MEVR. G. v. d. BRINK, Cor- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL", LANGE POTEN, DEN HAAG Het landgoed „Mariënboseh", te Vogelen zang, werd Maandag 1.1. in het Notaris huis te Haarlem, publiek verkocht. Koo- per is de heer A. J. Buys, te Bloemendaal. Onze plaatsgenoot de heer P. Asjes Lzn., oud-scfioolhoofd, en voorzitter van de commissie tot wering van schoolver zuim. is overleden. De Bloememlualsche Amateur-photo- grafen-vereeniging hield Dinsdagavond iu iiotel ..Royal", te Haarlem, een van haar zoo leerrijke en aangename vergaderin gen. Ken kunstbeschouwing, de vertooning van een reeks fraaie opnamen, een ge noeglijk samenzijnin èen woord. of om Charivarius te ondervangen: in drie woorden een goede avond voor de photografen. Lezingen door dr. J. I). Bier ens de Daan. Wij herinneren onze lezeressen en le zers eraan, dat de tweede lezing van dr. Bierens de Haan in ..Rusthoek" Woensdag a.s. ten 8 uur plaats heeft. De spoorwegwachter Koster, die bij het ongeval aan de Kleverlaan, door zwaaiend inet een roode lantaarn den naderenden sneltrein tegemoet te loopen. erger onge lukken voorkwam, kreeg deze week van de directie der H. S. M. een belooning van 10, Bietsers. Deze week uwe lantarens -1 uur 53 minuten aansteken. Uit het p o I i t i e-r a p p o r t. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond; diefstal van ondergoederen. Gevonden en terug te bekomen bij H. Bakker, Boschlaan 13. te Bloemendaal. een schooltasch; Apeldoorn. Elswoutslaan 7. ie Overveen. een grijze handschoen; J. van dén IJzer, Spoorstraat 12b, te Haar lem, een potloodhouder; aan het bureau van politie te Overveen, een zakportefeuil- le, inhoudende een schaartje, enz.; een groen wollen das. Verloren: een paarlemoeren hals ketting; een lorgnet in étui; een zwarte reticule; een zilveren schakelarmband; een honderiem. Komen aanloopen bijO. Tesse- laar. Duinlustweg 30. te Overveen. een zwarte hond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 12 Jan. tot en met Donder dag 18 Jan. Geboren: z. van J. Lindeman en C. C. van Roode; z. van R. Nieuwenhuis en A. Hardick. Ondertrouwd: C. J. Vroom en M. de Jonge; F. F. A. W. O. Snoekc en J. Perkins. Overleden- L. O. A. C. van den Bosch, 50 j„ wonende te St. Nicolaas in België; A. Lindeman, 59 j.; A. M. Mi- chielsen, 74 j.; .1. de Graaff. 90 j. Overleden inhetgestichtMee- renberg: P .Bleeker, 33 ,i. UIT ANDERE GEMEENTEN. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. De afdeeling Haarlem van deze vereeni ging heeft voor heden-, Zaterdag-, avond een openbare bijeenkomst uitgeschreven. De heer A. H. C. Kip zal spreken over het onderwerp: „Vrouwen uit het huis van Oranje." Aanvang der bijeenkomst 8 uur. Donderdag 25 Januari, des middags ten halfdrie houdt de vereeniging een ledenvergadering in de tuinzaal van café Brinkmann. Openbare Oefeningsavond. Zaterdag 27 Januari heeft in den schouwburg Jans weg wederom de jaarlijksche openbare oefeningsavond van leerlingen van den heer A. J. Meijerink plaats. Zooals men weet zijn de baten van deze uitvoeringen bestemd voor het Lighalfonds voor tuber culoselijders. Het belooft weer een heele drukte en een heele aardigheid te worden. Museum van kunstnijverheid. Over 1916' werd het museum van kunstnijverheid te Haarlem bezocht door 5905 belangstel lenden; de aan het museum verbonden school werd gedurende 1916 bezocht door 153 vrouwelijke en 162 mannelijke, totaal 315 leerlingen, uit de aan het museum ver bonden boekerij werden naar verschillende plaatsen van ons land 2098 boek- en plaat werken in bruikleen verzonden. VAN HIER EN DAAR. De internationale school voor wijsbe geerte te Amersfoort gaf een boekje in het licht, waarin een overzicht gegeven wordt van het werk dezer belangwekken de stichting. De door die school beoogde verveelzij- diging der opvoeding wordt daarin ter sprake gebracht waarbij de eenzijdigheid van het tot heden gevolgde stelsel van opvoeding helder wordt in het licht ge steld: „Opvoeding is langzamerhand uitslui tend onderwijs geworden en dit onderwijs is zoo overladen, de leerling heeft al zijn beschikbaren tijd zoo hard noodig voor zijn vakstudie, dat er van de ontwikkeling van een eigen religieus leven geen sprake