KERK-AGENDA, Zondag 3 December. Haarlem Eglise Wallonne, Pas de Service; Rem. Ger. Gem. 10 u„ Ds. Ilaentjens; Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere; Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga; av. 5 u., Ds. Iiylkema. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. v. Calcar; Ev. Lnth. Gem. 10 u., Ds. v. Kleeff. BioemendaalNed. H.erv. Gem., 10 u., Ds. De Vissser van 'silage; av. 6j u. Ds. v. Maanen, Pred. te Burgh. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds.Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gem. 10.u., Ds. v. d. Bergh v. Eysinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. IJmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg5 u., Ds. CreutzbergDoops-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u., Ds. Luikinga. Zandvoort: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Pos thumus Meijjes. hardnekkig ongeloof. Joh.-Ev. II 24. De Joden zijn er van het begin tot het eind slecht. De Heidenen (Grieken) komen er I eter af. Zie XII 20, 21. 7. De wonderen komen in de eerste 3 Evangeliën voor als daden van barmhartig heid, in het Joh.-Ev. geschieden ze om Jezus' macht te toonen. 8. Verschillend is ook de beteekenis die gehecht wordt van Jezus' lijden en sterven. Wij vinden de derde gedachte in Matth. niet vóór hoofdstuk XVI in't Joh.-Ev. in II: 19 en vervolgens, doorloopend. De plaatsen II 19 en III 14 worden aangehaald als voorbeelden van gewild misverstand. Erkend moet worden dat in de synoptici wel de klank en de beeldspraak van het Joh.-Ev. zoo nu en dan voorkomen. Op merkelijk is voorts dat in het Joh.-Ev. tal van integreerende bestanddeelen (o- a. het Avondmaal) van de synoptici gemist wor den, terwijl wij in het Joh.-Ev. meer vinden: de bruiloft van Kanaan, de opwekking van Lazarus, de doop door Jezus zeiven of zijne discipelen, de voetwassching der discipelen en bovenal, vooraan, den aanhef: deze is van kosmische beteekenis. Wat is in een groote trek de beteekenis van dit Evangelieboek? Hfd. XX 31 geeft ons hierop dit ant woord: het is niet eene levensbeschrijving, niet een antwoord op de vraag: wat is er gebeurd, maar een leerboek van het geloof. Hier is de geschiedenis in dienst gesteld van het godsdienstonderwijs. Op 11 December a.s. zet spr. zijne met onverflauwde aandacht gevolgde voor dracht voort. T. i) Geschikt voor de „upper ten". KRONIEK DER WEEK. 24 Nov. 'Een Reuter-telegram uit Athene luidt: Generaal Fournet heeft de Grieksche regeering opnieuw een nota toegezonden, waarin hij de uitlevering der gevraagde bat terijen artillerie eischt en tevens mededeelt dat hij, zoo dit niet geschiedt, op 1 Decem ber de noodige maatregelen zal nemen. 24 Nov. De troepen der centrale mo gendheden bezetten Orsova en Turnuseve- rin en trekken over den Donau. 25 Nov. De briefschrijver van „Het Han delsblad" deelt mede, dat de maandelijk- sche oorlogsbelasting, die de Belgen aan de Duitschers betalen moeten', van 40 mil- ljcen op 50 millioen frank per maand ge bracht is. 25 Nov. De voorloopige regeering van Venizelos verklaart Duitschland en Bulga rije den oorlog. 