OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. Emser-Zout He Jaargang. ZATERDAG 26 Mei 1917 No. 21 Eeiactle ea Alministratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. jtct Bloctncndaalscb Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden. PINKSTEREN. Pinksteren, in de christenwereld gevierd als het feest der ned^rdaling van den ti. Geest over de apostelen, is gelijk vrijwel alle groote jaarlijksche feesten van heiden- schen oorsprong. Het is het feest van de bloemen, van den zomer, van de heerlijke jaarlijksche ver nieuwing der natuur. En ook van de ver nieuwing op ander gebied. Immers wie kent de oude traditie niet, dat de nieuwe kleêren met Pinksteren gereed dienen te zijn, om de kinderen der menschen op dien dag tot een pralende Pinksterbloem" te maken voor het aangezicht der evennaas ten? Het bloemenfeestZoo vierden reeds onze veelbesproken, te goeder en te kwa der naam bekend staande, heidenen van voorvaderen het. Ook de oude Israëlieten vierden het zoo genaamde Wekenfeest, dat was 7 weken of vijftig dagen na Paschen. De naam Pink steren is ontleend aan het Grieksche Pen- tecoste, d. w. z. het feest van den vijftig sten dag. Het was op dezen feestdag, dat de oud- j üermaansche meisjes aan een harer een mooi wit kleedje aahtrokken, en haar met hoopjes bloemen en strikken opsierden. Ze noemden deze opgetooide vrindin de Pink sterbruid''. In andere streken weer gebeur de hetzelfde met knapen. De aldus ver sierde jongelieden werden in optocht rond geleid, enhet moet ons van 't hart, die eerbewijzen aan de zomersche natuur wa ren niet heelemaal belangeloos, of beter ge- zegd: ze waren heèlemaal niét belangeloos. Want niet de rijken der aarde versierden elkaar en leidden elkander rond langs de stulpen der armen, om dezen menschen eens een pleziertje te bezorgen; neen, de armen voerden hun „Pinksterblommen", al zingend en juichend, dat is waar, maar te vens al niet minder bedelend, langs de wo ningen van wie wat te missen hadden. En er werd nogal wat gegeven, anders hadden de liefhebbers het niet zoo lang uitgehouden. Want dat hébben ze. Vele, vele eeuwen. Ondanks de tegenwerking van de overheid zag men telkenjare weer hoopjes opge tuigde „Pinksterblommen" erop uit trek ken. Die tegenwerking van de overheid vond haar oorzaak in de onverantwoorde lijk onfatsoenlijke manier waarop de „Pinksterblommen" menigmaal de met de beste bedoelingen geofferde penningen der meergegoeden verteerden. Dronkenschap en zedeloosheid in het openbaar, ziehier vaak het loon voor de mildheid der mede burgers. De ommegangen worden nu nauwelijks meer gehouden, Maar nog heerscht de ge woonte van zich tegen Pinksteren nieuwe kleeren aan te schaffen; wie te lande met Pinksteren niet in het nieuw is, die is het heele jaar niet in het nieuw. Ook bij dit zomerfeest weer, als bij zoo veel andere feesten, Sinterklaas, Pa schen, enzoovoorts, gebruiken, die ver band met het huwelijk houden. Zoo is het in sommige afgelegen streken van ons land en elders nog gewoonte, des nachts op het dak van het huis waar een huwbaar meisje woont, een strooien pop te plaatsen, den z.g. „Pinksterman", wat moet worden op gevat als een soort aanmoediging om zich niet al te afkeerig te toonen als die en die haar om hand en hart komt vragen. Zoo bevordert het Pinksterfeest ook de toetre ding tot den echtelijken staat. Op het land wordt vaak het publiek maken van een ver loving tot het Pinksterfeest uitgesteld. Een voornaam gebruik, veelal met de Pinksterdagen, maar in sommige plaatsen ook op den Hemelvaartsdag in zwang, is het vroeg opstaan en buiten de stad een lange wandeling maken; het zoogenaamde „dauwtrappen". Stadsmenschen, die nooit van hun leven de stad verlieten, gingen op dien eenen dag vroeg naar den nieuwen Zomer kijken, bewonderden het opgaan der zon, een voorwerp, dat ze in hun straten slechts bij name kenden, bekeken met be langstelling de bloemen en het gras en de groene boomen, om