kan zijn. Gedurende den leertijd bepaalt het denken zich tot een veelal oppervlak kig kennen en mechanisch onthouden van veel leerstof. „Aldus toegerust treedt de menseh in het practische leven, dat door de groote uitbreiding van het economische verkeer en door de talrijke uitvindingen op tech nisch en wetenschappelijk gebied buiten gemeen ingewikkeld is geworden en reeds vóór den oorlog in vele opzichten ontaard was in een strijd van allen tegën allen. „Uit dezen, alle energie in beslag nc- menden strijd, gepaard aan gebrekkige vooropleiding, vloeit voort, dat dc mensch ook op lateren leeftijd veelal nog niet tot een eigen denkleven is gekomen en niet heeft leeren inzien de groote waarde van het diepe doordenken, dat leidt tot het beseffen van de eenheid die aan alles ten grondslag ligt. van den onderlingen sa menhang van alle levensverschijnselen en tot ketutis van zichzelf en eigen verhou ding tot de maatschappij." De jaarbeurs, die te Utrecht, van 26 Februari tot 10 Maart wordt gehouden, lijkt ons een gebeurtenis van beteekenis voor den Nederlandschen handel en nij verheid te worden. Zooals men weet.is het plan tot het houden van jaarbeurzen uitgegaan van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", de Maatschappij v. Nijverheid en de Ne- derlandsche Vereeniging voor Tentoonstel- lingsbelangen. op welker aanstichten de Vereeniging tot het houden van Jaarbeur zen in Nederland is opgericht. Dat nu de eerste jaarbeurs in de oude Bisschops stad zal worden gehouden, is 't gevolg hiervan, dat 't initiatief indertijd is geno men door de afdeeling Utrecht der veree niging „Nederlandsch Fabrikaat", en van den beginne af gaf het Utrechtsche Ge meentebestuur de meest krachtige mede werking. Als bezoekers worden slechts handela ren toegelaten. De geheele opzet is trou wens zakelijk, met vermijding van alles wat naar een tentoonstelling overhelt. Na- 1 tuurlijk is het niet de bedoeling, dat de fabrikant geen monsters zou mogen uitstal len; de huurders van de monsterkamers of van de tafels worden hierin geheel vrij gelaten. Met opzet is het woord „jaar beurs" en niet het woord „jaarmarkt" ge kozen. welke laatste benaming allicht aan leiding zou kunnen geven tot de gedachte aan eene tentoonstelling. In de daarvoor ingerichte monsterka mers, die alle geheel gelijk zijn. en 16 M2 oppervlakte hebben, kunnen de fabrikanten hunne waren, monsters of teekeningen uit stallen en rustig de zaken met hunne af nemers bespreken. Evenals verkoop in 't klein is de ver koop van artikelen, van vreemden oor sprong verboden. Hoewel het eerst in de bedoeling lag de Jaarbeurs in te richten op het Vreeburg en in de daar staande gemeentegebouwen, bleek, dat door de groote deelneming nog naar ander geschikt terrein moest worden uitgezien. Het gevolg is geweest, dat ook het geheele Janskerkhof in beslag is ge nomen. Wie niet geheel vreemdeling in Utrecht is, weet hoe buitengewoon gunstig gelegen beide terreinen zijn. Het Vreeburg heeft een oppervlakte van 14.214 M2, in begrepen de oppervlakte van handelsbeurs en fruithal, groot 1670 M\ Hiervan wordt 5441 M-' bebouwd. Het Janskerkhof heeft een oppervlakte van 6450 M!, hiervan wordt 2678 M2 bebouwd. Voor de noodige eetgelegenheden op de terreinen wordt gezorgd, ook wordt een tijdelijk post- en telegraafkantoor opge richt met de noodige telefooncellen. Het aantal deelnemers bedroeg op 16 Decem ber 623! Streng wordt er door de commis sie van toelating op toegezien, dat alleen Nederlandsche fabrikanten vertegenwoor digd worden. Winstbejag is van de zijde der vereeni ging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland geheel uitgesloten. Haar eenig doel is belangloos steun te bieden aan de vaderlandsche nijverheid en den nationa- len handel, in den harden tijd van inspan ning. welke na den oorlog voor de Neder landsche nijverheid en handel zal aan breken. VOOR ONZE DAMES. Ben gebeurtenis. Dat het den Duit- schers ernst is met hun Duitsche mode, getuigen dc groote advertenties, die men dezer dagen in de dagbladen heeft kunnen lezen, waarin de Duitsche vereenigde mo demagazijnen de Hollandsche modehande laren uitnoodigen, hun voorjaarsmodellen te bezichtigen. Er bestaat dus heusch een