27 Nov. Op een der beruchte tochten vurig dit plan gekoesterd, enzoovoorts. Dank u zeer. En nu ter zake, mijnheer, dringt X aan. Hij ontbloot een vragenlijst door een lijn in tweeën gedeeld, en legt die voor zich op de tafel. Y, die de lijst voor een inschrijvingsbiljet der belastingen aanziet, verschrikt mateloos, in de meening dat de fiscus hem, zooals hij het onparlementair uitdrukt, een loer gedraaid heeft. Doch een tweede blik op het papier overtuigt hem van de vreedzamer bedoeling dezes formuliers. Hij beantwoordt de vragen des interviewers met de vereischte kalmte, en X schrijft de antwoorden in de open ru briek-ruimten. Leeftijd. Geboortedag. Be drijf van zijn vader. Zijn grootvader. Lief- hebberijen zijner moeder. Niemand fail liet geweest. Geen dronkaards in de fami lie. Vallende ziekte onbekend. Waanzin? Nooit last van gehad, tot nog toe. Even min gehuwd. Dus geen kinderen. Houdt van kanarievogels, bloemen, wandelingen in bosschen, zoo die verkrijgbaar zijn, verder lezen, denken, muziek en jonge groenten. De bioscoop haat hij met een woesten haat, de gramophoon doet hem vomeeren. En welke speciale liefhebberijen hebt u nog? vraagt X. Y glimlacht zacht. Hoe meent u? vraagt X. Wat?.... der Duitsche luchtschepen naar Engeland worden twee luchtschepen door de Engel- schen neergeschoten. 23 Nov. Zwitserland belast zijn gezant te Berlijn, de aandacht van den rijkskan selier te vestigen op den ongunstigen in druk dien het op de openbare meening in Zwitserland maakt, dat Belgische werklie den naar Duitschland worden gevoerd. 29 Nov. Een Berlijnsch berichtkantoor stuurt een soort van rechtvaardiging van het wegvoeren der Belgische arbeiders naar Duitschland, de wereld door. Dat kan toor heeft aan Von Huene, die in October 1914 gouverneur van Antwerpen was, ge vraagd, hoe het eigenlijk zat met die be loften indertijd aan de in Nederland ver toevende Belgen door hem gedaan, ten einde de menschen naar België terug te lokken. Het antwoord, door Von Huene ge geven, en hetwelk thans door het bericht- kantoor wordt openbaar gemaakt, komt hierop neer, dat toen destijds die beloften gedaan werden, er een heel andere toe stand heerschte! De heer Von Huene zegt: „Bij gelegenheid van de aanvaarding van mijn ambt onderrichtte men mij, dat de ge- heele bevolking van toen, met uitzondering van enkele duizenden, naar Nederland ge vlucht was. Onder die vluchtelingen zou een volslagen paniek heerschen. Zij zouden zoo goed als krankzinnig zijn en verwacht ten, bij eventueelen terugkeer naar Antwer pen, .de grootste gewelddadigheden van de Duitschers. (Dit „zou" en „zouden" betee- kent zooveel als: ja, ik had het ook maar van hooren zeggen, hèHet kwam er op aan, de vluchtelingen te kalmeeren en tot terugkeer te bewegen. De vluchtelingen geloofden, dat iedere daartoe geschikte met geweld in het Duitsche leger zou worden ingelijfd, en dat de ongeschikten tot dwang arbeid zouden worden gedwongen. Aan de lieden moest begrijpelijk worden gemaakt, dat niemand daaraan dacht, dat ieder die zich in België rustig houdt, geen vijande lijkheden pleegt, rustig zijn bedrijf uitoefent, geen schade doet aan Duitsche belangen en gehoorzaam is aan de Duitsche overheid, in geen geval zal worden lastig gevallen. Ik heb daarvan, in dezen geest, aan dr. Louis Franck, die toen als president van de inter communale commissie aan het hoofd van de bevolking stond, en ook aan kardinaal Mercier, tijdens diens verblijf te Antwer pen, mededeeling gedaan. De laatste oe fende daarop schriftelijk zijn invloed op den naar Nederland gevluchten clerus, Franck vertrok, met mijn toestemming, naar Ne derland, om persoonlijk invloed te oefenen. De vluchtelingen begonnen terug te koeren, gedeeltelijk wel als gevolg van gezegde in vloedsoefening. De groote massa volgde later, wellicht uit