AtRK-AbtNUA. Zondag 25 November. BloemendaalNed. Herv. Gem., voorm. 10. u., Us. J. A. van Leeuwen; nam. 6J u., de heer K. Koopman, van Bloemendaal. Gerei'. Gem. voorm. 10 u., Ds. Hecrsink, pred. te Nieuwerkerk; nam. ,')J u., Us. Hcersink. Merkwaardig is wat de Russische staats raad Johann von Bloch indertijd reeds over den oorlog en den vrede schreef. Niet de vrede, maar den oorlog noemde hij een uto pie; de moderne oorlog met zijn geweldige middelen zal geen resultaat meer kunnen hebben, en doodloopen. Zoo voorspelde hij wat wij thans beleven. Toen de oorlog uitbrak, werd een ver eeniging gesticht, waarin mensehen van eiken godsdienst, van welke staatkundige richting ook, konden worden opgenomen. Dat was de Nederlandsche Anti-Oorlogs raad (October 1914). Hij telt thans 40.000 léden. Deze bond met het reeds langer be staande „Vrede door Recht", wisten de internationale samenkomst te Scheveningen in 1915 te bewerken, waar toen de „Cen trale organisatie voor oen duurzamen vrede' gesticht werd. De arbeid van deze instel ling is het beramen en uitwerken van mid delen om de geschillen tusschen volken te beslechten, betere middelen dan de oor log. Het was het minimumprogram van den A. O. R„ dat bij deze bijeenkomst tot basis der besprekingen diende. Dat minimum-pro gram bevat eischen van dezen aiard: geen annexatie van landen tegen den wil der bevolking; scheidsrechterlijke bemiddeling bij geschillen, een gezonde expansie-politiek, toekennen van macht hooger dan die der afzonderlijke volken, die de beslissingen handhaven kan; vrijheid ter zee; beperking van bewapening; en democratische volks inmenging. De Nederlandsche A. O. R. en de centrale organisatie vooreen duurzamen vrede, werken organisch samen. Bij het debat wees mr. Lioni erop, dat de eischen van het minimum-program eigenlijk alle gericht zijn aan de parlementen, poli tici, staatshoofden, terwijl het ook niet kwaad zou zijn, zich eens tot de onderwij zers te wenden, daar deze nog te veel den kinderen in de vereering der oorlogshelden opvoeden, terwijl over de groote figuren der beschaving bij het geschiedenis-onderwijs nauwelijks gesproken wordt. Ook de speel goedfabrikanten met hun eeuwige soldaatjes en kanonnetjes moesten bekeerd worden. De heer Quarles van Ufford wijst erop, dat het voorstellen der vaderlandsliefde als een mooi en hoog ideaal ook onzin is; vaderlandsliefde is gewoon, goedbegrepen eigenbelang. De heer Wilson wijst op de moeilijkheden bij het onderwijzen der algemeene bescha- wing, daar hierbij al spoedig godsdienstige of staatkundige vragen te pas komen en de neutraliteit van het onderwijs in het ge drang komt. De heer Van der Mandere antwoordt, dat de vredesmannen ook wel degelijk propa ganda in dien zin bij de onderwijzers ma ken, en reeds hier en daar met eenig resuS taat. Ds. Van Leeuwen, die de vergadering had geopend, sloot haar ook thans met een opwekkend woord. Woensdag a.s. is de tweede lezing van de A, O. R. PI.AA I SELIJK NIEUWS. er altijd voor te vinden, die in elkaar te zetten. De nog altijd jeugdige jubilaris heeft zich over gebrek aan belangstelling bij zijn feest zeker niet te beklagen gehad. Centrale keuken te Bloemendaal. B. en W. te Bloemendaal hebben besloten: 1". dat ieder lid der gemeente gerech tigd blijft 12-uurs-maaltijden te halen, doch dat gemeenteleden, welke een inkomen heb ben boven een bepaald bedrag, voortaan voor iedere portie f 0,20 in plaats van J 0,10 moeten betalen. Op het gemeentehuis worden de (gele) kaarten van betreffende gemeenteleden ver wisseld in roode kaarten; 2°. dat één gezin niet meer portie's kan verkrijgen dan het aantal broodkaarten dat aan het gezin is verstrekt. Op het gemeen tehuis zal daarvan op de gele en roode kaarten een aanteekening worden gesteld. Voor de opzending ter verwisseling van een aanteekening op de kaarten ingeleverd bij de centrale keuken of op plaatsen waar de 12-uurs-maaltijden gehaald kunnen wor den, zal de centrale keuken zorg dragen. Alweer zijn er een paar fietsen gekaapt. Ditmaal uit de r.