OPTISCHE ARTIKELEN gemeentebestuur! bi] DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. Emser-Zout Ue Jaargang. ZATERDAG 24 Februari 1917. No. 8 Redactie en AdmiaisiratiH Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. jtct Bloctnendaalscb Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden. Bij de stijging der papierprijzen en ar- beidsloonen hebben wij niet. gelijk andere bladen, den prijs van ons blad voor hen. die reeds abonnee zijn, verhoogd. Wel zijn wij thans gedwongen, van tijd tot tijd ons blad ter grootte van slechts twee bladzijden te doen verschijnen. In zulk een editie van twee bladzijden zullen echter de artikels, berichten, enz. elk dermate door ons worden saamgedrongen, dat de inhoud van zoo'n nummer maar zeer weinig met die van een nummer van vier bladzijden verschillen zal. We ontvingen nog voor onzen vrind Koster: van mevr. v. H. ƒ2,50; van den heer M. M. ƒ1.—; van den heer P. V. ƒ2,50; van den heer E. A. V. J 5,— van den heer A. K. 2,50; van mevr. D. M. ƒ2,50; van den heer E. W. S. ƒ2,50; van den heer C. B. de H. 2,50; van den heer H. B. T. W. ƒ1.—; te zamen ƒ22,—. In ons vorig nummer verantwoordden wij reeds 23,50; te zamen dus 45,50. Wie stuurt ons nog wat Donderdag vergaderde onze raad. Af wezig de heer De Roo van Alderwereit. Onder de Ingekomen Stukken vermelden wij als het belangrijkste dat van de Gede puteerde Staten met het plan tot grens regeling met Haarlem. Het dagelijksch bestuur stelde voor, tot verbreeding van de Kleverlaan bij den spooroverweg een crcdiet van J 2250,— te verleenen. Hierbij kwam de kwestie ,:l- of niet viaduct ter sprake. De heer Laan vond die heele verbreeding daar ter plaatse niet zoo spoedeischend, te meer, daar het, als daar toch een via duct komt, maar geld weggooien blijken zal. Het dagelijksch bestuur gelooft niet, dat dit viaduct zoo spoedig tot stand komen zal; nochtans blijkt de raad tegen die on kosten voor het oogenblik te zijn, en het voorstel van burgemeester en wethouders wordt ir.ct 6 tegen 5 stemmen verworpen. Verzoeken om ontheffing van artikel lübis der Bouwverordening worden ver leend aan den heer Brandt, in Kweekduin; aan dr. Leenderts, aan den Verhulstweg; aan den heer Janssen van Raaij, die zijn houten tuinhuisje aan den Vijverweg heb ben mag; een verzoek van den heer Warn- derinck Vinke om ontheffing wordt afge wezen. Eene verordening tot bestrijding van drankmisbruik ingeval van demobilisatie van het leger wordt daarna vastgesteld. Voorts wordt de algemeene politieveror dening aangevuld met: artikelen inhoudend het verbod van tabak-, sigaren- en siga- rcttenverkoop aan kinderen beneden 15 jaar. en het rooken in het openbaar door die kinderen; een toevoeging aan het arti kel tot beteugeling van kattekwaad; een verbod om varkens te mesten en te houden binnen of vlak bij de kom der gemeente; artikelen tot bestrijding van brandgevaar bij het werken met open vuren aan huizen in aanbouw; een verbod om geiden langs de huizen in te zamelen, zonder een goedkeu- ringskaart, door het gemeentebestuur ver strekt. met zich te dragen. De dames Wildervanck en Koper wor den daarna benoemd tot onderwijzeressen. Dan worden de heeren J. H. Hansen, J. H. Krul Jr. en G. Mulder benoemd tot leden der Commissie tot wering van Schoolver zuim. De Raad verhuurt vervolgens eenige per- ceelen land aan de Veldlaan in Bentveld voor het jaar 1917. De aankoop van grond ter verdere ver breeding van den Bloemendaalschen weg bij „Voorduin", (tot aan de daar uitgezette piketpaaltjes), wat de gemeente op 6000,— komen zou, vindt bestrijding bij den heer Laan, die het zonde van-het geld vindt. De Voorzitter wijst erop. dat de weg daardoor ook veel veiliger worden zal, en de raads leden zijn het voor een juist voldoend deel daarmede eens, want het voorstel komt er door met 6 tegen 5 stemmen en 1 blanco. Ook de verbrecding van den