lie Jaargang. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1917. No. 45. jtct Bloctnendaalsch Weekblad. Redactie en Administratie: t Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. WIE HELPT Verleden week is door de Gezondheids commissie voor Bloemendaal c.a., die ook in Schoten werkt, in het dorp oud-Schoten een toestand ontdekt, die zoo droevig is en zoo dringend ingrijpen eischt, dat terwijl de autoriteiten.stilzitten, een beroep op het gegoede publiek alleszins op zijn plaats lijkt. In het kort komt de hoofdzaak hierop neer: het gemeentebestuur van Schoten heeft aan menschen woning gegeven in het lijkenhuis. Hier is het verhaal in korte trekken. Schoten, speciaal het Schoter kwartier is overbevolkt. In misschien wel 100 woningen wonen 2 of 3 gezinnen. De woning van een werkman van de nacht ploeg aan de Hembrug, werd door zijn huis baas verkocht, de nieuwe eigenaar trok er zelf in en zette hem uit: hij heeft 7 kinde ren en kon dus geen andere woning krij gen. Het gemeentebestuur heeft het gezin ondergebracht in de oude raadzaal in het voormalige raadhuis aan de Vergierdeweg. Daar huizen nu in de eene kamer-keu- ken-slaapkamer en slapen in twee ledikan ten man, vrouw en 7 kinderen; het privaat is buiten, waterleiding is er niet, de schoor steen rookt niet, maar het fornuis wel; de man zoekt nu in Amsterdam en Zaandam naar een geschikt verblijf; de gemeente re kent geen huur; hij houdt het uit en dit op passend echtpaar zal als man of vrouw niet ziek wordt, er zich wel doorslaan. Maar er waren nog 2 gezinnen, de vrouwen zus ters, een met 3, een met 4 kinderen, die uitgezet en dakloos waren. Zij hebben een tijd gehuisd in een geitenhok. Het gemeen tebestuur dacht over een stuk beschoten zolder en over het lijkenhuis, beiden in het zelfde perceel aanwezig, maar poogde eerst iets anders te vinden; men vond alleen een schuur in het land van Eeije, daar werden ze ondergebracht, maar het was er zoo vochtig, dat dr. v. d. Horst, anders niet on welwillend, weigerde daar een der ziek- geworden kinderen, te komen behandelen. Er moést dus raad geschaft. Dan 't eene gezin maar op den zolder en 't andere in de plaats van de lijkbaar die buiten werd gezet. Voor ontsmetting was geen tijd; de vloer was van steen, een bed niet voorhan den. Nu liggen een man en vrouw en 4 kin deren sedert eenige weken op eenig stroo en vodden in een hoek van het lijkenhuis en daarboven op zolder in halfschemer licht, vies, benauwd en zonder stookgelcgenheid, de onderhelft van het raam is door een stuk karton vervangen, man, vrouw en 3 kinde ren. waarvan een van 6 weken, dat toen wij kwamen kijken, in 214 dag geen melk had gehad; de mannen heelemaal geen en gelen, de vrouwen niet gekleed of geschikt voor 'n salon, maar toch menschen! En de kinderen Och, zooals kinderen zijn, zich schikkend in alles, omdat ze wel moe ten, maar langzaam verwordend, alles zon der dat burgemeester en wethouders, ge meenteraad, burgerlijk armbestuur, kerke lijk armbestuur of particulieren van die zelfde gemeente, of voogdijraad zich hier over bekommeren. Een der gezinnen wordt gacht niet vrij te zijn van ongedierte. In het voorhuis van het perceel woont een gemeente-veldwach ter met zijn frissche vrouw en 4 kinderen enheel het klusje van 28 personen heeft één privaat, huiten! De Gezondheids-com missie schreef een pootigen brief aan B. en W. met verzoek om omgaand bericht of zou worden ingegrepen. Geen antwoord. Later een mondelinge mededeeling aan een der leden, dat er wel 'n pootige brief terug zou komen, Schoten had geen geld, geen huizen, geen wettelijke verplichting om aan zijn ingezetenen huizen te bezorgen, Haar lem en ook Bloemendaal stuurden Schoten inaar zijn werklieden op het dak, de men schen zaten er warm (lees ruimer dan in een geitenhok, drooger dan in een plas). De burgers uit de buurt zijn innerlijk ver ontwaardigd, maar