daar eenigszins aan tegemoet gekomen, door de waarschuwende paal, verboden van deze zijde voor auto's, maar 't blijft een ge vaarlijk punt voor de vele kinderen, die daar dagelijks voorbij moeten naar de verschil lende scholen; dan is de weg daar zelve in een onhoudbaren toestand, door de vele kuilen, en nu de regentijd weer is aange vangen, van tijd tot tijd een ware mod derpoel gelijk, en vooral des avonds, door de slechte verlichting, enkele gloeiende spijkers, moet men dikwerf dopr een mod- deTpoel waden. Zulk een toestand is toch Bloemendaal onwaardig, en het is drin gend noodig dat daarin ten spoedigste ver betering gebracht wordt, ten algemeenen nutte. U dankzeggende voor de verleende ruimte in het algemeen belang. Uw Abonné T. UIT ANDERE GEMEENTEN. De firma Abr. Meijer, die haar van ouds bekenden winkel in de Groote Houtstraat tot een keurig, echt hedendaagsch groote- sladsmagazijn heeft omgebouwd, laat het ook daar niet bij. Zij geeft nu een alleraar digst boekje uit, „De Geest des Tijds" ge titeld, welk boekje nu ja natuurlijk een prijs courant van bij de firma gebreide onder- kleeren, kousen, enz. beyat, maar daaren boven ook een aantal leerzame artikeltjes over grondstoffen, en leuke teekeningetjes van J an Kreunen. Zulk een reclame-uitgave blijk eener flinke en genoeglijke opvat ting van het zaken doen - is op de beste wijze in „De Geest des Tijds". Daar gaat niets van af. VAN HIER EN DAAR. Een flink soldaat. Eenigen tijd geleden troffen wij op een laten Zaterdagavond bij het eindpunt der electrische ram een juf fertje aan, doodsbleek in soldatenjas, met modderige rok en vuil nat haar, in het ge zelschap van een soldaat, een stoere nette jongen, die zijn jas aan liet meisje fiad afge staan en zelf doornat in hemdsmouwen de komst der tram naar Haarlem afwachtte. Wat was er gebeurd? De trein die onge veer halfelf te Haarlem aankomt, waarheen beide personen uit Amsterdam op reis wa ren, stopte te Haarlem niet (of ze waren in een verkeerden trein gestapt), maar stopte wel te Bloemendaal. De trein was zoo lang dat de wagen, waarin het paar gezeten was met nog andere militairen en een te IJmui- den thuis behoorend „kwartjesvinder" niet naast het perron maar een heel eind daar vóór stilhield. De kwartjesvinder over wiens bedrijf het meisje op reis niet vrien delijk gesproken had, zeide hun: u moet hier uitstappen, juffrouw, en het meisje met de plaatselijke gesteldheid onbekend, op het gras naast den trein gestapt zijnde, meende een weg voor zich te zien, maar stapte op het dikke kroos van de spoorsloot. De be doelde soldaat bedacht zich geen oogenblik en redde het meisje dat in het donkere wa ter spartelde, waartoe hij bij de breedte der sloot nog moest zwemmen. De kwartjesvin der, onzaliger gedachtenis, zag hoonend bij het tooneeltje toe, terwijl hij in den trein naar zijne met hem gezegende woonplaats verder trok. Die flinke soldaat is gebleken te zijn B. L. Groen, van de le comp. le bat. 21e reg. Inf., gelegerd op het terre'n der infanterie-kazerne. Hier is reden tot belooning en berisping. Berisping ook aan het adres der H. S. M.. die niet zorgt dat als buiten het perron moet worden uitgestapt, de grond naast de baan voldoende verlicht is. „De Neutrale", vereeniging voor vrouwen kiesrecht, zond aan de Tweede Kamer een verzoekschrift, waarin wordt aangedron- MEVR. G. v. d. BRINK, Cop. setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL", LANGE POTEN, DEN HAAG. gen, de voorstellen ter gedeeltelijke wijzi ging der grondwet slechts dan aan te nemen, indien deze zoo worden gewijzigd, dat gelijk kiesrecht voor man en vrouw bij de grondwet gewaarborgd wordt. Suringar-school te Maastricht. Te Maastricht heeft zich een comiteit gevormd tot het