Firma l. H. KRUL Ir. Brandstoffen. Abr. MEIJER firma W. G. von Schmit&Zn., Groote jtoiitstraat 16. Telefoon MG. HOUTVEILING. Eiken Hakhout, C. I. CASSEE, Electro Technisch Bureau, Uitstekende St. Kicolaas-Gadeaux. Gez. VAN SANTÉ, Dames Handschoenen, Kragen en Gekleede Garneeringen. Tel. 648f' SO EASY; Tel 648 Amer. Optiek - Alleen le klaswerk - Vakkundige behandeling. Notaiis Wildervanck de Blécourt, 25 zeer zware Esschen. Iepen en Sparren, zwaar eiken en ander Hakhout, Groote Openbare Verkooping KENNISGEVING. Het Bureau van Vaste Goederen „Bloemendaal," Telef. 2275. N.V. HOENDERDOS' BR ANDSTOFFENHANDEL mendaalscheweg 108a. telefoon 1107. ONTVANGEN een prachtige collectie fijne rookartikelen in den meest uitge- breidsten zin. Dorpstraat 49, Bloemendaal. Groote Houtstraat 105. in Chevreau-, Nap;a- en Imitatie-Ieder. Zijden Shawls. Tulle-Guimpes. Sportkousen m m Slobkousen. Auto-en Rijtuig- Dekens. Ijsmutsen Wanten. Magazijn van m Kousen en Sokken i en Gebreide Goederen. JA.KGER Binnenl Fabrikaat. Mufflers. Mitaines. Polsen. xzoiuua. MEVR. G. v. d. BRINK, Car- setière, KEIZERSGRACHT 717, AMSTERDAM. ELKEN VRIJDAG AANWEZIG IN „HOTEL CENTRAL" LANGE POTEN, DEN HAAG. oefenen, heffen en dalen van de hiel, loo- pen met geheven hielen, kniebuigen, strek- ken en trappenloopen met uitsluitend ge bruik van de voorste voetdeelen. Deze oe feningen hebben, vooral tijdens den groei, veel resultaat. EEN MERKWAARDIG MAN. We hadden als titel voor dit artikel ei genlijk ook wei kunnen kiezen: een merk waardig schrijver, maar eigenlijk is cte man, om wien het hier gaat, hij moge daa ai geschreven hebben, allerminst een schrij ver geweest in den algemeen geldenden zin. Hij had voor geen geld van de wereld voor een schrijver willen doorgaan. In zijn jeugd maakte hij een klein aantal verzen, ik meen slechts een zestal, welke verzen we trou wens heel niet kennen, daar ze in het Portu- geesch geschreven werden en nooit in het Nederlandsch vertaald. Maar, zult ge zeg gen, hij zal dan toch wel eenig geschrift hebben achtergelaten; hoe kondt ge hem anders als schrijver waardeeren. Ja, er zijn brieven van hem achtergebleven, doch deze brieven zijn niet anders dan een particuliere correspondentie, tot vrienden en vriendin nen gericht, en de schrijver heeft ze zeker niet geschreven met de gedachte, dat zij ooit gepubliceerd zouden worden. De man, dien wij bedoelen, is de Portu gees Fradique Mendcs. Zijne brieven zijn uitgegeven in boekvorm door zijn vriend, den Portugeeschen dichter Eca de Quei- roz, die er ook een levensbeschrijving van dien wonderlijken, genialen Mendes bijgat. Het boek werd uit het Portugeesch vertaald door M. J. Kollewijn, en verscheen bij G. Schreuder, te Amsterdam, in 1906. De Queiroz en Mendes waren tijdgenoo- ten van Hugo, Baudelaire, Flaubert. De Queiroz, vol geestdrift voor de genoemde kunstenaars, en voor letterkunde in het al gemeen, werd op een avond, een dagblad lezend, hevig getroffen doo-- lit. zestal verzen, bovenvermeld, en hij verlangt zeer met Fradique Mendes keiuiis te maken. Die eerste kennismaking is allergenoeglijkst om te lezen. De Queiroz put zich uit in schouiie woorden, en meent waarlijk zeer „verne ven" te werk te gaan, en hij looft mateloos de dichters en kunstenaars van voorheen en thans. Mendes echter geeft op al zijne odes en dithyramben zoo goed als heefe- maal geen asem, tot groote ontsteltenis van De Queiroz, en als deze eindelijk op liet belangrijke punt - - zijn bewondering voor Mendes' zes verzen komt, valt deze kwaad uit tegen een vriend, den journalist, die zonder zijn voorkennis die zes verzen, n.b. nog onderteekend ook, in zijn dagblad had afgedrukt. Mendes vindt gelegenheid hier af te geven op alle letterkunde, alle schrijvers en dichters. Hij, die alle landen bereisd had, alle volken en culturen had be studeerd, en er nu eêns diepzinnig, dan weer fijn en geestig over spieken