OPTISCHE ARTIKELEN [□issssnD bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. VICTORI A-BRON, lie Jaargang. ZATERDAG 2 Juni 1917. No. 22 Redactie en Admiaislratie Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 HAARLEM. Het Bloetnendaaisch Weekblad. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden. EEN AANTREKKELIJK DENKBEELD. Ieder kent den Volksbond tegen drank misbruik, en weet van het goede werk van dezen bond wel het een en ander. Velen zijn dan ook de telkens weder nieuwe po gingen door dezen bond gedaan om het euvel van het drankmisbruik te bestrijden. Zoo werd onlangs benoemd een commissie tot onderzoek van de vraag „hoe het drankmisbruik op het platteland het krach tigst kan worden tegengegaan." In het rap port dier commissie wordt een nieuwheid aan de hand gedaan, waarvoor wij veet kunnen voelen. Wij ontleenen aan dat rap port het onderstaande: De drankbestrijder ziet in het herber- giersbedrijf iets minderwaardigs. Kwamen er veel duels en zelfmoorden voor, dan zoude over den wapenhandel ook zoo wor den gedacht. Er zijn heel wat categorieën van menschen, die de herberg niet anders kennen dan als de plaats, waar men heen gaat om iets te drinken. Het woord „her berg'' zelfs duidt reeds aan, dat met die inrichting wat anders is bedoeld, en als herberg is het koffiehuis dan ook voor het verkeer, en veelal voor het vereenigings- leven, onmisbaar. De koffiehuishouder mag niet worden beschouwd als bevorderaar van het slechte. In den opzet van het her- bergiersbedrijf is echter eene betreurens waardige fout geslopen, die moeilijk zal zijn te herstellen; de Volksbond mag niet na laten daarvoor zijn best te doen. Het bezoek van de herberg wordt betaald met de winst op de comsumptie. Wie het gastvrije dak van de herberg voor een sa menkomst, als schuilplaats voor den re gen, om een courant te lezen of om even uit te rusten, noodig heeft, moet wat be stellen. Trek of geen trek, wie een koffie huis binnengaat moet wat eten of drinken. Drinken is het gemakkelijkste en men drinkt dus wat. Iemand, die de markt be zoekt en in meerdere herbergen moet zijn, moet evenveel koppen of glaasjes met het een of ander bestellen. Hiermede betaalt bij den herbergier, in wiens inrichting hij toch niet voor niets kan toeven. En omdat dit nu eenmaal zoo is, worden gemoeds bezwaren ter zijde gesteld; het is voor de zaken, ^oor het verdienen van het dage- lijksch brood voor vrouw en kinderen im mers dat gedronken wordt. Zoude men een herberg binnen kunnen gaan zonder verplichting iets te gebruiken, en de bezoeker zoude dus weten, dat het bestellen van hel een of ander geen eisch der omstandigheden is, dan toch zoude er eene groote verleiding tot drankgebruik minder zijn. De koffiehuishouder zou schadeloos gesteld moeten worden wegens de vermindering van omzet zijner koop waar. Wij willen ons geen oordeel aanmatigen over hetgeen de koffiehuishouders, zon der hun eigen belang te zeer te schaden, zouden kunnen doen, maar we geven hier toch een denkbeeld ten beste, dat mis schien naar eene oplossing kan leiden. Wij hebben ons namelijk gedacht, dat de Volksbond, zooals de Alg. Ned. Wielrijders- bond voor andere oogmerken doet, her kenningsteekenen beschikbaar zou kun nen stellen, welke zouden beteekenen, dat de daarmee versierde herberg kan wor den binnengetreden zonder verplichting iets te gebruiken, onder voorwaarde, dat voor het verblijf in het lokaal een vast bedrag wordt betaald. In deze herkenningsteeke nen, waartoe in het oog vallende geëmail leerde piaatjes zouden gebruikt kunnen worden, zouden nog v.erschillende onder scheidingen zijn te maken, De plaatjes zouden door een nummer kunnen aangeven, hoeveel voor een bezoek zonder consump tie moet worden betaald, een prijs, die waarschijnlijk evenredig zal zijn aan de andere in de inrichting geldende prijzen Ook zou het plaatje kunnen aangeven, of koffie, thee en dergelijke dranken binnen zekeren tijd zijn te leveren. In dezen geest verwachten wij, dat de Volksbond met de exploitanten der gelegenheden tot het ge bruiken van spijzen en dranken ter plaatse eene regeling zal kunnen treffen, die op den duur eene groote verandering in het berbc-gwezen zal brengen. KRONIEK DER WEEK. 24 Mei. Duitschland verhoogt de maan- delijksche oorlogsschatting van het uitge mergelde België, nog even met 10 mil- lioen franken per maand. 