m 1. H. VAN DER STEUR Jr. J. D. BROUWER, INGENIEUR EXPERT, Ged. Oude Gracht 121, AGENDA. BLOEMENDAAL. Hotel „Welgelegen". Kanttentoonstelling Za terdag 11 Nov. ^an 25 uur en Zondag 12 Nov. van 1012 en 25 uur. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw aau de J ansstraat. Koloniaal Museam (Paviljoen.) Dagelijks ge opend van 104 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 104 ure. Entree f 0.25 p.p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, en Donderdags van 2—3 ure. Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11—3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1.4 ure. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 4 Nov. 8 uur: Rose Kate; Zondag 5 Nov.8uur: Radje me maar-, Maandag 6 Nov, 8 uur: Pilatus; Donderdag 9 Nov., 8uur: Dolle Hans. KERK-AGENDA, Zondag 5 November. Haarlem: Eglise Wallonne, Pas de Service; Rem.- Ger. Gem., 10 u., Ds. HaentjensEv. Luth. Gem. 10 u., üs. De Meijere; Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u,. Ds. Plantenga, av. 7 u., Ds. Binnerts. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 u., Ds v. Calcar; Ev. Luth. Gem. 10 u. Dsv. Kleeff. Bloemendaal: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Prof. Muller, van 's Hage; av. 6| u. Ds. v. Leeuwen. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Oberman, Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10 uur, in de Bewaarschool van Mevr. Wüste, Ds. VandenBergh van Eijsinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg5 u., Ds. CreutzbergDoops-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10§ u., Ds. Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem.. 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. heeft het partijbestuur de „Vorwarts", die het eigendom der Berlijnsche partijgenoo- ten is, met geweld in bezit genomen en het blad onder eene censuur gesteld, welke veel erger is dan die van de militaire auto riteiten. In de „Vorwarts" komen nu nog slechts het sociaal-imperialisme en de poli tiek van 4 Augustus 1914 tot uiting De houding van het partijbestuur is volkomen in strijd met de statuten en beginselen der partij. (Een merkwaardig geval, daar gaat niets van af.) 28 Oct. Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen dringen bij Dorna Watra over een front van vier K.M. de Russische stellin gen binnen. 28 Oct. Een regeeringsbericht omtrent het Duitsche luchtschip en wat het boven ons land vallen liet, zegt: Het luchtschip is op verschillende plaatsen beschoten. In de omstreken van Werkendam heeft het voorwerpen uitgeworpen of laten vallen. Het van regeeringswege ingesteld onder zoek van de gevonden stukken heeft aan getoond, dat deze vermoedelijk afkomstig zijn van reservoirs. Met zekerheid kan worden vastgesteld dat zij geen onder- deelen zijn van spring- of brandprojectie- len. De regeering heeft terstond den gezant te Berlijn opgedragen ter zake van deze nieuwe schending van het Nederlandsch gebied door een Duitsch luchtschip een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering te richten. 28 Oct. Een Reuter-bericht uit Athene luidt: Aan de „Observer" wordt uit Athe ne bericht, dat de geallieerden besloten heb ben de beweging te Saloniki te steunen door het toestaan van een leening van 400.000 pd. st. 28 Oct. In den Duitschen Rijksdag wordt een uitvoerige bespreking gehouden over de misstanden, die thans, onder den staat van beleg heerschen. Herhaaldelijk blijken de militaire- en politie-organen, die met de handhaving van den staat van beleg belast zijn, hun boekje op ernstige wijze te zijn te buiten gegaan, om politieke tegenstan ders te treffen. Velen werden er zoo maar gevangen geno men, en krachtige klachten over de behan deling dezer menschen in de gevangenis werden op deze bijeenkomst vernomen. Het eind der bespreking was* dat de staats secretaris beloofde „er toe te zullen mede werken, dat de toepassing zoo verbeterd zou worden, dat het recht der individuen, zoo veel mogelijk dragelijk wordt gemaakt.'' Zooveel mógelijk dragelijk! Dat is ten minste iets, al is het niet veel. 30 Oct. Havas meldt uit Parijs: Op den 25en October zijn de Duitschers wede_r begonnen Reims te bombardeeren. Den eersten dag wierpen zij 250 bommen op de stad. Den 27en duurde de beschieting geheeIen ^ag door. In den ochtend van 0?t- begon zij opnieuw. 