Bloemendaal schen weg met den grond van Van Hoist's waranda, enz. krijgt haar beslag, en de raad stelt nu de zittingsdagen van den ont vanger te zijnen kantore te Overveen als volgt nader vast. Maandag en Donderdag van 10 tot 1 uur, en Dinsdag en Woensdag an 10 tot 12 uur. De gemeente tree'dt daarop, naar aanlei ding van een schrijven van den minister van Waterstaat, toe tot de in dat schrijven genoemde subsidieregeling ten behoeve van werkeloozenkassen. Voor de zekerheid be sluit de raad daar echter bij, dat de even- tueele subsidie nooit meer dan f 500,— be dragen mag. Een verordening tot beperking van elec- trisch- en gaslicht wordt vastgesteld. Deze komt hierop neer, dat in uitstalkasten en in reclametoestellen geen electrisch- of gas- i licht branden mag; dat de lichten in de winkels niet langer dan tot 9 uur, in de koffiehuizen tot 10 uur mogen branden; i I daarna mag echter nog een énkel licht (electrisch b. v. van 32 kaarsen) worden aangehouden. B. en W. kunnen onthef fing verleenen in voorkomende gevallen. De gemeente koopt van de Bloemendaal- sche Exploitatie-Maatschappij voor de som van 318,— de eigendomsrechten dier maatschappij op den grond der vuilnisbelt aan de Hartenlustlaan. Dan is er een voorstel tot het tij delijk ambulant maken van den heer 'fin- holt. Ziekte en ook tegenslag met het personeel der school hadden den heer Tin- holt tot nu toe belet, het onderwijs op zijn school volkomen naar zijn wensch te rege len. Het tijdelijk benoemen van een ander onderwiizer zal hem de handen vrijmaken voor het omvangrijk en tijdroovend orga- nisatiewerk. De raad blijkt ervoor. Er zal een tijdelijk onderwijzer bij worden be noemd. We zijn nu gekomen aan het voorstel van B. en W„ dat betrekking heeft op den bouw der arbeiders-woningen. De woningbouw commissie adviseerde de aanbesteding van ophooging van het terrein wel te doen plaats hebben, echter gelijktijdig de aanbe steding van den bouw der woningen zelf te doen geschieden; is er een aannemer, die het aanpakken durft, welnu, dan blijkt dat er gebouwd zal kunnen worden; vindt men zoo echter geen aannemer voor den bouw. dan laat men het werk der ophooging ook niet gebeuren. De raad keurt dit met algemeene stem men goed, en zoo zal het gemeentebestuur voor de woningbouwvereniging bij het rijk een voorschot tot een maximum van t 290.000,— aanvragen. Ziezoo, eindelijk komt daar dus wat schot in. Bij de rondvraag komt de heer Bijvoet zoowaar weer op een vrijkaart voor de wijkverpleegster op de N. Z. H. T. neer; maar de Voorzitter verzoekt hem, dit niet meer in den raad ter sprake te brengen, te meer daar het niet een zaak van den raad. maar van het dagelijksch bestuur is. Dr. Bornwater wraakt de houding van B. en W„ die de subsidie aan de vereeniging ■Koninginnedag" niet betalen, omdat deze vereeniging het geld voor andere doelein den heeft besteed; nl. voor het Steuncomité, het Roode Kruis en het geven van een Sin terklaasfeest op de scholen. Dr. Bornwater beklaagt zich vooral over den toon van het schrijven van B. en W„ waarin de vereeni ging op grond van het bovengenoemdè. zoowaar met den officier van justitie werd bedreigd. Mr. Jacometti wil in een volgende zitting aan den raad inzage in die brief wisseling zien gegeven. De Voorzitter stemt daarin toe. De openbare zitting is daarmede ten einde. S. KRONIEK DER WEEK. I6 Febr Aan het Westfront maken de Duitschers plaatselijk eenige vorderingen. 16 Febr. De Engelschen behalen in Me- sopotamië op de Turken een overwinning. lb Febr. De bekende Fransche roman schrijver Octave Mirbeau overlijdt. 17 Febr. De Engelschen behalen aan het Westfront eenige plaatselijke voor- deelen. 17 Febr. Onder groote belangstelling viert de bekende Nederlandsche staats man mr. S. van Houten zijn tachtigsten verjaardag. 