honger of uit gebrek aan onderdak, en omdat zij vernamen dat in Antwerpen volslagen orde heerschte. (Dit laatste wil zooveel zeggen als: ze zijn niet op onze beloften gekomen, maar uit honger en ellende; en zoo er al op onze beloften kwamen, dan waren er dat maar een heel klein beetje!) Voorts deelt de heer Von Huene mede, dat alles de schuld van de Belgische auto riteiten is, die niet voor werkverschaffing zorgden, m. a. w. dat het aan Duitschland zeker niet ligt, dat het in België zoo'n be roerde boel is. Voorts heeft de wegvoering in „kalmte" en „orde" plaats. (Ja, dat kun nen we ons voorstellen. De orde van dien kant is wereldvermaard.) Trouwens, wat willen die praatjesmakers nog in de neu trale landen! „De bezittende klassen" im mers schrijft Von Huene, de bezittende Toch nietniet onzedelijk? aar zelt X. Y barst in een schaterlach uit. Zijn ar tistieke waardigheid is nu ver te zoeken. X lacht even hard mede. Ook hij is wèg, wat je noemt. Ze lachen schel als twee hanen, die samen een wedstrijd kraaien Eindelijk luwt het. Neen, neen, stottert dan X met tranen van de leute in de oogen, neen, neen, Laat ons ernstig blijvenWie zijn uwe lievelingsschrijvers Dat weet ik nietIk denk: ikzelf. Trouwens vul u dat zelf maar in. Dal raakt mijn kouwe kleeren niet, mijnheer. Goethe, een groot man. Zola, ook niel klein. Dante, groot, machtig talent. Sha kespeare moet je ook niet weggooien. En Van Maurik moet je net zoo min uitvlak ken. X schrijft, kan het niet bijhouden, smeekl om clementie: langzamer, asjeblieft, eer tikkie langzamer. Waarom hoont Y, u bent toch schrij ver Beiden lachen, luider dan daareven; ze gebaren vrijmoediger. Van hun zetels ge rezen, dienen ze elkaar reeds vrindelijke peuten van verstandnouding in de maag streek toe. Ze lijken zoo kinderen, die af tellen om uit ie maken wie „hem wezer zal." Nu, zij zijn hem allebei, zij verstaai' klassen in België „keuren den maatregel volkomen goed". Dit laatste is werkelijk ongeloofelijk gees tig,een soort galgenhumor, lijkt ons. 29 Nov. Reuter brengt uit Bloemfon tein het doodsbericht van Steijn, den oud president van de Oranje-Vrijstaat. Steijn was 59 jaar oud. .30 Nov. Omtrent den toestand in Djambi komen officieel gunstige berichten in. PLAATSELIJK NIEUWS. De nieuwe roomsche kerk te Bioemen daal. Zoo zal dan het hotel „Welgelegen" een roomsch-katholieke kerk worden. Ja, niet, zooals vrijwel ieder meent, tegen den grond worden gegooid om er een roomsche kerk voor in de plaats te zetten. Neen, het gebouw, zooals het daar staat, wordt een kerk. Veranderingen van beteekenis zullen er niet aan gemaakt worden. Het gedeelte aan de straatzijde wordt weer evenals vroeger ingericht tot een heerenhuis, en thans als pastorie in gebruik genomen. Het huis komt dus weer in denzelfden toestand als oudtijds toen de familie Bienfait er in woonde, de schoonouders van De Génestet. Het heette toentijds ook reeds „Welgele gen", en werd ge herinnert u door den dichter bezongen. De heer Van Baars liet, toen hij het als hotel inrichtte, den ou den naam blijven. Het terras zal worden weggebroken, de gelagkamer zal door een gang van de gang die daar ook vroeger was, ziet men op den vloer nog de sporen in tweeën worden gedeeld. Rechts en links van de deur komen de kamers van den pastoor; links achter, waar nu het buffet is, wordt een kantoor gemaakt. De kleine zaal wordt tot ontvangkamer ingericht. In de vestibule daarachter komt het altaar, op de voorge