A. H. VAN DER STEUR Jr. HEEREN- EH D4MESKLEEDERMAKEEIJ kEBK-AGENDP. Zondag 15 Juli. BloemendaalNed. Herv. Gem., 10 u., Ds. J. A. van Leeuwen Geref. Gem. 10 u., Ds. R. Mulder, Em. Pred. te Zeist; n.m. u., Ds. R. Mulder. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Pelterijen, Amazones, Livrei-, Automo biel Jacht- en Sportkleeding. China is hersteld. De nieuwe president is Keng-Koe-Sjang. Wij konden eigenlijk evengoed een anderen naam schrijven, want niemand kan hem toch onthouden. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze lezing over luchtvaart. Er zijn nog eenige, kostelooze, toegangsbewijzen voor de lezing met lichtbeelden, op 28 Juli in „Rusthoek" te houden, voor onze abon nees voorhanden. Men kan ze aan ons kantoor alsnog aanvragen. Onze brievenbesteller Bakker had Don derdag het ongeluk met zijn fiets te vallen. Betrekkelijk is het ongeluk nogal goed af geloop en. Hij heeft zich het gezicht be zeerd, en de fiets is stuk. De ervaring heeft deze week uitgewezen, dat het begraven op onze nieuwe begraaf plaats geen enkel bezwaar oplevert. Een begrafenis aldaar door de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij geschiedde zonder stoornis. Donderdag hadden, tot besluit van den cursus der Bloemendaalsche Schoolvereeni- ging, openluchtspelen door de kinderen plaats. Er werden allerlei kleine wedstrij den gehouden. te Overveen, een lorgnet (vermoedelijk goud); een dubbeltje; aan den politiepost te Bloemendaal, een ledige kersenmand. Verloren: een zilveren beurs; een damesportemonnaie met inhoud; een gou den broche; een zilveren rozenkrans; een portemonnaie. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 6 Juli tot en met Donder dag 12 Juli. Ondertrouwd: F. W. J. J. Lanson en J. E. Heemskerk; C. Robertson en G. A. Brachthuizer. Getrouwd: L. van der Ham en M. M. Eekhout; E. J. W. H. Braakman en J. M. Houtgraaf. Overleden: A. J. K. de Waal Male- fjjt, 17 j.; B. J. van der Vliet, 63 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht houdt op Zaterdag 13 Juli, 's namiddags Iqilf drie in den tuin van het Brongebouw te Haarlem, een groote openlucht bijeen komst. Men deelt ons mede, dat geslaagd is voor het eindexamen Ecole Supérieure de Commerce, te Neuchatel, onze oud-plaats genoot, de heer F. A. de Clercq. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 9 uur 44 minuten aansteken. Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: visschen zonder akte; rijden zon der licht; met twee aan elkaar gekoppelde voertuigen rijden; loapen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij Holtzapffel, Bloemendaalscheweg 164 Bloemendaal, een schaartje in étui; J. Kroone, Dompvloedslaan 49, Overveen; een damestaschje; C. Fris, Boschlaan 15, Bloemendaal, een blauwe damesportemon naie niet inhoud; aan het kantoor van den Nachtveiligheidsdienst, Raaks, Haarlem, een kinderportemonnaie; H. J. ten Brink, Wouwermansstraat 15, Haarlem, een doos je, inhoudende een vulpen en een potlood; Metzelaar, Leidschestraat 142. Haarlem, een bos sleutels; aan het bureau van politie Schouwburg Jansweg. In den schouw burg aan den Jansweg gaat de groote film „Homunculus, de kunstmensch". Deze week begint het tweede gedeelte. In het laatste nummer van het blaadje „Uit de Remonstrantseh Gereformeerde gemeente te Haarlem" is verschenen het verslag over 1916 van den ijverigen pen ningmeester, onzen plaatsgenoot, den heer P. C. A. van der Breggen. In dat verslag lezen wij o. m. het volgende: Nu het bestuur der stad Haarlem het plan heeft opgevat te trachten de omliggende uitgebreide buitengemeenten te annexee- ren, (bestaat er nog recht in de wereld waardoor ik met velen onverhoopt van woonplaats zou veranderen en dientenge volge tot mijn groot leedwezen voor mijne fpnetie pis uw penningmeester zou moeten bedanken, bestaat de mogelijkheid, dat dit mijn J2de jaarverslag onzer geldmiddelen hef laatste zou kunnen zijn dat ik de eer heb u uit te brengen, en