A. CASSEE Zijlstraat 83. Tel. 1307. C. I. CASSEE, Electro Technisch Bureau, DIRK ZWIEP JV BEHANGERIJ. 3T0FFEERDERIJ. De Etalage is gereed. Amer. Optiek - Alleen le klas werk - Vakkundige behandeling. N.V. HOENDERDOS' 8RANDST0FFENRANDEI Bloemendaalscheweg 108a. telefoon 1107. Bloemendaal D. VAN ZETTEN, Architect, HAARLEM. Ged. Oude Gracht 63. Tel. 2670. De afdeeling Haarlem van „L'Alliance Franeaise" gaat dezen winter hare werk zaamheden hervatten. Ttoneeluitvoeringen en voordracht-avonden worden in uitzicht gesteld. Men kan zich als lid opgeven bij den heer J. C. Peereboom, p. a. Haarlem's Dagblad, Haarlem. Het lidmaatschap is 3,—; voor een tweeden persoon uit een zelfde gezin 1,50, en 1,voor alle ver dere gezinsleden. VAN HIER EN DAAR. Ook Australië gaat zich zelf uitmoorden. In heel Australië zijn niet meer dan 150.000 man geschikt voor den dienst, oud 20 tot 44 jaar, en 45000 van hoogeren leet- tijd. De heer Hughes, eerste minister (die zelf niet mee zal gaan), weet uiteen te zet ten, dat de politiek der Australische regee ring is: tegemoet te komen aan „de steeüs stijgende vraag naar manschappen te vel de". Waar zouden die andere manschap pen zoo ineens' gebleven zijn De premier (die daarnaar niet zelf gaat zoeken), doet alsof hij het niet weet. Er is ook veel vraag naar briquetten. Anne drommels. den. De volksvertegenwoordiging kan zoo niet meer zijn een „nationale kracht". Het democratische verbond staat ook het vrou wenkiesrecht voor. Nadere gegevens kan men verkrijgen bij den heer Paul Hugenholtz, Joh. Vermeer plein 18, Amsterdam. Het „N. v. d. D." plaatste deze week on der het opscb.rift: De hulp der geallieerden aan Italië, het telegram van Havas over uitreiking te Brescia, op plechtige wijze, van medailles. Het Eransche leger was ver tegenwoordigd en de muziek speelde de Marseillaise. De zaak der geallieerden is hiermede flink opgeschoten. De vredelievende Amerikaansche president Wilson, de vredesvriend van over den Oceaan, heeft kolonel House, een man als een huis, naar Europa gezonden om uit te maken, niet hoe de vrede gesloten, maar hoe de oorlog gewonnen moet worden. Zou niet hij alleen gezegd kunnen wor den den oorlog te hebben gewonnen, die den vrede sloot De onveiligheid bij dag en bij nacht is in ons land dermate toegenomen, dat stem men opgaan overal burgerwachten oi te roepen. Orde is bewegelijke harmonie. De bastonen van de misdaad treden te sterk naar voren, de groote orkestmeester, de staat, moet de bovenpartijen meer naar ve ren halen. Wereldvrede? Wij lazen onlangs in de „N. R. Ct." (Ochtendbl. van 6 dezer), een merkwaardige beschouwing, van den heer H. G. de Bruin uit Leiden, over het onder werp „Wereldvrede". Schrijver gaat de po litieke en krijgs-gebeurtenissen eens na, en vraagt zich af, welke dan toch wel de ont zaglijke macht is. die de algemeene ontwa pening tegenhoudt, terwijl alle menschen (van welke nationaliteit ook,) die wenschen. „Die macht," antwoordt hij, „kan niet anders zijn dan het menschelijk egoïsme. De zachtzinnigste mensch, die nog geen vlieg kwaad zou doen, wordt bloeddorstig als het erom gaat, een aandeel in de schat ten der wèreld te verkrijgen. De handels- en politieke aangelegenheid over de wereld zijn te gecompliceerd, dan dat het mensch- dom zoo-maar op algeheele ontwapening behoeft te rekenen. Geen volk van eenige beteekenis of het kweekt weer plannen van wraak en roof tegen een ander volk in de toekomst, schrijft de heer De B. ons inziens terecht, en hij eindigt met de beschouwing, dat het leven een schouwtooneel is. Ei genlijk is het heel wat erger dan zoo'n be trekkelijk onschuldig tooneel; hèel wat er ger, dunkt ons. Het democratisch verbond. Wij ontvin gen een beginselverklaring en werkprogram van het democratisch verbond, dat staat te worden opgericht. Deze instelling wil aan sturen op het