ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. He Jaargang. ZATERDAG 17 November 1917. No 46. Het Bloemendoalsch (üeeKblal Prijs per jaar 2,6» Prijs per nummer 25 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Advertent iën 1» cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. GEMEENTEBESTUUR. Donderdag vergaderde onze raad, onder leiding van den burgemeester. Afwezrg waren de heeren Van der Vliet en De Waal Malefijt. Bij den aanvang der zitting werd ons perslieden medegedeeld, dat wij nog een weinigje in de wachtkamer mochten blijven zitten, daar liet zoo juist onverwacht was opgekomen, eerst een geheime zitting te houden. Toen wij eindelijk na een half uur; dus nóg een meevaller werden toe gelaten tot de raadzaal, heerschte daar een zeer hooge temperatuur; enkele raadsleden zeiven beklaagden zich erover, en de venti lator werd in werking gezet. En vanaf dat oogenblik klonk voortdurend het dof gegons als een dreigende vliegmachine boven de achtbare hoofden. Of daardoor een stem ming, eenigszins nerveuzer dan gewoonlijk ontstond? Wie zal het zeggen? Ik niet. Zeker echter is het, dat de orde van debat- teeren een tegelijk wel eens werd prijsgegeven, en soms eenige leden sans s'en apercevoir iegelijk hun tegenwerpin gen maakten. Onder de ingekomen stukken was er een van iemand uit Vogelenzang, die voor zijn achterlijk kind geen onderwijs-gelegenheid in de gemeente heeft, en in Haarlem ter school moest. Verzocht en gegeven werd een gemeentelijke bijdrage van 100, daarvoor. De heer De Vries, onderwijzer aan de openbare lagere school te Overveen, hacr den raad meegedeeld, ais vakkundig spel leider bij de spelen der schoolkinderen te willen optreden, waartoe hij een cursus te Amsterdam zou moeten volgen, wat onge veer 1,per week kost. Of de gemeente dat betalen wilde. Ja, B. en W. waren ervoor. De heer Jacometti is ervoor, daarvoor 50,per jaar te betalen, mits de heer De Vries de verkregen kennis dadelijk gaat aanwenden op zijn school. De lieer Laan vindt dat allemaal heel aar dig, maar vreest dat de heer De Vries, een maal toegerust met de kennis, als spellei der aangesteld, zeggen zal: allemaal goed en wel. maar zooveel per jaar meer. Maar niemand verder gelooft, dat de heer De Vries in plaats een spelleider een spel breker worden zal, en beschikt gunstig op zijn verzoek. Er was van mevrouw Roozen te Over veen een aanbod ingekomen; grond langs de Rollandslaan tegen 3,— per M* af te slaan ter verbreeding van die laan, waarbij tevens aan de gemeente werd voorgesteld de brug aldaar over te nemen. De lieer Laan is er tegen; de heer Born- wuter ervoor, ook eenige andere heeren geven hun oordeel ten beste, maar het re sultaat is, dat de zaak wordt aangehouden tot volgende ziting. Verzoeken om ontheffing van bepalingen der bouwverordening zijn er van den heer W. A. C. Melsert te Overveen, die tijdelijk een brandstoffenschuur bij zijn woning bou wen wil; van den heer Th. Wijlacker voor drie te bouwen woningen aan den Zand- voorterweg. Beide toegestaan. Ook de heer M. de Vries vraagt ontheffing voor den bouw van een autogarage aan de Harten- lustlaan. Hief is de Voorzitter op tegen. Een garage zou de rust op de Rustenburcher- weg, waar de tuin van den iieer De Vries aangrenst, verstoren De heer Bispinck meent, dat het best kan worden toegestaan; er is toch geen benzine, maar hoe ooker komt niets van. Aan de orde is daarna de benoeming van een voorzitter der Financiëele Commissie. De heer Laan wordt gekozen. B. en W. stellen daarna voor, geen ver plichte winkelsluiting in te voeren, daar er over dat ontwerp zoowel voor- als tegen- verzocken zijn ingekomen; de toestand blijft dus als hij is. Er was een voorstel geweest, tot aan koop van twee woningen voor gemeente