26 Mei. De „vierjaarlijksche"' tentoon stelling van beeldende kunst wordt te Rotterdam onder groote belangstelling geopend. 26 Mei. Op het westelijk front wordt een door de Duitschers ondernomen aan val door de Franschen afgeslagen. 29 Mei. Brazilië heft zijne neutraliteit op. Het staat gebruik maken van de in Braziliaansche havens liggende Duitsche schepen toe, en de regeering neemt maat regelen ter verdediging der Braziliaansche scheepvaart. PLAATSELIJK NIEUWS. Tegen de annexatie. ZEER RIJKE COLLECTIE Onze lezers vinden hierboven de afbeel ding van het sluitzegel, voor het gemeente bestuur van Bloemendaal vervaardigd door den kunstschilder Jan Kreunen. Het zegel, degelijk en smaakvol van ontwerp en keu rig van uitvoering, is in vier verschillende kleuren verkrijgbaar rood, groen, blauw of zwart bij vooruitbestelling aan het kantoor van ons blad, Qed. Oude Gracht 63, tegen den kostenden prijs, 40,per 10.000, en 5,— per 1000 stuks. Ook van andere zijden zullen sluitzegels voor hetzelfde doel worden vervaardigd. Binnenkort wacht onzen plaatsgenooten weer een nieuwe verrassing op dat gebied. Ook „Het Bloemendaalsch Weekblad" laat zich natuurlijk niet onbetuigd; binnen kort geven wij n.l. een door den bekenden kunstschilder Wenckebach geteekend sluit zegel uit. Er zullen dus sluitzegels in soorten zijn; en wij zijn er zeker van, dat ieder ingeze tene, die het goed met Bloemendaal meent, zich flink wat van die goedkoope, maar practische propagandamiddelen zal aan schaffen, en benutten, zoodat door de snelle alomtegenwoordige brievenpost tallenkant in de wereld de vaste wil van Bloemendaal worde kenbaar gemaakt: de vaste wil om onverkort zelfstandig te blijven. Omtrent de inbraak, bij den heer Otto, in de villa „Dunenburg" gepleegd, is nog weinig naders te vermelden. Verrnist wor den een gouden horloge, een paar gouden armbanden en een bedrag van ruim 10,—. De politie is ijverig aan het speuren naar den dader. Op het programma der 43e algemecne vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik op 28 Augustus e.k., staat ook voor Maandag 27 Augustus 's avonds 8 uur: Rit per extra tram naar Bloemen daal; wandeling naar het hotel „Duin-en- Daal", alwaar door de afdeeiingen Haar lem, Bloemendaal en Heemstede een con cert aan de leden van het hoofdbestuur en de 'afgevaardigden met hunne dames wordt aangeboden. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 9 uur 41 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: rijden zonder licht; openbare dronkenschap; loopen over verboden grond; diefstal van een rijwiel; diefstal van koperdraad. Gevonden en terug te bekomen bij P. Antonisse, Lange Wolstraat 12, Haar lem, een zilveren broche; Zomerzorgerlaan 42, een kinderschepje; Vermeer, Geweer straat 32, Heemstede, een dantesparapluie; L. Spruit, Delftkade 2zwart, Haarlem, twee kanten kraagjes; N. Vries, Zijlweg 8, Over- veen, een barnsteenen sigarenpijpje; H. Aartsen, Binnenpad 16, Overveen, een por- temonnaie; Smits, Aerdenhout, een pet; J. Jonckbloedt. Nassaulaan 18, een portemon- naie; Bogaert, Heerengracht 525, Amster dam, een gouden dameshorloge; Van Dorp, Gaelstraat 4, Haarlem, een zilveren heeren horloge; M. Gerritz, Kenaupark 9, Haarlem, een zilveren schakelarmband; aan het bu reau van politie Overveen, een gouden schakelring; een haarspeld; een huissleutel. Verloren: een lorgnet, drie dames- portemonnaies; twee schildpad brillen; een snijdiamant; een zak-étui; een gouden bro che; een tennisbal. Komen a a n 1 o o p e n bijStoifer, Aer denhout; een Duitsche herdershond. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 25 Mei tot en met Donder dag 31 Mei. (bij 't SPUI). TEL, 8829 Geboren: d. van E. Boonstra en S. van der Werf; z. van H. A. J. Wories en P. W. D. van Roosebeek. Ondertrouwd: J. H. van der Hoop en L. A. van Wessem. Getrouwd: J. Groskamp en G. W. M. Vollaerts. Overleden: F. J. van Buggenum, 49 j.; K. J. van der Veldt, 62 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: J. Wierda, 12 j.; J. Liezenberg, 56 j.; H. M. Greevelt, 31 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Donderdagmiddag werd in tegenwoor digheid van generaal Kleinhens en het Co mité voor Ontwikkeling en Ontspanning, het militaire zwembad aan de Mooie Nel officiéél geopend. De in gebruik name is op 15 dezer gesteld. Een kleine wedstrijd een voorproefje van de ophanden groo- tere had Donderdag reeds alvast plaats. VAN HIER EN DAAR. Maatschappelijk werk bij zenuwlijden en krankzinnigheid. Onlangs is gesticht de „centrale vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuwlijders en krankzinnigen". De ver eeniging geeft thans ook een eigen blaadje uit. Wij ontvingen er het eerste nummer van, en vinden daarin als het doel der ver eeniging vermeld: het verleenen van zede lijken, en, waar mogelijk, ook stoffelijken steun te verleenen aan zenuwlijders en krankzinnigen indien de verzorgers meer in het bizonder de natuurlijke verzorgers niet bij machte zijn de maatschappelijke belangen der patiënten voldoende te be hartigen. De vereeniging strekt hare zor gen uit zoowel over de patiënten, die in een inrichting worden verpleegd, als over hen, die daar niet of niet meer verpleegd worden Als lid of begunstiger dezer sympathieke vereeniging kan men zich opgeven aan het Centraal Bureau, Willem Barentzstraat 19, Utrecht. Het Duitsche oorlogsdoel en de vrede. In de „Neue Ziircher Zeitung" geeft prins Alexander von Hohenlohe beschou wingen over Bethmann Hollweg's weige ring om zich over het oorlogsdoel uit te laten. Hij noemt deze weigering meer dan een fout, een tragisch onheil. „Want daar mee,'' schrijft hij o. m. (we ontleenen een en ander aan de „N. R. Ct."), „want daarmee is van Duitschen kant de laatste gelegenheid verzuimd, om tot een vrecfe door bemiddeling van Rusland te komen en de grondslagen voor een duurzame vriendschappelijke verhouding met het nieuwe Rusland te leggen. Ik zeg uitdruk kelijk voor een vrede, ik bedoel een alge- meenen vrede, door bemiddeling van Rus land, en geen afzonderlijken vrede. Want elke Rus, die eerbied voor zichzelf heeft, zou het, en terecht, een gemeene veron derstelling achten, als men van hem zou verwachten, dat hij het Fransche volk, dat zijn trouw aan het Russische bondgenoot schap met zijn bloed bezegeld heeft, thans, nu het in den hoogsten nood verkeert, in den steek zou laten. Door zijn houding belast de rijkskanselier echter verder het Duitsche volk met de schuld van de voortzetting van den oorlog en daardoor met de ontzaglijke offers aan menschenlevens, de krankzinnige stoffe lijke verliezen nog daargelaten. Hij laadt aan het Duitsche volk een schuld op, die niet de zijne is, want het Duitsche volk heeft thans in zijn verpletterende meerder heid eindelijk ingezien, hoe de toestand Is en heeft, evenals alle volken, den wensch naar een spoedigen en duurzamen vrede; het is het volk volkomen onverschillig, of een stuk land meer of minder veroverd wordt. Wat voor dat volk. en voor alle volken, de hoofdzaak is, dat is de duur zame vrede, d. w. z. dat de tegenwoordige oorlog, als hij eindelijk uit zal zijn, dan ook werkelijk de laatste is. Dat zou een schadeloosstelling zijn van meer waarde dan alle oorlogsvergoedingen in geld, die toch hersenschimmig worden, als er zoo lang om gestreden moet worden, dat de kosten, die deze verlengde strijd verslindt, er weer tegen opwegen. Alleen een duur zame vrede, die, al