Firma K. HOESBERGEN. A. WEILL, Bontwerker. Barteljorisstraat 26-28. MïllliW-YlllilllllT. Telef. 1004. Aanleg gas en water, electrische kracht en lichtinstallatiën, Centrale verwarming en Sanitaire Inrichtingen. /Aars" j Gürtelx J. J. Weber Zoon, Gebruikt N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel- uur in plaats van te 12 uur; opwek king der ingezetenen om zuinig te zijn met kolen en electrisch licht; in over weging wordt genomen de scholen in plaats van eiken middag gedurende twee dagen in de week te sluiten. De voorraad kolen die de gemeente bezit is, naar wij vernemen, groot genoeg om ons voor to aai bevriezen te bewaren. De kolenhandelaars leveren voortaan niet meer dan 5 mud per gezin af, dat is wel weinig, maar als maat regel is het goed. Er zal wel eens mee gesmokkeld worden, maar daartegen moet de politie krachtig en onpartijdig optreden. In verschillende huizen van gegoeden 's kolen- of lichtgebrek. Het verdient wellicht aanbeveling van gemeentewege alle parti culiere en andere voorraden te doen op nemen, opdat men wete waar wèl en waar geen gebrek is. Hoe in het eerste dan moet worden voorzien, is een tweede. Er kan dan tevens blijken dat praatjes om trent dezen of genen die enorm veel zcu hebben ingeslagen, niet steeds gegrond zijn BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 26 Januari tot en met Don derdag 8 Februari. Geboren: levenl. <k van A. J. Lang- hout en L. E. Krab; d. van H. van Riessen en E. M. Duijs; d. van G. van Eek en M. C. Tavenier; d. van H. Timmer en Tj. Woud stra; z. en levenl. z. van H. C. van der Stadt en C. P. Strijbis. Getrouwd: C. J. Vroom en M. de Jonge. OverledeninhetgestichtMee- renberg: C. E. Schui't, 67 j.; G. Hartog, 71 j.; J. van Doorn, 82 j.; T. Zijp, 74 j.; J. H. van Noord', 71 j.; M. Voerman, 52 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Onze vloot. Maandag 12 Februari des avonds ten 8 uur zal baron van Hacrsolte, luitenant ter zee, voor de afdeeling Haar lem en omstreken van „Onze Vloot" in „De Kroon" een lezing houden over de land- artillerie en den munitie-aanmaak in den tegenwoordigen oorlog. De lezing zal wor den opgeluisterd met lichtbeelden, en na af loop worden bioscopische opnamen uit het marineleven vertoond. A.s. Maandagavond ten 8 uur spreekt dr. J. D. Bierens de Haan in het gebouw van den Protestantenbond te Haarlem voor de „Middaghoogte". Het onderwerp is ,.De stijgende weg in het leven en den- den." Haarlemsche danskwestie. Het conflict tusschen pater Caminada en den roomsch- katholieken kring te Haarlem, over een bal dat zou gegeven worden na den feest avond van het 5-jarig bestaan, brengt er ons toe, eenige uitspraken van heiligen en roomsche theologen weer te geven over het dansen. De heilige Franciscus Salesius (Inleiding hoofdstuk 32, deel II), zegt dat „de dansen uit hun aard en wezen niet slecht zijn, maar vreugde-handelingen" en de heilige Antonius zegt: „Dansen zijn op zich zelf geoorloofd, zoo ze geschieden door wereld- lingen (geen geestelijken) op fatsoenlijke manier en onder fatsoenlijke lieden." Toch vergelijkt Salesius den dans bij champignons, die hoe voorzichtig ook be reid. eer kwaad dan goed doen, tenzij ze matig gebruikt, in eene sterke maag terecht komen. De bekende theoloog Billaart (De Temp. Dissertatio. 