AGENDA. HAARLEM. Bureau van Consultatie tot verleenen van rechts bijstand aan onvermogenden. lederen Vrij dag houdt het bureau des namiddags ten half twee zitting in liet gerechtsgebouw aan de Jansstraat. Koloniaal Instituut ',afd. Handelsmuseum) (Paviljoen). Dagelijks geopend van 104 uur Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 uur. Gemeentelijk Museum. Dagelijks geopend van 103 uur in dc maanden Nov.Éebr., 104 iu Maart—Mei, Sept. eu Oct., 105 uur in JuniAug. Entree f 0.25 p. p. Ie Woensdag van de maand vrij. Zondags van 10 3 vrij. Ki sschoppelijk Museum. (Jansstraat 79.) Ge opend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (be halve Zaterdags en Zondags) van 11 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. 8tads-Bibliotheek. (Prinsenhof.) Dagelijks ge opend (behalve Zondags) van 104 uur. schouwburg Jansweg. Zondag 21 Jan. 2 uur: De Gelaarsde Kat-, 8 uurWeet je 't al van Schellevis-Mie? Maandag 22 Jan.: 8 uur: Lief dadigheidsvoorstelling door „Jan van Beers". Dinsdag 231an.,Suur Demonstratie l'lastique Animée, door dames Braun. Donderdag 25 Jan., 7i uur: Drie Koningenavond. Schouwburg ..De Kroon". Zondag 21 Jan, 8 uur: Cavalleria Rusticana en Paljas. Café Brink maun. Dagel. van 1322 Jan.. van 25 u. Tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van de belangen van -slecht- hoorenden. KERK-A6ENDA. Zondag 21 Januari. Haarlem Vereen, van Vrijz. Herv. (geb. Prot. bond), 10 u.. Ds. Voorduin, Pred. tc Naarden, Eglise Wallonne, Pas de Service. Rem, Ger. Gem. 10 u., Ds. Haentjens. Evang. Lutli. Ds. v. Dobbeu, Pred. te Pietersbierum. Vereen. Doopsgez. Gem., 10 u., Ds. Binnerts; av. 5 u., Ds. Hylkema. Beverwijk: Doopsgez. Gem., 10 u.. Ds. v.Calcar. Ev. Luth. Gem. 10 u., Ds. v. Kleeff Bloemendaal Ned, Herv. Gem., 10 u., Ds. v. Leeuwen; av. tij u.. de heer Koopman. Gereform. Kerk. 10 u. en av. 5J u., Prof. Noordtzij, Hoog leeraar te Utrecht. Heemstede: Ned. Herv. Gem., 10 u., Ds. II. T. Oberman av. 7 u.. de heer Korff. Houtrijk en Polanen. Ned. Herv. Gem. 10 u.. Ds. B. Baljon. Santpoort: Ned. Herv. Gein. 10 u. Ds. v. d. Bergh v. Eysinga. SoaarndamNed. Herv. Genu, 10 u., Ds. S. A. Baljon. limuiden: Ned. Herv. Gem., 10 u„ Ds. Creutz- bergav. 5 u„ Ds. Hovy, Pred. te Wijk aan-Zee. Doops-gez Gem. en Ned. Prot. Bond, 10J u., Prof. v. Bake), van Amsterdam. Zandvoort: Ned. Herv. Gem„ 10 u. Ds. v. Paassen, Pred. te Haarlem. berlain's imperialisme niet met elkander overeen. De eerste legde den nadruk op de politiek; Chamberlain wenschte een economisch verband. Het moederland en de groote overzeesche deelen moesten één Rijk worden, politiek vereenigd en tevens vormend een economisch geheel, een han- delsstaat. Onmogelijk leek dat niet. Canada had een handelsomzet van 3, Australië van meer dan 2K-, Zuid-Afrika van bijna l'A. Nieuw-Zeeland van ;'A milliard. Een vier de van den invoer in Engeland kwam uit die gebieden 'A van Engeland's uitvoer ging daar naar toe. Maar wat Chamberlain tevens onder stond. had Disraëli niet onderstaan. En geland moest ten opzichte der koloniën afdalen van den rang van primus tot dien \an primus inter pares. Zoo zou een rijk ontstaan, waarvan de wereld de gelijke nooit gezien had. „Engeland is oud". Zoo sprak Chamber lain in 1903. „Het gaat gebukt onder eer en zorgen. Zijn toekomst kan niet zijn, wat zijn verleden was. Maar het rijk (zijn ont worpen rijk) is jong. Alleen daarin kunnen wij een grootere toekomst vinden." En zoo juist had hij dat rijk in Zuid-Afrika afge- 'rond door verplettering der Boeren-repu- blieken. Met een aanslag waarop ook Dis raëli de verwezenlijking van zijn