A.H.VANDERSTE.URJ'. HEMEN- EH DtHLEEDtRMUERII êEmser=Pastilles KERK-A6ENDA Zondag 18 November. BloemendaalNed. llerv. Gem., vuorm. 10. u., Da. 1'. J. Molenaar, pred. te's llage; nam. 6| u., de heer Lasschuit, zendeling te Haarlem. Geref. Gem. voorm. 10 u., Ds. B. v. Schelven, pred. te Amsterdam, H. Avondmaal; nam. 5} u„ Ds. B. v. Schelven. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Pelterijen, Amazones, Livrei-, Auto mobiel-, Jacht- en Sportkleeding. wereld sprak. Ook hierbij wederom fraaie lichtbeelden. Tot slot verklaarde de heer Van Tets de afdeeling Bloemendaal gesticht, daar er 10 personen zich voor het lidmaatschap had den opgegeven, het door de statuten ge- eischte aantal. De voorzittershamer werd aan den heer jhr. Mock aangeboden en door dezen aanvaard. Het doet ons oprecht genoegen dat deze afdeeling tot stand is gekomen. Wij vinden later wel de gelegenheid, er weer eens na der op terug te komen. Het is een belang wekkend onderwerp. N. A. O. R. Het bestuur van den Ned. Anti-Oorlogsraad heeft het sympathieke plan voorbereid, te Bloemendaal een viertal propaganda-lezingen voor den vrede te hou den. Spreker zal zijn de heer mr. H. Ch. O. J. van der Mandere, lid van het hoofd bestuur van den N. A. O. R. Deze lezingen zullen gehouden worden op Woensdagen 21 en 28 November. 12 en 19 December a.s. in café „Rusthoek te Bloe mendaal, des avonds om 8 uur. Er zal ge legenheid zijn tot debat. De toegangsprijs voor de lezingen bijeen is f 2,—. Men kan kaarten aanvragen bij mevrouw P. van Heerdt tot Eversberg, Potgieterweg 13, te Bloemendaal. Van harte hopen wij, dat velen zulks zullen doen. Ds. J. C. Brussaard, predikant van Meppei, die onlangs benoemd is aan de ger. kerk alhier, heeft de benoeming aangenomen. Vertelmiddag. De heer J. Haag heeft Zaterdagmiddag zijn eersten vertelmiddag gehouden. De gezellige bovenzaal van „Vreeburg" was goed bezet. Kwart over tweeën verscheen de heer Haag, plaatste zich aan de groene tafel en opende den ver telmiddag met de Bloemendaalsche jeugd een hartelijk welkom toe te heeten. Daarna begon de verteller met het eerste van een serie verhalen. Het is een mooie geschie denis, waar veel inzit, en die zeer ingewik keld is. Het was dan ook heel moeilijk te begrijpen voor de kleine toehoorders en toe- hoorsters. Dit merkte de heer Haag ook wel. Want toen hij even ophield en vroeg, of iemand iets te vragen had over iets, dat mogelijk niet begrepen was, gaven de kin deren allemaal een ontkennend antwoord. Waarschijnlijk omdat ze het heele verhaal niet erg snapten. Het spreekwoord zegt; „Ondervinding is de beste leermeesteres,", dit is hier ook het geval. Nu de heer Haag gemerkt heeft, dat het verhaal moeilijk te begrijpen is voor de jeugd, zal hij het an ders inkleeden. Hij zal namelijk met dezelf de geschiedenis den volgenden keer verder gaan, maar dan zal hij het zoo vertellen, dat ieder kind er wat aan heeft. De heer Haag heeft zeer veel talent om te vertellen en het zal ons een genoegen wezen, den tweeden vertelmiddag weer in ons blad te beschrijven. Wij zijn ervan overtuigd, dat de tweede vertelmiddag zóó zal zijn, dat de kinderen, thuiskomend, zullen zeggen; „Wat heeft mijnheer Haag vanmiddag mooi ver teld." Lezing over de lichtzijde van den oorlog door J. P. Haag. Maandagavond heeft de heer Haag in de bovenzaal van hotel „Vree burg" een lezing gehouden over de licht zijde van den