m OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. De echte Emser-Pastilles He Jaargang. ZATERDAG 16 Juni 1917. No 24. Redactie en Administratie Ged. Oude Gracht 63 JLl Telefoon 141 HAARLEM. MV et Bloentcttdaalscli Wcekblai i. Prijs per jaar f 2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Dit nummer bestaat uit twee bladzijden. DU1TSCHLAND EN DE VREDE. Deelden wij onlangs onzen lezers eens een en ander mede omtrent de belangwek kende uitingen van prins Hohenlohe, thans vinden onze lezers hieronder een verslag van wat professor Er. W. Eörster in een artikel in de „Neue Zürcher Zeitung" in denzelfden geest schreef en dat thans door den A. O. R. wordt meegedeeld. Prof. Eörster hoopt, dat de artikelen van prins Hohenlohe velen tot nadenken zullen stemmen, waartoe te meer reden bestaat, omdat men tegenwoordig immers ook in Duitschland van alle kanten erkent, dat gebrek aan goed begrip van de buitenland- sche psyche de oorzaak geweest is van vele noodlottige handelingen voor en ge durende den oorlog". Volgens prof. För- ster ligt het zwaartepunt van het tegen woordige conflict hierin, „dat datgene, wat de in de entente vereenigde volkeren als het allerhoogste oorlogsdoel beschouwen, is het doen ophouden van den bewape ningswedstrijd na den oorlog en het vesti gen van een internationale vredesorgani satie". De schrijver is overtuigd, dat de entente zoolang zal blijven voortstrijden, totdat zij van Duitschland op een of andere wijze een betrouwbaren waarborg zal heb ben ontvangen, voor de verwezenlijking van dat doel. Dit zal bereikt kunnen wor den door een militaire nederlaag van Duitschland, door de economische uithonge ring of door veranderingen in de inwendige politiek van Duitschland. Ondanks de ver dere eischen, welke de entente heeft ge steld, meent de schrijver toch, dat men zicti voor alles voor oogen moet stellen, met welk een hartstocht de volkeren der en tente dergelijke toekomstgedachten verde digen: „de zaak van den wereldvrede hangt thans uitsluitend hiervan af, dat een overweldigende meerderheid van het Duit- sche volk zich principieel en ondubbelzinnig tegen alle annexaties uitspreekt en juist daartloor duidelijk toont, dat het oprecht wil medegaan met de gedachte van een nieuwe volkerenorganisatie en alle voort zetting van de oude bewapenings-eller.de verafschuwt." Na hulde gebracht te hebben aan prins Hohenlohe, die deze gedachten nadrukke lijk naar voren heeft gebracht en na kri tiek te hebben uitgeoefend op hen, die meenen, dat men zijn troeven niet uit de hand moet geven, zegt prof. Förster: „De grootste troef, die wij nu kunnen mede brengen is deze, dat wij geen troeven wil len uitspelenEen vredescongres, waar men troeven medebrengt, zal heelemaal niet plaats hebben. Wie dat nog niet ont dekt heeft, leeft in de noodlottigste illusie, ook al is hij nog zoo zeer Real-politiker". Als den ergsten vijand van de mogelijkheid van vrede en van de toekomstige wereld- beteekenis van Duitschland, beschouwt de schrijver die kringen in Duitschland, die altijd nog spreken van de kust van Vlaanderen. Immers deze versterken het buitenland altijd nog opnieuw in de vrees, dat het Duitsche volk er niet van af te bren gen zal zijn, om ook in het vervolg zijn grootste zekerheid te zoeken in de anar chie van Europa, in den internationalen wapeningswedstrijd, in plaats van in geza menlijke waarborgen van een vereenigde beschaafde wereld. In de eerste plaats toonen zij op zich zelf reeds door der gelijke materieele machtswaarborgen een zijdig op den voorgrond te stellen, dat zij niet voelen voor den nieuwen vorm van een volkerensamenleving. Maar tevens doen zij hiermede een nieuw onrecht aan het zoo zwaar getroffen Belgische volk, in plaats van de overige beschaafde we reld met zich te verzoenen, doordat zij trachten, het oorspronkelijke onrecht dat tegenover dit volk begaan is, weder goed te maken. De schrijver eindigt zijn eerste artikel hiermede, dat hij nogmaals nadrukkelijk betoogt, hoe onjuist het is te gelooven, dat 'n werkelijk verlossend