politiek 'imperialisme was begonnen. Die brutale aanslag van den man met dc orchidee in het knoopsgat kon in zekeren zin beschouwd worden als een voorteeken voor de XXe eeuw. Chamberlain volgde ook in anderen zin het voorbeeld van Disraëli. Voegde deze aan Victoria's titels toe dien van „Empress of India", de nieuwe koning Edward VII kr.eeg in 1901 den titel ook van koning over „tiie British Dominions beyond the Seas". Een groot bezwaar ontmoette ook Cham berlain bij de constructie van the British Empire. Hetzelfde bezwaar dat ook Dis raëli had ondervonden. De economische aaneensluiting bracht Cobdens vrijhandelsdenkbeeld in gevaar. Schreef deze niet: Free-trade is the inter national law of the Almigthy? En de ernst waarmede de Engelsche fabrikanten en handelaren een leer verdedigden, waar aan Engeland zijn grootheid en zijn roem te danken had, was een beletsel voor im- perialisme. In die sfeer der vrijhandels mannen, bestond de overtuiging dat die verre overzeesche bezittingen eigenlijk last posten waren. In 1867 zeide John Russel bij dc beraadslaging over de wet op de fe deratie van de Canadeesche gewesten: „lk hoop dat al deze gewesten mogen gedijen en bloeien, en dat, indien zij ooit mochten wenschen zich van ons af te scheiden, wij bereid zullen zijn aan hun verzoek het oor te leenen en hun wenschen alleszins in te willigen."3) Ook Chamberlain zou het blij ken dat de voorliefde voor den vrijhandel in Engeland even sterk was als voorheen, lil 1906 viel zijn kabinet en kwam de libe rale partij weder aan het roer. Zij waagde het niet, zij het dan ook met het rijks-idee op den achtergrond, een soort protectionis me voor te staan dat er op neer zou ko men dat voor de massa dc levensmiddelen duurder zouden worden en alle prijzen on berekenbaar zouden stijgen. En inderdaad zou de uitvoering van Chamberlain's plan in den aanvang zijn neergekomen op een belasting van het moederland ten voor- deele der koloniën. Het rijksidee zelf was bij het begin der XXe eeuw feitelijk reeds vrij ver gevor derd. De koloniën waren bereid, zich bij 't moederland aan te sluiten. En aan hunne daadwerkelijke hulp had het Engeland in den Boerenkrijg niet ontbroken. Canada vreesde den druk der Vereenig- de Staten, Australië die van Japan, het Boerenelement dreef de Engelschen in Zuid-Afrika tot aansluiting. Terwijl b. v. Canada reeds in 1898 besloot voor het moe derland gunstige bepalingen van invoer te maken. Chamberlain's agitatie bracht te weeg dat de overige koloniën in 1908 geza menlijk „hunne handen naar het moeder land uitstrekten". Engeland nam ze echter, gelijk reeds gezegd, niet aan en had reeds twee jaren te voren Chamberlain doen val len. Het meest practisch gewerkt voor Greater Britain heeft Cecil Rhodes, die van de Kaap tot Kaïro een Afrikaansch Rijk wilde stichten, en die sinds 1886 zonder ophouden voortschreed: (18861891) Rho desia, (1888—1898) Soedan. (1899—1902) oplossing der Boerenstaten. Het resultaat van die beweging was dat bij het begin der XXe eeuw zich van Kaïro tot den Indischen Oceaan, en van Kaap stad naar het Noorden landen onder En- gelsch bestuur uitstrekten, resp. 4 'A mil- lioen KM* met 20.000.000 zielen en 3'A mil- lioen KM3 met 10.000.000 zielen. Dat daarbij de Bóeren-Republieken voor geweld van wapenen moesten zwichten, wordt gezegd tegen de bedoeling van Cecil Rhodes te zijn geweest. Zoo had dus ook in Engeland de wereldpolitiek zich baan gebroken. De tijd van onverschilligheid voor het rijksidce was voorbij. De XXe eeuw zou dat zonder twij fel toonen. (Wordt vervolgd.) H. A. R i 11 e r. 