OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER. Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. HOEST en VERKOUDHEID fëfê) Emser-Wafer 11e Jaargang ZATERDAG 31 Maart 1917. No. 13 Redactie ec Administratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. Kct Bloctnendaalscb Weekblad. Prijs per jaar f2.60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden GRENSVERANDERING? V. ken zonderling voornemen, gelegen in <le sleer van goede trouw, practisch en theoretisch staatsrecht en economisch be lang en waarvan de doorvoering zou zijn in strijd met goede trouw, uit staatsrech telijk oogpunt zoowel praktisch als theo retisch onjuist en economisch in striid met het algemeen belang. De Nederlandsche staatsalmanak voor iedereen van 1917 vermeldt op bladzijde 29 de namen der leden van de Centrale Com missie voor Drinkwatervoorziening. Deze commissie is eene rijkscommissie. Onder de leden wordt vermeld de heer L. W. Havelaar, directeur der gemeentelijke duinwaterleiding te Haarlem. Nauw ver houden aan die commissie is het Rijksbu reau voor drinkwatervoorziening, een bu reau dat proeven neemt, plannen bestu deert terwijl de commissie de overheid in het bizonder de rijksregeering dient van advies. Het jaarverslag 1915 van bureau en commissie behelst onder N". 10 op biz. 16 onder: Verrichte werkzaamheden: A. adviezen, voorstellen, onderzoekingen, enz. het volgende: -Haarlem: Van den Minis ter van Binnenlandsehe Zaken werd om advies ontvangen een schrijven van bur gemeester en wethouders van Haarlem met daaromtrent uitgebracht rapport van den hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat in Noordholland, waarin de vrees werd uitgesproken, dat door den voorgeno men aanleg van een weg van de kommen van Haarlem en Bloemendaal naar en langs zee (voor welken aanleg de gemeente Bloemendaal de noodige terreinen door onteigening wenschte te verkrijgen) en door de bebouwing van een strook langs dien weg de prise d'eau der Haarlemsche waterleiding verontreinigd zou worden. Nadat de noodig geachte inlichtingen ver kregen waren, werd den minister een uit voerig rapport uitgebracht. Geadviseerd werd om, indien de rede nen, op grond waarvan de gemeente Bloe mendaal de bedoelde -onteigening had aan gevraagd. niet van overwegend ernstigen aard waren, aan die onteigening, voor wat betreft den zijtak van den weg, die de waterwinplaats zal doorsnijden, medewer king te onthouden, en de gemeente Haar lem te wijzen op de urgentie, om tot aan koop of onteigening van het betreffende duingebied over te gaan. (cursiveering van ons). Voor het geval de minister zijne medewerking tot de verlangde onteige ning ook voor den bedoelden zijtak meen de te moeten verleenen, werden voor waarden aangegeven, welke zouden kun nen worden gesteld om de te verwachten nadeelen voor de prise d'eau zoo gering mogelijk te doen zijn.'' De inhoud dezer regelen is, met name voor zooveel betreft de door ons cursief gedrukte woorden voor hen die waanden in een democratischen rechtsstaat te wo nen, waarin de openbare zaak zooveel mo gelijk openbaar wordt behandeld, eenvou dig ontstellend. Men begrijpe het goed. Van elders staat vast, dat Haarlem reeds in 1914 nieuwe plannen tot annexatie van Bloemendaal's park- en duingebied, of van de geheeie gemeente Bloemendaal koester de. De heer Havelaar, een der eerste amb tenaren van Haarlem, kan daarmede niet onbekend zijn geweest. Deze zelfde ijve rige, kundige en invloedrijke persoonlijk heid is lid van genoemde Rijkscommissie. Rijzen nu niet van zelf deze vragen? 1. Zou de heer Havelaar onkundig zijn ge weest van het schrijven van B. en W. zij ner eigen gemeente over de onder zijn be heer staande waterleiding aan den Minister van Binneniandsche Zaken? 