woord van Duitsche zijde de oorlogsenergie van de tegenstan ders zou verdubbelen, alsof Duitschland door meer te eischcn. meer zou imponeeren en door radicaal afstand te doen den in druk zou maken, dat het aan het einde van zijn krachten zou zijn. Integendeel, zoo begint de schrijver zijn tweede artikel, iedereen, die de pers van het vijandelijke buitenland bestudeerd heeft, moet weten, dat „voor het aanzien van den Duitschen naam in het buiten land op dit oogenblik niets van meer be lang is, dan dat opvattingen, welke diame traal aan die van de Alduitschers tegen gesteld zijn. in zoo groot mogelijke getale duidelijk tot uiting komen", hetgeen ten gevolge van de Duitsche censuur alleen in tie neutrale pers kan geschieden. Naai aanleiding van de vrees, dat het verkon digen van theorieën, als van prins Hohen lohe, de kriiiek van den vijand op de Duit sche regeering zal versterken, vraagt prof. Eörster: „Moet men dan aan het eigen volk de waarheid onthouden, alleen om te maken, dat men tot geen enkelen prijs liet buitenland eenigszins gelijk zou geven Naar de meening van prof. Eörster ligt de groote lout van de Duitsche politiek in het ontbreken van een groot programma, dat zich met de toekomst van Europa be zig houdt. Men spreekt en schrijft veel te eenzijdig alleen van den Duitschen vrede en van de toekomstige ontwikkeling van het Duitsche vclk. Vervolgens bespreekt de schrijver cie macht ui den invloed, die de annexionisten in Duitschland bezitten en stelt vast, dat men niet met zekerheid kan bewijzen, dat zij slechts in de minderheid zijn. Het treu rige is, dat deze annexionisten hun eischen niet gronden op het zelfbeschikkingsrecht der volkeren, maar dat zij alleen de stra tegische noodzakelijkheid als argument ge- pruiken. Duitsche veiligheid verlangen, zonder rekening te houden met den toe stand, die hierdoor in Europa zal worden geschapen. Een dergelijke wijze van vre desluiten wordt door de geheele wereld, die thans tegenover Duitschland staat, met de allergrootste beslistheid verworpen. A.l- leen als de Duitsche regeering in staat is, de annexionisten als een kleine groep die niet meer in aanmerking komt van zich af te scheiden, zal Duitschland aan de overige wereid afdoende kunnen toonen, wie eigen lijk in Duitschland de werkelijke macht in handen heeft. Als Duitschland aan de en tente toeroept: „Gij alleen zijt het immers, die den vrede niet wilt, die altijd maar weer onze vredesvoorstellen afslaat", dan zal de entente antwoorden: „Dat is zeker waar; want een vrede, dien wij zouden moeten sluiten met de groepen en met de opvattingen, die thans bij u van invloed zijn, zou heelemaal geen vrede zijn, zou in het geheel geen grondslag hebben, wam uw annexionisme getuigt nog heelemaal van oorlogsgeest. Wij hebben derhalve heelemaal geen vertrouwen in u, zoo lang gij niet duidelijk getoond hebt die soort van menschen de baas te zijn." KRONIEK DER WEEK. 9 Juni. Uit Amerika komen berichten omtrent hevige aardbevingen, waarbij San Salvador en verscheidene andere steden in den omtrek verwoest zijn. 11 Juni. Reuter seint uit Athene, dat de Italianen Epirus bezet hebben. Griekenland zal verzet hiertegen aanteekenen. 11 Juni. De republiek San Domingo breekt de betrekkingen met Duitschland af. 12 Juni. Volgens të Londen ontvangen berichten heeft de koning van Griekenland afstand gedaan van de regeering ten be hoeve van zijn tw eeden zoon Prins Alexan der. 12 Juni. Volgens een Russisch leger- bericht zijn de Russen weer actief tegen de Oostenrijkers opgetreden nabij Pinsk, en hebben daar eenige successen behaald. 12 Juni. Uit Spanje komen berichten omtrent het aftreden van het ministerie, wijl de raden van verdediging soldaten- comité's het voortdurend trachten te weerstreven. De socialistische partij te Madrid heeft in een heftige motie verzet aangeteekend tegen de terroristische han delwijze der Duitsche duikbooten tegen de neutralen. De socialistische partij te Bil bao wil de betrekkingen met Duitschland dadelijk ingebroken zien. 13 Juni. De Engelschcn nemen, natuur lijk met zeer groote offers, aan het West- front een Duitsch loopgravennet, dat de Duitschers over een paar dagen wel weer terug zuilen nemen, als ze het al niet heb ben. Zoo gaat het wederzijds. Hoe meer men denkt te vorderen, hoe meer men be grijpt, dat men vastzit. 