30 Oct. I e Guida, in Griekenland, een Plaats aan de spoorlijn tusschen Saloniki— Verzia, werd een troep Grieksche solda ten, die zich bij het nationale leger ging aansluiten, aangevallen door Grieksche regeeringstroepen. Verscheidene gewon den vielen. Dit is de eerste vijandelijkheid tusschen de twee tegenover elkaar staan de deelen van het Grieksche leger. 30 Oct. Uit de „Manchester Guardian" heeft „Het Handelsblad" een beschrijving van de Engelsche munitiemaaksters ver taald. Wij ontleenen er aan: „Zij zijn niet roekeloos spilziek. Dat zij in het begin wat geld uitgegeven hebben aan goedkoope sieradenoch, waarom zouden zij het niet doen Het was een onschuldige weelde en zij blijven maar niet steeds bijkoopen. Het was natuurlijk, dat zij in het begin er pleizier in hadden geld uit te geven. Een merkwaardig resultaat van het werk der meisjes in de munitienijverheid was, dat terwijl hare vingers werkten, zij zich geestelijk snel ontwikkelden. Het zou nu moeilijk vallen, een scherpzinniger stel meisjes te vinden dan te Woolwich. Zij behooren nu nog niet tot de „intellectueel 'en maar haar denkvermogen is ge scherpt, zij hebben een krachtig ontwikkeld gevoel voor humor en kunnen snel een pit tig antwoord vinden. Ook lichamelijk heeft het nieuwe werk een merkwaardigen invloed op haar gehad Zij verdienen geld genoeg om zich goed en verstandig te kleeden en te voeden, zoodat zij goed gezond zijn. Het munitiewerk is een geluk geworden voor de Engelsche vrouw en nooit was vermoedelijk het En gelsche volk in het algemeen zoo flink als nu. Zij, die vreezen voor de toekomst van het ras behooren te bedenken, dat het goed ge voede „munitiemeisje" en de krachtige, aan een gezond leven gewende soldaat na den oorlog waarschijnlijk een gezond kroost zullen hebben. (Wat dunkt u van dit nare gezwets... Vooral die geestelijke ontwikkeling. Nu ja, wel geen „intellectueelen",maar veel scheelt het niet, en trouwens waar zouden intellec- tueelen nu ook voor dienen Lichamelijk gaat het hun voorspoedig. Goed eten, goed kleeden, het gaat hun best. In het kort, het munitiewerk is een „geluk" geworden voor de Engelsche vrouw. De kroon echter spant het laatste. Die meisjes zijn gezond. Goed. Maar de sol daat, die uit het gezonde leven van den oorlog terugkomt, moet je ook niet uitpoet sen. Die twee gezonden zullen elkaar ont moeten, en zullen „waarschijnlijk een ge zond kroost hebben." Ziehier een groote geruststelling voor wie meenen mochten, dat het ras door een oorlog als deze ach teruit zou gaan. 30 Oct. De „Times" verneemt uit Grie kenland, het land der onontwarbare ver wikkelingen, dat onderhandelingen gevoerd worden tusschen den koning en de gezan ten der geallieerden om te komen tot be scherming van de belangen der Grieksche officieien, die zich aansluiten bij de bewe ging te Saloniki. Om niet de officieele neu traliteit van Griekenland in gevaar te bren gen, zullen die officieren waarschijnlijk hun ontslag vragen, met het recht om later we der te worden hersteld in rang. 7 Nov. Naar aanleiding van het door de Engelschen van boord halen van den heer Van der Weijden, majoor, in dienst van het Nederlandsche leger, schrijft „Het Handelsblad"" o. m.: „Wij mogen wel even herinnereil aan de woorden, die wij schreven toen wij verna men, dat een Nederlandsch hoofdofficier medewerkte aan een blad, dat de belangen en de idealen van een der oorlogvoerende landen verdedigt en nastreeft, in strijd met en recht tegen de beste belangen van ons vaderland. Een blad, dat bovendien een ophitsblad is van de allerminste soort tegen den anderen oorlogvoerende Engeland, en de „Gott strafe England"-leuze hier' op Nederlandschen bodem herhaalt. Wij weten en erkennen, dat Engeland niet heeft te beoordeeleii of een Nederlan der een goed en oprecht Nederlander is. Wij weten, dat de aanhouding van een Ne derlandsch hoofdofficier op een Neder landsch schip daarmede niet verklaard wordt. Maar wel meenen wij, dat uit deze aanhouding blijkt, dat deze Engelsche auto riteiten in dezen Nederlandschen hoofdoffi cier een verklaard en heftig vijand van hun land zienin neutrale uniform." „Een hooggeplaatst militair, die aan een blad als dit medewerkt, behoorde, zoodra dit bekend werd, niet meer in staat gesteld te worden de neutraliteit van ons land als militair in gevaar te brengen." Nov. In België is de gedwongen over brenging der Belgische werkeloozen naai Duitschland begonnen. 