Duitsche mode en wat tneer zegt. men wil van Berlijn een tweede Parijs maken. Van Berlijn uit wil men dc wereld zijn vindingen opdringen. Nederland komt nu in het ge drang, overstelpt als het wordt met Fran- sche, Duitsche en. Engelsche modes. Want ook Engeland heeft zeer veel invloed op ons. hoewel het er zeer weinig moeite voor doet. Engelsche slankheid en Engel sche smartness doen hier opgeld. Enge land is hier waarlijk in de mode. We dwe pen met Boileau's Engelsche meisjes, en die bewondering is absoluut niet opgedron gen. doch ontstaan uit waarachtige waar- deerilig. Wat Duitschland thans doet, is heel iets anders. Het geldt hier een beweging, uit gaande van de mode-industrieelen. die speculeerende 'op de aangewakkerde va derlandslievende gevoelens van het pu bliek, onder de leuze „Los van Parijs", de zaken trachten uit te breiden. Schilders hu beeldhouwers geven natuurlijk gaarne hun artistieke steun, en er zijn ook genoeg argelooze jonkvrouwen, die zich voor de vaderlandsche beweging een eere-voorzit- terschapje. of eere-comité-lidmaatschap w illen laten welgevallen. Tentoonstellingen worden druk bezocht en de zaak is ge maakt. Intusschen geeft een en ander een goeden Tcijk op de waarde, die wij aan het mode- streven te hechten hebben. Een paar koop lui vertellen, dat en dat is de mode, en wel 'ja, de vrouwen storen er zich voldoende 'aan, om haar mooie japonnen en costuunis, waaraan nog niets versleten is, af te dan ken. Ze trekken kleeren aan, die ze eigen lijk afschuwelijk vinden. Ze zijn afwisselend Mank en dik. met vierkante of afzakkende schouders, met gevulde of schrale borst, 'breed! of smal van heup. blond of rood van haarkleur, geonduleerd of glansglad van coiffure, matbleek van gelaatstint of frischrose met koortsachtig roode koonen. "Nu eens laten ze zich op haar verstandigst zien met hooge vierkante voorhoofden, dan weer wordt alle blanke huid boven de oogen weggedoezeld. Och. mode, die alle tegenstellingen in u vereenigt, ik raak nooit over u uitgepraat. VOLKSGEZONDHEID. Over de misvorming der voeten en over platvoeten, een euvel waaraan veel men sehen mankof beter gezegd: plat gaan, geeft het maandblad „De Gezond heid" een artikel, waaraan wij hier een en ander ontleenen: Een van de oorzaken waardoor misvor ming der voeten ontstaat, is: nauwe schoe nen, die de banden helpen verzwakken, en de werking der voetspieren, als ook de bloedsomloop belemmeren. Dan zijn er vele beroepen, die mede brengen, dat de mensch in huis blijft, en veel staat of langzaam heen en weer slen tert. zonder gelegenheid te hebben flink te loopen, waarmede nog gepaard gaat het inademen van slechte lucht en het eten van onvoldoend en te slap voedsel. Voorbeelden van den verderfelijken in vloed van deze factoren kan men zien aan het algemeen voorkomen van platvoeten bij dienstboden, zoowel mannelijke als vrou welijke. Ook de arme huismoeders, die met werk overladen zijn, weinig rujst hebben en daarbij nog zorg hebben om het huishou den goed te laten marcheeren, zijn de slachtoffers van voetkwalen. Dan komen de reeks winkeljuffrouwen, kellners en fabrieksarbeiders en -arbeid sters. die het grootste deel van den dag moeten staan, en evenzoo de verpleegsters in hospitalen. Alle voetkwalen van deze categorieën van menschen komen voort uit de betrek kelijke gevangenschap waarin zij leven, uit onvoldoende lichaamsoefening en gebrek aan flinke rust. Platvoeten kunnen echter'ook aangebo ren zijn. Een mensch kan den geheelen dag wer ken, zonder dat hij veel last van zijn voe ten zal hebben, maar hij kan niet volkomen stil staan een half uur lang. Voor de win keljuffrouwen heeft men thans gelukkig toegestaan, dat zij bij het helpen der klan ten mogen zitten, een maatregel, die niet genoeg geprezen kan worden. De beste raad die gegeven kan worden aan hen, die aan platvoeten lijdende zijn, is: sta zoo weinig mogelijk; indien gij niet kunt loopen, ga dan zitten. De kwestie van goéd en doelmatig schoeisel is van het grootste gewicht. Zoo als we gezegd hebben, zijn nauwe schoe nen een factor die voorbeschikking geeft tot het ontstaan van platvoeten, door dat zij het loopen bemoeielijken. pijn veroorza ken. en de voeding dier lichaamsdeelen