13 Juni. De „N. Rott. Ct." schrijft: In de „Times" van 5 Juni treffen wij nu de beloofde reproductie aan van den Duitschen legerorder, waarover zooveel is te doen geweest, omdat daaruit, naar de „Times" meent, blijkt, dat de Duitschers in de „Ka- daververwertungsanstalten" ook menschen- lijken verwerken. Het is een tamelijk lang stuk dat in 5 paragrafen is onderverdeeld. 1. bevat „Personalia"; 2a heeft betrek king op een inspectie, die door een kapitein van den generalen staf zal worden gehou den; 2b handelt over een opleidingcursus voor officieren der pioniers; 2c bericht de overplaatsing van twee soldaten. 3. ver- ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829. meldt een verandering van titulatuur bij de tclegraaf-troepen; 4. handelt over een maandelijksche opgave van voertuigen; 5a heeft betrekking op de verstrekking van leer, enz. voor reparatiën. Dan volgt 5b de mededeeling over „Einlieferung in die Kadaververwertungsanstalten: Es besteht Veranlassung, wiederholt darauf aufmerk- sam zu machen, dasz bei Einlieferung von Kadavern in die Kadaververwertungsan stalten in allen Fallen Ausweise mitzugeben sind, aus denen Truppenteil, Todestag, Krankheit und Angaben iiber etwaige Seu- chen zu ersehen sind". N°. 5c loopt over beperking in het carbidverbruik, en 5(1 eindelijk geeft nieuwe adressen voor de verzending van zakken. Het is ons niet recht duidelijk, hoe dit stuk zou kunnen bewijzen, dat die „Kada ver", die daar te midden van tuigleer, car bid en zakken onder één nummer staan, juist menschenlijken zijn. 13 Juni. De Duitsche staf meldt: „De vesting Londen is Woensdag door orze vliegers gebombardeerd.'' Bedoeld wordt hiermede, dat de stad Londen, en dat nog wel het dichtbevolkte East-end, waar al het lukraak neergeworpen hummentuig vel schade doen moét, vanat een hoogte van x7.000 a 18.000 voet, van waar men natuurlijk heelemaal niet meei kan waarnemen, vanuit de lucht met bom men beworpen is. O. m. is er (denk u er eens in,) een volks school getroffen; er zijn ongeveer 120 kin deren gedood of gewond. De correspondent van ,,'t Alg. Handels blad'' meldt nog: „In den namiddag be zochten duizenden de aangevallen wijken. De verontwaardiging over deze soort oor logvoering is hier zeer groot en overal hoorde men lieden zeggen dat - Engelschc eskaders Duitsche steden moesten aanval len, daar zulke represailles zeker een einde zouden maken aan de aanvallen.'' Ja, dat hebben wij vanaf den eersten lucht aanval op Londen al niet begrepen. Zijn de Engelsche vliegtuigen niet goed genoeg om zoo ver te reizen? Of.... ja, of zou het waar zijn, dat de Engelschen, die toch ook waarachtig zulke onnoozele bloedjes niet zijn, voor zóö'n walgelijk bedrijf toch nog terugdeinzen? PI.AATSELIJK NIEUWS. Het Provinciaal Blad van Noord-Holland geeft in het overzicht van den loop der bevolking in de gemeenten dier provincie, voor Bloeinendaal de volgende cijfers: Op 31 December 1915 bedroeg het aan tal ingezetenen 9129; op 31 December 1916 9306. Een aanwas van 177 zielen. Wij verheugen ons steeds over zulke gunstige cijfers in den aanwas der bevolking, en dat niet slechts omdat wij de uitbreiding van het menschental op aarde steeds als een bewijs van waardeering onzer onder- zonsche samenleving opvatten, en de groei van het aantal Bloemendalers als een gunstig teeken voor ons schoone en plei- zierige dorp, maar ook omdat wij onder deze nieuwe ingezetenen telkens ook we der nieuwe inteekenaren op ons weekblad inschrijven. Om al deze redenen kunnen de cijfers van den jaarlijkschen aangroei onzer bevolking ons nooit genoeg oploo- pen. Onze lezers zullen met genoegen ver nemen, dat door ons blad een lezing over luchtvaart met lichtbeelden is op touw gezet. Spreker is de vlieger-officier De