aldaar oprichten eener bizondere school genaamd de Suringarschool naar den heer dr. J. W. Suringar, die gedurende veertig jaar hervormd predikant te Maas tricht was. Het doel van dit comiteit is, den protes- tantschen kinderen een voor hen geschikte school te verschaffen, iets waaraan in die plaats zeker behoefte is. In het comiteit vinden wij o. m. den heer W. Bax Jr. ver meld, geen onbekende in onze streek. Wie tot bereiking van dit goede doel willen medewerken, zenden hunne bijdragen aan den penningmeester, den heer D. Hen- driksz, Breedestraat 4. Maastricht. Wij voor ons bevelen deze uitnemende plannen gaar ne aan. Het laatste vlugschriftje van de veree niging „Het vrije Ruilverkeer" behandelt nogmaals de plannen van sommigen om ook na het eind van den oorlog den handels oorlog te blijven doorzetten, en rekent ons voor, dat zulk een doorvoering nog menige uitwerking hebben zal, waar men niet op rekent, zoo o. a. dat zulk een uitsluiting van Duitschiand aan België schade berok kenen zou. In Duitschiand is de opvoering van Fre- derik van Eeden's „Heks van Haarlem" door de militaire overheid verboden. De reden verneemt men uit een briefwisseling, tusschen Georg Plotke, dramaturg van het Neues Theater, en den schrijver, die in „De Amsterdammer" is opgenomen. „De op voering van „De Heks van Haarlem'' schrijft de heer Plotke, werd door de cen suur toegestaan. Vanwege het General- kommando is echter een verbod uitgevaar digd. Dit is geschied, naar men zegt, om dat gij, waarde doctor, voor het boek, waarin de Belgen hun aanklacht tegen Duitschiand uitten het draagt, geloof ik, den titel „J'accuse" een voorwoord moet hebben geschreven, „dat zich krach tig tegen Duitschiand richt." Het Zuiderzee-ontwerp. - In „Economi sche Stat. Berichten" komt een beschou wing voor van den president der Ned. Bank, mr. G. Vissering, over het wetsont werp tot droogmaking van de Zuiderzee. De schrijver zet hierin nog eens de betee- kenis uiteen van dit grootsche werk voor ons land. Hij zegt o. m. „Meer dan ooit is in dezen oorlogstijd gebleken in welke mate wij voor onze eigen voeding van het buitenland afhankelijk zijn en als onze buren niet goedgunstig beslis sen, kan door afsnijding van toevoer zelfs de honger in ons land komen. De noodza kelijkheid der volmaking van militaire ver dedigingsmiddelen wordt thans algemeen erkend, en zonder aarzelen brengt ons land in onze geschiedenis ongekende sommen op voor onze militaire verdediging. Hier ligt thans vóór ons een plan om onze economi sche onafhankelijkheid zeer en zeer belang rijk te versterken, om in ons eigen midden een groot gebied voor nieuwe welvaart te openen. De zeer groote uitgaven voor mo bilisatie en militaire toerusting moeten wor den opgebracht, maar zijn dan ook verder improductief. Hier wordt een lang niet zoo groote uitgaaf verlangd, verdeeld over 20 tot 30 jaar, dus zeker niet te hoog voor onze krachten, om een werk tot stand te bren gen, dat in toenemende mate in de toe komst onze economische welvaart zal ver- hoogen, dat als een prachtvoorraadschuur in het midden van ons land onze weerbaar heid grooter zal maken. Kan, ja mag men dan nog langer aarzelen dit werk te onder nemen Aan het voorstel der regeering, aldus mr. Vissering, is nochtans één zwakke zijde: dat de uitvoering zal worden opgeschort tot onze militaire macht voldoende lessen uit den oorlog zal hebben geput om te beoor- deelen welke verdedigingswerken noodig zullen zijn voor den nieuw te scheppen toe stand. Is dit niet de paarden achter den wagen spannen Onze militaire toebereid selen moeten onze onafhankelijkheid ei onze welvaart beschermen; de militaire maatregelen zijn geen hoofdzaak, doch ge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2