Ik. H. VAN DEO STEUR Ir. Heeren- en Dameskleedermakerij GELEGENHEIDSCOSTUMES. Emser-Zout AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau, des namiddags ten half- twee zitting in het gerechtsgebouw Ran de Jansstraat. Koloniaal Instituut 'afd. Handelsinuseum) (Paviljoen). Dagelijks geopend van 104 uur. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 uur. Gemeentel ijk Museum. Dagelijks geopend van 103 uur in dc maanden Nov.Febr., 104 in Maart Mei. Sept. eu Oct., 105 uur in JuniAug. Entree f 0.25 p. p. Le Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10—3 vrij. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. Café Brink mann. Dagel. van 1322 Jan., van 25 u. Tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van de belangen van slecht- hoorenden. Atelier H. Kruijder, Meesterlottelaan 16. Ten toonstelling van het werk der leerlingen, tot en met 16 Jan. van IJ-4 uur. KERK-AGENDA Zondag 14 Januari. Haarlem Eglise Wallonne, 10J heures Mons. Cler, Pasteur a Leyde. Rem. Ger. Gem., 10 u.. Prof. Groene wegen van Amsterdam. Evang. Luth. Gem. 10 u., Ds. De Meijere.: 11J u., Kinderkerk. Ds. De Meijere. Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Plantenga; av. 5 u., Ds. Binnerts. Beverwijk: Doopsgez. Gem.. 10 u.. Ds. v. Calcar. Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. v. Kleelf. Vereen, van Vrijz. Herv. (in de Luth. kerk) Ds. Boer, Pred. te Grootebroek, BloemendaalNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. v. d. Brugghen. Pred. te Brussel; av. (ij u.. Ds. v. Leeuwen. Heemstede; Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. G. Ober- mann; av. 7 u., Ds. II. T. Oberman. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u., Ds. B. Baljon. Santpoort Ned. Herv. Gem. 10 u. Ds. v. d. Bergh v. Eysinga. SpaarndamNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. S. A. Baljon. ijmuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. Creutz- berg av. 5 u., Ds. Creutzberg: av. 7 u. Dankstond. Doops-gez. Gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u., Ds. Luikinga. Zandvoort. Ned. Herv. Gem.. 10 u. Ds. Posthu mus Meijjes. Barteljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft voorradig een rijke sorteering Zwarte Stoffen voor inenseh der hedendaagscho samenleving. Hij is werkzaam deel van het groote orga nisme der menschelijke samenleving. Het standpunt van den cultuurmensch is het regelend verstand; hij ordent daarmede de verschijnselen, rangschikt ze. Denk eens aan de inhoudsopgave van een leerboek der dierkunde. Een paar bladzijden volstonden aan het verstand om die wilde en machtige wezens als 't ware te tem men, saam te voegen in een enkelvoudig stelsel van klassificeering; wie nog niet ver der is dan de zinnelijke ervaring, verschrikt van de wreede en bedreigende bestaans- openbaringen der dieren, en vlucht, maar liet verstand houdt stand, en ordent de verschijnselen. Het regelende verstand bracht Copernicus tot het eenvoudige in zicht, dat wie zelf op een gelijkmatig be wegend voorwerp zich bevindt, den indruk ontvangt, dat hij. de voortbewegende, zelt stilstaat, terwijl daarentegen liet hem om ringende stilstaande, zich lijkt te bewe gen; en hij paste die eenvoudige waarheid op het heelal toe. Zoo ordende hij den chaos der hemellichamen. Aldus gaat de wetenschap te werk; zij vergelijkt, schift, onderzoekt, ordent de verschijnselen. Zoo gaat de cultuurmensch te werk bij zijn groote taak; hij brengt met zijn verstand orde, om uit de