hoop ik, dat het mijn opvolger dan met meer welslagen dan mij rrioge gegeven zijn onzen leden te over tuigen van de vrijwillige verplichting oin de stoffelijke belangen onzer gemeente krach tiger te steunen, teneinde haar in staat te stellen hare moreele roeping te blijven ver vullen. adres is Ipenrodestraat 4, te Heemstede ten huize van mr. Arnhorst, secretaris. Steunt haar. VAN HIER EN DAAR. Van gebrek aan kennis der geschiedenis bij de dagbladpers vinden wij een paar krasse staaltjes in het weekblad „De Toe komst". Wij lezen in dat blad n.l. het vol gende: Gebrek aan historische kennis. Wan neer men in de bladen de vaak zwaarwich tige politieke beschouwingen leest, dan staat men versteld, wat de schrijvers wèl en wat zij niet weten. Dr. Byvanck („Nieuwe Cri.") wist or,s b. v. precies te vertellen, wat er besproken was op een déjeuner te Potsduin tusscheu den keizer, den kroonprins, den rijkskanse lier en eenige generaals, terwijl hij a zelf toch waarschijnlijk niet bij was. Merk waardig! Maar van meer belang is het gebrek aan feitenkennis, dat menig artikel verraadt en waardoor de argelooze lezer op een dwaal spoor wordt geleid. Zco werden er, bij den troonafstand van Tsaar Nikolaas, kolommen en koiommen gewijd aan.den val der Romanofs. Dat sedert 1762 het huis HolsteinGottorp in Rusland regeerde, scheen men niet te we ten! Hetzelfde geldt Oostenrijk; de Habsbur- gers moeten aftreden, wordt er geëischt van zekere zijde. Dat deze dynastie in 1745 reeds begon plaats te maken voor het huis Lotharingen, dat in 1780 (bij den dood van Maria Theresia) de laatste Habsburgsche dat huis geheel verving, schijnt men niet te weten. Een derde staaltje. „De Nieuwe Crt." van 18 Juni 1917 avondbl., acht het niet onmo gelijk, dat eene omwenteling in Spanje een einde zal maken aan het bewind der Habs- burgers. Dat zou een kras stukje zijn, aan gezien sedert 1700 geen Habsburgers maar Bourbons (met een enkele afbreking: Jozef Bonaparte en Aniedeus van Savoye) daar op den troon zitten! Uit een en ander blijkt, dat een duchtige studie der geschiedenis voor menigen jour nalist geen overdaad zou zijn. Museum van Kunstnijverheid. De ten toonstelling van Chineesche borduurwerken in het museum van kunstnijverheid te Haarlem is geopend. Zij bevat eene belang rijke verzameling van decoratieve frie zen, vaandels, kleedingstukken van allerlei aard met zijde geborduurd, in schitteren de, doch harmonische kleurencombinaties, welke zeker de belangstelling van velen cn vooral van de dames zal wekken. Te Santpoort wordt op initiatief van ds. Van den Bergh van Eysinga, een volks gebouw gesticht. Deze kleine plaats is daar mede Bloemendaal vooruit. Wij zijn bereid bijdragen voor de stichting te Santpoort in ontvangst te nemen. De Vereeniging tot bestrijding van den woeker is te Haarlem tot de oprichting van eene flinke afdeeling gekomen. Haar Handelsverkeer per vliegmachine. De „Financial Times" van 12 Juni meldt, dat er in Engeland plannen zijn gerezen om een spoeddienst per vliegmachine in te richten. Een zekere heer Holt-Thomas en lord Cow- dray zijn er warme voorstanders van. Eerstgenoemde heeft berekend, dat een rei zigersverkeer Londen—Parijs goed zou kunnen rendeeren, als iedere machine twaalf personen vervoerde tegen een tarief van 5 pd. st. per persoon. Een dergelijke machine zou 2000 Engelsche pon den vrachtgoederen of mailzakken kunnen vervoeren, tegen een tarief van een halve penny (2K> ct.) per ons. De reis Londen— Marseille zou 10 pd. st. voor passagiers. 5 cent per ons voor vrachtgoed kosten, Lon denKonstantinopel 25 pd. st. per persoon en \2'A cent per ons voor vrachtgoed. Van Londen zou men per vliegmachine binnen 3 uur te Parijs zijn. in twaalf-en-een-half uur te Rome, binnen 24 uur te St. Peters- bui g en Konstantinopel. Het zou het zaken doen geweldig vergemakkelijken en ee:i omwenteling in het spoedverkeer te weeg

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2