ALGEMEEN WEEKBLAD Gedempte Oude Gracht 63. Telefoon 141. HAARLEM. n ZATERDAG 24 November 1917 He Jaargang. ZATERDAG 24 November 1917. No 47. Het Bloetnendaoltch (MM Prijs per jaar 2,«« Prijs per nummer 25 cents. Uitgave der N. Vennootschap „HET MIDDEN". Kantoor voor redactie en administratie: Adrertentiën 10 cents per regel bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. STRAND EN DUINEN IN DIENST DER VOLKSGEZONDHEID. Onlangs hield onze plaatsgenoot dr. J. van Breemen, een belangwekkende lezing, waarvan wij hieronder onzen lezers een overzicht aanbieden. Doel van deze voordracht was op te wek ken tot juister en intensiever exploitatie van ons strand en ortze duinen ten behoeve van de volksgezondheid, dan tot nu toe geschiedt. Op zeer gelukkige wijze werken aan lier Noordzeestrand en in de duinen, allerlei therapeutische factoren te zamen, waarvan de meeste, zooals de invloed van het zee had, zeeklimaat, enz., voldoende practische waardeering en bekendheid genieten. Spre ker zal zich bij zijn geneeskundig-weten schappelijke voordracht daarom uitsluitend bepalen tot de behandeling van. zonnebaden en luchtbaden. Om deze beide onderdeelen der physische therapie, die tot nu toe in Nederland zeer weinig tot hun recht kwa men, met vrucht te kunnen behandelen, is een uiteenzetting van het principieele in.de physische therapie noodzakelijk. Het is niet te ontkennen, dat de. per.ode in den geneeskundigen ontwikkelingsgang van 3t>—4(l jaar geleden niet dienstig is geweest om artsen geschikt te maken, phy sische therapie te doen waardeeren. En aangezien onze universiteiten tot nu toe bijna volkomen in gebreke blijven aan de physische therapie voldoende aandacht te schenken bij de opleiding der artsen, het>- ben wij ons meer te verbazen over de be trekkelijke waardeering dan over het ge brek aan inzicht in physische therapie. Se rum-therapie en physische therapie staat beide op één basis; de schadelijke prikkel, het ziektemakend agens, is door zichzelf de oorzaak tot een poging van verwijdering. De prikkelwerking is tegelijk het eenvoudig ste voorbeeld van een pathologisch proces. Physische therapie kan nooit iets anders zijn dan functie-therapie: verhooging trach ten te verkrijgen door goed gedoseerde prikkels van den weerstand van het orga nisme tegen het ziekte-makend agens. Door tal van voorbeelden kan aangetoond wor den, dat de wetten van oefening, die de physiologie ons leert, ook toe te passen zijn op verschillende pathologische toestan den, en aangezien nu de prikkel, dien de physico-therapeut aanwendt, vaak de phy- siologische prikkels, die onzen normalen evenwichtstoestand, dien wij -gezondheid noemen, in stand houden, naderen, is het verband tusschen physiologie en therapie dikwijls een veel enger, dan bij andere the rapie mogelijk is. De physische therapie vraagt bij uitstek een physiologisch denken den geneeskundige. Een therapeutisch stelsel op te bouwen, waarbij men bij het behandelen van zieken tracht bij voorkeur in zoo eng mogelijke aanraking te blijven met de wetten, die onze dagelijksche physiologische verrichtingen beheerschen, is het streven van de physi sche therapie. Zal deze therapie echter bij vakmenschen recht van bestaan hebben, dan zal ook bewezen dienen te worden, dat de prikkels, die de physico-therapeut aan wendt, in staat zijn in voldoende mate op ziekte-toestanden gunstig te werken; en dat kan alleen de praktijk aantoonen. En daarom is liet zooveel waard, ook van ge neeskundig-wetenschappelijk standpunt, als bij de behandeling van patiënten uitsluitend geneeskundige overwegingen kunnen gel den, zoodat althans betrouwbare gegevens verkregen kunnen worden. Dat het licht een essentieele factor is, dien onze evenwichtstoestand behoeft, dat neemt, ook zonder wetenschappelijk bewijs, ieder als vanzelfsprekend aan. Spreker geeft nu een overzicht over dat, wat de hedendaag- schc natuur- en scheikunde ons geleerd hebben over den prikkel, dien wij bij licht therapie aanwenden, waarbij