OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER. Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. "5 s Ue Jaargang. ZATERDAG 24 Maart 1917. No. 12 Redactie en Administratift Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM Ket Bloetnendaalsch Weekblad. Prijs per jaar f 2,60 Advertentiën 10 cents per regel. ft U 0) i C O C b re S 0) JÉ 'E x a u j, N ,S s O Dit nummer bestaat uit twee bladzijden. Bestelt onze Telefoongids gerangschikt naar de nummers. Wie ons 25 cent in postzegels stuurt, krijgt deze franco toegezonden. GRENSVERANDERING IV. Hen zonderling voornemen, gelegen in de sfeer van goede trouw, practiscli en theoretisch stuulsrecht en economisch be lang en waarvan de doorvoering zou zijn in strijd met goede trouw, uit staatsrech telijk oogpunt zoowel praktisch als theo retisch onjuist en economisch in striid met Int algemeen belang. Voor lieden allereerst eenige trekken uit de geschiedenis onzer gemeente. Het oudste Bloemendaalsche monument, waarvan wij ons herinneren gelezen te hebben, is de klokketoren te Overveen, het gehucht gelegen in de voormalige heerlijkheid Tetterode. Overveen was met Haarlem door een zandweg verbonden, waarschijnlijk is het ouder dan Haarlem, omdat onze voorouders wel zoo verstan dig zullen zijn geweest in het zand wonin gen op te slaan, voor dat zij tot de lagere tuinder gezonde streken afdaalden. Op oude platen ziet men, waar nu het raadhuis der gemeente Bloemendaal (dat nog door Zocher gebouwd is) staat, de voor berg plaats van landloopers en dergelijkcn die nende klokketoren, die bij brand en onraad van nut was. op dat kruispunt van wegen: want er liep ook van ouds een zandpad langs den voet van het duin ter plaatse waar nu Hloemendaalsche en Korte Zijl- weg loopen. De yeg van Haarlem naar Zandvoort liep over dit kruispunt, althans hier in -de buurt, want het thans tot rijweg verbreede pad achter de Overveensche hui zenrij zuidelijk van den Zijlweg. in de kom van Overveen gelegen, heette Zandvoorter- pad, een naam dus van beteekenis voor de geschiedenis van de gemeente en welke wij hopen dat daarom voor den nieuwen weg onveranderd behouden zal blijven. Langs Zijlweg. Zandvoorterpad en Visscherspad (bij Kraantjelek nog te onderkennen) zal dan de eerste en langen tijd eenige zand weg naar zee geloopen hebben. Mr. H. Ph. 't Hooft te Haarlem is in het bezit van een aardige oude prent, waarop deze zandduin- weg, voorzien van een karos met twee paarden, loffelijk is afgebeeld. Wanneer is al het land oostelijk van de duinen in cul tuur gebracht om bloemen op te teelen. wanneer zijn er de bleekvelden aangebracht (een oude bleekcrij was de Dompvloed; de blcekerij van de wed. Oehrcls en die van Van Dieren Bijvoet zijn de eenige Bloemen- daalsche welke nog over zijn), wanneer zijn liooger op tegen de duinhellingen aan de eerste buitens aangelegd Wij weten het niet. Waarschijnlijk zal in het twaalfjarig bestand voor een en ander de eerste spit in den grond zijn gezet. Zeker is dat het Bloemendaalsche duinwater steeds van uit nemende hoedanigheid geweest is en dat de Haarlemieten, die thans zoo gulzig het grootste stuk van Bloemendaal denken binnen te slokken, eeuwen achtereen in hun drinkwater maar vooral in hun bier uit Bloemendaal zonder dat het hun veel kostte hun voornaamste natte levens- en genot middel hebben ontvangen. Wij mogen nu wel zeggen: ondank is 's werelds loon. Trou wens nóg drinkt Haarlem water uit Bloe mendaalsche duinen en dankt het aan de goede zorgen van Bloemendaalsche men- sehen, de eigenaren der duinen en het ge meentebestuur de gezondheid en de helder heid zijner ingezetenen. Dat de bevolking van Vogelenzang. Overveen en Bloemen daal van die van Haarlem zeer onderschei den is geweest en gedeeltelijk is gebleven, blijkt onder meer uit de geduchte standjes die herhaaldelijk tusschen beide groepen zijn voorgekomen en uit tal van hier voor komende eigennamen die