OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. lie Jaargang. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1917. No. 34. jtet Bloetnendaaisch Weekblad. Redactie en Administratie: Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Prijs per jaar f2.60 Advertentiën 10 cents per regel. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enzworden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. M, BLADERuR 3EN, Bloe- mendaalsche weg S3, Sloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. LIEFDADIGHEID EN POLITIEK. De redactie van het nationale tijdschrift „Ons Land" schrijft onder bovenstaanden titel een betoog voor een vorm van protest tegen herhaalde daden van rechtsverkrach ting, door oorlogvoerenden ons aangedaan. Onze regeering, aldus het blad be hoort elke rechtsdaad, elke daad van me- dedoogen te doen, die zij nog doen kan. En zij kan niet optreden tegen beleefdheden, bewezen aan onderdanen van andere mo gendheden, zonder af te wijken van haar neutrale gedragslijn. Doch wij, particulieren, kunnen wel aldus protesteeren door nalaten. Wij kunnen wei geren meer ambulances naar het buiten land te sturen, meer buitenlandsche kinde ren ten onzent te ontvangen. Ziedaar pro testen, die geheel bhiiien ons bereik vallen en die dood natuurlijk zijn. Wij hebben al eens meer daarop aange drongen en toen naast vele blijken van stemming één blijk van afkeuring gekregen, dat in elk opzicht ernstig gemeend was. „Als een half verhongerd meisje, zelfs uit een vijandelijk land, mijn steun vraagt, dan verbiedt mijn levensbeschouwing mij, haar een steen voor brood te geven." Het is één (eenigszins gewijzigde) zin uit een brief van iemand, aan wiens meening wij groote waarde hechten. Nu zal wel ieder dit met den schrijver eens zijn, als wij het geval zoo stellen, dat dit kind direct, half verhongerd, op ons toe komt. In den regel zal dit echter niet het geval zijn. In den rtgel zal een comité voor het kind vragen. Doch wanneer wij nu weten, dat dit kind komt uit een land, dat mee vecht en mee onze neutraliteit aanva.lt, dan wordt de zaak eenigszins ander-. De vr„a; past dan in een systeem van oorlogvoering dat wij verfoeien en wordt gedaan door menschen, die zelf, middellijk of onmiddel lijk, schuld zijn aan het leed van het kind. Komt nu zoo'n vraag, ligt het dan niet v, cr de hand, dat men meer mededoogen heeft met het ongelukkige kind uit het land, waar de ouders geen zoodanige schuld dragen, waar de kinderen evenals de ouders slacht offers zijn geweest van anderer daden, dan met de kindertjes van die verantwoordelijke ouders. En antwoordt men ons. „ja maar, uit die landen zijn geen aanvragen!" hebben wij dan niet juist het recht te zeggen: „Des te „erger, des te eerder moet gij helpen, indien „gij niet vormdienaar wilt zijn. Want de „ouders daar zijn niet zoo machtig, kunnen „zich niet zoo gemakkelijk met het buiten- ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL. 8829 „land in betrekking stellen. En toch weet „gij, dat de arme kindertjes daar nog erger „lijden dan in de landen waaruit dagelijks „honderden kinderen ons land binnentrek ken." En vergeet ook niet, dat er in ons land hongerende kinderen zijn, wier ouders nóg minder schuld hebben aan het wereldgebeu ren, dat hen tot slachtoffers maakte, dan die reemde menschen. Is het bovendien niet een groot menschelijk en waar woord, dat het hemd nader is dan de rok En weet gij ten slotte niet, dat nu reeds vaak meer gedaan wordt voor die vreemde kinderen dan voor de onze, dat zij vrij reizen op onze sporen hebben, onze arme kindertjes, die voor hun gezondheid uit moeten, niet. Het komt ons dan ook voor, dat ook wie een ernstige levensopvatting heeft, als die wij boven aanhaalden, in deze omstandig heden het recht heeft de aanvraag van een Duitsch of Engelsch of Fransch comité te weigeren, rondweg te weigeren, of ten min ste te weigeren ten bate van Belgische, Ar menische of neutrale zieke kindertjes, die nóg meer nood hebben, nog dringender vra gen, doch wier vragen niet zoo duidelijk tot ons doordringen, omdat zij niet gedragen worden door den klanktrechter van macht, politiek, geweld, organisatie en demonstra- tiezucht, welke die andere vragen zooveel harder doet klinken. Wij willen zeker niet de liefdadigheid aantasten. Wij zouden slechte Nederlanders zijn als wij niet wisten, dat ook op het ge bied der chariteit ons volk een grooten en ouden naam heeft op te houden. Doch waar wij door de ouders der kinderen gebracht zijn in een noodtoestand, waarvan wij de gevolgen voor onze kinderen nog niet kun nen voorzien, waar er groot gevaar voor besmetting is, waar wij weten, dat wie lief dadigheid vraagt, dit veelal doet met poli tieke en andere nevenbedoelingen, waar wij weten, dat er andere kindertjes zijn, die onze liefdadigheid zooveel meer noodig heb ben, waar wij ten slotte weten, dat een wei gering van particulieren om nog langer kin deren bij zich te ontvangen uit de groote landen, die voor dezen oorlog verantwoor delijk zijn en ons staatsbestaan telkens aan tasten, een van de weinige middelen is om te protesteeren, om dus onze nationaliteit meer te handhaven daar schijnt het ons inderdaad plicht van den Nederlander om niet langer die kinderen aan te nemen en zoo aan de wereld het beeld te geven van Nederland als van een land, dat men trap pen en stompen en duwen kan, doch dat steeds nog maar de hand blijft likken van hem, die het stompt en trapt en duwt. KRONIEK DER WEEK. 16 Aug. De Fransehen en Engelschen beginnen aan het westfront een nieuwe aanvalsbeweging. Zij'hebben daarbij, voor- loopig althans, nogal succes. 18 Aug. Bij Duitschland's bestrijders voegt zich ook de republiek Liberia. 18 Aug. Een geweldige brand breekt te Saloniki uit, en verwoest het geheele oude stadsdeel. t'l Aug. De Italianen zetten weer een nieuwe aanvalsbeweging tegen de Oosten rijkers in. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor den schietwedstrijd, Dinsdag door de afd. Kennemerland van den Alg. Ned. Politiebond in de duinen van „Caprera" ge houden, was weer zeer veel belangstelling. Een groot aantal leden dong mee naar het gouden horloge van mevrouw Visser van Hazerswoude, en andere prijzen. De jacht- i pziener J. Bos van Zandvoort won het horloge. Naar wij vernemen, gaat het gesticht Mecrenberg inplaats van gas, nu electrisch licht gebruiken. Keuring van politiehonden. Vrijdag had in de duinen onder Overveen, een keuring plaats van gediplomeerde politiehonden, ter verkrijging van een certificaat als jachtop zienershond. Postkantoor te Bloemcndaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de le helft der maand Augustus 1917 M. Boeken, Amsterdam; dr. W. G. Bou- man, Velp; H. Hagedoorn, Hoofddorp; D. v. 't Huil; Veldleger; J. J. Pols, Veldleger; fam. Poppeldorf, Amsterdam; mevr. Spie- rings, Eibergen; J. Staal, Amsterdam; Stuwer, Amsterdam; J. Varkevisser, Den Haag. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 8 uur 32 minuten aansteken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1