verwarringen van het na tuurlijke leven te komen. De macht van het regelend.theorctisch ver stand is echter overschat. De natuurweten schap heeft met de door haar verzamelde en gerangschikte feiten gemeend de hoog ste kennis, het begrip des levens aan de menschheid te brengen. Zij kon dat echter niet, uitteraard. Het regelend verstand was daartoe niet bij machte. Dat kan alleen geschieden op het derde en hoogste stand punt van den geest: de redelijke bezinning. Deze is zoo hoog boven het regelend ver stand uit, als dat verstand boven de zinne lijke ervaring uit is. Dc cultuurmensch staat nog op den bo dem der zinnelijke ervaring. Denk u eens een organisator, een natuurkundige, een historicus, een politicus, een journalist, die den bodem der „werkelijkheid" verlaten zou. (ie voelt, dat zulks onmogelijk is voor het regelend verstand. Het derde, en hoog ste standpunt van den menschelijken geest echter, is hooger dan zinnelijke waarne ming en verstand beide. De redelijke bezinning of liever: zelf bezinning is het inzicht van de Ikheid; niet de afzonderlijke Ikheid van dezen of dien mensch, doch van de Ikheid naar zijn we zen. De mensch bezint zich op zichzelf, niet op zijn particulier Ik. maar op zijn grond, d. i. den wereldgrond. Want de' grond van eiken mensch is dezelfde, is èene: het wereld-wezen, het wereld-den ken, het Goddelijke, scheppende, en de' mensch die tot zijn grond komt, komt tot den Goddelijken wereldgrond, komt tot dc Godheid, Denk u de wereld als een reus- achtigen cirkel, en elk punt in dien cirkel omtrek met bewustzijn toegerust; elk dezer punten beseft alsdan eene verhouding tot een volgend punt naast zich. maar elk is tevens ook het uiteinde van een straal naar en van het middelpunt: de God heid. De weg der zelfbezinning is die straal; zij voert den denkenden mensch terug naar zijn eigen middelpunt; zelf bezinning van den mensch is zijne bezinning op zijn eeuwige Ikheid; zij doet den mensch dalen of stijgen dat is hier hetzelfde tot de grondelijke erkenning van het Eene en Algemeene, tot het godde lijke denken, dat de geheele wereld denkt. Het theoretisch verstand kan, zooals wc zagen, wel orde brengen, maar het weet niet wat de grond is der orde en kent de algemeene orde, de wereldorde niet; het komt niet tot de kennis der gron delijke vooronderstelling van alle orde; het Goddelijk denken, dat de wereld orde uit zich te voorschijn brengt, d. i. de eeuwige Ikheid. Die vindt men slechts dooi de zelfbezinning. Van uit hare diepe diepte ziet de be zinning op de verschijnselen terug, zede lijkheid. Godsdienst, wetenschap, alle din gen., en die diepte is de Idee; de Idee, die zichzelf denkt, de Idee, die het hart der wereld is: de Goddelijke Idee, die zijn ei gen aanschijn in de wereld weerkaatst. De mensch, die de bezinning kent, beziet mensch en wereld om daarin die weer kaatsing te zien van de Godheid. Vergelijken wij de zichtbare werkelijk- lieid met een oud handschrift. Een kind zal, de wonderlijke letterteekens beziend, zich verbazen daarover; liet zal die letter teekens al of niet bewonderen om hunnen vorm, doch liieroglyplicn blijven liet hem. Dit kind is de natuurmensch met zijn zin nelijke waarneming. Maar de onderzoeker wil de woorden verstaan, welke het hand schrift bevat, en hij vertaalt de vreemde «oorden, zoodat we weten, wat daar iu dat handschrift wordt medegedeeld. Die onderzoeker is de cultuurmensch met zijn ordenend verstand. Maar nog kennen wij den zin van net daar neergeschrevene