men in Haarlem niet aantreft. Oni eenigen te noemen zijn er b. v. hier en te Haarlem niet: Houtgraaf. Zuijderduijn. Keercweer. Ravensbergen, Van der Hulst. Wezenaar, Floorcn. Hoogesteijn. Bredemeijer. Verdegaal, Rouwens, War- menhoven. Korstanje, Duivesteijn alle met echt oud-Hollandschen klank. De graven van Holland, die in Aelbertsberg een jacht slot hielden, zullen we luitjes met zulke namen onder hunne jagers hebben gehad. Vast staat, dat liet aanleggen van buitens van beteekenis. hier liet werk is geweest van rijke Amsterdammers. Dit sprak ook van zelf. Haarlem moge destijds wat hebben beteekend. o. a. van wege zijne uitnemende brouwerijen, let wel voor hun taak berekend omdat zij het water gebruikten uit onzen Brouwerskolk (aan vankelijk door de Brouwersvaart naar Haarlem vloeiende, later in waterschuiten van uit de koik naar Haarlem verscheept) tegen Amsterdam heeft Haarlem nooit kun nen optornen, en zooals nu de eigenaar van Koningshof niet is een bankier uit Haarlem maar uit Amsterdam, zoo zijn de buitengoederen Leiduin. Oosterduin, Vaart en Duin, Lindenheuvel, Bloemenheuvel. Wil- nisoord, De Rijp. Welgelegen, Zomerzorg. meerendeels zoo niet alle Amsterdamsche en geen Haarlemsche scheppingen. Marce- lis, die Elswout aanlegde, was een vreem de O. W.-er van het einde der 18e eeuw. 1 en de hier goed bekende namen Borskl, Hartsinck, Sillem. Van Lennep. hebben geen Haarlemsehen, maar een Amsterdam sehen klank. Evenzeer zijn later de namen Pretorius. Bispinck, Stoop, Arnold, Van der Vliet. Buiige. Oijens- Van Hoorn, Kalff. Laan, Moltzer, Prins. Van Randwijck, Van Riemsdijk, Seheltema, Van Wessem, Dekker. Thijsse, Van Tienhoven, Vas Visser. VerschuyI. Vettewinkel, Vinke, De Wijs. Wolterbeek en nog zooveel tiental len welbekende andere niet van uit Haar lem naar Bloemendaal overgewaaid. De eigen bevolking heeft Bloemendaal. Over veen en Vogelenzang welvarend, Amster dam en de Zaanstreek hebben hen ten slotte ri.ik gemaakt en Haarlem heeft ten allen tijd in allerlei vorm van dien rijkdom geno ten. Via de gemeente Bloemendaal is in den loop der tijden geregeld een deel van Amsterdam's rijkdom en van Zaanschen rijkdom op Haarlem afgestraald. Aan den opbouw en bloei onzer gemeente heeft Haar lem. in die omstandigheden rechtstreeks bijna nooit, middelijk weinig bijgedragen. Wel heeft Haarlem aan Bloemendaal meer malen roof gepleegd. De geschilderde gla zen b. v. in de Hervormde kerk te Bloe mendaal zijn slechts (slechte) copieën van de oorspronkelijke die te Haarlem het raad huis sieren, maar aldaar niet behoorden aanwezig te zijn. Niet alleen wat de bevolking, maar ook wat sommige inrichtingen van algemeen beiang betreft, wijst de geschiedenis ecu zelfde lijn aanBloemendaal heeft de na tuurlijke rijkdom en een bruikbare bevol king. Amsterdam brengt het met handel, scheepvaart en nijverheid verdiend kapi taal aan en Haarlem profiteert via Bloe mendaal. Thans slechts eèn voorbeeld: Amsterdam is de eerste gemeente geweest welke eenc duinwaterleiding inrichtte in onze duinen. Amsterdam dronk het eerst duinwater uit Leiduin. Haarlem ontving later drinkwater uit onze duinen door middel van de Am sterdamsche leiding. Het heeft zich eerst betrekkelijk vrij laat van Amsterdam onaf hankelijk gemaakt, doch dit slechts kun nen doen ten koste van Bloemendaal's ge bied en door medewerking van Bloemen daalsche ingezetenen; mevrouw de wed. Van der Vliet Borski stond een deel harer uitgestrekte duinterreinen aan Haarlem In gebruik af. onder de voor Haarlem zeer weinig bezwarende voorwaarde van water- levering aan hare buitenplaatsen; Bloemen daal werkt in alle opzichten mede. Dm de belangen van de inwoners onzer ge- m-entc bekommerde Haarlem zich daarbij niet dan voor zoover het dienen dier be langen haar uitdrukkelijk als voorwaarde was gesteld bij zijn zelfzuchtig streven. Amsterdam heeft er nooit over gedacht annexatie van Bloemendaal te vragen om- t ziin watervang was op Bloemendaal' gebied. Doch hoe vele malen de bekwame directeur der Haarlemsche waterleiding, de heer Havelaar, zijn lonkend oog. inlijvings- lustig op onze duinen vallen liet. 