ALGEMEEN WEEKBLAD St.-NICOLAASGESCHENKEN Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. ZEER RIJKE COLLECTIE OPTISCHE bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. (bij 't SPUI). TEL. 8829. 10e Jaargang ZATERDAG 25 November 1916. No. 48. Het Bloemenwei) Ueekblod. Prijs per jaar 2,60 Prijs per nummer 25 cents. Advertentien 10 cents per regel; bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. EEN NIEUWE MAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen heeft de heer mr. Van Tienen, volksvriend en vertegenwoor diger, het initiatief genomen tot het op richten van eene nieuwe maatschappij- Zij zal lieeten E. N. S- U. (Eerste Nederlandsche Stoom Uitzuigerij). Het doel der maat schappij is degenen die in deze wereld iets I ©zitten aan'stoffelijke goederen, zoo spoe dig mogelijk te doen gevoelen, dat de be grippen eigendom en bezit niet me.er be hooren tot den nieuwen tijd, en vervangen dienen te worden door de begrippen rent- - eesterschap en werkmans-welvaren. De Ensu zal drie wapens voeren, te we- •.-•iihet wapen der provincie Noordholland, liet wapen der gemeente Amsterdam en in liet midden een heraldieke R. W. Aan de statuten, welke reeds ter goedkeuring naar I 'en Haag zijn opgezonden, is het volgende oi tleend: Vennooten kunnen zijn alle ambtenaren ui beambten der provincie Noordholland en der gemeente Amsterdam. Zij dragen elk ten gouden knoop in den nek ter hoogte \an het bekende kuiltje. De bedoeling daar van is, dat niemand de vennooten in den nek zal kunnen zien, zonder tevens gewaar te worden, waar het goud behoort te zitten, lij eiken uniform der vennooten zijn twee iroote binnenzakken genaaid, aan weers zode één. De linksche, de grootste, is be stemd voor al die besluiten van den ge meenteraad van Amsterdam en van de Provinciale Staten van Noordholland, waar- ia aan de vennooten bepaalde aanspraken worden toegekend op de generale kassen dier college's en op de privé-kassen der andere burgers van Noordholland en Am sterdam, dit laatste voor zoover die colle ge's langs omwegen met formeele inacht neming der wetgeving van het koninkrijk zoodanige aanspraken konden uitvaar digen. De rechtsche is bestemd voor eene afzonderlijke uitgave der vennootschap ii twee deielen. Die uitgave in handig zak formaat, bevat, in diamantletter gedrukt, maar toch helder leesbaar, in tijdsorde ge- langschikt: in het eerste deel, alle besluiten van genoemde college's, welke gestrekt hebben tot het doel der Ensu en R. W. met vermelding van den naam der voorstellers en die der voorstemmers; in het tweede deel alle interrupties van af geestigheden tot vloeken toe, welke de aan de vennooten bevriende leden zich tijdens de beraadsla gingen in gezegde college's jegens de te genstanders mochten veroorloven. Er is niet gerekend op een dik vervolg van het tweede deel, omdat de tegenstanders ver wacht worden bij voldoenden bloei der Ensu weldra uit te sterven. De uniformen der vennooten zijn voorts voorzien van een buitenborstzak met por- trettenhouder, voor de foto's in visitekaart formaat van de bestuurders der vennoot schap. Het bestuur der vennootschap bestaat, behalve uit den heer Van Tienen, die als directeur 3000,'s jaars vast geniet, uit een college van commissarissen, dat van rechtswege is samengesteld uit die leden van het dagelijksch bestuur van hoofdstad en provincie, welke hetzij onder den naam van unieliberaliteit, heeren-socialisme of rechtzinnige uitzuigingsdienst, het R.W. ten troon helpt. Zij behoeven geen vennooten der Ensu te zijn. De vennooten zijn krach tens hun lidmaatschap van elke moderne vakvereeniging en toelating tot het bestuur deelgerechtigd in de