OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. lie Jaargang. ZATERDAG 14 JULI 1917. No. 28. jtet Bloenendaalscb Weekblad. Redactie en Administratie: Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. M. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. NEDERLANDSCHE BESCHOUWINGEN. (Vervolg.) Hebben wij niet de plicht te roepen: tot de Centralen: gij zijt zeer onver schrokken en zeer standvastig, maar uwe middelen zijn misdadig, uw moed is over moed, wórdt hoogmoed: herzie u zelf! tot de Entente: gij zijt zeer verstandig, zeer berekenend, en ook bescheiden, want de misdadige middelen uwer tegenpartij doet gij slechts na, maar uwe leuzen zijn in waarheid leugens: herzie u zelf; tot de neutralen: uw goedmoedigheid schijnt schoon, maar haar oorsprong deugt niet, want ge rekent met mogelijke stoffe lijk verlies en acht dit onduldbaar, paart daaraan dus gemis aan karakter: herzie u zelf! tot onze eigen regeering: gij hebt geen vuisten willen zetten, hoewel wij vuisten hebben, uwe goedmoedigheid grenst aan zoetsappigheid, maar waar is uw branden de oproep aan de heele wereld om met den onzin op te houden en weer zin te leggen in het leven? Waar is uw oproep aan de kerken van de heele wereld, aan de demokratieën van de heele wereld om in Godsnaam, om in naam van de geestelijke wetten van ons leven tot bezinning te ko men op de feiten? Waar is uw beroep op de wetenschappelijke mannen en vrouwen op de gansche aarde, om tot het wezen van hunne wetenschappen, dat is tot de eene en onverdeelde wijsheid, welke de hoogste kalmte zelve is, weder te keeren? Er wordt niet geluisterd Maar ik dwing u te luisteren door het enkele feit van een redelijk woord te stellen op een papiertje, in een willekeurig plaatsje van Nederland, en gij in een centrale stelling in het centraal gelegen land zoudt niet gemakkelijk spre ken kunnen tot de geheele aarde? Wat is uwe verantwoording, wanneer straks gevraagd wordt: wat hebt gij niet op het gebied van eten en drinken, maar op het gebied van de geestelijke waarden gemaakt van uwe kalme centrale stelling te midden van het krankzinnig getier rond om Gij hebt door niets te doen naar bui ten, door integendeel steeds te ontwijken naar binnen, Nederland nu zoover gebracht, dat vlagen van krankzinnigheid van buiten oversloegen naar binnen. Gij hebt met de schijn-eenheden, de onhoudbaarheden ge naamd de politieke partijen een politiek spel gespeeld, gij hebt u daarbij op her onjuiste standpunt geplaatst, dat de partij-verdeeling op wezenlijke verdeeldheid wees, maar gij ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 hebt niet beluisterd den harteklop van het goedige Nederlandsche volk als geheel, daf aan die verdeeling slechts kan te gronde gaan. Herzie u zelf! Ons volk is in zijn hart zoo hard als dia mant, al is 't zoo week als water, als een droppel water die niet weg kan en niet ver dampen kan, ligt het nu eenige eeuwen be sloten tusschen de persblokken, de inder daad alleen quantitatief groote mogend heden. Maar met dat al is het onoverwinnelijk gelijk diezelfde kleine druppel. Maar wat bewijst die druppel Dat kracht niet aan groote hoeveelheid verbonden behoeft te zijn, die druppel is het teeken van geest kracht, die zintuigelijk nóg kleiner is, die heelemaal onzichtbaar is, maar niettemin werkt, en hoe! Ons volk roept om een geestelijke daad. DE BLOKKADE VAN ONS LAND DOOR ENGELAND. Omtrent den nieuwen maatregel van En geland, afsluiting van den zgn. vrijen vaar geul in de Noordzee, m. a. w. blokkade van Nederland, bevat „Het Nieuws van den Dag'' van Vrijdagochtend een voortreffe lijk hoofdartikel. In het algemeen staat dit blad, wij lezen het sedert geruimen tijd met stijgende instemming, in zake den oor log op hoog, op Nederlandsch peil. Welke ver-vooruitziende politieke baat zucht Noord-Amerika en Engeland beweegt om de kleine Germaansche staten recht streeks te drijven naar een of- en defen sief verbond met Duitschland, kan ons koud laten. Engeland en Amerika zijn zui ver imperialistische staten geworden, die hunne eigen voorzorgen hebben te nemen tegenover het ontwakende Rusland, het ontwakende China, en het ontwaakte Ja pan; maar dat de Mastodont-achtige maatregelen van den bull-dog en van den Yankee verband houden, niet met een harinkje uit de Noordzee of een mud aardappelen uit Zeeland, maar met het onder hen en Australië te verdee- Ien bezit van onze koloniën (let op de lig ging der Amerikaansche Philippijnen, de verhouding van Engeland en Portugal, het Portugeesch optreden in Timor, de ligging onzer koloniën tusschen Australië en En- gelsch-Indië) en dadelijk verband houden met den onlangs duidelijk gebleken wil van Nederland èn van Indië, om zich ook in den Oost weerbaar te maken, dat is voor ons buiten kijf. „Voorkomen is beter dan genezen," zeg gen ook de mastodonten met een breeden kaakgrijns, „we moeten voorkómen dat „Holland weer sterk wordt." De toene ming van het aantal en van de kracht der democratieën over de heele wereld, zal de in een en ander geborgen strijdmogelijk- heden niet voorkomen, doch slechts breeder en dieper makentenzij tijdig het verlos sende woord van een rechtsgemeenschap der volkeren wordt gesproken. Dat te spreken hardop, voluit, zou van onze re geering zijn een geestelijke daad als waar op wij in ons hoofdartikel doelden. Ge schiedt dit niet dan is aansluiting bij een zich democratiseerend Duitschland om daarvan aan de spits te komen o. i. de eenige mogelijkheid, door de Anglo-Saksen aan ons volk gelaten, om als volk, als natie te blijven leven. En we hebben levenslust. Waar is toch het eertijds zoo geroemde gezond verstand der Engelsche natie? Indien democratie een steviger regeerings- vorm is dan autocratie, is in den oorlog (zie het Russische offensief), een democratie een gevaar lijker vijand dan een autocratie. KRONIEK DER WEEK. 6 Juli. De Russische aanvalsbeweging breidt zich uit. 7 Juli. Telegrammen uit Berlijn maken melding van onlusten in talrijke steden van Duitschland, tengevolge van den voedsel- nood. 7 Juli. De bekende Nederlandsche staatsman de heer Frans Lieftinck overlijdt te Haarlem in den ouderdom van 82 jaar. 8 Juli. De zonderlinge comedie in China is een nieuw bedrijf ingetreden. De mo narchistische troepen zijn weer verslagen door de republikeinsche. Keizer Hsuan Tung doet afstand van den troon. Deze keizer is 11 jaar, en het is al zijn tweede troonsafstand. Den eersten deed hij in 1912. dus op 6-jarigen leeftijd. In elk geval mag men hier van een vroegrijp wonderkind spreken, of van een bevestiging der zegs wijs, dat wat den groote-menschen nog duister is, soms den kinderen is geopen baard. 9 Juli. Het republikeinsche bewind in

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1