oorlog. Verscheidene onzer lezeressen en lezers zullen niet begrijpen hoe men eenig lichtpunt in dezen ellendigen krijg kan zien. Doch de heer Haag wist ons dit op een zeer duidelijke wijze voor te leggen. De lichtzijde van den oorlog is, volgens de vaste overtuiging van den spreker, dat er na dezen oorlog andere menschen zullen ko men, die geen oorlog meer zullen voeren en alle goede hoedanigheden zullen bezitten, die den mensch van tegenwoordig ont breken. M. a. w. dat de slechtheid der men schen van den aardbodem verdwenen zal zijn. Om kort te gaan: Een wedergeboorte van de menschheid zal 't gevolg van dezen krijg zijn. De heer Haag wist ons dit in een prachtigen stijl te verhalen. Er werd over het een en ander flink gedebatteerd. Tot slot las de heer Haag ons op uitmuntende wijze nog eenige werken, door hem ge maakt, voor. Diep treurig was het, dat de opkomst zoo slecht was, daar deze avond een volle zaal waard was geweest. Onze Centrale Keuken aan den Kinheim- weg is Woensdag in werking gesteld. Zie hier de werkwijze. Er worden verstrekt middagmalen eiken werkdag tegen 12 uur v.m.: Te Bloemendaal: aan de Centrale Keu ken, Kinheimweg N". 11aan de garage van gebrs. Beekman, Bloemendaalscheweg N". 102; in Meerenberg: aan den winkel van de Coöp. Verbruiksvereeniging; in Overveen: aan een op den Ter Hoff- steedeweg geplaatst houten gebouwtje; aan de serre van perceel Rampenlaan N". 23; in Aerdenhout: Koeduinsweg N". 1. Die middagmalen kosten 10 cent per por tie, elke portie is groot 1 liter, hetzij soep, hetzij gestampte pot. Kaarten tot het bekomen van middagma len zijn kosteloos verkrijgbaar: voor Bloe mendaal aan den politiepost; voor Over veen aan het levensmiddelenbureau; voor Aerdenhout bij den politie-beambte R. Stoffer. Op de kaart moet worden ingevuld de naam en het aantal porties, dat men den volgenden dag verlangt. De kaart moet ingevuld, den voorafgaan- den dag (voor Maandag echter op Zater dag) vóór 12 uur ingeleverd zijn op de plaats, waar men het eten op den volgenden dag wil komen halen. Men moet zelf een pan of etensketel me debrengen, en de porties bij ontvangst tege lijk betalen. Voorts zijn verkrijgbaar middagmalen om 6 uur des n.m.. De middagmalen bestaan uit: vleesch of visch, groenten en aardap pelen, of stamppot, of soep, met dien vei- stande, dat op één dag een dezer drie ge rechten zal gegeven worden. De porties bedragen ongeveer l'A ons vleesch met jus, 'A L. aardappelen en A L. groenten. De porties kosten 0,50. De middagmalen worden vóór zes uur thuisbezorgd in een etensbus, bestaande uit een bus met geïsoleerde wanden, zoodat het eten er in warm blijft; in elke bus bevin den zich drie schalen. Elke bus draagt een nummer. Voor het gebruik, het bezorgen en net terughalen der bussen wordt 0,15 per bus berekend. De betaling der porties, en van het gebrui ken, brengen en terughalen der bussen ge schiedt hij vooruitbetaling door middel van het koopen van bons. De bons zijn verkrijgbaar in bonboekjes, welke eiken werkdag tegen contante beta ling te bekomen zijn te Bloemendaal; aan de: Centrale Keuken, Kinheimweg N". il. tusschen 10uur v.m. en 2'A uur n.m.; te Overveen ten kantore van den gemeen te-ontvanger tusschen 10 en 12 uur v.m.; en te Aerdenhout ten huize van mevrouw Reynvaan, Van-Lennepweg 4. vóór 11 uur v.m. Verkrijgbaar zijn bonboekjes voor 1, -', 3, 4 en 5 porties; het aantal porties is op de