Brauw. Het belooft een zeer belangwek kende avond te worden. Abonnees van ons blad, die kaarten voor deze lezing verlan gen, kunnen die aan ons kantoor opgeven. De lezing heeft plaats in de tweede helft van Juli in „Rusthoek" te Bloemendaal. Den juisten datum geven wij een volgenden keer op. bietsers. Deze week uwe lantaarns ten 9 uur 53 minuten aansteken. Gevonden en terug te bekomen bij F. van der Valk v. Briggdamme, Parkweg 8, te Bloemendaal, een broche bestaande uit 3 soldatenknoopen; De Visser, Park weg 1, te Bloemendaal, een blauwe jockey pet; A. van Cranenbroek Gen. Joubert- straat 64, te Schoten, een voetpomp en een ledige flesch; Terreehorst, Reitzstraat 77, te Schoten, een fietsgordel; mej. Baart, Korte Hofstraat bij Schouten te Haarlem, een gouden broche met steentjes; aan het bureau van politie te Overveen, 2 insignes in étui; een r.-k. kerkboekje; een zwart lederen ceintuur; een rozenkrans. Verloren: een leesboek; een bruin lederen portemonnaie; een grijze jas; een zilveren dameshorloge; een handtaschje; een gebrand zilveren horloge; een bruine boodschappentasch; een zwarte zijden sjaal. en BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 8 Juni tot en met Donder dag —14 Juni. Geboren: d. van B. P. Moolekamp en C. C. A. van Leeuwen; d. van J. van Roode en S. van der Veldt. Ondertrouwd: B. Kanis en A. El- sendrath; A. van Zorge en J. M. van der Niet; J. Wessels en C. J. Vermaire. Getrouwd: Chr. J. Lindeman en P. J. Honnebier; J. H. van der Hoop en L. A. van Wessem. OverledeninhetgestichtMee- r en berg: M. C. van Tuijtenbergh, 83 j.; A. Faase, 78 j.; H. Flentge, 67 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Openlucht-spelen te Heemstede. Even als te Valkenburg zullen ook dit jaar te Heemstede gedurende de maanden Juli en Augustus openlucht-spelen gegeven wor den. Het voorloopige plan is de eerste vijf dagen der week, dus met uitzondering van Vrijdag en Zaterdag, de voorstellingen te doen plaats hebben van twee uur tot half vijf. In het onbeschrijfelijk natuurschoon van het wandelbosch Groenendaal, te midden van eene woeste schoone natuur, zal de geschiedenis worden weergegeven van den eersten moordenaar van het menschelijk geslacht, Kaïn. Dit stuk is geschreven door dr. J. Crets. Aan de kunstlievend heid van eenige heeren te Heemstede en aan den ijvervollen en kunstzinnigen heer Vine. Berghegge dankt men dit uitmuntend denkbeeld. De hoofdrol „Kaïn" zal worden gespeeld door den bekenden tooneelkun- stenaar Julius Brongers. Museum van Kunstnijverheid. Het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Mei bezocht door 405 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boe kerij werden 170 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen in ons land in bruikleen verzonden. De aan het museum verbonden school voor bouwkunde en kunstambachten werd gedurende de maand bezocht door 68 vrou welijke, 71 mannelijke, te zamen 139 leer lingen. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegen: rijden zonder licht; twee personen vervoeren op een rijwiel dat slechts was ingericht tot vervoer van één persoon; loo- pen over verboden grond. Tentoonstelling. De schilder Willem Smorenburg (niet Dirk Smorenberg, met wien men hem nogal eens verwart,) stelt in „Zang en Vriendschap" zijn werk ten toon; landschappen in olieverf en pastel. Voorts is er ook een kleine verzameling van aardige gebruiks- en siervoorwerpen te zien. Maar in dat triestige zaaltje ver drinkt de betrekkelijk kleine verzameling, wat jammer is voor de menschen, die hun gaven en zorgen er aan besteed hebben. De vereeniging Woodbrookers in Holland houdt hare zomercursussen van 20 Augus tus tot 8 September. Het programma is zeer belangwekkend; leiders zijn de heeren mr. M. J. A. Moltzer. ds. S. F. H. J. Ber- kclbach van der Sprenkel en ds. J. E. van Brakel. Voor deelneming kan men zich op geven bij den secretaris, dr. G. H. van Scn- den te Geesteren bij Borculo. zijn weder verkrijgbaar. Prijs 60 cent per doos.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1