schreven wijze dus aan de oostzijde, en de daarvoor liggende groote zaal, die elk Bloe mendaler kent, wordt de kerkruimte. Het voorgedeelte van de kegelbaan wordt de sacristie, en de kegelbaan zelf wordt een zijbeuk der kerk. Indien noodig zal aan de tuinzijde ook nog zulk een zijbeuk wor den aangebouwd- Er wordt gerekend, dat de parochie uit 'n 140 gezinnen zal bestaan. Dus er is nogal aardig wat ruimte noodig. Maar de groote zaal wordt aan de achter zijde nog met 6 meter verlengd, waardoor ze 24 meter lang wordt, en de breedte met de kegelbaan erbij is 1014 meter. De ingang der kerk komt aan het achtereinde van wat nu de kegelbaan is, in de Zomer- zorgerlaan dus. De veranderingen, die het gebouw van buiten en van binnen zal on dergaan, zijn betrekkelijk klein. Het is dus heel anders geloopen dan het in de oorspronkelijke plannen van den heer Van Baars lag. Die wilde er namelijk een groot hotel van maken. Wij zagen de daar voor reeds ontworpen teekeningen: 't werd een kranige, ruime inrichting met verschei dene sociëteit- en concert- of gehoorzalen, een tooneel, enzoovoorts. In dit opzicht is het voor veel Bloemendaalsche ingezetenen 'n teleurstelling. Immers, hoevele sociëteiten en vereenigingen hadden een uiterst wèl gelegen plaats van samenkomst in „Welge legen", zij zullen nu elders moeten zien on der dak te komen. Het is voor dezen jam mer, dat de plannen van den heer Van Baars, bij gemis aan medewerking van de zijde van plaatsgenooten, niet konden door gaan. Enfin, de kogel is nu door de kerk, als men dat in dit geval zoo uitdrukken mag. 31 December trekt de heer Van Baars er uit, 15 Januari neemt het roomsche kerk bestuur het gebouw in bezit. elkaar, want als X de woorden ginnegapt: „Ik stoof een kool. Gij stooft een kool," valt plezantig Y in met: „wij stoven koo ien." Zij weten elkaar nochtans weer een wijle tot ernst te nopen, en X teekent naarstig Y's meeningen op o\er het leven, over de politiek, over de opvoeding, over den oor log, over de hondsdolheid, over de koud- watergeneeswijze en over de vervalsching van voedingsmiddelen, om van kunst, we tenschap en wijsbegeeite nog niet eens te spreken. Zoo zijn de twee heeren wel meer dan een uur doende. X voelt Y op elk terrein aan den land, en teekent de resultaten op zijn lijst aan. Vermoedelijk indachtig de zegswijze, dat een gek meer ragen kan dan honderu verstandige menschen beant woorden kunnen, is X onuitputtelijk in vin dingen, doch Y zegt ten slotte, dat de be zoeker voor de rest zelf maar in moet vul len, want hij, Y, is er, zooals hij het noemt, tot aan zijn keel toe vol van, enhij vindt het nu „meer dan mooi geweest." Tevreden dat de pleizierige samenzwe- ing zoo goed als afgeloopen is, keurt X verder alles goed, hij vouwt zijn lijst la chend toe, en staat op, om zich voor het afscheid te gaan voorbereiden. Doch wie schetst zijn verbazing, als Y, wien hij op zijn onbescheiden vraag hoeveel zijn blad voor zoo'n interview betaalt, dat bedrag De tramhaltebordjes. Het is ons en anderen natuurlijk evenzeer menigmaal als zonderling voorgekomen, dat de tram haltebordjes in de richting der rails tegen de palen bevestigd zijn in plaats van over dwars, wat natuurlijk veel beter zou zijn. Dan kon de wandelaar betrekkelijk van verre af zien waar de halte is, terwijl hij nu er vlak voor moet staan voor hij het be merkt. Dit wat het gemak voor hen, die willen instappen, betreft- En wat de passa giers aangaat, die eruit willen bij een