is hij ook niet de eeu wige vrede, toch ten minste aan volgende geslachten de ontzetting van een catastrofe als de tegenwoordige bespaart, zou de eenige werkelijke schadevergoeding zijn voor al de offers aan bloed en goed, die de volken gebracht hebben. Ook deze hoop is door het weigerend antwoord van den rijkskanselier vernie tigd; want een voorgeschreven vrede, een machtsvrede, kan nooit een duurzame vrede zijn. Het Duitsche volk heeft dus het vooruitzicht voor zich, niet alleen de renten en de amortisatie van de reusach tige schuld, die de oorlog achterlaten zal, te moeten betalen, maar ook opnieuw de kosten op zijn schouders te nemen, die nieuwe oorlogstoerustingen, het noodza kelijk gevolg van den machtsvrede, eischen zullen. Men hoort nu al, niet alleen Alduitsche dwazen over .den volgenden oorlog spreken, neen, zelfs generaal Von Stein, de Pruisische minister heeft onlangs, om den Rijksdag van de noodzakelijkheid van het bestaan van een nieuwe cadettenschool te overtuigen, het pacifisme als een utopie bestempeld en den oorlog als onvermijde lijk altijd weer terugkeerend voorgesteld. Painlevé, de Fransche minister van oorlog, heeft daarentegen Jcort geleden verklaard, dat deze oorlog uitgevochten moest wor den, opdat hij voorgoed de laatste was, en de menschheid zich ongestoord aan de werken van den vooruitgang en van de beschaving zou kunnen wijden. Het ware mij liever geweest, als ik die woorden eens in de rede van een Duitschen minister van oorlog had gelezen. „Hoe komt het, dat het niet het geval is De verklaring moet zijn dat de leiden de mannen blijkbaar nog niet tot het beset zijn gekomen, dat er een nieuwe tijd is aangebroken, waarin met de oude formu les en methodes niet meer te werken valt.- De mannen, die drie jaar lang de ontzet ting van dezen oorlog, deze onnoemelijke pijnen en ontberingen beleefd en gedragen hebben, keeren naar hun vaderland terug als andere menschen. Als zij een leer uit dezen oorlog meegebracht hebben, is het deze, dat de oorlog niet iets moois, heer lijks is, zooals hun gezegd was, maar dat hij, voornamelijk in zijn tegenwoordige ge daante, iets zoo verschrikkelijks en onzin nigs is, dat iedereen die nog zijn vijf zin tuigen heel thuis brengt, nog slechts de zen eenen wensch kan hebben, dat hij aan zijn kinderen en kindskinderen bespaard zal blijven. Hemzelf zal echter, naar ik meen, geen macht op aarde meer ertoe bewegen, een tweede maal uit te trekken, voor men hem het bewijs levert, dat het werkelijk slechts om de verdediging van het vaderland gaat, vooral echter dat van de zijde der regeeringen alles beproefd is geworden, om een mogelijken nieuwen strijd in der minne te beslechten. Daarom zal het volk, en terecht, verlangen, zooals reeds in een voorstel in den Rijksdag tot uiting gekomen is, dat het in de toekomst gehoord zal worden en mee zal hebben te spreken, als er over een oorlogsverklaring beraadslaagd wordt. WIJSBEGEERTE. üe Internationale School voor wijs begeerte te Amersfoort. Voor ons ligt het Juni-nummer van de „Mededeelingen" der school. Aan het daarin voorkomend verslag der door den voorzitter op de jaarvergadering op 12 Mei gehouden rede ontleenen wij: „Onze Stichting kwam wel in een merk- waardigen tijd tot stand temidden van den grootsten strijd, dien het menschdom ooit gevoerd heeft. Dit heeft in het begin menigeen sceptisch gestemd. Hoe zou de Internationale School voor Wijsbegeerte passen in een wereld zoo vol onrust? Voor kalme bezinning was thans geen tijd en de noodzakelijkheid zich met wijsbegeerte bezig te houden, werd niet ingezien. Bovendien, er werd reeds zooveel gevergd van de menschen in hun strijd om het bestaan en niet het Tegen inzending van 15 cents, voor ver- pakkingskosten en porti, wordt door het hoofdkantoor der Singel 512, Amsterdam, haar bekende re clameplaat „Rebecca aan de bron" franco toegezonden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1