storen. De radicale kuur om de misvorming zoo niet te herstellen, dan toch te verbeteren, is het krachtiger maken der spieren van de beenen, voornamelijk van de kuitspie ren, wat geschieden kan door doelmatige oefeningen, 's Morgens, s middags en 's avonds, houdt men teenoeieningen, d. i.: men stapt in pantoffels of kousen, houdt de hielen bij elkaar, de voeten in een hoek van negentig gradejt. Zeer langzaam wor den de hielen van den grond opgelicht, tot dat men op zijn teenen staat, terwijl daarbij diep wordt ingeademd. Na een oogenblik in die positie te blij ven staan, daalt men weer even langzaam en ademt daarbij diep uit. Den eersten dag kan men die oefeningen op en neer gaande twintig malen achter elkaar hou den. driemalen per dag. Den tweeden dag. dertig oefeningen; den derden dag veertig enz., tot men honderd malen deze beweging kan herhalen, zonder vermoeid te worden. Door deze methode verdwijnen de klach ten en de pijn en herkrijgt de voet zijn vroegere elasticiteit. De voeding der spieren hangt voor het grootste gedeelte af van de hoeveelheid bloed, die er doorheen stroomt. Hoe meer men de bloedsomloop in de spier kan bevorderen, des te beter zal zij dus worden gevoed. De oefeningen kunnen er toe bijdragen om dit te bevorderen, maar door middel van de massage kan men de bloedsomloop op krachtige wijze verbeteren. Daarom is massage van de kuitspieren en van de banden van den voet, gepaard met teenoefeningen, het middel tegen plat voeten. LETTEREN EN KUNST. Ziehier een gedeelte, dat ons opviel in Louis Couperus' „Korte Arabesken". Het werd in een bespreking van dien schrij ver door André de Ridder in „Den Gulden Winckel" aangehaald. „Er is een tijd geweest, dat ik dacht. Ik was toen jong, ik was tusschen twintig en dertig. Ik dacht en ik dacht véél na. Ik dacht over God en godsdienst, ik dacht over den mensch, over natuur en kunst, over ziel, zielsverhuizing, voortbestaan en leven hiernamaals, ik dacht over mijzel- ven, over jou, over mijn buurman en mijn tnedemensch. Ik was bepaald een ontwik keld mensch, die veel nadacht over aller lei onderwerpen.... Maar toen, moet ik bekennen, dat er plotseling een oogenblik in mijn denkleven is geweest ik geloof dat ik dag en datum en uur en minuut zou kunnen opgeven een oogenblik dat ik mij bewust werd met al mijn denken geen stap verder te zijn gekomen, noch relatief voor mijzelven, noch absoluut voor de menschheid, wat betrof anarchisme, socialisme, filosofie, kunst, mensch of God. Toen heb ik een groot besluit geno men. Toen heb ik het was een heerlijke lentedag, in Italië, en er waren om mij heen bloesemende vruchtboomen, bloei ende amandelboomen, net als in een sprookje toen heb ik het besluit geno men nooit meer na te denken.Ik heb nooit meer nagedacht. Het is na dat be sluit heel mooi in mij geworden en heel weldadig om mij TOONEEL. Demonstratie van „Plastique Animée." (Dalcroze). De gezusters Braun, uit Zwitserland, oud-leerlingen en laatstelijk Leraressen van het Instituut van E. Jaques Dalcroze te Genève, houden zich op hunne doorreis naar Amerika eenigen tijd hier te lande op en geven enkele demonstraties van de ontwikkeling van het rhythmische gevoel, het muzikale gehoor, improvisatie, wil- en lichaamsbeheersching. Het doel en streven van Dalcroze is niet in de eerste plaats dansers en danseressen op te voe den. maar muzikaal rhythmische men schen, die zelf hun lichaam tot een muzi kaal instrument ontwikkelen. De zusters Braun hebben zich speciaal op deze methode toegelegd en toonden in Den Haag reeds enkele malen het practische en theoretische resultaat en einddoel van deze methode. Dinsdag 23 Januari komen ze in den Schouwburg Jansweg en geven een demon stratie, die nog aan belangrijkheid winnen zal. daar mejuffrouw Catharina van Ren- nes den avond inleiden en het eerste ge deelte van het programma toelichten en dirigeeren zal. „De Gelaarsde Kat". Wegens den grooten bijval zal ook een tweede opvoe ring van „De Gelaarsde Kat", operette in scène gezet en gecomponeerd door mevr. N. C. Hopman—Kwast, te Haarlem plaats hebben. En wel op Zondag 21 dezer, des namiddags ten 2 uur in den Schouwburg Jansweg.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 3