ambtenaren, een aan den Kinheimweg 53 voor 45(H),en een aan het Bleekerspad .3 voor 5500,Maar het hoefde niet. De heer Putz had n.l. aan de gemeente een rij van 10 woningen aan den Kinheimweg te koop aangeboden, de huisjes genummerd van 77 tot 95, dat zijn die van het Kinhelm- plein ongeveer tot aan de timmerfabriek van Lassing. Dat viel in den smaak. Het was niet duur ook. 36000,voor de 10. Met algemeene stemmen werd overgegaan tot aankoop. Aan de beurt is daarna een voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het politiecorps met drie man. Kosten tezamen per jaar 2625,—. De heer Verdegaal vindt het niet noodlg, ma»r de Voorzitter 'verzoekt hem te willen bedenken, dat Bloemendaal cn Vogelenzang twee heel verschillende dingen zijn. De heer Bispinck zegt, dat de bewaking met drie man meer toch ook nog niet vol doende is, maar het is althans iets Om kort te gaan: aangenomen. Met al gemeene stemmen, behalve de heer Verde gaal, die blijkbaar het verschil tusscheri Bloemendaal en Vogelenzang niet heeft willen bedenken. En thans de hoofdschotel van de agenda; de bouw der woningen aan de Rampenlaan. De woningbouwvereeniging „Bloemendaal" had den raad een plan voor bestrating en rioieering gezonden, en tevens medegedeeid te moeten afzien van den bouw van 11 wo ningen op het voorterrein aan de Rampen laan, zoodat er overblijven 93 woningen, 2 winkels en 1 kantoor, en den raad verzoent de bouwsom 290.000,— nu te brengen op 358.000,—, vanwege de zeer gestegen prijzen der materialen. De heer Jacometti wilde nog even in het midden brengen, dat het advies tot uitvoe ring, indertijd door de bouwcommissie ge geven, op de toenmalige c'jfers berustte, en j.i, ais de cijfers nuMaar dr. Bornwa- ter toont de juistheid der nieuwe cijfers aan. De verhooging op 358.000,— komt in stemming, en wordt met algemeene stem men aangenomen. Dr. Bormvater dringt er op aan, dat nu dadelijk een begin met den bouw gemaakt wordt. Als er nog langer gewacht wordt, zijn de prijzen weer hooger. De Voorzitter deinst ervoor terug, tot den bouw over te gaan voor het rijk de sub sidie heeft toegezegd. Als er een kink in den kabel komt, kunnen B. en W. het gelag betalen. Dr. Bormvater herinnert eraan, dat cfe cijfers door de commissie van advies in Den Haag zijn vastgesteld, en de gemeente dus wel geen risico loopen zal. De heer Laan meent ,dat de gemeente niet het recht heeft om te gaan bouwen, alvo rens het crediet door haar bij het rijk aan gevraagd en verkregen is. Dr.Bormvater dringt er op aan, dat de gemeente een crediet zal openen, de ophoo- ging beginnen zal, en alle voorbereidingen zal treffen. De lieer De Roo wijst erop, dat zoo'n cre diet niet meer dan 50.000,— zou behoeven te zijn. Dadelijk is er niets te betalen. En over eenige maanden is de goedkeuring van Gedeputeerde Staten er, De heer Van Tienhoven meent, dat do raad aan B. en W. moet opdragen, alvast de ophooging spoedigst te doen aanbeste den. Intusschen zal het besluit uit Den Haag dan inkomen. Dr. Bormvater: Het gaat om de spoe digste aanbesteding van den bouw. Anders is het nóg weer duurder. De Voorzitter stelt voor, dat het dage- lijkseh bestuur op spoedige afwikkeling bij iedeputeerde Staten zal aandringen, en ra verband daarmede de verdere behandeling uit te stellen tot de volgende ziting, die zoo wat half December wezen zal. En de heer Jacometti verzoekt Gedeputeerde Staten om een spoedige afdoening te vragen. Als dan na goedkeuring door Gedeputeer de Staten, zoo spoedig mogelijk de aan besteding maar plaats heeftdringt dr. Bormvater aan. Bij de rondvraag wraakt de heer Laan de werkwijze van de centrale keuken. Door de vele aanvragen zal de verstrekking nu al slechts om den anderen dag kunnen ge schieden. Er komen daar veel te veel men- schen, die