-k. kerk. De heer K. zag nog juist de boosdoeners verdwijnen, en trachtte hen te grijpen. Zij wisten echter te ontsnappen. De heer K. herkende hen, en gaf de politie kennis; zoodoende zijn ze toch nog ingepikt. F.en slechte toestand is het achter de spoorwegwoningen aan de Kleverlaan. De sceptic-tank werkt niet; al het vuil loopt in de sloot. Het is er gewoonweg een open riool. De gemeente-opzichter heeft belo fd, den boel daar te redderen door uitzuigen, maar hij heeft geen benzine, en zoodoend l „Haarlemsch Predikbeurtenblad van de Haas, Zijlweg N". 1, te Overveen, een duimstok; Höfer, Zanderijvaart N". 1, te Overveen, een sportriem; aan het bureau van politie te Overveen, een dubbeltje. Verloren: een portemonnaie; een gouden broche met briljanten; een gouden ring. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 16 November tot en met Donderdag 22 November. O eb o ren: z. van C. Jansen Hendriks en A. F. Heere; d. van A. O. Krimp en O. J. Horn; d. van L. J. M. van Hooff en E. C. M. van Delden; d. van J. Huisman en A. M. Cassee. Getrouwd: A. Eleveld en C. M. Met- zelaar; J. Jolles en C. Bienfait. OverledeninhetgestichtMee- renberg: K. Bol, 37 j.; J. Konijn, 74 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. Dr. A. H. de Hartog. Wanneer wij de Jacobijnestraat te Haarlem doorgaan, kij ken we altijd even voor het raam van den boekhandelaar den heer De Vries (oude zaak) om te zien of er weer eenig geschrift van dr. De Hartog staat; in de nieuwe zaak aan de Oed. Oude üracht kunt ge: Nieuwe banen krijgen. Tegenwoordig ook „Het Bloemendpalsch Weekblad''. Dezer dagen troffen wij het trouwens niet nieuwe geschriftje van den genialen pre diker: „Een tekort in de eenzijdig-historl- sche Christus-beschouwing. lederen Ned. hervormden, iederen met de brandende godsdienstige vraagstuk ken van dezen tijd meelevenden protestant kunnen wij de lezing van dit boekje aanbe velen. Het vond zijn geboorte en aanleiding in eene waarschuwing van ds. Moeton, >n zal aanbreken. Het is een afschuwelijk Amerikaansche oorlogsreclame; dit nieu- we vergif had men ons kunnen besparen. komt daar niets van. Trouwens als het tot uitzuigen komt, zal de toestand daar nog niet voor goed verholpen zijn. De eigenaar van het land er achter, is bereid, zoo ver nemen wij, de sloot met den beugel uit te doen baggeren; dit zou althans voorloopig een oplossing zijn. Er moet in alle geval iets gebeuren, want zoo is het onhoudbaar. Montessori-klasse. Wij vestigen nog even de aandacht onzer lezeressen en le zers op de nieuwe plannen der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging. Men wil n.I. een Montessori-klasse aan de school ver binden. Nadere inlichtingen kan men tot 10 gemeen den hoog in het licht der Eeuwig- Maart '14 tegen den naar het heette in den geest van den anti-christ werkenden dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, die voor de vereeniging De Middaghoogte gesproken had over godsdienst en weten schap. Ds. Moeton schreef hierover eenigszins schertsend, maar inet een bloedend hart. Der historie van Christus' komst, leven cn lijden, was, naar ds. Moeton zeide, door den redenaar dr. v. d. Bergh van Eysinga te kort gedaan. Dr. De Hartog keert niet tegen ds. Moe ton, maar tegen het Farizeïsme in het al- December krijgen Hoofd der school. bij den heer Wilson, De lezingen van dr. O. A. van den Bergh v. dooi. Eysinga te Bloemendaal. hebben plaats UI hotel „Vreeburg", op 3, 10 en 20 Dec., ded avonds ten 8 uur. De toegangsprijs vcor de drie lezingen bijeen is 2,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer J. C. de Wijs, N.