vormen van zelfstandige en belangstellende kiezers die bewust deelne men aan het politieke leven, waardoor het gekozen stelsel van Evenredige vertegen woordiging niet meer zal kunnen leiden tof een coöperatie of zelfaanvuiling van het Par lement. Deze laatste werkt clubgeest onder de Kamerleden in d hand, en zal op den duur tot verwording van het Parlement lei Abr. Kuyper. Aan een karakteristiek van Abr. Kuyper, door 1. Querido in „De Eorens,, gegeven, ontleenen wij: „Zijn ijzeren kanselieren-trony is mis schien wat al te dreigend geboetseerd voor het kleine, lieve Holland. Zulke Cromwell- en Calvijn-moms werpen op onze klinker- tjes-in-zon een al te boemanachtige scha duw. Mijn hemel, hoe verantwoorden deze grimmige godsmenschen zich voor de tee- dere oogen van Christus. Hoe durven deze blinkend-gepantserde hellebardiers van het sombere strijdgeloof te verschijnen voor het zachtzinnige Gelaat van heiligen weemoed overwaasd" „Hij is een echte Standaard-type van den calvinistischen predikantenkring en een flonkerende ster-journalist. Maar welk een gruwelijke, harde, denkbeeldentyran, welk een kille ontleder, welk een hardvochtige geloover en huichelende phraseur, die zijn induttende handlangers met een knuppel den slaap uit de oogen slaat. Naar Cal- vijnsch model is hij gekneed, deze verloste des Heeren, doch hoeveel oneindig minder psychische macht bezit hij dan de koelzin- nig wreede theoloog uit Genève." Huldeblijk. De inrichtings-commissie der tentoonstelling „La Cité Reconstituée" te Parijs gehouden, heeft zooeven, door tusschenkomst der Belgische regeering, de Hulde-diploma's doen toekomen, welke deze commissie aan de deelnemende Belgen heeft toegekend: n.l. aan den heer Louis van der Swaelmen, architect-paysagiste uit Brussel, voor de merkwaardige inzending betreffen de de Organjsatic v. d. Wederopbouw, die hij heeft voorbereid'voor het Comité Néerlando* Belge d art Civique, dat hier, naar men weet, bestuurd wordt door de architecten Berlage, Cuypers, Evers en de heeren P. Otlet en Van der Swaelmen. VOLKSGEZONDHEID. ZWEMMEN EN BADEN. De heer Ed. Cuypers, de architect van Stoop s bad, zond aan het bestuur der Ned. Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden een schrijven, waarvan „tegengaan der ver ontreiniging van het zwembassin door de zwemmers het onderwerp vormt. De heer Ed. Cuypers, die, in verband met de opdracht voor het maken der plannen voor de Overdekte Bad- en Zweminrichting „Stoop s bad" te Bloemendaal, in de nieuw ste inrichtingen op dit gebied in Duitsch- land en Oostenrijk-Hongarije is geweest, heeft, met de betreffende directeuren zoo wel als het personeel, hunne ondervindingen op allerlei gebied besproken. En wai derge lijke inrichtingen in Engeland en Amerika betreft, put hij ook uit uitgebreide gegevens. „Wat nu betreft het tegengaan der ver ontreiniging van het zwembassin door de zwemmers, staan daarvoor twee wegen open: L'. De mogelijkheid scheppen van een at- doende reiniging vóór het gebruiken van een zwembad; 2". Het indirecte middel, uit een sociaal oogpunt van veel hooger waarde, het gebruik van baden in het algemeen zoozeer te bevorderen en de mogelijk heid daartoe te vergrooten, dat eene grootere waarborg betreffende de rein heid der bezoekers verkregen wordt. Wat het eerste punt betreft is, zelfs bij de strengste controle, het enkel gebruik van 'een douche niet voldoende. Behalve een voetbad, is het een dringende vereischte de zwemmers te noodzaken, waarvoor dan een behoorlijke gelegenheid moet zijn,1) om hun geheele lichaam te kunnen afzeepen en grondig te reinigen. Bij de tegenwoor dige methode van afzeepen onder de dou che, worden juist die deelen van het li chaam, die het meest eene reiniging behoe ven, over het hooid gezien, zoodat men bij overweging van dit alles er van zou wal gen om onder