2 Oct. 12). zegt: dat dan-en uit zich zelf niet slecht zijn en onder zekere voorwaarden kunnen geoorloofd zijn." Toch noemt hij ze ook gevaarlijk en veelal een gelegenheid tot vervallen in groote zon den." De theoloog Sporer zegt: „dat de onder vinding leert, dat er waar de openbare danspartijen zijn afgeschaft, veel meer kwaad geschiedt dan als deze geoorloofd zijn." Kardinaal Cogetanus zegt: „Zijn de bui tenlieden gewoon op de feestdagen te dan sen, dan doet men onvoorzichtig dezen hiervan terug te houden, want dansen ze niet, dan komen ze tot lediggang en booze plannen die de orde verstoren." De hoogleeraar Haine zegt Dl. I, blz. 364: „In het algemeen is het niet goed in sermonen het dansen af te keuren, daar waar dansen gebruikelijk is en als iets on schuldigs wordt beschouwd." Intusschen is over de Haarlemsche dans kwestie de sluier van het doodzwijgen ge worpen. Men verneemt er niets meer van. LETTEREN EN KUNST. Het letterkundig maandschrift „voor jon geren", „Het üeiij", ging zijn tweeden jaargang in. In de eerste aflevering van dien jaargang schrijtt Herman van den Bergh over „een nieuwe richting" in de letterkunde. Deze nieuwe richting bestaat daarin, aat meer zorg aan den volz.n ge wijd wordt, in tegenstelling met de tachti gers, die het in het rijke woord zelf Zoch ten, wat aan den volzin als geheel niet dienstig was; het moet dat echter wèl zijn; Immers: „het woord bestaat nooit om zichzelf, doch om het relief van den zin, waar het een deel van vormt." Uitgever is H. C. Delsman te Amster dam. In den kunsthandel De Bois, Kruisweg 68, Haarlem, is thans een fraaie verzameling van werken van Willem Roelofs Sr. en van Jan Mankes te zien. Ook te Amsterdam heeft de heer De Bois een tentoonstellingslokaal geopend, aan de Heerengracht, NJ. 444. De Larensche Kunsthandel, Heerengracht 495, Amsterdam, houdt deze maand een öosboom-tentoonsteliing ter herinnering aan den honderdsten geboortedag van de zen voortreffelijken meester. Het tentoon gestelde geeft een overzicht van Bosboom's geheele levenswerk. Uit den geïllustreerden catalogus nemen wij deze uitmuntende regels omtrent den kunstenaar Bosboom over: ,,In Bosboom huldigen wij een echt Neder- landschen schilder, die nergens elders zijn weerga vindt; een schilder van zoo zelf standige ontwikkeling en een zco eigen stijl, dat hij zoo goed als zender navolgers is gebleven; een schilder uit het land van Rembrandt. Alleen een kunstenaar, groot gebracht in de omgeving van ens landscha;, met zijn eindeloos verschiet en stoute luch ten, beschenen door een zon, wier stralen, gedrenkt in de vochtige atmosfeer, aan mildheid winnen wat ze aan koele schitte- ring verliezen; alleen iemand gebcren en ge togen in het land van Rembrandt, kon aan zijn kerken die verre diepte, die trctse'ne welving geven en ze doorgloeien van zóó warm een licht." WIJSBEGEERTE. De Internationale School voor Wijsbe geerte te Amersfoort zendt een opgave van de leergangen, weike er in 1917 te l Amersfoort gehouden zul.en worden. Buitenlandsche sprekers konden ook dit jaar in verband met de tijdsomstc.nd.ghe- den niet worden uitgenoodigd. Als sprekers vinden we vermeld: Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, over „Hellenisme en Christendom"; Dr. M. C. v. Mourik Broekman over Mo nisme en godsdienst"; Ds. J. Jac. Thomson over de „de Russi- j sche ziel en de Westersche Cultuur"; Dr. A. H. de Hartog over „Schopen hauer"; Mevr. L. de Hartog—Meyjes over „Ruus- broec in verband met Tauler en Suso"; Dr. H. W. Ph. E. v. d. Bergh van Ey singa over „Wijsgeerige grondslagen der christelijke religie"; Mr. P. Tideman over „Wijsgeerige Frag menten"; Ds. E. J. van der Brugh over „Rationa lisme"; Dr. G; A. v. d. Bergh van Eysinga over „Het materialisme en zijn beteekenis"; Dr. J. Claij over „Kennisleer"; Den heer Just Havelaar over „Beeldende kunst"; Den heer M. van Maanen over „De leer van het zelf"; Dr. B. Faddegon, over „De Brihmaan- sche stelsels van wijsbegeerte, en hun on- dcrlingen samenhang; Den heer J. A. Blok, over „Oostersche wijsheid"; Dr. J. D. Bierens de Haan over „Het Geestesleven: de eenheid zijns wezens in de verscheidenheid zijner gestalten; Mr. P. Tideman over „Rechtsfilosofie" Mej. Mr. Clara Wichmann over „Bijdra ge tot een wijgeerige beschouwing van de samenleving; Dr. A. H. Haentjens over „Wijsgeerige dogmatiek"; Mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga— Elias over „Logica"; Ds. B. de Ligt over „Cultuurphilosophie; Mej. Mr. Clara Wichmann over „Verle den, heden, toekomst." Avondleergangen zullen worden gegeven door den heer H. P. Bremmer over beelden de kunst, en door dr. H. W. Ph. E. v. d. Bergh van Eysinga over Wagncr-werken. Ook worden er muziekavonden gegeven. De leergangen worden dit jaar reeds ge houden in het eigen gebouw, dat op het terrein der school naar het ontwerp van De Bazel gebouwd wordt. Men kan zich verdere inlichtingen, en toe gangskaarten tot de leergangen verschaffen bij den secr.-curator, Prinses Marielaan 2, Amersfoort. De prijs is 25,voor een leergang van 14 dagen; 20,— voor een vacantieleergang; 7,— voor een avond leergang. Wij maken onze lezeressen en lezers opmerkzaam, dat zij, die toegangs kaarten wenschen, goed zullen doen met zich die dadelijk aan te schaffen, daar-de deelneming voor eiken leergang gesloten wordt, zoodra zich een bepaald aantal per sonen aangemeld heeft. TOONEEL. J. H. Róssing 70 jaar. Het tooneel schijnt van jonghoudende kracht. Moor, de Bouwmeesters, het zijn jongelui in zekeren zjn. Maar het tooneel toent ook jeugduitstralenle kracht, zie maar degenen die vaak in zijne stralen tos ven. Ock Róssing, is frisch in ouderdom. Of heeft hij temet ons minstens een t ent. 1 jaren bij den neus In elk geval blijft 16 Februari a.s. voor dezen tooneelrecen ent en beschrijver van Amsterdam's geschie denis en voor zijne vrienden een gedenk waardige dag. Róssing te lezen is een rustig genoegen. Hij weet veel fei en en brengt zi n feiten kennis zco vlot in het geschrevene aan, dat de lezer met het grootste gemak tot het begin van een kenner wordt. Zie ik hem goed, dan heeft hij drie voorname eigenschappen: oprechtheid, trouw en in behoorlijke mate ontevreJenheid met wat niet deugt; zijn talent om zijne ontevre denheid minzaam te versteken in een gla'L lcopenden zin, laat toch altijd een kiertje open van de deur, waardoor de waarheid gluurt. T. Mogen velen zich opgewekt gevoelen Róssing te hulJigen; de eenvoudige weg daartoe is een naamkaartje met een bedrag of een postwissel te zenden aan den heer M. Merens, villa Frida" Bl'daal, den penningmeester der commissie, welke een geschik'en vorm heeft gevonden voor een huldeblijk aan dezen verdienstelijken landgenoot. „De blauwe paarl", comedie door Paul Frank bij de N. V. „Het Too neel", dir. Willem Royaards. Afdeeling Brondgeest en onder zijne re gie. Behalve met „Dclle Hans" is deze af deeling niet gelukkig dit jaar. Het stuk „deed" het niet. Of „de tijdsomstandighe den" haar invloed gelden deden Want zoo heel onaardig is het stuk niet, dat deels 'n detective-geschiedenis, deels pTsifln ge op detective-geschiedenissen, deels eene zachtzinnige bespotting van het spiri.isme. deels een liefdeshistorie is. Het eerste en derde bedrijf is blijspel, het tweede drama. Men zou dus zeggen: „Eick wat wils." Het speelt onder Amerikaansche miliardairs, type O. W. Eén mevrouw (mevrcuw Erf- mann), heeft een blauwe parel van onschat bare waarde om den blanken hals. Zij geeft niet veel om juweelen, maar de gastvrouw, mrs. Mason (Mevr. Sophie