't is niet te zeggen. Slechts is het van belang er op te wijzen wat het rapport over 1915 van het Rijksbureau voor drinkwater-voorzie- 11- en de daarmede verbonden commi (waarvan de heer Havelaar deel uitmaakt) behelst in liet hoofdstuk Haarlem. Daar over de volgende week. (Wordt vervolgd.) KRONIEK DER WEEK. 16 Maart. In „Vrij België'" schrijft Van Cauwelaert over het bezoek van den „Raad van Vlaanderen" aan den Dnitschen Rijks kanselier o. m. Het activisme is door zijn noodlot tot zijn onvermijdelijk uiterste gebracht. Met den mond vol loyalisme, tot ontrouw; in een waan van zelfstandigheid tot dienstbaar heid. Het activisme is niet langer een Vlaamsch werk. het is geworden een staat kundig werktuig in vreemde hand. Het wacht op bevelen." En verder: ..Voortaan zit de leiding van het activis me te Berlijn. Het blijft niet langer, zelfs ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 niet in den vorm, een samenwerking met de bezettende macht, als tijdelijke beheerder van ons Belgisch huishouden: de Raad van Vlaanderen is gegaan naar Berlijn, en heeft zijn orde-woord genomen bij den rijkskan selier. Zijn politiek is geworden Duitsche rijkspolitiek en kan door de Vlaamsche Beweging, welk haar kracht steeds heeft gevonden in de zelfopoffering harer aan voerders en in de vrijheid van onzen volks wil niet worden erkend. Tegenover deze onbetwistbare feitelijk heid, moet ieder activist definitief zijnen w eg kiezen. Moge het wezen de weg des terugkeers." 17 Maart. Uit Rusland komt het bericht, dat grootvorst Michaël slechts dan zijn rechten op den Russischen troon zal doen gelden, indien het volk zich daarvoor heeft uitgesproken. is Maart. De Britsche en Fransche troe pen rukken aan het Westelijk front voor waarts. in verband met het achteruitbren gen van het Duitsche front. IS Maart. Het Fransche ministerie treedt af. IS Maart. De Russen maken vorderingen aan het Kaukasische front. IS Muurt. De nieuwe Russische regce- ring geeft haar richting in een manifest aan. De omwenteling wordt als geëindigd beschouwd. IS Muurt. Er worden drie Amerikaan- sche schepen in den grond geboord. is Maart. Een Reuter-bcricht uit Shang hai maakt melding van het bezetten van Duitsche concessies door Chineesche troe pen. 21 Maart. „Het Handelsblad" schrijft: Wij meenen, tot recht begrip van de z.g. activistische beweging onder de Vla mingen nog eens de aandacht te moeten vestigen op wat ^volgens onzen Brussel- schen correspondent de ..Gazet van Brus sel" over den tocht van eenige Vlamingen naar den Rijkskanselier heeft gezegd „Nuchter, zakelijk en onvooringenomen beschouwd vat ik mijn indrukken over de zooveel drukte verwekkende reis naar Ber lijn samen in de beschouwing, dat zij Vlaan deren de onafwendbare zekerheid verschaft, dat zijn lot nu voorgoed vastgeknoopt is aan den uitslag van den oorlog. Die ze kerheid bepale voortaan ons denken en ons handelen." Hierin wordt zoo duidelijk mogelijk dus gezegd, dat het „denken en handelen" van de Vlamingen behoort gericht te zijn op een dusdanig eind van den oorlog, dat Vlaanderen's ,,lot" zoo wordt als de acti visten het wenschen. En ieder voelt, dat de reis naar Berlijn niet de „onafwendbare zekerheid" heeft verschaft, dat een over winning van België op Duitschland dat ..lot" goed zal maken. Maar wel een over winning van Duitschland op België. Zoo dat dus al het „denken en handelen" der activisten moet zijn gericht op een over winning van Duitschland. PLAATSELIJK NIEUWS. Dinsdagnacht. Weidsche stilte te Bloemendaal. Zooals dat hoort. De mensehen naar lied, uitrus tend van de dagelijksche zorgen, mondje open en oogjes toe. Buiten vriendelijkheid en vrede, alles ordelijk, behoorlijk, een dorp als een