het niet noodig hebben. Het Is makkelijk, in plaats te kokenlui te we zen, maar de bedoeling van de centrale keu ken is een andere. De heer Koolhoven antwoordt, dat het maar een proefneming is. Onder de aan vragers was maar een gering aantal, die het eigenlijk niet noodig hadden te doen. Men overweegt, slechts op broodkaarten porties te gaan verstrekken, men wil mis bruik tegengaan; na een maand proef moet er een rapport worden gemaakt, en dan zul len we verder zien. De Voorzitter brengt een woord van dank aan de commissie die reeds zooveel heeft tot stand gebracht. De heer Bispinck klaagt over de slechte onregelmatige toewijzing der brandstof. Als Bloemendaal het zelf in de hand kan ne men, zou het beter gaan. De heer Koolhoven zegt, dat Haarlem het we| aan zich houden zal. Het argument is, dat de meeste brandstoffen-leveranciers .van Bloemendalers jn Haarlem wonen. Dat is juist de moeilijkheid. De heeren De Roo, Bispink en anderen beweren, dat er onbillijkheden door de han delaars gebeuren. Niemand gelooft echter, dat er kans op is, dat Bloemendaal zelf de distributie in handen krijgt. En daarmede is de zitting uit. S. WIJSBEGEERTE EN WETENSCHAP. Naar wij vernemen kwam niej. mr. Clara Wielirnann te 's-Gravenhage nummer twee voor op de voordracht van den Senaat tot benoeming van hoogleeraar in het strat- recht aan de Universiteit van Amsterdam, in de plaats van mr. J. A. van Hamel. Hare benoeming zou ongetwijfeld door de stu denten met groote vreugde zijn vernomen; het zou ook zijn geweest eene rechtvaar dige erkenning van het niet meer te loo chenen feit, dat prof. Bolland, wiens oud- leerlinge zij is, thans hei wijsgeerig leven in Nederland heheerscht. Daarbij moet voor goed verstand worden gezegd, dat mr. Clara Wicbmann wel door prof. Bolland is gewekt en de Hegeliaanseh-. Bollandistische denkwijze ook hare denk wijze is, doch haar werkmateriaal, de uit komsten barer onderzoekingen, en haar geesteshouding ten opziciite van de hedeti- daagsche maatschappij verschillen van die van den Leidschen redemeester. Mej. Ester Vas Nunes werkt naar men ons mededeelt aan een volledigen commen taar op de boeken der Spreuken van proi. Bolland. Honderden Nederlandsche vrouwen cn mannen zien met belangstelling er naar uit, dat zij zoodanig ambt of betrekking be kleedt, dat zij zich geheel kan wijden aan haar beste werk, het in ruimeren kring ver breiden van prof. Bolland's leer; deze fijn- geschoolde en zuiver-redeneerende vrouw zou vooral in Amsterdam, waar de moderne denkwijze beter wordt gewaardeerd dan elders, op haar plaats zijn. Dr. A. H. Haentjens te Haarlem is jl.. Woensdag in het gebouw De Nijverheid al daar, te halfacht zijne 6 lessen begonnen over den redelijken zin der christelijke gekiofsleer. Ook dr. H. is een oud-leerling van prof. Bolland. Zooals mr. Clara Wich- mann doet in het maatschappelijke, bouwt dr. Haentjens in liet theologische het van prof. Bolland 'geleerde verder uit. Voor hem is het godsdienstige niet meer alleen het gevoelvol voorgestelde, maar ook het wils- vol doorleefde en liefdevol verrichte. In ac gereformeerde kringen wordt aangenomen dat de wijsbegeerte van het protestantisme nog moet worden gevonden. Wie Hegel, Bolland en Haentjens verstaat, weet beter. Mochten nu de gereformeerden van Haar lem e.o. deze gelegenheid eens waarnemen om (niet met ds. Wisse die bevooroordeeld schijnt), maar met een boven de partijschap pen staand theoloog zich te bezinnen op den inhoud van wat èn aan katholieken èn aan protestanten behoort, onder leiding van ie mand, die 't weet, die 't doorleeft heeft en t zeggen kan. De eerste avond gaf eene on misbare wijsgeerige inleiding; men kan zich den volgenden Woensdag nog opgéven aan de zaal, de voordrachten beginnen te half acht. Omtrent dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, almede een oud-leerling van pror. Bolland, vernemen wij het verblijdend be richt, dat hij op 3, 10 en 17 December a.s. te Bloemendaal zal behandelen Job en Pre diker, onder den titel: Tweeërlei Joodsche Twijfel. Men raadplege den uitvoeriger om zendbrief, aan te vragen bij den heer J. C. de Wijs, villa „Tekla", hier. Te Amersfoort is in wedijver met de In- ternatonale School voor Wijsbegeerte opge richt een roomsch-katholieke cursus voor wijsbegeerte van dr. Hoogveld. De (r.