vooral de stra len met een kortere golflengte dan het vio let, nader besproken worden. Een zwak punt in de Iicht-therapie is nog steeds de quantitatieve meting op een voor de praktijk geschikte wijze. Welke reacties geeft nu het organisme op dezen prikkel De literatuur over licht-bio- logie en -pathologie is reeds zóó uitgebreid, dat slechts zeer enkele grepen gedaan kun nen worden. Er volgt een overzicht van den ontwikkelingsgang in de licht-biologie en iicht-therapie van F i n s e 11 tot op dit oogenblik, waarbij steeds meer het piiy- sisch-therapeutisch standpunt zuiverder werd doorgevoerd. Na de baanbrekende onderzoekingen van E i n s e 11 en zijn leer lingen, waarbij echter te veel rekening ge houden werd met de overheerschende ge dachte-richting in de geneeskundige weten schap, volgen de onderzoekingen van H a m. m 0 nd, 0 u i n c k e, B e h r i n g en anderen, waarbij de uiterst belangrijke rol van de pigmentatie voor biologie en therapie werd uiteengezet. Samenvattend blijkt, dat door proefnemingen wetenschappelijk vaststaat, dat liet licht als prikkel in staat is, al naar zijn concentratie en gehalte zeer verschil lende, duidelijk uitgesproken werkingen op ons organisme uit te oefenen; dat onze huid blijkt niet alleen een warmte-regulee- rend vermogen te bezitten, maar ook een lieht-reguleerend vermogen, terwijl de bio logie tevens aantoonde, dat de beteekems van den lichtprikkel voor liet tot stand ko men van processen in ons organisme, die van groote beteekenis zijn voor onzen nor malen evenwichtstoestand, in de laatste .304b jaren sterk onderschat zijn. Daarna volgt een overzicht van.de on derzoekingen van Von.Oordt, Rubner en andéren over den invloed van luchtbaden op ons organisme, waarbij wordt aange toond, dat luchtbaden op belangrijke wijze op de warnitc-regujatic invloed uitoefenen, dat de huidfunctie, die nog steeds sterk onderschat wordt, vooral wat bloedsver- deeling en uithoudingsvermogen betreft, sterk gewijzigd kan worden hij eer. tech nisch juist uitgevoerd luchtbad. Overgaande tot dc praktijk wordt stilge staan bij de vraag, of er voor ons artsen, met zon- en luchtbaden resultaten te berei ken zijn bij ziekte-toestanden, die ons dwin gen deze op te nemen in ons geneeskundig .arsenaal, en ze soms te verkiezen boven andere, die ons daarvoor reeds ten dienste staan Het antwoord is beslist bevestigend. Een overzicht van de ziekten, die voor be handeling met zon- en luchtbaden in aan merking komen, wordt daarna gegeven aan de hand van dc buitenlandsche geneeskun dige literatuur. De prachtige resultaten, die licht-thera- pie bij z.g. chirurgische tuberculose gcett, hebben zeer teil onrechte de belangstelling voor licht en lucht op den achtergrond ge drongen. Tevens is er gelegenheid om aan te too- nen, dat ook hier het inzicht in het thera peutische proces steeds meer en meer vol gens het beginsel van de physische thera pie wordt doorgevoerd en erkend. Ongetwijfeld speelt een bepaalde quanii- tcil en qualiteit van ultra-violet een belang rijke rol in het genezingsproces, en steliig is daarbij het hooggebergte in de meest gunstige omstandigheid doch onderzoekin gen van Widmer e. a. toonden aan. dat het spectrum aan het Noordzeestrand ongeveer gelijk is met dat van het hoog gebergte. Niet alleen toonden metingen aan, dat-de licht-intensiteit meer dan tienmaal zoo groot is als in het binnenland, maar ook dat de hoeveelheid ultra-violet die door slof en nevel in onzen dampkring sterk wordt opgeslorpt, aan liet strand eenige honderden malen grooter is dan in het bin nenland. De verklarig van deze verrassen de vondst is deze, dat de zee, die als een reusachtige spiegel dienst doet, en waarbij de golfslag aan de kust nog een sterke on dersteuning is, de stralen van korte gi.if- 1 engte, liet blauw, violet en ultra-violet, naar het strand terugkaatst, terwijl de stra len van langere golflengte, het roode spec trum, worden opgeslorpt. De weinige bekendheid ook in geneeskun dige