niet. Welnu, dien te verstaan is het werk van den geestelijken mensch door zijne rede lijke bezinning. Diè daalt tot liet begrip der wereld af, en ontwikkelt de wereld uit haar begrip; gelijk men om het kunstwerk te verstaan- dient af te dalen tot de diepten van den scheppenden geest, die het dicht te, zoo moet men afdalen tot de diepten van den kunstenaar, die de wereld schiep d. i. tot het scheppende denken, dat zich in i dc wereld uitbeeldt. Men zou de drie stadiën van den men schelijken geest in zijn ontwikkelingsgang ook zoo kunnen stellen; De eerste staat die van den natuurlij ken mensch is het bewustzijn in een droom bevangen. De zin van den droom moet nog worden verstaan. De tweede staat die van den cultuur mensch is de ontwaking. De mensch is wakker. Hij arbeidt met zijn verstande lijk denken voor de gemeenschap, voor dc cultuur. De derde staat die van den geestelij ken mensch is de inkeer. De mensch bezint zich op zichzelf, en verstaat zich zelf en de wereld uit zijnen en haren, d. i. uit eènen gemeenschappelijken grond. Hoe echter kunnen we de wereld ver staan? Door hare orde. door hare plan matigheid. Evenals een bouwwerk. Niet hoe een steen daarvoor werd vervaardigd, niet hoe men het hout bewerkte; niet hoe onderdeden werden aangebracht, behoeven wij daarbij te weten; het geheel als orde- j ning moeten we begrijpen. Het gehèel, liet Universum, wil de menschelijke geest ver staan: meeleven wil hij in het Goddelijke denken. En voor de Godheid is er niets dan het universum, niets dan dc wereld orde; niet de som der verschijnselen, doch de eenheid, niet het Alles, maar het AI. Langs den weg der veelheid klimt men niet naar de eenheid. In èen boom is het woud, niet in omvang maar in wezen; in èen droppel is de zee, niet in omvang, maar in wezen; in de microcosmos is de macrocos- mos, niet in omvang, maar in wezen; in de zelfbezinning is dc wereldorde. De taak van den wijsgeer is, uit de zich als wereldorde ontplooiende Idee de wereld te verstaan. De zelfbezinning heeft, evenals de zinne lijke ervaring en liet regelende verstand. een eigen levensvoering. Hare levensvoe ring is die van den geestelijken mensch, als innerlijk wezen. De Grieken kenden reeds de zelfgenoegzaamheid van den wij ze: alle verschijnselen in hun orde en ver band ziend, zal liet afzonderlijke gebeuren. Iiern ook niet zoozeer ontroeren; zijn le- \en heeft geestelijke, innerlijke afmetingen. Het natuurlijke heeft slechts uiterlijke ai- metingen; het cultureele. de arbeid, poogt aan de natuur door uitdrukking van de menschelijke gedachte het geestelijk mo ment op te dringen; doch eerst in de be zinning wordt alle uitwendigheid afgelegd. Zij is het louter geestelijk bedrijf, de ware eeuwigheid. KRONIEK DER WEEK. 5 Jan. De Duitsche keizer vaardigt een legerorder uit, waarin hij op de Entente zooals te voorzien was de verantwoor delijkheid voor het voortzetten van den oorlog schuift. 5 Jan. Naar aanleiding van Duitsch- lands uitingen dat het nu na weigering der vredesvoorstellen, den strijd nog feller lier- vatten zal, komt ook de „Daily Mail" iets dergelijks verklaren omtrent Engeland: „Zij kunnen opnieuw hunne Zeppelins zenden om vrouwen en kinderen te ver moorden, maar dan zullen er steeds minder dier kwetsbare luchtschepen terugkeeren. Zij kunnen op nog reusachtiger schaal hunne onderzeeërs hun moordend werk laten doen. maar evenals wij de laatste campagne (dier vaartuigen) behandeld hebben, zuilen wij dat mettertijd ook wel deze doen. En laat ons hen eraan herin neren. dat wij ook nog zekere scherpe wa penen hebben, die wij tot dusverre in de -chede gehouden hebben en dat wij thans eene regeering hebben welke die zonder consideratie tegen deze vijanden der menschheid zal toepassen." 