20 Febr. De Amerikaansche senaat neemt een krachtige wet tegen spionnec- ring aan. 21 Febr. De minister van financiën Van Gijn biedt, op grond van verschillen met den ministerraad, zijn ontslag in. Benoemd in zijn plaats is mr. M. W. F. Treub, oud minister van financiën en van landbouw. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezing in „Rusthoek". De lezing. Woensdagavond door den heer Ph. C. Visser, bibliothecaris der Nederlandsche Alpenvereeniging. gehouden, vond. terecht, veel bijval. De heer Visser is een buiten gewoon gezellig spreker; vlot gaat hem de tale, en zijn gebaren zijn pakkend in al hun eenvoud. Zijn levendig gelaat, de pleizieri<*e huiselijke praattoon, en een na tuurlijke maathoudendheid in elk opzicht maken hem tot een allergenoeglijkst spre ker. Hoe boeiend verhaalde hij ons van zijn reis door den Kaukasus, van zijn bezoek ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 aan het Russische front en van zijn ver blijf aan de Nederlandsche ambulance in Petrograd. Welk een levendige beschrij ving van zijn avonturen, en hoe pakkend wist hij ons van de eigenaardigheden der Russen te spreken. Hun aangename en onaangename hoedanigheden noemde hij ons. maar de eerste overtroffen de laatste verre. In Holland hadden de vrienden naar 's lands wijs pessimistisch, wantrou wig waar het vreemden geldt. hem ge waarschuwd voor de verdorven omkoop baarheid. de dronkenschap, de onrein heid en nog een heele boel moois meer van het Russische volk. Welnu, niets, niets, is daarvan waar. Beminnelijk, hoofsch, zin delijk, dat is de indruk, welken spreker van de Russen kreeg; hij zag er goede orde; alcohol werd niet gedronken, en de gastvrijheid tegenover den vreemdeling is er groot. En wat wij al zoo verder van spreker hoorden van toestanden in Rus land, het was alles pakkend en genoeglijk, en leerzaam ook. Er werden ook goede lichtbeelden bij vertoond. Een gezellige, prettige avond. De kolennooil. Naar wij vernemen wordt door enkele particulieren te Over veen goede hulp verleend in den brahd- stoffennood; zoo door de familie van wijlen mevrouw Van der VlietBorski op Elswout en den heer G. J. v. d. Vliet op „Vaart en Duin", die partijen hout be schikbaar stelden. Een goed voorbeeld, dat navolging vinden moge bij andere bezitters van groote buitenplaatsen. Woensdag 28 Februari des avonds ten halfacht houdt de afdeeling Bloemendaal van den Ned, Bond voor Vrouwenkies recht een openbare bijeenkomst in café „Vreeburg". Mej. J. Westerman spreekt over vrouwenkiesrecht, de heer Jac. Thijs- se over de rol van de vrouw in de vogel wereld, en de heer Burdet zal bij het laat ste zijn bekende fraaie lichtbeelden ver- toonen. De toegang is vrij. Ds. J. A. v. Leeuwen. Hierboven vindt men het welgelijkend portret van ds. v. Leeuwen, die Woens dag 28 Februari, den dag herdenken zal, waarop hij vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. Zijn eerste standplaats was Angerlo, bij Doesburg, waar de jonge pre dikant ruim 4 jaren bleef, om daarna voor den tijd van 3 jaar te Harlingen als pre dikant op te treden. Daarop kwam hij naar Bloemendaal, en zijn arbeid in onze gemeente is dus geen gering deel van de 25 jaren ambtsvervulling. Ds. Van Leeu wen wordt op den dag van zijn zilveren feest 50 jaar. Hij ziet er echter jonger uit, en zijn drukke ambtsbezigheden vervult hij met jeugdigen ijver en liefde. De stichtingen, welke onder zijne leiding tot stand kwamen, en in welker bestuur hij nog steeds zijn aandeel heeft, bloeien. Zoo de afdeeling van den Christelijken Werkmansbond met o. m. die aardige 18 huizen aan de Boschlaan, waarin voor nog steeds niet meer dan 2,25 per week den bewoners een ruim en aangenaam verblijf geboden wordt. De jaarlijksche aflossing der leening heeft steeds prompt kunnen geschieden, zoodat eerlang de huisjes vol komen eigendom der afdeeling worden. Ook de Wijkverpleging is een sympa thieke instelling. Zij heeft al heel wat men- schen van