'j Gedanken und Eriiinerungen. -) De Engelsche historicus Seeley, wiens Ex pansion ot England in zijn vaderland in aller handen is, speelde daarbij eene sterk aga- ceerende rol. P. L. Midler's Geschiedenis van Onzen Tijd, sedert 1848. Voortzetting van Prof D. Busseinaker, 5e Boek le stuk. bladz. 77.i Juist ten tijde van Chamberlain's regeering verscheen een herdruk vaneen zeer merkwaardig boekje: A short account of England's Foreign Trade in the nineteenth century, its economic and social results, by Arthur L. Bowlev. M. A Cobden Prizeman (Cambridge), 1892; Formerly Scholar of Trinity College, Cambridge With ten Statistical diagrams. (Londen, Swan Sonneschein en Co.. Lim. New-York, Charles Scribners's Sons 1905), dat een doorloopende verdediging van den vrijhandel is, De herdruk van dergelijke boeken in dergelijke tijden heeft een historische betee- kenis, gelijk ook Macaulay helder heeft aange toond. KRONIEK DÈR WEEK. 12 Jan. Keizer Wilhelm richt een mani fest aan het Duitsche volk in verband met de houding der Entente. Iu dit manifest w orden de handelingen der geallieerden op de kaak gesteld, en de volle verantwoor delijkheid voor den oorlog op hunne schou ders gelegd. 12 Jan. Ook het Duitsche volk, zoo goed als de neutrale volken, krijgt een manifest van den Duitschen keizer te le zen. „De vijanden hebben het masker laten l vallen. Eerst hebben zij met hoon en hui chelachtige woorden van vrijheidsliefde en menschclijkheid ons eerlijk vredesaanbod afgeslagen. In hun antwoord aan de Ver- eenigde Staten zijn zij thans nog verder gegaan en hebben zij uiting gegeven aan een veroveringszucht, welker schandelijk heid door de lasterlijke argumentatie nog verhoogd wordt. Hun doel is de terneder - werping van Duitschland. de verbrokke ling van de met ons verbonden mogendhe den en de knechting van de vrijheid van Europa en der zeeën onder hetzelfde juk. dat Griekenland thans tandenknarsend torst.", enz. „Vlammende verontwaardiging en heilige toorn zullen de kracht van eiken Duit- scher, man en vrouw, verdubbelen, om het even of zij gewijd is aan den strijd, den arbeid of het offervaardig dulden. De God die dezen heerlijken geest der vrijheid in het hart van ons dapper volk piantte, zal ons en onzen trouwen beproef den bondgenooten ook éen volkomen over winning over alle vijandelijke machtsbe geerte en vernietigingswoede geven." 12 Jan. In „Vrij België" lezen wij: Te Gent zijn er zoo weinig studenten, dat men de hoogeschool heeft opengesteld voor al wie de lessen maar volgen wil, en ondanks alles heeft men niet meer dan negentig inschrijvingen kunnen vereenigen. De benoeming van de heeren Jolles en Labberton ware reeds voldoende om aan te toonen, dat men er Vlamingen heeft wil len doen inloopen, maar de Duitschers. nu zij eenige Vlamingen in de kooi van hun intriges gevangen houden, maken het nog bonter. Zoo werden inderdaad te Gent be noemd de twee Duitschers, dr. P. Menze- rath uit Bonn en dr. Edmund Forster uit Berlijn! Ziedaar hoe het hoogste ideaal der Vla mingen tot een ellendig Duitsch geknoei verlaagd wordt. 13 Jan. Van Engelsche zijde wordt een verklaring afgelegd naar aanleiding van de nota's, door de centralen aan de neu trale mogendheden gezonden. 13 Jan. In Portugal wordt de staat van beleg opgeheven. 