5 Jan. Het dagblad de „Times" komt met 'n beschrijving van de artillerie-werk- plaatsen van de Betlehem Steel Company in Amerika, welke nog wel anderhalf maal zoo groot als die van Krupp zijn. Dat is tot daaraan toe. Maar die naam; Betlehem Denkt u even, lezers, aan die vervaarlijke moordtui- genfabriek en den naam Betlehem 5 Jan. Te Rome heeft een bijeenkomst der Entente plaats. ,5 Jan. De Centralen nemen Braila in Walachije. 6 Jan. Professor inr. H. P. G. Quack, de bekende staathuishoudkundige, schrijver van liet vermaarde werk „De Socialis ten", overlijdt. 7 Jan. Ook de keizer van Oostenrijk vaardigt ecu legerorder uit, waarin de schuld voor het voortzetten van den krijg op de Entente geworpen wordt. 7 Jan. De Centralen nemen verscheide ne Russisch-Roemeensche stellingen en daarna ook Focsani in. De Roemenen en Russen worden op de Poetria teruggewor pen. S Jan. Mr. N. P. van den Berg, oud president der Nederlandsehe bank. over lijdt.' 9 Jan. Een Reuter telegram uit Pira eus luidt: Frankrijk, Engeland, Rusland en Italië hebben hedenmorgen aan de Grieksche regeering een ultimatum over handigd; binnen 48 uur moet worden vol daan aan de eischen, vervat in de nota van 31 December, 10 Jan. Een Havas-bericht uit Parijs luidt; Hedenmiddag heeft Briand den Amc- rikaanschen gezant uit naam van de re geeringen der geallieerden, het antwoord op de nota van Wilson overhandigd. ..11 Jan. „Het Handelsblad" ontleent aan de „Secoio" liet bericht, dat Marconi we der een nieuw toestel voor draadlooze telegrafie heeft uitgevonden. Het apparaat dient voor gebruik op schepen voor kleine afstanden van onge veer 30 zeemijlen. De masten moeten een hoogte van ruim 30 M. hebben. 11 Jan. Griekenland aanvaardt het ul timatum der Entente. 11 Jan. Een Reuter-bericht uit San Francisco luidt: De federale jury heeft een schuldig verklaring uitgesproken op alle punten te gen de beschuldigden Franz Bopp, den Duitschen consul-generaal, Von Schaick, den Duitschen vice-consul, luitenant Wil helm von Brincken, Charles Crowley en Margaret Borell. Zij waren beschuldigd samengespannen te hebben tot het doen in de lucht springen van munitie-fabrieken in Amerika en Ca nada, het vernietigen van treinen met am munitie van de Entente, en van spoorweg bruggen en tramwegen. 11 Jan. In het antwoord der geallieer den aan Wilson, wordt door hen de tus- schen hen en de centralen getrokken analo gie gewraakt. Uitvoerig wordt gewezen op Duitschlands gruwelijke methoden, die een hoon zijn voor elk beginsel van huma niteit en eiken eerbied aan kleine staten verschuldigd, zooals de slachting der Ar meniërs. de daden der Zeppelins, de duik boot-oorlog tegen handelsschepen, de slechte behandeling van gevangenen, de deportaties, enz. Deze opsomming van misdaden, wordt gezegd,, zal zeker liet protest verklaren, dat de geallieerden hier uiten. Wat de vredesvoorwaarden betreft, zegt de nota. dat ze omvatten: Het herstel van België. Servië en Mon tenegro. met vergoeding, de ontruiming van Eranrijk, Rusland, Roemenië met ge paste schadeloosstelling (reparation). De reorganisatie van Europa gebaseerd op de beginselen van nationaliteit en recht van aile volken, groot en klein, op volledige veiligheid en vrije economische ontwikke ling. Teruggave van de gebieden, vroeger van de geallieerden afgescheurd. Bevrij ding van de volken, onderworpen aan de moorddadige tirannie der Turken. Ver drijving van het Ottomaansche rijk uit Europa. De nota ontkent elke bedoeling, gericht op de politieke vernietiging van de Duit sche volken. 