bons aangegeven; de bonboekjes zijn op naam en dragen het nummer van de etens bus, welke men ontvangt, zoodat men eiken dag, dezelfde etensbus bekomt. De middag malen zijn eiken werkdag te bekomen be halve in Aerdenhout, alwaar zij, des Dins dags, Donderdags en des Zaterdags worden geleverd. De bons moeten, duidelijk ingevuld, uiter lijk om 12 uur v.m. van den dag vóór dien, waarop men het middagmaal wenscht te ontvangen, ingeleverd zijn aan de Centrale Keuken, ten kantore van den gemeente-ont vanger te Overveen of in Aerdenhout bij mevrouw Reynvaan. Dagelijksche gebruikers kunnen de bons in de ledige etensbussen medegeven. Uit drukkelijk wordt verzocht de etensschalen en bussen zoo spoedig mogelijk na het ge bruik schoon te maken, ten einde ze hl goeden toestand te houden. De etensbussen worden den volgenden morgen teruggehaald. Vanwege het groote aantal aanvragen kunnen de 12-uurs porties reeds niet meer dagelijks in alle buurtschappen worden ver strekt: alleen des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags te Bloemendaal en Meerenberg; des Maandags, Woensdags en Vrijdags te Overveen en Aerdenhout. Ook voor de 6- uurs-maaltijdcn is de aanvraag zöo groot, dat met het aantal bussen (80) bij lange niet kan worden volstaan, en er door ae commissie reeds bussen zijn bijbesteld. Deze bussen maken een properen en f lin ken indruk; ook de kookketels, teilen, bak ken, al het gerei ziet er keurig en frisch uit. Het is een pleizierige bedrijvigheid om naar te zien; propere vrouwen en meisjes die groenten schoonmaken en wasschen, een kok van beproefde bekwaamheid, die druk in de weer is Elink aangepakt, dit nieuwe gemeentelijke bedrijf. Daar gaat geen aardappel van af De E. S. AL deelt ons mede, dat zij, 6 dezer een extra-dienst van Bloemendaal naar de Jansstraat en terug inlasschend voor de Bach-gangers, daarvan weinig plezier be leefd heeft; heen gingen er maar 3 Bach- bezoekers mee, terug naar Bloemendaal maar 6. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 4 uur 32 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Processen-ve r ba a 1 zijn opgemaakt wegens: diefstal van rijwielen; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij Aartsen, Jan-üijzenvaart 48a te Sant poort, een bruine schooltasch; H. van Woer- kum, Beeksteeg te Haarlem, een vulpen houder; Joh. Verhulstweg 21, te Bloemen daal, een pakje, inhoudende een gordijn; A. Hoenderdos, Boschlaan 21, Bloemendaal, een knot wol; H. Schrama, Marcelisvaart 5, Overveen, een portemonnaie; Knoop, Bloe mendaalscheweg 232, Ov rveen, een rozen krans; aan het bureau van politie te Over veen, een wagenmoer; een damesportemon- naie; een droge batterij; een bruine glacé handschoen. Verloren? ecu étui met schrijfbehoel- ten; een paar handschoenen; een dames bont; drie portmonnaies. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 9 November tot en met Don derdag 15 November. Geboren: z. van P. L. van Kessel en M. Mense; z. van A. van Santen en L. de Ruijter; d. van A. J. Schooten en S. P. van Leeuwen: Ondertrouwd: C. Kiljan en L. We zenaar. Getrouwd: S. Kalf en C. Kuneman; J. Gaartman en M. C. E. Volkamp; G. H. Brakke en P. G. Mulder. Overleden: J. Th. Andriesse, 81 j. OverledcninhetgestichtMee- renberg; S. van Es, 82 j.A. de Goede, 46 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De Schotensche woningzaak. Het uit voerig bericht in ons vorig nummer