toestanden, zooals deze tot nog toe vrij algemeen bestaan van een overdekte zweminrichting gebruik te ma ken. Het is echter liet begrip van ware zinde lijkheid, dat zoo velen absoluut ontbreekt en dat dergelijke toestanden bestendigt. In dit verband is er van onze Oostelijke na buren zeer veel te leeren. Ook daar waren de toestanden voor 15 a 20 jaren niet beter dan hier. Van overheidswege heeft men zich daar echter met deze problemen bezig gehouden; de gelegenheid voor baden en zwemmen werd zooveel mogelijk bevor derd, door de gemeenten werden Volksbad- en Zweminrichtingen gebouwd en het baden en zwemmen op de scholen verplichtend gesteld. Waarom zoude zulks hier niet mogelijk zijn? Waarom beteekent dit een inbreuk op de persoonlijke vrijheid Dwin gen wij ook niet onze kinderen tot het schoolgaan, het doen van gymnastiek, enz. enz. Indien er kinderen zijn voor wie zulks nadeelige gevolgen zou kunnen hebben, welnu hier kan men dan een medisch attest eischen, waarna vrijstelling kan wor den verleend. Laat ons niet te angstig zijn met de maatregelen welke toch uitsluitend in het eigen belang van het volk zelf zijn. Is het niet beschamend, dat in een land waar meer water eji goede gelegenheid tot zwemmen is dan ergens ter wereld, het .aantal zwemkundigen in verhouding zoo klein is. Wij moeten nu eindelijk gaan in zien, welk een groote rol een goede beoe fening van de zwemsport en meerder ge bruik van baden in de gezondheid van ons volk speelt en wij moeten trachten om het verzuimde zoo spoedig mogelijk goed te maken. Een meerdere steun van gemeente zoowel als regeeringswege moge daarbij niet uitblijven. Bij punt 2 zou ik nog het volgende willen toevoegen: „Er zijn hier wederom ook twee wegen, „nl. de oprichting van de noodige volks badhuizen en douchebaden, 1 „en, wat van nog grooter belang isde ge- „legenheid scheppen en bevorderen voor „het nemen van kuip of douchebaden In „huis. „Indien men in deze beide richtingen „gelijktijdig voertwerkt, komt het mij voor, „dat op den duur de Volks- en Schoolballen „overbodig kunnen worden. Het moet er „toe komen dat de (lees dagelijksche alge heele) reinigingvan het lichaam der men- „sclien geen taak blijft, maar een behoefte i „wordt en waarvoor dan ook in iedere „woning, moge zij nog zoo bescheiden zijn, „de gelegenheid niet ontbreekt.'' Een goede oplossing hiervoor te vinden ligt voor een groot deel op het gebied van ■ons architecten en levert verschillende vraagstukken op. welke van alle zijden bekeken moeten worden." 1) In een afgesloten, maar toch makkelijk te controleeren ruimte. bier'er ligt een reeks van jaren tus- schen het ten tooneele brengen van het „Poppenhuis" en dat van Hedda üabler's zelfmoord uit teleurstelling, zucht tot op zien baren enlafheid. Uit een zakenoogpunt heeft de directie gelijk; leege zalen maken de kas niét vol. Zij, die er niet waren, hebben zich echter de gelegenheid laten ontgaan, mevrouw Tartaud, die in haar uitbeelding der Hedda- figuur in zekeren zin meer het fatalisme dan het „omnenschelijke" huldigde, in een harer allerhoogste prestaties te zien. Van een prachtige strakheid was naar spel, van een indrukwekkende hoogheid en voor naamheid, van een snijdende scherpte en pijndoende wreedheid en van een felle hartstochtelijkheid waar de rel dat eischt. Bewonderenswaardig ook Frits Tartaud als Tesman en Morrien als Brack. Wel niet geheel opgewassen tegen de rol van mevrouw Ehsted, was Mien Vermeulen, maar zij deed verdienstelijke dingen en zij heeft den „cri de coeur". Onbevredigd liet de Eijlert van Folkcrt Kramer. Wat te zeggen van den „Homo Novus" dien Dekking en Van Kossem hebben gefa briceerd? Veeleer aan een O.