baten der vennoot schap, ontvangen de drukwerken voor de binnenzakken gratis, ook de portretten en verbinden zich jaarlijks of zoo vaak dat door de omstandigheden wordt vereischt, bij elke verkiezing of herkiezing van den directeur en de commissarissen in de Ne derlandsche politieke lichamen, naar eer en geweten in hun eigen belang hunne stem op dezen uit te brengen, zullende dit niet worden gecontroleerd, daar, gelijk uit de vorige artikelen blijkt, tot de Ensu alleen worden toegelaten, personen die werkman zijn of daarmee gelijk te achten, en dus zonder voorbehoud behooren tot het eigenlijke deel der natie. De vennooten zijn verplicht elk minstens eenmaal per kwar taal te verschijnen in eenige openbare ver gadering waar optreden: volgen de namen van bekende Noordhollandsche sociaal-de mocraten, we lazen er Kleerekooper, Duijs, Mendels, Hugenholtz en de namen van ee nige vrijzinnig-democraten en unieliberalen. In de vergadering der sociaal-de mocraten zijn de vennooten verplicht te applaudiseeren. In die der vrijzin nig-democraten hebben zij zich van goed- of afkeuring te onthouden. In die der unieliberalen is het hun alleen verbo den te fluiten. De vennooten verbinden zich voorts op straffe van schrapping als lid, zorg te dragen dat hunne vakvereenigingen en bonden elk minstens eenmaal per maand ter dichtstbijgelegen plaatse een request in dienen, hetzij tot verbetering van salaris sen, tot de verwarming van slaapkamer tjes, tot het verstrekken van gratis tabak en handschoenen, tot het maandelijks ver zolen van laarzen en het doen geven van volksvoorstellingen door Royaards Ver kade, Heijermans of Van Hulzen, tegen ver minderde prijzen, met het verstrekken van een eet- en drinkbon en een gratis abonne ment op den Ensu-R.W. geïllustreerden too- neelgids, waarin alle vennooten, die bij hun eigenlijke werk bijbaantjes waarnemen, gra tis ter bevordering van het bijwerk kunnen adverteeren. De vennooten, staat er verder, herkennen elkaar aan hun oogopslag, zijnde een door dringende, grijze blik, bestemd om in ver gaderingen of op straat iederen eigenaar of bezitter, een zekeren schrik om het hart te jagen, hetgeen wederom niet behoeft te worden gecontroleerd, omdat de Fransche Revolutie zich bereids eenmaal heeft afge speeld en ieder eigenaar en bezitter weer- gaasch goed weet, waar het toen om ging en waar het nu om gaat. De vlag der Ensu is bloedrood met een krokodil-groene rand- Zij wordt volgens artikel 11 halfstok geheschen bij ieder ge bruik dat in de ambtelijke wereld gemaakt wordt van het woord vrijheid, onder welk wcord de Ensu-statuten verstaanonafhan kelijkheid van het beginsel der R.W. Het is den vennooten veroorloofd hun vrijen tijd te wijden aan kunst, mits deze de bepaalde strekking heeft de beginselen der Ensu te verbeelden en verder te verbreiden. Weten schap. godsdienst en wijsbegeerte als bezig heden bedacht door eene wereld die op ei gendom en bezit gegrondvest was. zijn van de aandacht der vennooten uitdrukkelijk uitgesloten. Aan het gemeenschappelijk kantoor der vennooten wordt door den con cierge geregeld een register bijgehouden van alle Noordhollandsche burgers, die zonder uitdrukkelijke toestemming van het bestuur der Ensu aan wetenschap, gods dienst of wijsbegeerte doen of, met zooda nige toestemming daaraan doende tot uit komsten geraken, welke met den letter of den geest van de statuten der Ensu strijden. De namen van zoodanige personen zullen geregeld in het orgaan der vennootschap worden vermeld. De vennooten zijn ge houden zoodanige personen in het open baar te boycotten. Zoodanige personen in hunne huizen of kantoren gevonden wor dende zullen de vennooten