7 Nov. Volgens een Reuter-bericht heeft de afgevaardigde Bassermann bij den Rijks dag de volgende ons land betreffende vraag ingediend: De Engelsche regeering is voornemens een financieel syndicaat te stichten in Ne derland, dat de margarine-, vet-, boter-i, vleesch- en groenteproductie voor het En- gelsch verbruik zoude moeten monopolisee- ren en een eind zou moeten maken aan het betrekken van die waren door Duitschland. Is den rijkskanselier dat plan bekend? Is hij in staat en bereid nadere mededeelin- gen te doen? Zijn tegenmaatregelen van de zijde van het Duitsche rijk overwogen en kunnen daarover mededeelingen worden gedaan. 7 .Nov. Reuter bericht uit New-York, dat de Duitsche handelsduikboot „Deutsch- land" daar weer aankwam. 2 Nov. De Duitschers ontruimen het Fransche fort Vaux. PLAATSELIJK NIEUWS. Omtrent de lezingen van dr. G. A. van den Bergh van Eysinga te Bloemendaal, waarover wij in ons vorig nummer reeds oen en ander berichten, kunnen wij thans nog eenige bizonderheden mededeelen. Het onderwerp is „De Theosofie van het Johannes-Evangelie", waarbij o. ater sprake zullen komen: het zinnebeeldig ka rakter van dit Evangelie; het Alexandrijn- sche denken; de Hellenistische mysteriën- diensten. Deze lezingen zullen worden gehouden op de Maandagen, 13 en 27 November en 11 en 18 December, des avonds om 8 uur in café „Rusthoek" hoek Bloemendaalsche straatweg en Korte Kieverlaam, te Bloemen daal. De toegangsprijs voor de vier avonden te zamen bedraagt 3,de persoon. Men kan zich voor deelneming opgeven aan den heer J. C. de Wijs, Noorderstations weg 18, te Bloemendaal. Wij wekken een ieder op, deze gelegen heid, om den begaafden denker en spreker te hooren, te benutten. De nieuwe kerkeraadskameraan het kerkje der Ned. Herv. gemeente te Bloe mendaal aangebouwd, overtreft veler ver wachtingen. De bouwmeesters Mulder en Van Asdonk hebben eer van hun werk. De moeilijke opgave, aan een bestaand oud gebouw een nieuw te bouwen, op een wij ze die aangenaam, althans niet onaange naam, aandoet, is door hen uitmuntend volvoerd. De vorm van den aanbouw is weloverwogen, en de overgang van het kerkje in den aanbouw, doet als geleide lijk aan. Ook binnenin werd menige goede oplossing gevonden. Het is een ware aanwinst voor de Ned. Hervormde kerk, want zij, die de onge makken, welke vooral bij den doop aan de op de eerste verdieping gelegen oude kamer verbonden waren, uit ervaring ken nen, kunnen weten hoe broodnoodig een nieuwe kerkeraadskamer was Het is wer kelijk geen weelde, dat kunnen wij u ver zekeren, doch een onontbeerlijke verbete ring, welker totstandkoming door zeer velen gewaardeerd wordt. Te dezer'plaatse moeten wij ook nog een verbetering in het kerkgebouw zelf ver melden, n.l. de electrische verlichting, die juist dezer dagen gereed kwam en in èen woord schitterend is. Kanttentoonstelling. Zooals men in een annonce in dit nummer kan zien, komen de dames J. H. Faber, leerares in de kant kunst aan de Kunstnijverheidschool te Am sterdam, en M. Lutomirski, privaat-leera- res in deze kunst, samen gedurende eenige dagen in Bloemendaal een tentoonstelling houden. Mejuffrouw Faber is de opvolg ster van mevrouw Van der MeulenNulle, de bekende propagandiste der kantkunst. De tentoonstelling in „Welgelegen" be looft heel goed te worden, er zal een groote verscheidenheid van werk van leerlingen en oud-leerlingen te zien zijn, voorts een verzameling oude en nieuwe kant, terwijl ook eenige dames met haar kantkussen aan wezig zullen zijn, om de bezoeksters eens te laten zien hoe het