kringen, die het liclit-luchthad tot nu toe in Nederland bezit, dwong spreker hier van den hoofdschotel te maken, in dc hoop, dat deze voordracht zal meewerken om ons volk wat meer zon te verschaffen, gedachtig aan het gezegde van Rousseau, dat van alle bloemen, de inensehen-bloem het mcesi de zon behoeft. Een intensieve exploitatie van strand en duinen voor geneeskundig-hygiënische doel einden gaat echter van buiten de grenzen van licht- en luchtbaden. Overgaande tot het geneeskundig-maat schappelijke gedeelte, zal de uiterste be knoptheid worden in acht genomen, omdat bij de gedachtewisseling dit deel veel beter tot zijn recht zai komen. Wat het badplaatsleven betreft, staan wij tegenwoordig op een kentering. De trek daarheen wordt steeds sterker, maar ern stig geneeskundig werk wordt op de meeste plaatsen steeds moeilijker. Men geve er /.ich goed rekensctiap van, dat de meeste badplaatsen uit den aard van hun bezoek niet kunnen meewerken voor uitgebreide geneeskundige exploitatie, omdat zij zich zelf daarbij oeconomisch belangrijk schade zouden doen. Dank zij dc philanthropic onzer lanu- geuooten, Runner, een iOOO-ial zieke kinde ren van 011- en non vet mogende ouders, jaarlijks voor eenigen tijd naar het strand gezonden worden. Met aantal, dat krachtens hunne afwijkingen daarvoor in aanmerking komt, is echter oneindig veel grooter, en alleen de achterlijkheid in ons ziekenfonds- wezen, ais gevolg van liet ontbreken van een behoorlijke ziekte-verzekeringswet, .maakt, dat de art» noodgedwongen tot ge neesmiddelen zijn toevlucht moet nemen, w aar nouere ïmddelen beslist meer aange wezen zijn. Ook de toepassing van physi sche therapie in inrichtingen, ondervindt van dezen achterstand sterk de nadeelen. Voor volw assenen, zoowel voor dc onver mogende ais voor vermogende patiënten, is de toestand uiterst gebrekkig om ge neeskundig goed verzorgd te worden aan het strand. Aangezien nu de patiënten niet vinden wat volgens de tegenwoordige in zichten voor hen noodig is, en de badplaat sen zelf meer luxe- en vermaakplaatsen worden, is liet wenschelijk geen conflicten in de toekomst uit te lokken, maar liever een radicale wijziging te brengen en de be handeling van patiënten zooveel mogelijk te verplaatsen naar inrichtingen van allerlei aard, die een eind afgelegen zijn van ue badplaatsen en op die wijze he.t kapitaal van volksgezondheid, dat aan ons strand en in onze duinen nog renteloos ligt, tot ex ploitatie te brengen. Dan kan ook een be gin gemaakt worden met een meer weten schappelijke beoefening van de thalasso therapies, zooais velen zich dat voorstelden bij de oprichting van deze verceniging, ter wijl een laboratorium voor onderzoek van zee- en duinklimaat niet minder vruchtdra gend zou zijn dan het laboratorium in het hooggebregte door koningin Margareta geschonken. Aangezien het hier heden uitsluitend een opwekking geldt, wordt van elke detaillee- ring omtrent die inrichtingen in deze voor dracht afgezien. Onze tijd heeft het recht andere eischen te stellen aan strand en duin dan vroegere geslachten. Door dc eischen van vroegere tijden zijn de duinen echter geheel afgeras terd met prikkeldraad. Want de jacht, de eenige eiseh, die naast zeewering vroeger aan de duinen gesteld werd, kan niet toe staan, dat de duinen worden opengesteld voor een andere populatie dan konijnen en faisanteii. Hier moet öf de eisch van vroe ger eeuwen, öf onze tegenwoordige eisch wijken. Een vergelijk is niet mogelijk. De eischen der hygiëne, die onze tijd aan de duinen moet stellen, zijn echter minstens even belangrijk als de geneeskundige tot nu toe besproken. Physische therapie is voor het individu, wat de openbare hygiëne is voor de ge meenschap. En daarom gaan de eischen van den physico-therapeut ook uit naar de duinen ais een zeldzame gelegenheid, niet alleen voor zieken en herstellenden, maar ook voor tienduizenden stadsbewoners om daar ongestoord te kunnen verblijven. Wie gevolgd heeft in de Fransche en