-Stationsweg 18, Bloemendaal. (De derde lezing is dus niet op 17, maar op 20 December.) heid opgeheven strijdbijl in een met citaten voldragen, van hartstocht voor de waar heid gloeiend en van geest schitterend plei- Oudervereeniging. Tot secretaresse der onlangs gestichte oudervereeniging is gekozen mevr. Monnik—Van Schelven, tot penningmeester de heer Weijland, ds. Van Leeuwen is, zooals men weet, voorzitter. De bloemistenpatroons in de gemeente Bloemendaal, in het bedrijf van aanleg en onderhoud van tuinen, enz., hebben te de zer plaatse opgericht eene vereeniging, i welke zich o. m. ten doel stelt de belangen van hunne bedrijven te behartigen. Zij zul len daartoe uitgenoodigd met twee leden zitting hebben in het bestuur der afdeeling Bloemendaal van de vereeniging van Tuinbouw en Plantkunde. Hieruit blijken wel de flinke, moderne in zichten van onze Bloemendaalsche bloe misten. De uitgeversfirma, de heer A. H. Krnijt te Amsterdam, heeft op de titelbladzijde onder haar boekteeken staan: In libris sa- pientia (in boeken [is] wijsheid), en dit vig net is hier van pas. Als een moderne Lu ther staat hier de eeuwigheidsman rechtop en zegt 't hardop: niet in eenigen tijd, niet in de geschiedenis, maar in alle tijden en in alle geschieden, in alle eeuwigheid, ver heft zich de levendmakende geest Gods, waardoor zoo in ons zeiven als buiten ons, Zijne waarheid aan ons menschen kenbaar wordt. Wij geven hierboven nog eens het por tret van onzen wethouder, den heer A. Koolhoven, ter gelegenheid van zijn 60en verjaardag, Woensdag 21 November ge vierd. De belangstelling was buitengewoon groot. Een vloed van gelukwenschen van officieele en niet officieele zijde, en vele bloemstukken. Onder de geschenken ver melden wij als iets zeer aardigs een album met foto's van een bloemencorso, achttien jaar geleden door den jubilaris te Haarlem in elkaar gezet. Een leuke herinnering aan den ouden tijd, want de heer Koolhoven was als er openbare feestelijkheden op til warerr, Men deelt ons mede, dat tal van perso nen, na op hen door huiseigenaren geoefen den druk, in deze gemeente, zeer tegen hun zin tot aankoop van het bij hen in huur zijnde huis zijn overgegaan. De regeering zal dus met mogelijke maatregelen tegen eigenaren die van den nood van anderen gebruik maken (uitbreiding Huurcommissie- wet) te laat komen. Waarom sluiten de burgers zich toch niet tijdig in dergelijke zaken aaneen? Straks klaagt de burger steen en been dat in ons land misdaad, be drog en dwang zegeviert; maar aan wie dan de schuld Reeds de Romeinen zel den het Recht is voor de waakzamen. Zij die alsnog onze bemiddeling wenschen tot het in het leven roepen van adresbewe gingen op publiek gebied, verzoeken wij dit te berichten onder opgaaf van feiten, die wij kunnen publiceeren, Uit het politie-rapport. Processe n-v e r b a a I zijn opgemaakt wegens: baldadigheid; openbare dronken schap; diefstal met braak; diefstal van rij wielen. Gevonden en terug te bekomen bij H. Vis, Bloemendaalscheweg 22,te Bloemen daal, een bruine dames-portemonnaie; A. Een jubileum. Dr. Waller Zeper, de bekende specialist, herdenkt Zondag den dag, waarop hij 25 jaar doctor is. De jubi laris, in ruimen kring gewaardeerd om zijn gaven en zijn karakter, zal zonder twijfel op dien dag van vele patiënten en vrienden blijken van genegenheid en respect ontvan gen. Een klein blijk van de onze hopen wij met deze korte herinnering reeds te heb ben gegeven. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. De afdeeling Haarlem e. o. houdt op Zon dag 9 Dec. een tochtje naar de pier van IJmuiden. Men vertrekt per E. S. M. half- tien van het wachthuisje aan de Koninginne weg naar Zandvoort. Prins Hendrik bracht een bezoek aan Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven, ter bezichtiging van deze belangwekkende nijverheid. Volkszang. Dinsdag a.s. des avonds te halfacht houdt de Nationale Vereeniging voor den Volkszang een propaganda-avonu. De afdeeling Haarlem en O. is veel te klein. Er moeten veel meer leden komen. Het uitnemende doel der vereeniging ver dient dat ten volle. Plaatsgenooten, be zoekt deze propaganda-avond der wakkere vereeniging. En wordt lid. VAN HIER EN DAAR. De Nederlandsche vereeniging „Ons Leger'' zond een Open Brief aan de leden van de Tweede Kamer, naar aanleiding van het feit, dat de rede van den Minister van Oorlog De Jonge op den Legerdag te Leeuwarden tot „een van weinig grootheid van opvatting getuigende" gedachtenwisse- ling aanleiding gaf. Wij ontleenen aan dien open brief: „Waar blijft in ons vrije Nederland het vrije woord, wanneer een openbaar per soon zijn meening niet mag uiten omtrent een belang, dat hem in het bizonder is toe vertrouwd en dat