kantmaken in zijn werk gaat. Vele dames van Bloemendaal zullen wel belangstelling toonen, en eens in „Welgelegen" gaan kijken, denken wij. De door eenige Bloemendaalsche dames opgezette kindervoeding heeft een aan vang genomen. De maaltijden hebben plaats in de werkplaats van den heer Strietman, kosteloos daarvoor afgestaan. In de door de vereeniging „Koninginne dag" gehouden vergadering werden als nieuwe leden de heeren G. de Groot en F. W. Bijvoet benoemd. Een partij regeeringsaardappelen is te Bloemendaal aangekomen; bij verscheide ne groentenhandelaars zijn ze verkrijg baar. Het gaf Zondag een heele drukte, het verleggen der nieuwe electrische geleidin gen in den Bloemendaalschen weg. Het karwei hield den heelen dag een aantal werklieden bezig. Tegen den avond was het gereed. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waar van de afzenders onbekend zijn; terug ontvangen in de 2e helft der maand Octo ber 1916: Mevr. Brusse, Dordrecht; J. Lipjes, Hil versum. Fietsers. Deze week uwe lantaarns aansteken ten 4 uur 52 minuten. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; rijden door het Bloemendaalsche bosch; loopen over verboden grond; beleediging. Gevonden en terug te bekomen bij C. Grootegoed. Bloemendaalscheweg 75, te Bloemendaal, een buffetsleutel; J. Ple vier, Dr.-Leijdsstraat 24, te Schoten, een rijwielpomp; H. de Vries, Korte Zijlweg 6, te Overveen, een gouden damesring; aan het bureau van politie te Overveen, een sleuteltje en een zilveren medaillon met doublé kettinkje; directie E. S. M„ een da- mestaschje met inhoud. Verloren: een étui met schrijfbehoef ten; een wandelstok; een pakje, inhou dende kantwerken; een gouden broche; een blauw regenkleed. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 27 October tot en met Don derdag 2 November. Geboren: z. van H. van der Linden en G. Zuiderduijn; d. van M. Herben en J. W. van der Veldt; z. van A. J. Koelemij en A. M. Ei; d. van J. R. Neelissen en J. H. A. M. Roozen; d. van H. Beekman en M. van den Berg. Ondertrouwd: A. H. M. Teunisse en M. Rolvers. Overleden: A. B. Mazzoli, 61 j.; A. J. Bos, 39 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Voor ouders en opvoeders. Het rei zend museum voor ouders en opvoeders houdt te Haarlem, in het gebouw Zijlweg 24, een merkwaardige tentoonstelling. De tentoonstelling is uitmuntend gehuis vest in het fraaie huis, vroeger door jhr. Van de Poll bewoond. De voorwerpen zijn verdeeld in verschillende afdeelingen, als de Verzorging van het kind, zijn Opvoe- dir" Omgeving, Spel, Handenarbeid, en- zoo verder, alles wat met het kind uitstaan de heeft. En in elk dier afdeelingen is een overvloed van belangwekkends, aardigs en vooral leerzaams te vinden. De tentoonstelling is geopend tot 30 No vember, dagelijks van 2 tot 5 en van TA tot 9/4 uur. Ieder, die belang in de op- ceding stelt en wie doet zulks niet ga er eens een bezoek brengen. Museum van Kunstnijverheid. Gedu rende de maand October werd het museum van kunstnijverheid te Haarlem bezocht door 635 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boe kerij werden 233 boek- en plaatwerken in bruikleen naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. De aan het museum verbonden school werd door 231 mannelijke en vrouwelijke leerlingen bezocht. De tentoonstelling van De Miranda en van moderne beeldhouwwerken, die thans in het museum gehouden wordt, vindt al- gemeene belangstelling. VAN HIER EN DAAR. Wij wijzen onze lezers op de belang wekkende rede. door onzen plaatsgenoot den heer Otto, Donderdag 1.1. in de Twee de Kamer voor het beginsel der openbare Postbus 10. HAARLEM. Telef- 1813. Technische adviezen op ieder gebied. Toezicht op scheepsbouw. Ontwerpen van schepen voor handel en visscherij. Werktuigkunde. Expertise voor Assurantie-Maatschappijen. Heeren- en Dameskleedermakerij Barieljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft in voorraad een ruime sor teering STOFFEN, voor Demi- Saisons, Ulsters, Capes en Regen jassen. Levering van Gummi-Jassen en Mantels naar maat.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2