voor een jaar weer een prettige herinnering mee te nemen naar huis, waar al die heerlijkheden niet voor handen waren. In onzen tijd met zijn goed koop en snel verkeer is het aantal der stadsmenschen, die nu en dan wat van de zegeningen van buitenlucht en -licht en -leven genieten kunnen, heel wat grooter. Het gebruik van het „dauwtrappen" ver mindert dus vanzelf. Ook moeten wij aan het „luilak" herin neren, het feest als men het zoo noe men wil dat op den Zaterdag vóór Pink steren, vroeger op Pinksterdag zeiven, ge vierd werd. Die „viering" bestaat tegen woordig hierin, dat straatjongens nog een beetje erger dan anders te werk gaan, met krijt op de verschgeverfde deuren en kozij nen het woord „luilak" schrijven, en voorts de groote menschen een weinig ook op an dere wijzen voor het lapje houden. „Lui lak" is degene, die dien morgen het laatst opstaat; hij moet om zijn luiheid te boeten op koekjes of andere lekkernij tracteeren. Dit gebruik wordt in menig gezin nog in eere gehouden. De oorsprong is gemakke lijk na te gaan. Hij houdt verband met dien van het dauwtrappen. Het Pinksterfeest toch is het feest van den nieuwen zomer, van de eerstelingen te velde; jong, frisch, vroeg en wakker, ziehier de begrippen, wel ke met de idee Pinksterfeest nauw verwant zijn. Met het laatste ter plaatse te komen, terwijl de anderen reeds lang gereedstaan om hun vroeg-tocht te ondernemen het opgaan naar de receptie van den jarigen zomer maakte men zich dus schuldig aan iets, dat zoo in tegenspraak met al het an dere was, dat een bestraffing niet kon uit blijven; men noemde den snooden laterik dien dag den „luilak". Een aardige gewoonte, welke, nog in ver scheidene steden van ons vaderland in zwang, aan de beteekenis van het Pinkster feest als hét Bloemenfeest herinnert, is een omvangrijke Bloemenjaarmarkt. Ziet hier, lezeressen, lezers, een paar der meest bekende Pinkstergebruiken. Ook is het, zoo ik mij niet vergis, gebruikelijk, elkaar een prettig Pinksterfeest te wen- schen. Zoo doe ik u dan ook. En van harte. S. KRONIEK DER WEEK. 19 Mei. In het Amerikaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken werd met Lansing en Balfour vergaderd ter bespre king van de rantsoeneering van Nederland, Skandinavië, Zwitserland en Spanje. De noodzakelijkheid om naar die landen de uit voer te beperken, zoowel om te voorkomen dat de uitgevoerde goederen den vijand bereiken, als om scheepsruimte der gealli eerden uit te sparen, is er overwogen en algeheele overeenstemming werd bereikt. 20 Mei. Nicaragua voegt zich bij de ve len, die hunne betrekkingen met Duitsch- land verbraken. 20 Mei. De eerste minister van Canada deelt in het Lagerhuis mede, dat de regee ring een ontwerp van wet op den algemee- nen dienstplicht zal invoeren. 21 Mei. De algemeene dienstplicht treedt in de Vereenigde Staten in werking. Reeds ongeveer 8 millioen man zullen In dienst treden. 21 Mei. De Italianen behalen hier en daar voordeelen op de Oostenrijkers. 21 Mei. In Drente breekt een groote veenbrand uit. 22 Mei. Vanwege het niet naleven door Duitschland van het gesloten contract om trent vischlevering, toezegging van kolen en volkomen veiligheid op zee in het vrije gebied, vertrekken de heeren De Boer en A. S. Groen. IJmuider reeders, en mr. An- dreae ter bespreking naar Berlijn. PLAATSELIJK NIEUWS. De flink uitziende jonkman, die onlangs in hotel „Duin en Daal' met alle geweld het electrisch licht, waaraan niets man keerde, wilde nazien, en toen men hem den pols voelde, in allerijl de vlucht nam, is thans er leelijk en afdoend ingevlogen. Hij was zoo waar weer bij een dame in onze gemeente naar den toestand van het electrisch licht gaan vragen, maar de dame herinnerde zich de waarschuwing in de bladen (vermoedelijk die in „Het Bloemen- daalsch Weekblad",) en liet hem inpikken. Men ziet hieruit, hoe verkeerd flink uit ziende jongelieden eraan doen, de bladen niet te lezen. De gewoonste landschap