niet alleen de Kamerleden, doch het geheele volk raakt. Men kan in den tegenwoordigen tijd bijna dagelijks de klacht lezen en hooren, dat onze regeering tc weinig mededeelzaam is, niet genoeg openbaarheid geeft aan haar meening. Wij achten deze klachten vaak gemoti veerd. Men late dan ook een bewinJsman het recht zich te uiten, zooals zijn verstand en gaven hem dringen te spreken en waar bij hij zich van zijn verantwoordelijkheid bewust blijkt te zijn. Wanneer men in de thans in het buiten land gevolgde gewoonte, die voor het volk het voorrecht heeft rechtstreeks contact te krijgen met de staatslieden, geen heil ziet, moet men ook niet aandringen op inlich tingen, noch op de behandeling van vra gen, waarvan vaak de beantwoording veel moeilijkheden met zich brengt. De Nederlandsche staatslieden hebben nu eenmaal zeer weinig gelegenheid in het openbaar het woord te voeren, zeer tot schade voor de toenadering tusschen regee- ring en volk. Men beneme hun deze gelegenheid niet door kleinzielige beperking van het vrije woord. TOONEEL. Men verzoekt ons nog eens de aandacht te vestigen op de voor Haarlem e. o. opge richte afdeeling van het Ned. Tooneelv.er.- bond, waaraan de Tooneelschool is verbon den. Onze ingezetenen hebben zich niet onbetuigd gelaten. Zij leverden 62 leden aan het verbond. De opvoering door de leerlingen van dc Tooneelschool, de vorige week in den Haar- lemschen schouwburg gegeven, heeft ons een aardigen avond verschaft. De directeur Balthazar Verhagen is blijkbaar 'n ernstig werker en gaarne wenschen wij hem vol doenden steun toe om zijn arbeid ter ont wikkeling van deze zijde van het volks leven voort te zetten. Een goed nationaal tooneel is voor de volksopvoeding van groot belang. De groote moeilijkheid is nu voor goed boven de flauwe, de zinnen prik kelende amusementskunst uit te komen en de werkelijke volks- en algemeen mensche- lijke hartstochten uit te beelden op eene wijze die levendigheid en degelijkheid of diepte doet samengaan. In den Schouwburg Jansweg zullen op 27 en 28 November des avonds ten halfacht voorstellingen worden gegeven van Inte Onsman's stuk „Het Licht in den nacht Spel en spelers worden in de pers om strijd geprezen. De Schotensche auaestie. In deze zaak is ons nader nog gebleken, dat de Voogdij raad, hoewel te Schoten nog geen agent hebbende, toch omtrent twee der betrokken gezinnen actief is geweest, vóór de Ge zondheids-commissie tot de zaak in betrek king kwam. Of de voogdijraad termen zal vinden, deze ouders tot ontzetting uit de ouderlijke macht voor te dragen, is ons niet bekend en zal waarschijnlijk nog niet zijn beslist. Bioscoopvergif. Wjj kunnen onze lezers niet aanraden te gaan zien naar de film, ten onrechte genoemd: „De strijd kreet om vrede". De „N. R. Ct." zegt daar over in het ochtendblad van Vrijdag terecht het volgende: Na ijselijk veel wapenge kletter en sabelgerinkel, komt plotseling deze film met een bedriegelijke mededee- ling dat aldus een tijd van algemeene vrede VOLKSGEZONDHEID. Bestrijding en voorkoming van den plat voet. De bekende orthopaedist professor Ritschl te Freiburg heeft een werkje uit gegeven, waarin hij aantoont, dat het eenige geneesmiddel voor een platvoet is de ver zekering van den voet, d. w. z. een doel matige versterking. Hij raadt nadrukkelijk, allen druk op de teenen, hetzij door schoen of kous, te vermijden. De voet mag niet gehinderd worden in zijn vrije bewegingen. Verder drage men sterke schoenen met brecde hakken, niet hooger dan 3 cM. Schoenen zonder hakken of met hooge hak ken begunstigen het ontstaan van een plat voet. Het is goed den platvoet veel te wasschen en af te wrijven. Bij het loopen moeten voornamelijk de voorste voetdeelen gebruikt worden, daar een overwegend loopen op de hieldeelen verzwakkend is. Men bestrijdt de kwaal door meermalen daags b. v. bij aan- en uitkleeden te Tegen inzending van 20 cent in post zegels verzendt de VICTOEIA-BRON. Singel 512, Amsterdam, franco door liet geheele I land een net uitgevoerden Verjaardag kalender; onmisbaar voor elk huishouden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2