als rechtgeaarde Ne derlanders van 1917, bang en wachten op hun vertegenwoordiging. De vertegen woordiging Deze heeft wel over het bou wen van noodwoningen gesproken, maar praten is nog geen doen. De voogdijraad schijnt geen agent in Schoten te hebben. De kerkelijke armbesturen zorgen alleen voor onderdanige schaapjes. En zoo staat de zaak nu. Wij bedoelen zoo ligt de zaak nu in den mest en de modder der publieke Ne- derlandsche traagheid. Wij schaamden ons Nederlander te heeten, bij het aanschouwen van dezen viezen, gevaarlijken, onze buurt onteerenden toestand. Daar moét iets gebeuren. De autoriteiten zullen nu brieven wisselen. Het papier Is geduldig. Laten wij in Bloemendaal, die het goed hebben iets doen, zonder te vragen of het verwijt van den burgemeester van Schoten aan Bloemendaal of Haarlem ons persoonlijk iets aangaat. Wij zouden geen van allen thans voor ons genoegen burge meester van Schoten zijn. Den in zijn we zen zoo goedhartigen heer Fuhrop wordt alles vergeven. Missen mogelijk de geza menlijke ingezetenen van Schoten het eer gevoel, hier paal en perk te stellen aan deze ellende, laten wij van buiten af dan 'n handje helpen. Geld, eenige gedragen klce- ren, schoenen, maar vooral geld, worden gaarne in ontvangst genomen door dr. Brongersma, mr. Tideman, of aan het bu reau van ons blad. Nogmaals, wie helpt? De besteding der gelden zal aan de particuliere leden der Gezondheids-commissie worden opgedra gen. Onder N2. 64100 bureau „N. R. Ct.", biedt een flnke houtfirma hout voor nood woningen te koop, dadelijk te leveren! Is dit niet iets BREEKT DE NIEUWE DAG AL AAN Niet onjuist deed de redactie der „N. R. Ct." van Donderdagavond met reuzenlet ters het telegram drukken, waaruit bleek dat de maximalisten (de partij te v erge lijken met üe aanhangers van Henriette Roland Holst, de Ligt e. a. in ons land) in het bezit der Russische hoofdstad Petrograd (Petersburg) zijn, de socialistische minis ters hebben gevangen genomen en dal Lenin, die de leider der beweging is, een onmiddellijken wapenstilstand en vrede heeft gevraagd. Het Russische volk heeft er dus duidelijk tot in den grond genoeg van. De vroegere houding van den Amerikaanschen president Wilson heeft de Russen gesterkt tot hunne eerste revolutie, nu Amerika de leiding weer aan Engeland heeft afgestaan, aan En geland, dat den oorlog blijft rekken, nu komt de uiterste vredespartij in Rusland op zetten en wil met alle kracht het einde van de wereldramp nabij brengen. Uit hetzelfde nummer van de ,.N. R. Ct." kon men lezen, dat de centralen meer troe pen dan verwacht was, naar Italië dirigee- ren. De Engelsehe regeering heeft natuur lijk niet dan noode deze voor .haar ongun stige berichten doorgelaten. Hoe erg zal dan de werkelijkheid zijn. Ware het zoo en nog erger desnoods. Want er moet een einde komen. Amerika en Japan zijn reeds vriendschappelijk tot overeenstemming ge komen omtrent China als gemeenschappe lijke prooi. De reactiomiaireu in Duiisch- land steken het hoofd weder op, gewagen van uitbreiding van de macht der huizen Habsburg en Hohenzollern. Het ging dus weer den imperialistischen en militaristl- schen kant op. Maar dat mag niet, zal er sprake zijn van wereldvernieuwing en niet van wereldondergang. Dan moet de vrede komen van het grootste volk. dat vóór en in den oorlog het meest geleden heeft en dat na ecuwen te zijn verdrukt en misleid, nu eindelijk wakker is geworden en zich zeil van bedorven despotisme heeft be vrijd dat zich heeft bevrijd met een geweld, dat aanvankelijk in zachtzinnigheid zijn we dergade in de geschiedenis niet heeft ge vonden. Ook voor ons volk wordt het tijd. dat daarbuiten weder eene groote verschui ving plaats hehbe. Breekt de nieuwe dag al aan Laat ons het hopen, de toestand wordt allengs on dragelijk overal, en van doorvechten is

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1