halte, die zouden eerst zien waar de halte is, waar zij eruit willen, als zij er al voorbij zijn. Duswaarvoor, bij Zeus, is de plaatsing van die bordjes niet overdwars. Zoo goed als wij, en vermoedelijk velen met ons, zul len toch ook tramdirecties daarover wel eens hebben gedacht.Het is nogal on- practisch, zoo De oude gebouwtjes aan de Korte Kle verlaan zijn voor afbraak verkocht. Wij treuren niet om het ophanden verdwijnen van dat schunnige hoekje aan den ingang van Bioemendaal. De slooper doe hier zijn werk. Wij_ hebben geen bezwaren. Geen „Heemschut" dat zich over deze brokstuk ken erbarmen zal. Al erkennen wij gaarne, dat wat men voor het oude in het alge meen in de plaats zet, veeltijds nog leelij- ker is. Ziehier ook een grond voor sympa thie met Heemschut en elk streven om het oude te bewaren. Ons Jaarboekje 1917 nadert zijn voltooi ing. Bij het bepalen van den omvang der oplaag houden we met het aantal vooruit- bestelde boekjes rekening, en de andere zijn soms in een ommezientje weg. Ieder, die op een boekje voor 1917 prijs stelt, moest het ons nu maar dadelijk even bestellen. Even 141 opbellen of een brief kaartje naar ons kantoor. Fietsers. Deze week uwe lantarens aansteken te 4 uur, 7 minuten. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij S J. Jansen, Luitesteeg 41rood te Haar lem, een leesboek, getiteld: „Wetenschap pelijke Bladen"; P. van Bremen, Hertog straat 7, te Haarlem, een étui met schrijf behoeften; aan het kantoor van den Nacht veiligheidsdienst Raaks te Haarlem, een strijklap van een paard; J. Vermeer, Bloe- mendaalscheweg 233, te Overveen, een sol deerbout; aan het bureau van politie te Overveen, een grijze handschoen. Komen aanloop en: bij K. E. Velt- man, villa „Hilverheuvel" te Bioemendaal, een jonge poes. Verloren: een handmof, een r-c. vragenboekje; een huissleutel; een lorgnet in étui. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 24 tot en met Donderdag 30 November. Geboren: z. van G. A. Kessler en E. M. L. Stoop; z. van D. Bekkers en A. Leijs z. van P. E. van Riessen en J. Duijs. Ondertrouwd: J. W. Peters van Neijenhof en J. J. Teeringh. Getrouwd: Tj. Bron en J. Wiarda; G. H. Man en M. Stienstra. Overleden: A. Huisman, 11 d.A. J. Neelissen, 52 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: A. Hofman, 46 j. genoemd heeft, op dit geld zelf aanspraak maakt. Een wijle vreest X nu waarlijk een acuut geval van hersenverweeking te moeten bij wonen, wanneer echter de schijnbare ze nuwpatiënt zich kristalhelder van hoofd toont met de bewering, dat hij dat allemaal zelf even goed, ja eigenlijk beter op had kunnen schrijven, en het honorarium dus aan hèm van rechtswege toekomt. Deze uiting schenkt het aanzijn aan een hevigen twist, waarbij, godlof, ter elfder ure toch precies nog geen droppel van het kostelijke wederzijdsche bloed vergoten wordt en welke tot een schikking voert als volgt: Y legt ook een vragenlijst aan, en inter viewt aan de hand daarvan op zijn beurt X. Beiden werken zelf hun interviewsel uit. X plaatst dat van Y in „De Volksba ken", Y dat van X in zijn blad, „De Menscn- heid", en daar beide bladen een gelijk ho norarium betalen, behoeven de pleizierige samenzweerders niets met elkaar af te rekenen. Zoo geschiedde het, dat deze twee kunst broeders elkander optakelden naar de ver maardheid, en ja, als het een beetje wil, naar de onsterfelijkheid. STEYNEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1916 | | pagina 2