OPTISCHE ARTIKELEN bij DIRK HÜTTER, Opticien. 12 TAKSTEEG 12, AMSTERDAM. lie Jaargang. ZATERDAG 13 OCTOBER 1917. No. 41 j(et Bloctnendaalscb Weekblad. Redactie en Administratie: Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. M. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. EPIDEMISCHE HUIZENVERKOOP. Sedert de huurcommissiewet den eige naars belet, de huishuren op te slaan, zon nen de eigenaars natuurlijk op een middel om tocli de conjunctuur-winst van dezen oorlog binnen te krijgen. En zij vónden het middel, en pasten het toe, en geen beetle ookze verhuren de huizen niet meer, niaar ze, verkoópen ze eenvoudig. „Het Nieuws van den Dag" van l.l. Woensdag wijdt een artikel aan dit euvel. „Wie,'' aldus het blad, „om een of andere reden hun woonplaats moeten verlaten, zij allen doen dezelfde ervaring op. Zij bemerken ai ras, dat er niets te huur is, doch vrij wat te koop. Te koop, doch tegen zeer hooge prijzen. En bijna altijd zijn deze huizen be woond, en wordt door den verkoop de te genwoordige huurder (in de gevallen waar in het contract dat toelaat) gedwongen naar een nieuwe woning om te zien. Anderen spiegelen zich aan hunne buren en zien het gevaar aankomen. Niet wetende of en waar zij thans elders een onderdak zullen vinden, voelen zij zich wel gedwongen, het door hen bewoonde perceel aan te koopen, ook al betalen zij daarvoor een paar duizend gul den meer dan het eigenlijk waard is. Voor eiken kooper, die van de markt verdwijnt, komen er zoodoende een of twee anderen in de plaats, en dat de koopprijzen steeds meer omhoog gedreven worden, spreekt van zelf. Den huiseigenaren brengt dit alles slechts voordeel, want ze hebben daardoor niet alleen thans profijt van den bestaanden hui- zennood, doch zij kapitaliseeren hun winst ook nog. De ongelukkige huurders lijden daarentegen dubbel nadeel. Niet alleen be talen zij gedurende de oorlogsjaren abnor maal hooge huren, doch zij kunnen er zeker van zijn, dat zij den voor hun huizen be taalden koopprijs nooit terugzien, noch ook bij latere verhuring een aan dezen prijs geëvenredigde huur zullen bedingen. Iedere makelaar in huizen kan u dan dok thans vertellen, dat de koopprijs van een perceel thans bestaat uit: 1". de gekapitaliseerde huursom de verhoogde huursom wel te verstaan, die men thans zou kunnen bedin gen als er geen huurcommissiewet bestond en 2°. een „oorlogspremie" van een paar duizend gulden." Er zijn dus heel wat menschen, die van de huurcommissiewet bepaald nadeel on dervinden, daar men ze dwingt, in plaats van slechts een hoogere huur te betalen, (wat zonder deze wet hun lot zou zijn ge weest), thans de door hen bewoonde hui ZEER RIJKE COLLECTIE (bij 't SPUI). TEL, 8829. zen te koopen tegen onevenredig hooge prijzen. Noodig is dat de Huurcommissiewet zich uitstrekt ook over grootere woningen dan de bij de Huurcommissiewet bepaalde; ook de middenstand dient tegen huuropdrijving, rechtstreeksche of tersluiksche, beveiligd te zijn. Naar wij vernemen, is ook de maatschap pij „Onderling Belang", (dochter-maat schappij van „Hartenlust") bezig, hare per- ceelen van de hand te doen. zeer ten onge rieve van de bewoners. Wij vertrouwen, dat onze wethouder, de heer Koolhoven, die ook bestuurslid van die maatschappij is, daar nog wel een stokje voor zal steken, daar liet algemeen belang van Bloemendaal er niet mee is gediend, dat ook hier praktijken als de boven door ons aangeduide in toe passing komen. KRONIEK DER WEEK. I Oct. Peru verbreekt de betrekkingen met Duitschland. II Oct. De republiek Uruguay verbreekt de betrekkingen met Duitschland. II Oct. Op grond van de weigering der Amerikaansche regeering om aan schepen, op weg naar een neutraal aan Duitschland grenzend land, bunkerkolen te verstrekken, is de vaart tusschen Holland en Koloniën op het oogenblik onmogelijk geworden. PLAATSELIJK NIEUWS. Huisafval als veevoeder. Binnen enkele dagen zal naar aanleiding van het onlangs over dit onderwerp in ons blad verschenen artikel in Bloemendaal waarschijnlijk met behulp van onze Padvin ders eene kleine enquête gehouden worden. Huis aan huis zal n.l. een lijst ter on- derteekening worden aangeboden, ten einde de medewerking van de huisvrouwen te winnen. Daaruit zal blijken, of het al dan niet de moeite waard is, het spoelsel, dat zulk een uitmuntend voedsel voor varkens is, door den gemeente-reinigingsdient tege lijk met de asch en de schillen te doen op halen. Dit dient echter om de twee dagen te geschieden, in plaats van om de drie, wil het spoelsel niet bederven. Bij voldoende medewerking hoopt men te verkrijgen, dat met dit voedsel, haast zonder kosten door onze gemeente verzameld, een aantal varkens zou worden vetgemest ten bate van onze armen, een denkbeeld, dat stellig veler hulpvaardigheid zal bevorde ren. Het overtollige varkensvoer zou tegen zeer matigen prijs aan boeren uit den om trek kunnen worden verkocht. Willen sommige schillenboeren uit den omtrek hun bedrijf ook tot het spoelsel uit strekken, als de huisvrouwen dit liever ten hunnen bate verzamelen: best. Als er maar niets verloren gaat. De praktijk zal spoe dig uitmaken wat de beste weg is van de producenten ons aller huishoudens ndar de consumenten talrijke veelbe lovende biggetjes die nu, bij gebrek aan voedsel, tot een vroegtijdigen dood gedoemd zijn. Wie helpt mee? Op de succesvolle lezing welke mej. Wittop Koning onlangs in Bloemendaal hield, vonden bovenstaande plannen veel bijval. De Centrale Urgentieraad, die zich kort geleden juist reeds ijverig bemoeide met het vraagstuk om meer veevoeder uit afval te bereiden, vond het plan zoo doelmatig, dat het aanstonds in zijne 40 afdeelingen zal worden gepropageerd. Liefdadigheidsconcert. Het licfdadig- heidsconcert, Zondag in „Duin en Daal" ge geven, vond zeer grooten bijval. Voor een zaal, gevuld met een uitgelezen gezelschap, zongen de kinderen, na een inleidend woord van mejuffrouw Ré Levie, de Bloemen-can- tate, welke heel veel succes had, ook van wege de aardige kleeding der kinderen. Mejuffrouw Haitsma Muiier zong er de solo in op uitmuntende wijze. Ook na de pauze gaf zij liederen ten beste, en mevrouw Kool hoven insgelijks; mejuffrouw Levie speelde klaviersolo's. Het programma bevatte uit sluitend Nederlandsche werken. Een woord van lof voor deze drie dames, die hun talent ten bate van de minder be voorrechten aanwendden. Zij hebben er dan ook den verdienden bijval mee geoogst niet alleen, doch de stoffelijke opbrengst van hun sympathieke optreden was zeer noe menswaard. 550,bracht het concert van Zondag op. En een tweede uitvoering, Woensdag meer voor kinderen gegeven, had ook een heel aardig succes. Alle medewerkjjig geschiedde belange loos. De gelden worden verdeeld onder be-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1