schilder. operazanger, letterkundige of po liticus heeft zijn abonnement bij Dias, (bij den echten, den wascheohten Dias,) die hem voor een schijntje alle bladen toezendt, waarin iets over hem geschreven is. Waar om, in 's Hemels naam, zou een flink uit ziend jonkman als de veelbesprokene zulks dan verzuimen? Gelukkig, zult u zeggen. Ja, eigenlijk wel gelukkig, dat zoo'n groot aantal van de menschen, die verkeerde en strafbare dingen uithalen, zoo dom zijn. Dat is ons voordeel. Dat spreekt. De Overveensche stationschef, de heer Leeuwensteijn vertrekt met 1 Juli. In zijn plaats komt, naar wij vernemen, de heer De Vroom, uit Oldenzaal. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 9 uur 33 minuten aansteken. ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: loopen over verboden grond, open bare dronkenschap; diefstal van een rij wiel, rijden zonder licht. Gevonden en terug te bekomen bij: Dankbaar, Rijperweg 5, te Bloemendaal, een gulden; Engelsman, Kleverlaan 87, te Bloemendaal, een ring sleutels; Pliester, Hartenlustlaan 11, te Bloemendaal, een zil veren schakelarmband; De Kanter, Prof. v. Vlotenweg, te Bloemendaal, een rozen krans; H. Bakker, Boschlaan 13, Bloemen daal, een portemonnaie; Beekman,Bloemen- daalscheweg Bloemendaal, een fantasie broche; L. Bakker, in het Duin bij Meeren- berg, een zilveren horloge; W. Roozen, Houtvaart 26, Overveen, een bruine porte monnaie; A. Wijkhuizen, Boerensteeg 1, Haarlem, een damestaschje; Vuijk, Buiten- twist, Overveen, een huissleutel; aan het bureau van politie te Overveen. een zang boek; een reticule; een hondenzweep; een fantasie-broche; een ring met sleutels; een zilveren armband; een knipmesje. Verloren: een groen zadeldekje; een groen zijden jas; een kinderhoedje; een portemonnaieeen wit zeemlederen da meshandschoen; een portemonnaie; een bos sleutels. Komen aan loopen bij: Eijsten, Zo- merzorgerlaan, een Duitsche pincher. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 18 Mei tot en met Donder dag 24 Mei. Geboren: z. van H. H. Dalman en J. E. Jansen. Ondertrouwd: W. F. Bremer en M. W. Blits; W. A. Rasch en Ch. L. Rambonnet Getrouwd: S. P. ten Cate en C. C. Schilthuis; C. Schenkel en G. Willemse. QvcrledeninhetgestichtMee- renberg: C. Twisk, 43 j.; M. Duin, 70 j.; F. L. van der Bijl, 30 j.; P. C. van Dok- kum, 53 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Openbare les van mevrouw Sybrandi Halberstadt. Zaterdagavond woonden wij de openbare les van mevrouw Sijbrandi —Halberstadt in „De Kroon" bij. De groote schouwburgzaal was propvol met belang stellenden, en de aanblik van al die dames, jonge-meisjes en kinderen in fleurige en witte kleedjes was allergenoeglijkst. Deze jaarlijksche openbare lessen van leer lingen der solo- en zangklassen uit Bloe mendaal, Haarlem en Aerdenhout zijn een groote aantrekkelijkheid elk voorjaar. En het lijkt wel of ze telkenmale nog weer aantrekkelijker zijn. Wat wij er ditmaal ook weder hoorden, komt ons, hier ter plaatse reeds menigmaal neergeschreven, oordeel nog maar weer eens bevestigen: dat mevrouw Mien SijbrandiHalberstadt een uitnemende manier heeft om aan die jonge-meisjes onderwijs te geven in de edele zangkunst, en het steeds grooter suc ces van hare cursussen stellig welverdiend is; evenals de bloemen, welke haar Zater dag zijn geschonken door hare leerlingen, die allen veel van haar houden, en zoo iets komt nooit van eèn kant met wie ze zoo uitstekend op kan schieten. S. Zondag vierde de heer Jac. Son te Haar lem zijn 25-jarig jubileum als tandarts. Hij ontving zeer veel blijken van waardeering en belangstelling bij zijn feest. Te Haarlem heeft zich gevormd een „Commissie ter voorziening in het onder wijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en omliggende gemeenten," welke commissie wil trachten, kinderen, die door ziekten of lichaamsgebreken tijdelijk ot voorgoed verhinderd zijn de school te be zoeken, maar wier gezondheidstoestand overigens van dien