14 Jan. Een Havas-berieht uit Parijs komt van hoogerhand verschillende aantij gingen aan het adres der geallieerden, welke in de Duitsche nota aan de neutralen voorkwamen, rechtzetten in die nota zoo luidt het bericht „wordt getracht het optreden van Duitsch land tegen België te rechtvaardigen met een sophisnte dat de keizerlijke regeering stelt in de plaats van de ronde verklarin gen van 1914 dat nood geen gebod kent. De Duitsche nota houdt echter geen rekening dat volgens internationaal verdrag België verplicht was zijn neutraliteit te doen eer biedigen, dat het verplicht was zich met oorlogvoerenden. Tegen de Duitsche op- alle middelen te verzetten tegen het be treden van zijn gebied door troepen van vattingen zijn overigens twee gewichtige bezwaren in te brengen. De Duitschers beweren, dat België door den Duitschen troepen doortocht over Belgisch gebied toe te staan, de lasten van den oorlog zou hebben vermeden. Dat zou juist kunnen zijn geWeest, als deze doortocht slechts van korten duur zou zijn geweest en ge volgd zou zijn door een volledige en snelle Duitsche overwinning op Frankrijk. Indien Frankrijk niet onmiddellijk was verplet terd, als het weerstand biedend was over gegaan tot een contra-offensief, zouden de Duitsche troepen het verblijf in België heb ben moeten rekken, zouden ze er hun etappen-dienst hebben moeten inrichten. Dan zouden de ententetroepen hen er heb ben aangevallen en zou België dus toch het tooneel der vijandelijkheden zijn gewor den. Maar zelfs indien men veronderstelt, dat het succes der Duitsche plannen groot genoeg was om den strijd buiten de Bel gische grens te houden, is het nog niet juist dat door het verleenen van doortocht België zou hebben vermeden in den oorlog tc worden betrokken. Het toestaan van doortocht immers zou in strijd zijn geweest met de internationale verplichtingen van België en zou dat land hebben gemaakt tot den medeplichtige van de centrale mogend heden. België zou aldus partij hebben ge kozen tegen Frankrijk, dat het krachtens wet en recht als vijand had mogen behan delen. België zou aldus in den oorlog zijn gewikkeld en het optreden van Duitsch land zou België veroordeelen tot het on dergaan van alle gruwelen van den oorlog. Het is dus wel het Duitsche rijk dat de verantwoordelijkheid draagt voor het lot dat België trof. De geschiedenis leert dat zoo lang Bel gië niet bij speciaal verdrag neutraal was erkiaard, het Belgische gebied steeds het slagveld was van de naburige mogendhe den en dat het eeuwenlang de gruwelen van den oorlog moest ondergaan. Van 1831 tot 1914 vervulde het neutraliteitsver- j drag zijn dubbel doel; het waarborgde zoowel dc veiligheid van het Belgische volk als den algemeenen vrede. Ongetwij feld was het voor bijna een eeuw het meest krachtige pacifistisch instituut van de nieuwere geschiedenis. 15 Jan. „Het Handelsblad" bevat een schrijven van zijn Zwitserschen berichtge ver uit Zürich: De Italiaansche bladen brengen een op zienbarend bericht, dat als het waar is, en liet heeft er allen schijn van waar te zijn de reeds meermalen aangevochten onschendbaarheid der buitenlandsche pre laten in het vaticaan ernstig bedreigt. Men zal zich herinneren, dat destijds kort na elkander twee Italiaansche dread noughts op onverklaarbare wijze in de lucht gevlogen zijn. Het waren de „Bene detto Brin" en de „Leonardo da Vinei". Dat hier aan een vijandelijken aanslag moest gedacht worden, heeft niemand ooit betwijfeldmaar de schuldigen werden tot dusverre nog niet gevonden. Sedert eeni ge dagen schijnt er echter licht in deze zaak gekomen te zijn. Men zegt, dat een Ilaliaansch tooneelspeler die zich onder de veertig voorloopig als verdacht gearresteer de personen bevindt, belangrijke bekente nissen gedaan heeft. Zoo zou hij o. a. ver klaard hebben, dat het complot gefinan cierd werd door een zekeren Ambroghetti. den thesaurier van monsignore Gerlach, Duitsch prelaat bij het Vaticaan. Generaal Cadorna, die