over deze zaak, is door onderscheiden bladen overgenomen; het ware veel beter geweest, dat die bladen eens iets anders van ons overnamen, wat meer verheuging geeft; maar dat tot daaraan toe. In zoover is ons doel bereikt, dat allerwege het oog op Scho ten is gericht. Dank zij van verschillenden kant ons ge zonden bijdragen, hebben wij het e en en ander voor de betrokken gezinnen kunnen doen; aan de milde gevers uit Bloe mendaal en Heemstede daarom hun en onze dank. Zooals 't steeds gaat, de medaille heeft ook 'n keerzijde. Nader onderzoek en ons nader verstrekte inlichtingen hebben ons de overtuiging geschonken, dat geen der echtparen der drie gezinnen zelf zonder schuld zijn. Oppassend waren ze te voren niet te noe men, 't eigen verantwoordelijkheidsbesef hebben ze menigmaal in zichzelf terug ge drongen en ook wel in drank bedwelmd. Zij komen nu zeiven, nu iedereen naar hen ziet, tot de overtuiging dat er een gemeen schap bestaat, die zich hun lot aantrekt, waarvan zij deel uitmaken, en waarin zij op straffe van «jeheelen ondergang nu een beter leven moeten gaan leiden. Het is ons met name gebleken, dat de predikant der Ned. Herv. gemeente te Schoten zich voor ccn der gezinnen reeds veel moeite heeft gege ven, en in staat is gesteld belangrijke steun te verleenen. Ook de voogdijraad is op onderzoek uit getrokken. Indien het gemeentebestuur nu ook wak ker wordt, snel eenige houten noodwonin gen sticht en met het aanmaken der reeds jaren vroeger ontworpen 120 woningen voort maakt, wordt de toestand weder dra gelijk. Moge dit spoedig zoo zijn. Wij hebben aanvankelijk gemeend dat Schoten een sociaal-democratische gemeen teraad had. Dit is zoo geweest tot 1915. In 1916 is evenwel de meerderheid omgezet in een kleine minderheid van 3 leden; de kiezers hadden genoeg van het elkaar on derling plukharen der sociaal-democrati sche leden. Nu is de raad samengesteld uit 3 soc. dem_ 3 vrijz dem., één vrije (Ver ton) uit de S. D. A. P. gezet, en 6 kerkelijke leden. Lezing dr. A. H. de Hartog. De aan hang die Multatuli's scheppingsleer bij de Dageraadsmenschen nog steeds heeft, deed dr. De Hartog j.l. Maandag voor de veree- niging „De Middaghoogte" spreken over ..Multatuli's misgreep inzake de scheppings leer". Een misgreep, welke voor den dieper schouwenden mensch klaar aan den dag treedt. De wijze, waarop Multatuli de diepste problemen en anderer heiligste beginselen behandelt en becritiseert, is wel bizonder oppervlakkig. Hij toont zich al te zeer cle verstandsmensch, die slechts beamen wil, wat hij met zijn verstand omvamen kan. Al zijn vragen: Indien er een aanvang der wereld is, wat deed God dan voor dien tijd?; Was Hij een Dieu iaineant?; Kan iets uit niets komen?, enz., enz., zij zijn even zoo vele bewijzen, dat Multatuli niet vermocht af te dalen naar de diepten waar de; mensch ervaart, dat niet hij de alpha en de omega, het begin en het einde der schepping is. Hij weerspreekt bovendien zichzelf. In een zijner ideeën valt hij n.l. het Johannes' woord bij: In den beginne was het Woord. Van Hartmann leerde, dat daar vóór de Schepping was de eeuwige rust, dat gronde loos zijn, waarvan we alleen stamelen kun nen. Uit den afgrond van den Zijnde blijkt alle wording voort te gaan. Het eeuwige is het blijvende in den tijd. Multatuli's beweren, dat indien er een God was, deze dan goed moest zijn, toont welk een oppervlakkige maatstaf