aard is, dat zij het lager onderwijs goed kunnen volgen, les te doen geven. Ouders van kinderen, die voor dit on derwijs in aanmerking komen, kunnen zich wenden tot de secretaresse, mej. F. C. van Dorsser, Kleverparkweg 41. Eisolit echt naT iinrlijh 60 ot. per vierkante glazen flacon. ONTVANGEN BOEKEN. ENZ. Wij ontvingen een overdruk uit het maandblad „Vragen van den Dag", en wel van een artikel van Mierop. getiteld „Ons huidige strafstelsel eischt radikale veran dering." Het stuk van Van Mierop vangt aan met een aanhaling van ds. B de Ligt; „Een maand cellulaire opsluiting voor alle rech ters verplicht te stellen voor en aleer zij gelegenheid krijgen, hun medemenschen tot gevangenisstraf te veroordeelen, zou ook zoo dwaas nog niet zijn. Wellicht gaf dit spoedig een heele revolutie in het te genwoordig gevangeniswezen, dat in me nig opzicht barbaarsch is te noemen." Na een uitvoerig en belangwekkend be toog in deze richting komt Van Mierop tot de slotsom, dat de daartoe aangewezen macht terstond dient over te gaan tot een radicale verandering van het heerschende strafstelsel. Bij de N. V. Theosofische Uitgevers maatschappij verscheen „Geheugenoefe ning", een practische cursus door Ernest Wood. De prijs van het boekje is f 1.25. „De voornaamste hoenderrassen" worden behandeld in het zevende deeltje van de bibliotheek voor Natuur en Sport van den uitgever C. Morks Czn. te Dordrecht. Een aardig boekje alweer, waaruit, ook alweer, heel wat te leeren valt voor de kippen- liefhebbers. Bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschap pij verscheen „L'impressionnisme", een voordracht door den Franschman Henry Asselin te Amsterdam gehouden ter gele genheid van de tentoonstelling van Fran- sche schilderkunst in het Stedelijk Mu seum, aldaar. Op geestdriftige wijze wordt daar de geschiedenis van het Fran- sche „impressionisme" in verhaald. Ei genaardig is ook wat Asselin ons van den oorsprong van den naam „impressionnis- me" verhaalt. Claude Monet had een schil derij gemaakt, een havengezicht, masten en zeilen van schepen in een fijnen parelgrij- zen morgendamp gehuld. Zijn vriend Re noir vroeg hem voor den catalogus van de tentoonstelling der „Indépendants" een naam om het te kunnen inschrijven. Monet wist er geen. Maar „qu'est ce que tu as voulu faire" vroeg Renoir. „J'ai voulu traduire une impression," antwoordde Mo net, en Renoir noemde het „Impression" in den catalogus. Deze titel voor zulk een schilderij vond zeer veel bijval bij de jon gere schilders, en „Impressionnisme" was van toen af de naam, waarmede zij hun school aanduidden. Het boekje is zeer lezenswaard. Vrien den der kunst moeten het zich aanschaffen. De prijs is slechts 50 cents. TOONEEL. Rotterdamsch Tooneelleven. Bij gebrek aan beter heeft liet „Rott. Too- neel" op den eere-avond van mevrouw Ma rie van EijsdenVink een opvoering ge geven van een oud Sardou-blijspel, door dezen met medewerking van Deslandes ge schreven; „Schoonmama". Waarschijnlijk zal dit blijspel onze voor ouders bijster hebben bevallen, omdat de situaties, de verwikkelingen, de ontknoo ping toen nog verrassen konden. Wij, van den lateren tijd, weten, dat anderen het Sardou veel fijner en geestiger hebben na gedaan en hebben daarom moeite ons niet te vervelen, tenminste, om recht hartelijk en prettig-gekitteld, te lachen. Maar het schijnt héél moeilijk te zijn ge weest een geschikt stuk voor Marie van Eijsden te vinden en omdat het hier hoofd zakelijk om één rol te doen was, mag de keuze nog niet eens zoo heel ongelukkig heeten, want de eere-avondlinge vond er alle gelegenheid in tot geestig, guitig cn charmeerend spel, tot mooi en jong zijn en tot het smaakvol dragen van eenige prach tige toiletten. Rotterdam fuifde haar met een 40-tal bloemstukken. Zij werd knap gesecondeerd door Nico de Jong, Kreeft, Morrien, Jules Verstraete, Martha Walden e. a. Rotterdam. P. J. Blok.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1