op straffe van roiement kunnen worden gedwongen zich te verantwoorden voor een scheidsgerecht, waarvan de concierge van het hoofdkan toor voorzitter is en de secretaris van de laatst opgerichte moderne vakvereeniging secretaris. Eenmaal 's jaars worden propaganda- tochten georganiseerd naar Den Helder, naar het gebouw van den matrozenbond, alwaar de heer Hugenholtz eene verplich te redevoering van drie kwartier zal hou den-, welke aan het slot der statuten woor- delijk is opgenomen en ieder jaar gelijk luidend zal zijn. Zoolang een Nederlandsch leger en ©en Nederlandsche vloot bestaat, verbinden de vennooten zich, voor zoover zij voor hun dienstplicht opkomen, aan de hand van eene afzonderlijke daarvoor samengestelde leid draad in of buiten het gelid, in ra of voor onder, zoogenaamd te „kankeren", zonder evenwel zich daarbij noemenswaardig in te spannen, of wel zoodanigen vat op zich te geven, dat de Ensu of het beginsel der R.W. door toepassing der krijgswetten, van hun daadwerkelijken steun zouden kunnen wor den beroofd. Wordt er aan de grens in het bijzijn der vennooten geschoten, dan zijn zij verplicht Weg te loopen. De statuten noemen aan het slot de beginselen waarvan zij uitgaan, welke zijn: Alle menschen zijn van gelijke aangeboren bekwaamheden naar hoofd, hart en ener gie: onder orde is te verstaan homogeni teit; rijkdom en armoede behooren tot de opzettelijk door enkele (nog niet met name bekende) menschen uitgevonden kunst voortbrengselen uit eene vorige maatschap pij; mededeelzaamheid, oprechtheid, trouw en hulpvaardigheid zijn alleen geoorloofd tusschen de vennooten. Wij twijfelen niet of de koninklijke goed keuring op deze statuten, welke in vele op zichten gelijken op de bekende Monita se- creta eener nog meer bekende orde, zal spoedig worden verkregen. Is het thans vroolijk leven op deze aarde, in het bizon der in het beweldadigde deel van Europa er. Nederland dat Noordholland heet, bij eenige flinke krachtoefeningen van de ven nooten der Ensu, zullen deze streken tot een waar Dorado worden, vooral voor den niet wetenschappelijken, niet godsdienstigen, niet wijsgeerigen mensch, den Mensch, wel ke blijkens al het vorige ook zou kunnen genoemd worden de materialistische kun stenmaker van het jaar 1916 of daarom trent. v. d. B. -'Onze nieuwe medewerker v(an) d(en) B. zond ons nog een tweetal schetsen „De kamer-verkiezingen" en „Alleen maar kloosterscholen", die misschien in het volgende nummer een plaats zullen vinden.) KRONIEK DER WEEK. 76 Nov. De bekende Poolsche schrijver Sienkiewicz, hier wel het meest bekend door zijn roman „Quo Vadis?", overlijdt. 77 Nov. Omtrent de onlusten in Djambi komen eenigszins meer bevredigende be richten in. 77 Nov. In het Zwitsersche blad „Der Bund", leest men over het wegvoeren der Belgen o.m. het volgende: Om te voorzien in het gebrek aan ar beidskrachten in Duitschland, zijn een groot aantal gevangenen in allerlei militaire in dustrieën aan het werk gezet. In België wilde men de arbeiders dwingen tot aller lei arsenaal-arbeid. Toen de arbeiders van Mechelen dit werk weigerden, braken de Duitsche autoriteiten de spoorlijnen voor het buurtverkeer op, om die aan de Russi sche fronten te gebruiken; zij sneden den arbeiders daarmede tevens de gelegenheid af, om in de afgelegen fabrieken te gaan werken. Zoo steeg het aantal werkloozen van dag tot dag. De kolenmijnen, ook die in privaat-bezit, staan onder Duitsch be heer, wat de arbeiders terug houdt. Aan Belgische industrieele ondernemingen wor den allerlei hinderpalen in den weg gelegd, en straffen van 500020.000 frs. zijn aan de orde van den dag. De Belgische industrieën staan voor haar