2. Zoo neen. zou de heer Havelaar dan ook in de ge noemde rijkscommissie een preadviseur van beteekenis zijn geweest bij het opstel len van het advies aan den Minister 3. Is het handig of is het niet handig uit te lokken een schrijven van den minister aan de gemeente Haarlem om c.q. tot aankoop of onteigening van het grootste deel van Bloemendaal's duingebied over te gaan. waardoor de minister zich bij voor baat tot medewerking aan zoodanige plan nen bond? 4. En hoe klopt dit alles met het in Bloemendaal vaststaande feit, dat de heer Leonard Springer, wien door de gemeente Bloemendaal het voorloopig uit zetten van den geprojectcerden weg werd opgedragen, van den heer Havelaar verno men heeft, dat de bezwaren, waarop B. en W. van Haarlem in hun schrijven aan den minister doelden, zeer wel te ondervangen waren? 5. En als dit niet klopt, waartoe dan die bedenkelijke, die bezwaarde toon in den brief aan den minister alsof hier won- derwat gevaarlijks stond te gebeuren, an ders dan om stemming te maken, indrukken te vestigen, suggestie's te plaatsen, zonder rond voor de zaak uit te komen 6. Eli tegen welk lichaam moesten die stemming, die indrukken, die suggesties werken an ders dan tegen het gemeentebestuur van Bloemendaal? en ten s'otte: 7. Waar zai in Den Haag de rechtens te eischen onpartij digheid blijven, waarop ook elke kleine ge meente aanspraak heeft, indien de hooge regeering zich rapporten van zulken inhoud en zulke strekking laat aanleunen Waariijk, Bloemendaal heeft machtige tegenstanders en het is niet te veel gezegd, dat men vreezen moet dat reeds sinds lang een cordon loopt door de handen van B. en W. en den raad van Haarlem, krachtig geassisteerd door hunne bekwame ambte naren, via de Provincie, via de Rijksregee ring rondom de keel van Bloemendaal, en dat men in Haarlem hoopt met een klei ne beweging dit cordon nu wel voor goed toe 'te snoeren. (Wordt vervolgd GEMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde onze raad. onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren de heeren Jueometti en Van Tienhoven. Ingekomen waren de verslagen der onderwijsinrichtingen en die van de schoolartsen in de gemeente; een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin de verordening tot het heffen van begra fenisrechten. in Bloemendaal wordt goed gekeurd. en de politieverordening een kleine wijziging ondergaan moet; de Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling vraagt subsidie; de vijver van „Duin en Daal'' wordt op de oude voorwaarden weer afge staan; kas en boeken van den gemeente ontvanger worden goedgekeurd; in kas blijkt te zijn 6547.79K' Van Kampen biedt grond voor en naast zijn werkplaats te koop aan voor 8,— en 5, per M-. De Voorzitter is ervoor dien te knopen, daar de toestand van den weg daar op den hoek der Zomerzorgerlaan er heel wat door zou worden verbeterd. De grond wordt gekocht op een door de heeren De Roo en Laan voorgestelde voorwaarde, dat Van Kampen een hek om liet erf moet laten maken. De Voorzitter brengt den door dr. Born- water in een vorige zitting gewraakten brief door B. en W. aan de vereeniging ..Koninginnedag" gericht ter sprake, en be grijpt niet dat deze zooveel ergernis aan het bestuur geven kon. De vereeniging had de gelden, voor het vieren van Koninginne dag bestemd, in de slechte tijdsomstandig heden gebruikt als steun voor het Roode Kruis en het opzetten van een Sinterklaas feest voor de schoolkinderen. Dr. Born- water blijft bij zijn ingenomen standpunt, de heeren De Roo en Laan breken een lans voor „Koninginnedag", en het besluit is, dat de vereeniging ook dit jaar weder var, de gemeente hare 75.— subsidie krijgen zal. Een verzoek om ontheffing van een be paling der Bouwverordening, door Van Kampen gedaan, wordt ingewilligd. Dan is aan de orde het als stukken teel- land uitgeven van den grond aan de Ram pelaan, welke bestemd is voor arbeiders woningen. met den bouw waaraan echter toch niet voor 1 September kan worden be gonnen. Wie van dien grond krijgt, moet 1,- storten in de gemeentekas. De heer Bijvoet vindt het voorstel best, maar wil de bepaling opnemen, dat de menschen 's Zondags niet op dat land zullen mogen werken. De Voorzitter is daar glad tegen. Veel van die menschen kunnen juist 's Zondags het best tijd daarvoor vinden, men moet ook het verbouwen van voedingsmiddelen in dezen moeilijken tijd in elk opzicht aan wakkeren. De heer Laan wil het goedkoop of koste loos