-W blijspel is hun stuk, wil hun stuk een politieke sa tire zijn; tot een satire hebben zij hef ech ter niet gebracht. Het is bij een klucht, met weinig nieuwe vondsten en effecten gebleven. Het eciste bedrijf is het aar digst; dan zakt het blijspelletje en met het slot wisten de auteurs blijkbaar geen raad. Natuurlijk worden er wel eens kluchtige, grappige dingen in gezegd en er zijn ook wel een paar aardige scènes, doch tot een eenigszins diepere karakteristiek van den O-Wee-er zijn de auleurs toch niet willen of kunnen komen. Het stuk wordt alleraardigst gespeeld. Rotterdam. P. J. Blok. ONTVANGEN BOEKEN, ENZ. Van Gerbrand Adriaenszoon Bredero, deu nog te weinig algemeen bekenden, echt Ne- derlandschen dichter, zal een volledige uit gave bij S. L. van Looy te Amsterdam ver schijnen. Bewerker is dr. J. A. N. Knuttel. L. H. Grondijs schrijft over Coer's werk, „Het Nederlandsch Lied": „In enkele momenten van bevoorrech ting, van begenadiging Godes hebben in den stroom der eeuwen, te midden der wachtende naties, enkele hooge naturen In eene geniale bezinning van helderheid de vormen ontdekt en uitgesproken voor de gemoedswaarheden, waarin straks het vork zichzelve zal herkennen, waarin de natie, als naar haar spiegelbeeld grijpende, hare diepste waarheden verwerkelijkt voor zich ziet" TOONEEL. Timbertown-tollies. Wij herinneren onze lezeressen en lezers, allen ongetwijfeld vrienden van de Timbertown-follies, er nog even aan, dat deze op 21 en 22 dezer weer met een geheel nieuw programma in den schouwburg, Jansweg, Haarlem, zullen op treden. Er zullen er maar weinig zijn, die dit niet willen bijwonen. De uitvoeringen geschieden ten bate der Haarlemsche Toynbee-vereeniging. Rotterdumsch Tooneelleven. Twee premières in drie dagen. Dat is bij ons „Rotterdamsch Tooneel" een zelden voorkomend verschijnsel. En welk een afstand tusschen Ibsen's „Hedda Gabler" en het O.-W. blijspel van Henri Dekking en mr. Van Kossem! Qua opvoeringen, beide best! Het „Rott. Tooneel" waagt zich slechts een enkel maal aan Ibsen. „Nora", „Ros- mersholm", „Steunpilaren", nu „Hedda Ga- Van een bngenoemden dichter verscheen dezer dagen bij den uitgever C. A. J. van Dishoeck te Bussum een bundeltje versjes, „Dertig rondeelen". „Uit 's werelds pop penkast" is de hoofdtitel. Ziehier een staal tje van de soms wel guitige versjes van dezen Leidschen student: „De universiteit, Is net als d'eeuwigheid, Daar gelden jaren weken. De universiteit, Verstrekt een ordeteeken, Aan alle brave leeken. En een ander, dat een vers van Vondel parodieert: Wie is het, die zoo hoog gezeten, Den menscli zijn daaglijksch oordeel schaft? Wie, die in wijsheid ongemeten, Op hoogen rechtertroon gezeten, Wat deugdzaam is den mensch doet weten, Wat leelijk is naar rechten straft? Dat is de Pers, die hoog gezeten, Den mensch zijn daaglijksch oordeel schaft, Dat elk bij alles medeblaft. Ge ziet: niet onverdienstelijke versjes zijn er onder. De uitvoering is voortreffelijk, zooals we dat van Van Dishoeck gewoon zijn. De prijs van het boekje is 1,— Vertr. persoon, kl. eigen ink.) fl. en net voork., schrijft g. hand, voor kantoor, maga zijn, controle, portier, vertr. post, zekerh. k stellen, döjaar. Prima referentb n Brieven onder letters V. P. bur. van dit blad. zaaohandelaar, ENKHÜIZT1N, zoekt tegen ruime pro visie actieve agenten. Vraagt voorwaarden en inlichtingen iUitne keuze St. jticolaas-Caikaux. J. J. WEBER ZOON, Opticiens. Koningstraat 10. Tel. 648 (f RO Tel. 648 w. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Volgestort Kapitaal f3.050.000,—. Reserve f712.500. haarlem. aalsmeer. beverwijk, edam. hilleg0m. hoofddorp. leiden. lisse. ijmuiden. VERRICHT ALLE BANKZAKEN. 4 pCt. Depositobewgzen met 1 jaar opzegging. SAFE-DEPOSIT. D. MIEZERUS, Eleèrmaker, MODE-ARTIKELEN Zijl weg 87. Telefoon 815. 1 BLOEMENDAAL, Bloemendaalsche weg. Telefoon 2857. HAARLEM, Leidsche plein 15—19 Telefoon 773. Inlichtingen en begrootingen kosteloos.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 3