wordt aangelegd. Lust en onlust is zeker wel de laagste maatstaf van levens- en wereld- waardeering. Alleen wie zijn kruis opneemt en volgen wil, ontdekt een hooger lot. Ook Multatuli's stellingen aangaande het wonder, dat bij een waarlijk wijs Schepper niet passen zou en over het bidden, dat hij krankzinnigheid noemt, bestreed dr. De Hartog. Deze toonde aan hoe vlakbij de wonderen zijn. Hegel zegt: Wonder is geest. Waar uit stof een beeld wordt ge schapen, geschiedt een wonder. Bidden is geestelijke invloed oefenen op het al-gebeuren. Kan God de vrije bewe gelijkheid in de wereld niet hebben gewild Dit is de grondfout, dat wel de natuur noodzakelijkheid wordt beleefd, maar niet ontdekt wordt, dat het geheele menschelijke zijn boven-natuurlijk is. Het boven-natuurlijke speelt in het na tuurlijke in. Het dienen van God is het dienen van den Al-geest, die als een helden-vader, de menschheid baarde en uit, door en tot Wien alle dingen wentelen. E. De opening van den Bioscoop-schouw burg „De Kroon" aan de Groote Markt te Haarlem, is niet- alleen een groot succes geweest voor de heeren Schetzer en Wes- sels, maar ook voor den heer Joh. Gilde- meijer, die met zijn dramatisch filmspel „Gloria transita", (vergane roem) getoond heeft hoe men aangrijpend werk kan leve ren zonder te veel een beroep te doen op de lagere neigingen der bezoekers en met betrekkelijk eenvoudige middelen. De heer Van der Hoek en mej. Henny Schroder, die voor de hoofdrollen in het drama hadden gespeeld, werden door directie en publiek na afloop, welverdiend en warm gehuldigd. Haarlem is eene inrichting rijker geworden, die tot meerdere beschaving van het publiek kan medewerken. Wij vonden het, met het oog op brandgevaar, luchtverversching en het vrije uitzicht door de zaal, jammer, dat gerookt mocht worden, maar men kan niet alles ineens verlangen. Meer dan lachwekkend zijn dingen, die aan het Haarlemsche Steuncomité blijken. Elders zal het niet veel beter zijn. Een der leden, werkman, die het best op de hoogte is van de werkelijke toestanden, welke vaak verschillen van de voorgewende, is, waar schijnlijk door lieden die „niet genoeg" kregen, bij avond gemolesteerd, de voorzit ter ontvangt onhebbelijke dreigbrieven, enz. Dat is de bittere vrucht van hatelijk sociaal democratisch optreden. Waar. zijn nu de sociaal-democratische voormannen om dit goed te maken Eenzijdigheid wreekt zich overal en altijd. Neen, orde moet er zijn. De Tucht-Unie make wat haast, anders is vóór zij optreedt, ons geheele leven but- tenshuis aan den „pooier" overgeleverd. De Haarlemsche Toynbee-vereeniging is een instelling van het grootste nut, zooafs ge allen weet. Zij houdt on- en minvermo gende jongelieden aangenaam en leerzaam bezig, ze geeft cursussen. Steunt deze uit muntende instelling. Geeft u als lid 1,— tot 5,of donateur 5,— of meer) op bij den secretaris, den heer Vincent Loosjes Jr., Stolbergstraat 20, Haarlem. Museum van Kunstnijverheid, Haarlem. Het museum van kunstnijverheid werd gedurende de maand October door 779 be langstellenden bezocht. Uit de aan het museum verbonden boe kerij werden 208 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. De aan het museum verbonden school werd door 61 vrouwelijke en 99 mannelijke, te zamen 160 leerlingen bezocht. zijn weder overal verkrijgbaar Prijs 60 cent per ronde doos.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2