zich voor dit proces bizonder interesseert, en nog dezer dagen bij zijn bezoek in Rome een ministerraad heeft bijgewoond, waarin omtrent deze zaak een beslissing zou genomen worden, zou het Vaticaan een wenk gegeven hebben. (Ge neraal Cadorna staat bekend als een zeer vroom man). En paus Benedictus zou om erger dingen te voorkomen monsig nore Gerlach naar Duitschland teruggc- zouden hebben. Een feit- is. dat monsignore Gerlach via Zwitserland naar Duitschland gereisd is. en in zijn waardigheid van geheim-kamer heer bij den paus vervangen werd door 'n ander. 17 Jan. Een Reuter-bericht luidt: Grie kenland heeft alle eischen der geallieer den ingewilligd. 17 Jan. Mevrouw MannBouwmeester viert te Amsterdam haar gouden jubileum als tooneelspeelster. Door publiek, colle ga's, vrienden en vereerders, wordt zij schitterend gehuldigd. 17 Jan. De Russen nemen Vadeni in: een poging tot hernemen door de Duit schers mislukt. 18 Jan. Mr. H. Goeman Borgesius. voorzitter der Tweede Kamer, oud-minis ter van Binnenlandsche Zaken, overlijdt. „Hoeveel Goden zijn er?" is men hier al licht geneigd niet de catechismus te vragen. PLAATSELIJK NIEUWS. De schietwedstrijd in hotel „Vreeburg gaat lustig voort. Hieronder melden wij een en ander omtrent mededingende plaatsgenooten. Op de Eerebaan vinden we vermeldD. C. Houtgraaf met 279 p.; en 11. J. A. J. Beeren met 273 p. Meester flobertschutter werden de hee ren D. C. Houtgraaf met 82 kartons en P. J. Hekker met 80 kartons, beiden ver kregen de bronzen eerepalm. De Rozenprijs behaalde de heer J. A. Rijkens, bestuurslid van „Gen. Joubert". met 46 rozen. Op de kartonbaan werd de verguld zil veren breloque behaald door den heer D. C. Houtgraaf, terwijl zijn echtgenoote zoo waar de bronzen breloque veroverde. Ook de heer Hoogenstei.in won de bronzen bre loque. De dag-medailles werden behaald op 6 Januari door J. A. J. Beeren met 98. op 8 Januari door J. A. Rijkens met 99. op 15 Januari door Paul Roozen met 97 punten. Op de personeele baan komen onze plaats genooten als volgt voor: 2. Anton Hekker met 96 punten; 8. Paul Roozen met 92; 10. P. J. Hekker met 91: 17. P. Vader met 89 punten; 20. W. Hoo- genstein met 86 punten en 22. P. van No- belen met 83 punten. Op de vrije baan: 3. A. F. Bos met 1975. D. C. Houtgraaf met 196; 6. Paul Roozen met 196; 9. P. J. Hekker met 195; 13. J. R. Hoogkamer met 194: en 20 F. Hekker met 192 punten. De heer J. A. Rijkens stelde als prijs be schikbaar een aardigen kalender op een schild, geëmailleerd met toepasselijke voorstellingen en den naam der feestge vende vereeniging. Onze lezers, adverteerders, vrienden, inaken wij opmerkzaam, dat het kantoor an ons blad voortaan des middags van 1214 tot 2 uur gesloten zal zijn. De sociëteit Kennemerkring"die vroe ger in „Welgelegen" hare bijeenkomsten hield, zal heden. Zaterdagavond ten 8'A uur in café Royal, Stationsplein, Haarlem, vergaderen. Onder de te bespreken punten vinden w ii o. a. ook: het aftreden van het bestuur: het verslag van de commissie tot onder zoek naar een geschikt sociëteitslokaal: besluit omtrent al of niet ontbinding der .Kennemerkring": eventueel benoeming eener likwidatiè-commissie. Tegen inzending van 15 cents, voor ver- pakking8kosten en porti, wordt door het hoofdkantoor der VICTORIA-BRON, Singel 512, Amsterdam, haar bekende re clameplaat „Rebecca aan de bron" franco toegezonden W 1.1. VAN DEI STEII Ir. Heeren- en Dameskleedermakerij Barleljorisstraat 22. Teleph. 303. Heeft voorradig een rijke sorteering Zwarte Stoffen voor GELEGENHEIDSCOSTUMES.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2