Ameri- kaansclie sporttijdschriften de groote ont-- w ikkeling van het kampeeren ten behoeve van de volksgezondheid, wie weet hoe ook hier in Nederland die behoefte steeds groo ter wordt, terwijl de eigenaars, juist omdat de behoefte stijgt, zich steeds meer. ver plicht voelen tot afsluiting hunne; terrei nen, die voelt dat ook hier eischen ëh be langen bestaan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat verkrij ging van terreinen in de duinen voor ge neeskundige doeleinden als boven aange geven, betrekkelijk zonder veel moeite en kosten bereikt zullen worden. Maar er moet tegenwoordig nog meer van de duinen geëischt worden. Ook de openbare hygiëne heeft tegenwoordig groot belang bij de dui nen. Een behoorlijke drinkwatervoorziening van bijna geheel Noord- en Zuid-Holland is alleen van de duinen uit mogelijk. Maar een grondige bestudeering van ai deze vraagstukken zal aan het licht bren gen, dat om zuiver technische motieven, de eischen van onzen tijd alleen goed zijn door te voeren, als er een centraal lichaam komt, dat de macht bezit, de duinen te verdeelen naar de tegenwoordig bestaande behoeften. A. O. R. LEZINU TE BLOEMENDAAL. Woensdagavond had in „Rusthoek'1 de eerste voordracht van den lieer H. Ch. Q. J. van der Mandere, lid van het hoofdbestuur van den A. O. R., plaats. Het onderwerp voor dezen avond was dc afschaffing van den oorlog. De A. O. R., aldus spreker, gaat niet maar, zooals men wel eens meent, den sentimenteeleii weg, maar is een zelfbe wuste organisatie. Sjireker ging eens de voornaamste argu menten voor den oorlog na, waarmede men den A. O. R. bestrijdt. Zoo zijn er, die zeg gen, dat er altijd oorlog geweest is, en er dus wel altijd blijven zal. Dit argument is zeer zwak; immers hoeveel dingen, die men eens rotsvast waande, zijn onder den voortgang der beschaving omvergeworpen. Het leven is strijd, zeggen anderen, wat praat gijlieden dus van vrede? Ja, zeker, het leven is strijd, erkent spre ker, en dat zal wel, natuurlijk als het is, altijd zoo blijven; strijd is een bron voor onze energie, daar tegen verzet zich de vredesbeweging niet, maar wel tegen den gruwelijken vórm van strijd, die de oorlog is, een vorm, die niet meer in overeenstem ming is met de huidige beschaving van de menschheid. Sommigen zeggen tot A. O. R.-ers: maar als die ontwapening in de lijn van den vooruitgang ligt, waarom maakt ge u dan zoo druk Zij zal zonder u of een ander, zij zal vanzelf wel komen. Wij willen aldus spreker dat proces verhaasten; wij willen de oorzaken van den oorlog bestrijden. Als men den menschen hoofd voor hoofd vraagt of zij een toekom- stigen verzekerden vrede wenschen, zal ver en ver-weg de meerderheid ja zeggen. E11 nochtans is het oorlog. Om den vrede te bereiken is organisatie noodig. Den vrede gewènscht, dat hebben de volkeren steeds. Reeds bij de oude Grie ken en Romeinen, en in de middeleeuwen klinkt het verlangen, geen oorlogen meer te moeten voeren. Een vasten vorm werd echter daaraan eerst gegeven door Hugo de Groot, die het volkenrecht ontdekte. En na hem kwamen er steeds meer en meer staatslieden en wijsgeeren, die in hun ge schriften wilden aansturen op een wereld, waarin op grond van het recht verschillen tusschen de volken beslecht worden. Dat internationale recht nu is van de at- lergrootste beteekenis voor den vrede; wii het echter kracht erlangen, dan moet het levend worden onder de volken zelf, dan moeten de volken erin gelooven. Een gelijk recht voor alle beschaafde landen, groot of klein, machtig of nietig, dat is het wat de georganiseerde vredesbeweging beoogt. Het was in Amerika, dat in den aanvang der 19e eeuw, de moderne georganiseerce vredesbeweging begon. (18161817). In Europa kwam er eerst iets tot stand na Bertha von Süttner's boek „Die Waffen nieder", ongeveer gelijktijdig met de op richting der Interparlementaire Unie te Pa rijs, waarvan zeer vele parlementsleden van alle landen lid zijn.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1