-k) „Eembode" geeft daarvan verslagen. De leeraren en cursisten van de Inter nationale School te Amersfoort uit de jaren 1916 en 1917 zullen een vertrouwelijke sa menkomst hebben in het gebouw der stich-, ting op de 3 dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. De mededeelingen der school bevatten daarover bizonderheden, Dinsdag 27 December aldaar, is te lezen als Donder dag 27 December. Met den aanbouw van een eerste internaat is begonnen. Dr. J. D. Bierens de Haan zal te Bloemen daal op 7, 14, 21 en 28 Januari a.s. spreken over„Geestesleven en bewustwording Deze cursus sluit aan bij die van het vorige jaar. Ook dit bericht zal velen met vreugde vervullen. Er wordt in verband met het brandende geestelijk leven in ons land, gedacht aan eene herleving van „Het Midden", allicht onder anderen naam. Zij die voor dit plan gevoelen, worden uitgenoodigd ons hun ne bewijzen van instemming te zenden. PLAATSELIJK NIEUWS. Voordrachtavond over Plantkunde en Tuinbouw te Bloemendaal. Zoo had dan Vrijdagavond de door ons aangekondigde bijeenkomst in „Vreeburg" plaats, en tot ons oprecht genoegen was de opkomst zeer, zeèr groot; er moesten stoelen worden bij gezet, zoo vol was de ruime zaal. De stemming was heel genoeglijk. Te midden van fraaie bloem- en tapijtversieringen za ten we daar eigenlijk als een soort van feestelingen bij elkaar. Wat 'n hoop beken de gezichten uit Bloemendaal mochten wij er herkennen, temidden van bloemfestoe nen, zich afteekenend op een fond van Oos- tersche tapijten. Wie was er niet, mag men wel haast vragen Eerst voerde de heer jhr. G. F. van Tets, voorzitter der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde het woord. Spreker schetste de stichting, de historie en werk zaamheden der Maatschappij. Hij wees op den belangwekkenden arbeid, door haar gedaan met haar Tuinbouw-onderwijs en haar bloemen- en plantenkeuringen. Be halve de bekende tuinbouw-wintereursussen heeft de Maatschappij ook nog cursussen voor volwassenen ingericht. Onderwijs wordt door haar op deze wijze gegeven in alle hulpvakken, plantkunde, alle onderdee- len van tuinbouw, als daar zijn aanleg, snoeien, binden, ooftbouw, enz.; wandel- leeruren komen voordrachten houden op de afdeelingen. In 1916 telde zij 23 afdeelingen met 500 leerlingen. De Maatschappij neemt examens af, en reikt diploma's uit. Wat de keuringen der maatschappij aan gaat, zoo kan men zeggen, dat er geen kweeker van beteekenis in ons land is, of hij stuurt er in, zoó algemeen en gunstig hekend zijn deze keuringen. Na zijn uiteenzetting wekte spreker allen op, mede te heipen om hier een afdeeling der Maatschappij te vormen. Na den heer Tets hield de heer A. J. van Laren, hortulanus te Amsterdam een aan gename en leerzame voordracht over tuin aanleg en -beplanting, met vele fraaie licht beelden opgeluisterd. Spreker bepleit voor tuinaanleg de juiste verhouding tusschen architectuur en beplanting; z. i. moe ten natuur en kunst in den tuin tegen elkaar opwegen. Na den heer Van Laren kwam de heer Jac. Thijsse aan het woord, die op zijn ge wone gezellige en voortreffelijke wijze over den plantengroei der duinen een toover-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1