ruïne, terwijl de concur- reerende Duitsche en Oostenrijksche on dernemingen bloeien. Zakenbrieven worden door de censuur teruggehouden. De arbei ders in België verlangen niets liever, dan weer aan hun arbeid te kunnen gaan, doch zij weigeren eiken arbeid, als die gericht is tegen hun broeders aan het front. in de „Chicago Daily News" schrijft een Amerikaan over hetzelfde onderwerp. Deze Amerikaan is te Londen aangeko men en heeft te voren in België met eigen oogen de deportaties van arbeiders gezien. Hij beschrijft de daarbij plaats gehad heb bende tooneelen als onbeschrijfelijk en hart verscheurend! Er zijn reeds tusschen 30.000 en 40.000 man in beestenwagens naar Duitschland weggevoerd, waar hun de keus zal worden gelaten om öf voor den vijand van hun land te werken öf zware straffen te ondergaan. De tooneelen welke bij deze deportaties plaats vinden, zouden zelfs den hardvoch- tigste vermurwen. De vrouwen en kinde ren vochten om hunne mannen en vaders vast te houden, maar werden met geweld verwijderd. 78 NovEen Reuter-telegram uit Lon den maakt melding van het feit, dat alle neutrale staten en het Vaticaan besloten, het koninkrijk Polen niet te erkennen en elke beslissing ter zake uit te stellen tot na den oorlog. Duitschland deed krachtige pogingen bij het Vaticaan om zulk een er kenning te verkrijgen, 78 Nov. De Duitschers en Bulgaren ont ruimen Monastir. De Serviërs zijn er nog binnen getrokken ook, ofschoon het volgens een bericht .uit Berlijn het aankijken niet waard is. In dit bericht lezen wij na melijk: „Een voor de strategische positie volkomen onbeteekenend punt onder groote offers te behouden, zou onverantwoordelijk zijn geweest. Daarom werd tot vrijwillige verlating van Monastir besloten, wat te meer te begrijpen is, daar Monastir, zon der eenige militaire waarde is." 27 Nov. Een Wolff-bericht uit Weenen luidt: De opperbevelhebber van het leger deelt officiëel mede: „Craiova, de hoofd plaats van westelijk Wallachije, is heden ochtend in bezit genomen." 27 Nov. Keizer Franz Joseph over lijdt. i I 22 Nov. Wij vernemen van terzijde, dat de Oostenrijksche aartshertog opperbevel hebber, belast met het keeren van den in val der Russen, tijdens de laatste door braak 'op jacht was en niet op zijn post. Hij werd later deswege in Weenen openlijk uitgejouwd. De Hongaren moeten in het algemeen liever onder Duitsch dan onder Oosten- rijksch commando vechten. Ze hebben wel vertrouwen op de Duitsche, niet op de Oos tenrijksche bevelvoering en legerverzor- ging. Na het uitbreken van den oorlog met Roemenië moet een geheel nieuw uitgerust leger van 300.000 jonge Duitschers op het petroleumland zjjn aangetrokken. In Duitschland en Oostenrijk schijnt de aan dacht hoofdzakelijk aan Roemenië te wor den gewijd, dat met zijn ontzaggelijken rijk dom aan minerale oliën en graan, de meest welkome buit is voor de centralen, welke denkbaar schijnt. Eerste lezing van het comité voor kunstlezingen te Haarlem. Woensdagavond woonden wij in „De Kroon" te Haarlem de eerste lezing van het Comité voor Kunstlezingen te Haarlem bij. Dr. J. D. Bierens de Haan sprak over „Het menschbeeld in drieërlei kunstperiode. De Kunst is weerspiegeling van den geest, aldus ongeveer ving spreker aan, en het is daarom, dat het kunstwerk niet slechts gezien en behagelijk ondergaan, doch ook begrèpen dient te worden. De kun stenaar, deel der wereld, ziet zijn eigen geest in de wereld weerkaatst. Het kunst werk getuigt van de bewustwording van dien geest, van het eeuwige in den kunste naar. De rijkste uitdrukkingsvorm voor den kunstenaar is dan ook de menschfiguur, het

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 1