teekenvoorbeeld. Niets op te zeg gen. Maar opeens in de stilte een aanrollend rijtuig. Stopt ter hoogte van den Vijver- weg. Het portier gaat open. Individuen stappen uit. Sluipen naar het magazijn der (iebrs. Beekman. Openen de deur met een valschen sleutel. Komen terug, torsen een vracht autobanden, stappen in met hun weerlooze prooi. Het rijtuig rolt weg. Am- sterdamw aarts. Blijft rollen tot Sloterdi.ik. Stopt daar eensklaps. Agenten openen por tier ..Aardappelsmokkelaars De lange arm der gerechtigheid onderzoekt tastend. Gewaande aardappelen worden ontmaskerd als nieuwe autobanden. Consternatie. Indi viduen er glad bij. Hulde. Moraalniemand moet te Bloemendaal komen als hij er niet noodig heeft. Wie iets van de Bloemendalers wegpakt, wordt vroeg of laat bestraft. - Op de Maandag 1.1. gehouden vergade ring der afdeeling Bloemendaal van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies werd tot be stuurslid benoemd in plaats van mevrouw Jacometti, mevrouw De Wijs. en werden de lieeren dokter H. L. van Beusekom en S. P. Rijnierse als zoodanig herbenoemd. Het jaarverslag, en de rekening en ver antwoording der penningmeesteresse ge tuigden van een zeer gunstigen toes der afdeeling. H. Kemper. Onze lezeressen en lezers vinden hierbo ven het welgelijkend portret van H. Kemper. Voor wie het nog niet weten mochten, vermelden wij hier even, dat Kempor de man is, die Donderdag jubileerde vanwege het feit. dat hij 50 jaar in betrekking was als schilder bij de firma Van Willigenburg. Vijftig jaar! Denk u eens eventjes na. Dat is. wat je noemt, geen uur of dag. Wij voor oris nebben wel eens gedacht, dat bet schil dersvak eigenlijk weinig afleiding gaf; eer lijk gezegd, leek het ons een beetje verve lend. Maar we zijn van dat denkbeeld teruggekomen bij Kemper's jubileum. Een vak. dat je vijftig jaar kunt volhouden zonder dat het je verveelt, is geen verve lend vak. Zoo is een jubileum als dat van Kemper niet slechts een eer voor den jubi laris, maar ook voor het vak. zouden we zoo zeggen. Kemper zal dien feestdag niet gauw ver geten. Eerepoort. vlaggen, veel aanloop, ge- lukwenschen, bloemen en allerlei mogelijke betuigingen van vriendelijkheid en waardee- ring. Zijn patroon sprak hem hartelijk toe- en bood hem een couvert met inhoud; zijn kameraden gaven hem een aardig geschenk. Alles en alles: een echt genoeglijk feest. Kemper is 62 jaar, maar dat zou je niet aan hem zeggen; als hij zoo voortgaat, kan hij nog best zijn 75-jarig jubileum vieren. En nog wel meèr ook. Huisvlijt. Zondag 24 Maart zullen in de school der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging van 2 tot 3'A uur te zien zijn de voorwerpen, die dezen winter op de Hujs- vlijtcursussen van den Volksbond werden vervaardigd. De voortreffelijke lezing, door den heer Ph. C. Visser onlangs in „Rusthoek" ge houden, heeft, naar wij vernemen, nog een heel aardig bedrag, n.l. bijna 100.- voor de Huisverzorging der Tuberculose-vcreeni- ging" opgebracht. Het zal noodig zijn eindelijk in onze ge meente het vraagstuk van het gemis van openbare gemakhuisjes op te lossen. Het feit dat er nu drie tramlijnen in onze gemeente uitmonden, geeft voor degenen die daar fn de buurt wonen, menigmaal het gebrekkige van dit gemis te aanschouwen. Brand. Vrijdagmorgen brak bij het aan maken van een kachel in de bleekerij van Gchrels brand uit. Gelukkig bleef het onge val beperkt tot het drooghok. Het liet zich in het begin erger aanzien. De dames en lieeren. die bijdroegen in het geschenk voor den overwegwachter Koster, zullen met genoegen vernemen, dat Koster door iets van zijn geschenk af te zonderen, en „Het Bloemendaalsch Week blad" door er evenveel bij te leggen, te zamen ook een tastbaar blijk van waar deering aanboden aan Rijswijk, den wak keren machinist, die den trein nog zoo e v v 2 S t u S N O) 'S3 N 1 JB 5 a> o O h

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1