KERK-AGENDA. Zondag 9 Soptember. BloemendaalNed. Here. Gem., v.in. 10 u., Ds. J. A. van Leeuwen. Geref. Gem. 10 u., Prof. J. Ridderbos, van Kam pen; n.m. r,l u., Prof. J. Ridderbos. zoodat dit alles nog in de luc'nt hangt. Waarschijnlijk zal dus begonnen worden niet het uitnocdigen van ingezetenen tot het vormen van een commissie. Echter zal men afwachten welke resultaten de verga dering van het Nit over deze kwestie, die spoedig gehouden \\o:dr, zal opleveren. De vergadering is hiermede ten einde. KRONIEK DER WEEK. Sept. De Duitschers trekken over de Duna. 1 Sept. Engelsche en Duitsche oorlogs schepen leveren slag onder de Deensche kust. De Duitsche schepen trekken zich in de Deensche wateren terug. 3 Sept. Riga wordt door de Russen ont ruimd en door de Duitschers bezet. Veel oorlogstuig en gevangenen vielen den Duit schers in handen. 3 Sept. De „N. R. Ct." vermeldt een do cument. waaruit blijkt, dat weder groote groepen Belgen door de Duitschers zijn weggevoerd. De manier, waarop dit ge schiedt, is afgrijselijk bedacht; de bewo ners moeten met hun pakken naar het sta tion gaan. Vrouwen, kinderen en grijs aards moeten plaats nemen in de eerste rijtuigen, de mannen worden in de achter ste rijtuigen geborgen. Wanneer de trein vertrekt, worden de achterste wagens met de mannen er in, afgehaakt. Eerst wan neer zij de plaats van bestemming "bereikt hebben, zien de vrouwen en kinderen welk lot er aan de echtgenooten, vaders en broe ders bereid is. 4 Sept. De vakvereenigings-conferentie te Blackpool maakt met 2.849.000 tegen 91000 stemmen uit, dat de conferentie van Stockholm voor het oogenblik geen uitzicht op succes biedt. ,.Het Volk'' bevat het ontstellend bericht, dat bij de Rotterdamsche politie corrupte elementen spionnendiensten verrichten voor de Duitsche regeering. PLAATSELIJK NIEUWS. Inbraak. Maandagnacht werd ingebro ken in de bleekerij van de weduwe üehrels, te Overveen. De dieven namen een partij hemden mee, waarschijnlijk otn zich te onttrekken aan de hooge waschrekeningen van tegenwoordig. Ze hadden echter geen .eens tijd om er een van aan te doen, want in Sloten had de politie hen reeds onder hare veilige hoede genomen. Wat eigenlijk toch ook maar beter voor zulke men- schen is. Alweer inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is alweer ingebro ken; nu in de villa van den heer Warnderink Vinke aan den Parkweg. Er is een 100,— aan geld meegenomen. Ongemerkt is de dader weder afgetrokken. Maar Woensdag is in Zandvoort een Duitscher door de Haagsche politie aan gehouden. Men had denzelfden man te Bloemendaal gezien voor de inbraak bij den lieer Vinke, en gelooft, dat hij de dader is, ook al omdat er een gouden tientje, waarop de Koningin met loshangend haar voorkomt, op hem gevonden is, een schaarsch muntstuk, en er bij den heer Vinke juist zulk een muntstuk ontvreemd bleek. Een Bloemendaalsche politieman is naar Den Haag getrokken om hem eens te be kijken, en jawel, hoor, een en dezelfde. I1et inslaan van aardappelen. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen waarschuwt tegen het nu reeds inslaan van aardappe len. In de eerste plaats zijn de prijzen nu hoog en in de tweede plaats deugen de nu verkrijgbare aardappelen niet voor winter voorraad. De vereeniging verneemt, dat er geen zorg voor ongerustheid voor den ko menden winter te dien opzichte behoeft te zijn; zij, die nochtans willen inslaan, dienen te zorgen, dat zij een ruime ligplaats be schikbaar hebben, waar de aardappelen drogen kunnen. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 7 uur 59 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processe n-v erbaal zijn opgemaakt wegens: diefstal van hout; diefstal met braak; diefstal van een rijwiel; diefstal van waschgoed; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij J. Rozenhart, Rollandstraat 46, Haarlem, een pakje met boorden; A. Boer, Bloemen- daalscheweg 113, Bloemendaal, een witte duif, gemerkt met ring aan een der pooten, waarop L. 5242 Z. B. 14; J, A. van 't Riet, Bloemendaalscheweg 45, Bloemendaal, een zilveren medaillon; C. Louisse, Verbin dingsweg 3, Bloemendaal, een zilveren vin gerhoed; Van Mourik, Berkheijdestraat 21 rood, Haarlem, een capuchon van een mantel; Rozelaar, Kweekduin, Overveen, een zilveren potlood; S. Hagedoorn, Tette- roderweg. Overveen, een grijze jockeypet: S. Kuit, Marysstraat 8, Schoten, een porte- monnaie; J. van Galen, Oosterduin, Over veen, een matrozenmuts en een rijwiel- pomp; De Haas, Zijlweg 1, Overveen, een kinderhandschoen; B. Roozen, Zijlweg 87, Overveen, een sigarenknipper; R. Nieu- wenhuis, Zandvoorterweg, Aerdenhout, een huissleutel; aan het bureau van politie te Overveen, een sleutel; twee zakmessen; een stuk van een zilveren broche of medail lon. Verloren: een portemonnaie; een haarpen; een fantasiespeld; een dames- tasch; een blauw koralen halssnoer; een sigarenkoker; een portemonnaie; een Zeeuwsche broche; een damestasch; een gouden broche; een damestasch. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 1 September tot en met Donderdag 6 September. Geboren: z. van L. J. W. Bijvoet en M. B. Roozen Ondertrouwd: L. Ch. J. Rijsenacr en A. E. J. L. D. Leroy. Getrouwd: F .Griiter en J. Schaap: S. de Clercq en Jkvr. A. D. L. van Lennep. Overleden: J. F. Bloeming, 50 j. OverledeninhetgestichtMee- renberg: E. Everaars, 56 j.: G. Prijs, 72 j.; E. M. Stensen, 57 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De afd. Haarlem der Ned. Natuurhistori sche vereeniging zal Zondag a.s. de stads- kweekerij bezoeken, 's Morgens 10 uur komt men samen voor de kweekerij aan de Kleverlaan. Weldadigheid naar Vermogen verspreidt weder eens een omzendbrief, waarin een kort overzicht van het werk der vereeni ging wordt gegeven, en tot toetreden als lid wordt opgewekt. Gaarne ondersteunen wij den oproep. Wie nog geen lid dezer zoo sympathieke instelling is, geve zich op. Museum van Kunstnijverheid. Ter na gedachtenis van den onlangs overleden dierschilder en teekenaar Th. van Hoyte- ma, wordt in het museum van kunst nijverheid te Haarlem eene tentoonstelling gehouden van de kalenderbladen, die in de jaren 1902 en 1910 tot en met 1915 zijn uitgekomen. Deze verzameling werd het museum in dertijd welwillend door de firma Ferwerda Tieman ten geschenke aangeboden. Museum van Kunstnijverheid. Het mu seum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Augustus bezocht door 624 belangstellenden. De aan het mu seum verbonden boekerij is sedert 1 Sep tember weder geopend. Maandag, 3 Sep tember, worden de lessen op de aan het museum verbonden school weder hervat. VAN HIER EN DAAR. De lijkverbranding en Brandstoffen- schaar schte, „Het Volk" schreef on langs Die clericale kranten-schrijvers zijn toch lieflijke heeren. ..De Tijd" maakte onlangs groot misbaar, omdat het crematorium op Westerveld neg altijd in werking mocht blij ven. Voor ieder lijk dat daar verbrand werd, waren immers wel 30 mudden cokes noodig en van zoo n hoeveelheid brandstof konden meerdere arbeidersgezinnen heel den winter warmte hebben. Uit nadere berichten bleek, dat „De Tijd" een praatje had verkocht, want er werd op Westerveld heelemaal geen vaste brandstof gebruikt, omdat de oven met teer-olie werd verhit. Inplaats van nu verontschuldigingen aan te bieden voor haar valsche berichtgeving, stapelt de redactie van „De Tijd" nieuwe onjuistheden op de oude. Zij spreekt van „een enorme hoeveelheid olie", die voor de snelle vernietiging van een lijk zou noodig zijn. En zij deelt mede, dat de glasfabriek ..De Hoop" te Leerdam zal worden stopgezet wegens gebrek aan teerolie, terwijl er voor den lijkoven teerolie genoeg is. Het een noch het ander is waar. Er is voor het verbranden van een lijk niet een „enor me hoeveelheid olie" noodig, doch slechts een kleine hoeveelheid. De techniek is sinds de dagen der Inquisitie ook op dit gebied vooruitgegaan. En teerolie kan men in de laatste dagen op Westerveld al evenmin krijgen als te Leerdam. Men behelpt er zich CTORIA WATER. OBERLAHNSTEIN. Natuurlijk Mineraalwater. Nederlandsche Onderneming.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2