afstaan van bouwgrond door de ge meente nog meer uitbreiden. De voorzitter is daar in beginsel voor. De heer De Waal Malcfijt zegt, dat alle gegadigden, die zicii aanmeldden een 70-tal geholpen zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Teding van Berkhout vraagt waarom de teelgrond, die de gemeente in Aerdenhout en Bentveld bezit, niet voor de arbeiders aldaar beschikbaar gesteld wordt. Uit het antwoord van den voorzit ter blijkt, dat die grond voor dit jaar reeds aan anderen verhuurd was voor aardappel velden. Daarna stélt de raad eene verordening vast. waarbij de gemeente-ambtenaren, die geld bij den gemeente-ontvanger afdragen, verplicht worden zulks aan B. en W. per ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 brief mee te deelen. Deze maatregel be oogt vergemakkelijking der controle door den accountant. Voorts worden de suppletoire begrootin gen voor de diensten 1916 en 1917 vastge steld. waarbij de heer Laan als lid der fi- nanciëeie commissie wijst op de jaarlijks stijgende uitgaven voor scholen, plantsoe nen, enzoovoorts. Besloten wordt dan tot het deen van betalingen uit de post Onvoor ziene Uitgaven tot een bedrag van 360,95. Dan gaat het doen van af- en overschrij vingen van en op posten der begrooting dienst 1916 er door. B. en W. stelden voor de nieuwe begraaf plaats op 1 April te openen, maar de heer Laan vindt dien datum vanwege de grappige befaamdheid, wat ongeschikt. De opening wordt dus op 2 April gesteld. In plaats van den ambtenaar Groen van den burgerlijken stand, die in militairen dienst gaat, wordt met algemeenc stemmen be noemd G. J. van Abs. Bij de rondvraag vertelde de heer Van der Vliet, dat bij de uitdeeling van brand hout, vanwege de gemeente, blijkbaar zeer welgestelde burgers ervan hebben gekregen, wat niet in de bedoeling lag. De lieer De Roo van Alderwerelt had op verzoek op zicli genomen een drietal vra gen aan B. en W. te stellen omtrent de distributie der brandstoffen en levensmid delen, en wel: 1". hoe het komt dat die dis tributie zooveel te wenschen overlaat; 2". wat het dagclijksch bestuur doet om er verbetering in te brengen; en 3°. of het dagclijksch bestuur in de toekomst verbete ring van den toestand verwacht. De wethouder Koolhoven antwoordt, dat het dagelijkseh bestuur bij het uitbre ken van den kolennood zich dadelijk ge wend heeft tot het kolendistributiebureau in Den Haag, en daarop eenige malen kolen "ontving, die voor de ingezetenen bij halve mudden werden beschikbaar gesteld en ge deeltelijk ook verstrekt aan de kleine in dustrie om haar bedrijf aan den gang te houden. Op een gegeven oogenblik verna men B. en W. echter, dat de distributie, ook wat Bloemendaal betreft, was overgedragen aan Haarlem. Aan het distributiekantoor aldaar vernam men. dat er eigenlijk geen bepaald stelsel van distributie bestond, maar een wet in behandeling was, die op I April in werking treden zou. Het dage lijkseh bestuur trok naar Den Haag. wees erop, dat Bloemendaal zelf heel wel in staat was voor zijn zaken te zorgen, en van Haar lem in geen enkel opzicht afhankelijk was. Een brief van het distributiekantoor in Den Haag met inwilliging van dat verzoek ge werd B. en W„ maar die brief was spoedig achterhaald door een telegram, behelzend meedeeling, dat toch maar op Haarlem be sloten was voor de distributie in onze ge meente. De burgemeester eu de heer Kool hoven weer naar Den Haag, om Bloemen daal's belang te bepleiten. Antwoord: men zou eens zien.... Achteraf bleek, dat het in. Den Haag nog in de bedoeling lag, de distributie toch maar over Haarlem te doen gebeuren, omdat er toch al zooveel Bloe mendalers door Haarlemsche leveranciers worden bediend. Er komt nu een stelsel van rantsoeneering naar het aantal gezins leden en haardsteden in elke woning. Van uit Den Haag is verzocht een distributie commissie te benoemen. Zoo is reeds ge schied; de heeren Hiemstra en Krul wer den benoemd. En nog weer eens drong het dagclijksch bestuur aan het bureau in Den Haag op zelfstandige distribueering door en voor Bloemendaal aan. Men wacht nu afWat de levensmiddelen aangaat, de