de Vries) heeft, zooals zij later den detective Nick H.ll (Henri Brondgeest) bekent, eene hartstoch telijke, jaloersche liefde voor die dingen, s Nachts, in de stille nacht, alleen en een zaam. tooit zij zich met smaragden, robij nen, diamanten. Plotseling gaat het licht op het tooneel uit. Een gil! De blauwe parel is verdwenen, van den hals gerukt! Wie de dief zou zijn! Neunteufel, de spiritist denkt een geest. Mac Lear (Erfmann) gelooft daar geen zier van. Debat over geest of niet-geest. Nick Hill, de beroemde detective verschijnt. Hij zou dien avond te gast gekomen zijn, ver vult nu zijn beroep. Kamer dicht. Onder zoek aan den lijve. Allen onschuldig. Mrs. Mason, de gastvrouw, die door Nick Hill bemind wordt, staat boven verdenking. Zij met hem alleen. Tête a tête. Hij drukt haar aan zijn boezem. Krak. De blauwe parel. Doodschrik. Strijd tusschen liefde en plicht. Liefde overwint. Nick Hill ver klaart „een geest". Mac Lear, die gel jk wil hebben tegenover Neunteufel, zegt dat hij, Mac Lear, de dief is, dat hij de blauwe parel aan Nick Hill gegeven heeft. Groote schrik. Mrs. Mason bewerkt kortsluiting. Nick Hill legt, in donker, de parel weer om mevr. Erfmann's hals. Dus toch een geeG? Einde. Het spel was levendig. Meyrruw So phie de Vries hoogst dramatisch. Allemaal 'n beetje dik er op. En waarom niet? De heer Westerman gaf een aardig type van een dikken, luien criticus, die zi:ne tooneel- critieken door een ander schrijven laat. O foei! Edmond Visser. VOLKSGEZONDHEID. Verkoudheid. Over dit zoo veel voor komend ongerief, lezen wij in het blad „De üezcncheid": Men is het nog steeds niet eens over de besmettelijkheid van ver koudheid. Door verschillende Amerikaan sche medici is een uitgebreid onderzoek in gesteld na«r verkoudheid en kouvatten in het algemeen. In het „Journal" of the Ame rican Medical Association, deelt dokter Moll mee, dat in warme vochtige lucht het slijmvlies van den neus iets opzwelt; wordt het later afgekoeld dan blijft het toch ge zwollen, maar het bloed-gehalte is vermin derd. Hij meent hieruit te kunnen conclu- deeren, dat het weerstandsvermogen van het bloed tegen ziektekiemen verminderd is. In Amerika is een maatschappij werk zaam, die zich belast met het luchten van gebouwen. In samenwerking daarmee wer den ender leiding van geneesheeren uitge breide experimenten gedaan betreffende tocht, snelle temperatuurs-wisselingen, enz. 150 mannen werden blootgesteld aan alle invloeden, die een verkoudheid zouden kun nen veroorzaken warmte en vochtigheid, overgangen van droge kou tot vochtige warmte, enz. Hieruit bleek, dat de warmte bij de ge middelde menschcn tengevolge heeft, reu uitzetting van het neustusschenschot, waar- door de luchtwegen iets vernauwd worden en wat leidt tot grootere vochtafscheidmg van het slijmvlies, terwijl koude juist een tegenovergestelde werking heeft. Bij men schcn. die door hun arbeid, b. v. stokers, stri'ksters. enz. aan die temperatuurswbse- lin"-en wennen, vindt men die symntomen niet meer. Men kan zich dus volgers dr. Moll wel degelijk tegen verkoudheid Irr- den door zich te wennen aan tocht en tem peratuurswisselingen. Magazijn en Kantoor GROOTE HOUTSTRAAT 50. Telefoon 425. Interloc. Unuebertrefflicb zur Erhalfung oder Wicdererlangjng einer guten "Figur. Buikgort'els, Elast Knie- kappen, Breukbanden, Lendengordels. Voor passend zitten wordt ingestaan. Stads- Breukbandenmakers. Telef. 648. Opger. 1838. Koningstraat No. 10. HAARLEM, Leidsche plein 15—19. Telefoon 773. BLOEMENDAAL, Bloemen iaalsche weg. releluon 2857

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 3