allerlei gezindte te Bloemendaal met allerlei geholpen. Daar deze nuttige instelling echter nooit om geldelijke on dersteuning vraagt, en zij die nochtans zeer wel gebruiken kan. brengen wij on der de aandacht onzer lezeressen en lezers, dat zij, die iets willen bijdragen voor dat uitnemend doel, het kunnen sturen aan ds. Van Leeuwen. En wat de christelijke M. U. L. O. be treft. eveneens onder de leiding van den ijverigen predikant tot stand gekomen, deze school heeft in de jaren van haar bestaan zich een goeden naam en een groot aantal leerlingen verworven. Ds. Van Leeuwen maakt nog steeds deel van het bestuur der school uit. De werkzaamheden van ds. Van Leeu wen breiden zich dermate uit, dat de dienst allengs wel wat zwaar voor èen predikant worden gaat. Toen hij in Bloe mendaal kwam, was de Kleverlaan nog slechts een onbebouwd pad naar de Ka zerne, stond in Kweekduin nog niets an ders dan de barak van het Roode Kruis; en zoo was het aan alle kanten gesteld; overal, overal kwamen belangrijke uitbrei dingen sedertdien tot stand. Het aantal lidmaten der N. H. gemeente is zeker 2K maal grooter dan toen ds. Van Leeuwen te Bloemendaal zijn intrede deed. Huis bezoek, ziekenbezoek, en alle verdere ar beid werd allengs dus ook in eenzelfde ver houding verzwaard. Voorwaar geen klei nigheid. Van harte wenschen wij den jubileeren den predikant gezondheid en kracht toe' om nog lang in onze gemeente zijn gé- waardeerden arbeid te blijven verrichten. Naar wij vernemen, strekt Haarlem's begeerte zich uit naar de volgende met flinke belastingbetalers bevolkte gebieden: De noordgrens van Haarlem zal volgens het plan worden gevormd door de tegen woordige noordgrens der gemeente Bloe mendaal, dat is van de Noordzee af tot aan „Bloemendaals begin". De ruïne van Brederode komt even buiten de Haarlem- sclie grens, het gesticht Meerenberg er bin nen. Verder loopt de noordgrens langs de Jan-Gijzenvaart tot aan het Noorder- Spaarne, zoodat het Schoterkwartier met het noordelijk terrein tot en met het exer citieveld der cavalerie, Spaarnhoven en Overton, binnen Haarlem komen te ligcen; de Schotensche r.-k. kerk komt er even buiten. Aan de oostzijde van het Spaarnc wordt van Haarlemmerliede de Waard- polder tot aan de Mooie Nel en de Liede bij Haarlem gevoegd. In het oosten wordt voorts de grens gevormd door de spoorlijn naar de Haarlemmermeer tot aan de Am- sterdamsclie Vaart. De zuidgrens wordt gevormd door een lijn, die van het Zuider- Buitenspaarnc bij Hoevevreugd loopt over het Blauw-bruggetje tot aan de viaduct van de E. S. M. Haarlem—Zandvoort, zoo dat de Haarlemmerhout en het Bosch- en Vaartkwartier bij Haarlem worden ge voegd. De westgrens loopt van de viaduct langs Oosterduin, Koningshof, Elswout. Kraantjelek en Schoonoord, die alle buiten Haarlem vallen. Verder gaat de grens ten oosten van den Korten Zijlweg, zoodat de r.-k. kerk en het Bloemendaalsche raad huis buiten Haarlem aan de grens komen te liggen. Ten noorden van den spoorweg Overveen—Zandvoort loopt de grenslijn lijnrecht naar zee, terwijl de rest van de grens door het zeestrand gevormd wordt. Wij komen ter gelegener tijd hierop terug. Men maakt ons van bevoegde zijde op merkzaam op de volgende feiten, welke ingaan tegen het standpunt door den heer Van Loghem. blijkens ons vorig nummer, ingenomen in zake de verbreeding van het Zandvoorterpad te Overveen. Het pad als zoodanig moest in wezen blijven; de per- ceelcn genummerd 3 en 5 wegen er zelfs op uit. Aan de noordzijde van den nieuwen weg zal zelfs niet mogen worden gebouwd langs de bestaande rooilijn, omdat deze geen 50 meter van de begraafplaats ver wijderd ligt. Gesteld dat de in het werk gestelde pogingen om aan de perceelen Zijlweg (achterzijde) tuintjes te geven en Eisclit eclit (natuurlijk) 60 et. per vierkante glazen flacon.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1