vorst heeft schuld wat de aardappelen betreft. Verder wekt de toestand geen on gerustheid. De heer Berkhout vraagt, waarom de ge meente Bloemendaal, die zelf op het be schikbaar stellen van hout door groote grondbezitters aandrong, haar eigen hoo rnen, die van voor het postkantoor zijn weggehaald, verkoopen ging. De Voorzitter deelt mede. dat die boomen te goed voor brandhout waren, en 199, opbrachten, voor welk geld men heel wat meer brandhout koopen kan dan de boomen zouden hébben opgeleverd. De heer Laan is ervoor, dat de gemeente hout en turf verkrijgbaar zal stellen voor ingezetenen. Daarop zal wel in de geheime zitting verder worden ingedaan. De heer Verdegual vraagt of er al men schen benoemd zijn om de vuilnis in Voge lenzang en aan de Leidsche Vaart op te halen. Ja, dat bleek gebeurd. De heer Bispinck vraagt welk stelsel in de electrieiteitsbesparing bij de straatverlich ting gevolgd wordt. Hij verneemt van den heer Koolhoven, dat dit naar tabellen gaat. die op het wassen en afnemen van de maan gegrond zijn. Maar de maan is wel eens opgeborgen achter wolken, wat lastig is. De heer Bijvoet wil den naam Zandi oor- terpad zien afgeschaft nu het heel geen pad meer is. De heer Bispinck is voor behoud. Uit his torisch oogpunt. De heer De Roo vernam klachten van lie den. die niet weten wanneer er een distri butie plaats vinden zal, daar ze de adver tentiën in de bladen maar niet altijd lezen. Of er geen andere manier was Sommige leden meenden: een omroeper. Anderen weer spraken van klokgelui. W eer anderen wisten er iets anders op. Maar de lieer Koolhoven sneed alle verdere opperin gen af met te zeggen, dat men maar niets omtrent het aankondigen van distributies besluiten moest, zoolang er niets te distrl- bueeren was Dat klopt. En de raad w as het daarmee eens, en ging nu maar verder in geheime zitting. S. KRONIEK DER WEEK. 23 Maart. Reuter deelt uit Petersburg mede, dat de Engelsche, Eransche en Ita- liaansche gezanten de opdracht hebben ontvangen, de voorloopigc Russische re geering te erkennen. Ook Amerika erkent de nieuwe Russische regeering. 23 Maart. Het Nederlandsche stoom schip „Amstelstrpom" wordt getorpedeerd door drie Duitsche torpedojagers. 23 Maart. De Nederlandsche vischtreilcr „Tres Fratres" wordt door een Duitsche duikboot getorpedeerd. 24 Maart. Na eenige gedachtenwisse- ling tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regecringen inzake het vernie len van onze zeven schepen met graan, deelt de Duitsche regeering aan haren ge zant mede, dat zij als vergoeding voor het gebeurde bereid is, de reeders van de schepen in de gelegenheid te stellen ge durende den oorlog Duitsche schepen op gunstige voorwaarde te huren. De Nederlandsche regccring heeft dit zoo edelmoedige aanbod natuurlijk als onaan- nielijk afgewezen. „Met de geschiedenis van de zeven ge torpedeerde schepen heeft Duitschland in den wedstrijd in onrecht opnieuw een ma tador ter tafel gelegd, die moeilijk kan worden overtroefd aldus de „N. Rott. Ct." die het voorstel der Duitsche re geering een „krenterig aanbod" noemt, volstrekt onvoldoende, nauwelijks waard, om er nog woorden aan te verliezen. Wat de overweging van menschelijkheid. die de Duitsche regeering tot haar aan bod leidden, betreft, daaromtrent schrijft de „N. Rott. Ct.": Lieve deugd! wie er in verband met den duikbootenoorlog al niet van overwe gingen van menschelijkheid durft spreken! Niemand zal wel verwonderd zijn, dat de Nederlandsche regeering niettemin het aanbod maar als „onaannemelijk" heeft afgewezen. 24 Maart. Grootvorst Nikolaas is door de Voorloopige Regeering van zijn ambt van opperbevelhebber ontheven. 24 Maart. Twee buitenforten van La Fcrc vielen den Franschen in handen. 25 Maart. De Fransche regeering pro testeert tegen de verwoestingen in Frank rijk door de terugtrekkende Duitschers. 25 Maart. De Chineesche gezant te Ber lijn vraagt zijn passen. 27 Maart. Een Reuter-bericht uit Lon den luidt: De „St. Louis", het eerste be wapende Transatlantische schip, is met 32 cent per 1/1 Kruik.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1