12 Jan. Minister Loudon maakt open baar het antwoofd van Duitschland op het Nederlandsehe betoog tegen het wegvoe ren der Belgen naar Duitschland. Dc Duitsche regeering verklaart zicli be reid om die Belgische vluchtelingen weder van Duitschland naar België te doen te rugkeeren, die, tengevolge van de bedoel de verzeekring, uit Nederland naar het ■rayon van Antwerpen waren teruggekeerd. Aangezien de Duitsche regeering echter niet kan gedoogen, dat werkloozen in Bel gië ten laste van de liefdadigheid komen, verklaart zij deze tegemoetkoming afhan kelijk te moeten maken van de formeele voorwaarde, dat de Nederlandsehe regee ring diegenen onder hen weer tot zicli neemt, voor wie in België geen werk mocht zijn. Dit voorstel is door de Nederlandsehe regeering aanvaard. PLAATSELIJK NIEUWS. „Generaal JoubertTer gelegenheid van haar 15-jarig bestaan heeft de schiet- verceniging „Generaal Joubert" een wed strijd uitgeschreven op flobertbuks en cy- linder-geweer. Het ijverig bestuur van „Generaal Joubert" heeft de medewerking van plaatsgenooten en wapenbroeders in ruime mate gekregen. Althans een keur van fraaie prijzen en medailles zijn haar reeds toegezonden. De verzameling prij zen is tentoongesteld in de uitstalkast van de firma Anton Cassée Zn. en trekt aller bewondering. Door verhindering van den eere-voor- zitter, den heer C. D. v. d. Vliet, was het de voorzitter, de heer Alb. F. Bos, die Zaterdagmorgen om 10 uur de wedstrijd met een toepasselijk woord opende, en al len liet welkom toeriep. Spreker bracht een woord van dank aan allen, die van hunne belangstelling hadden doen blijken bij het regelen van den wedstrijd en wei in het bizonder aan de schenkers der prij zen. Het woord was nu aan den heer C. H. Blansert, den waarnemenden voorzitter van „Claudius Civilus", die namens de schut ters uit Haarlem en omstreken, de vereeni ging „Generaal Joubert" gelukwenschte met haar jubileum en een verguld zilveren kruis aanbood. De heer D. C. Houtgraaf genoot nu de eer het eerste schot te lossen, en hiermede was de wedstrijd officieel ge opend. De eerste drie dagen heerschte in hotel „Vreeburg" reeds een gezellige druk te, hetgeen niet te verwonderen is, daar de eigenaar alle zorg aan de inrichting der banen en verlichting heeft besteed. De schutters, die hier hun twaalfuurtje wilden gebruiken.vonden daartoe uitstekend de gelegenheid. Ook liet bestuur laat niets onbeproefd cm het de schutters aangenaam te maken, zoodat de verwachtingen, die omtrent de deelneming worden gekoesterd, zeker niet zullen worden beschaamd. De nieuwe jaargang van „Help u zelf" is verschenen. Behalve de gewone rubrie ken bevat liet jaarboekje een reeks legen den en overleveringen, op oud Bloemendaal en Overvcen betrekking hebbend, en wel ke zonder twijfel veel belangstellende le zers zullen vinden. Ook een kort over zicht van de wordingsgeschiedenis der nieuwe kerk van de gereformeerde ge meente aan den Vijverweg zal men in het boekje aantreffen. Een fraaie foto van deze kerk. en verscheidene andere, betrek king hebbend op gebeurtenissen, die in Kisclit pclit (natuurlijk) 60 ct. per vierkante glazen flacon.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2