kon, zoo dat zijn vrienden de eerste intellectueelen van zijn tijd, getuigden nimmer iets belang- wekkenders te hebben gehoord, diezelfde man zei steeds, wanneer de vrienden er bij hem op aandrongen, te schrijven, dat hij niet schrijven kon, dat niemand schrijven kon; dat schrijven, zooals we dat tot nog toe hadden bijgewoond, niets niemendal 0111 het lijf had. Er was een schrijven denkbaar, zoo zei hij, hij stelde zich een proza voor, zoo vlekkeloos, zoo schoon, dat hij het toch nooit zou kunnen verwer kelijken. Iets dergelijks, zult gezeggen, beweren er meer, beweren tegenwoordig vooral zij, die zelf niet schrijven kunnen, en nu zichzelf en anderen wat wijs maken (een mensch moet toch een houding hebben in het le ven. Maar deze Mendes kón schrijven, dat verzeker ik u. Hoor eens, hoe hij van de avondstilte in het buitenleven gewaagt: „Over den heelen hemel breidt zich een weerschijn van goud, de trotsche pracht, die zich niet laat vatten, en als 't ware te rugstoot; hij schept thans, week en rus tig, een oogenblik. waarin hemel en ziel elkaar begrijpen. De boomen rusten in een onbeweeglijke beschouwing, die iets ver standelijks heeft. In het bedekte en korte gesjilp van de musschen is de ingetogen heid van een gelukkig kind Op een rij ko men de koeien terug uit de wei, log en ver zadigd, en gaan nog eens drinken aan den vijver.. De klok klept voor het Ave-Maria. In alle huizen wordt de naam van Onze- Lieve-Heer gefluisterd. Een late kar geladen met hooi, zucht langs het donker van den weg. En alles is zoo rustig en eenvoudig en gevoelig, dat ik, op welken steenen bank ik ook zit, mij verheven voel, bij het gevoel van de doordringende goedheid van de din gen en zoo in harmonie ermee, dat ik in deze ziel, geheel verkorst, door het vuil van de wereld, geen gedachte heb, die ik niet aan een heilige kan meedeelen." Deze man heeit, als ik zeide, de gansche wereld doorkruist, en denkbeelden, zoo schitterend, tot in het paradoxale soms toe, uitgesproken omtrent de volken, hun cultuur, hun godsdiensten. Hij heeft de oos terlingen gadegeslagen en vergelijkt er de westerlingen mede; hij kent de volken van het hoogste Noorden en toetst ze aan die van het verste Zuiden. Hij legt een machtigen maatstaf vaak aan. Lees eens hoe hij in zijn brieven, zonder vertoon van gewichtig heid, als spelenderwijs schoone en ware dingen zegt over de leelijkhejd Yan de he- dendaagsche luidruchtige, uiterlijke, eer- en geldzuchtige samenleving, waarvan het de vies wel schijnt te zijn: liever slecht dan onbekend; hoor hem over de hedendaag- sche pers, die voor niet veel anders deugt dan om de menschen nog „oppervlakkiger en ijdeler" te maken. Lees zijn ironische levensbeschrijving van den staatsman Pa- checo, den man van niets, die bij den mach tigen grooten hoop den indruk heeft weten te wekken, dat hij een „onmetelijk talent'' heeft, en door dien hoop en hare voorman nen wordt uitverkoren tot de hoogste amb ten in den staat; Pacheco, op wiens schit terend grafteeken een figuur gebeiteld is, die „Portugal, het genie beweenend", voor stelt. Lees de meesterlijke beschrijving van pater Salqueiro, den man zonder waarach- tigen christelijken eenvoud in liefde, maar den decoratieven staatsambtenaar, die Oe openbare verrichtingen, bij de wet Voorge schreven, vervult: als daar zijn doopen, trouwen, biechtafnemen en begraven van menschen. De beste-brave man snapt niet zooveel van de evangeliën. Hij is een staatsambtenaar, stipt, vol plichtbesef en gewichtig. Hij eert slechts die heiligen, die maatschappelijke posten hebben be kleed. Een bitter beetje tusschen twee haak jes. Kijk eens, zegt Mendes ten slotte, „meer dan dertig of veertig duizend jaar moet het duren, eer een berg door afslijten en instorting zoo klein wordt als een heuveï, waar een geit met gemak tegenop springt. En minder dan tweeduizend jaar zijn vol doende om het christendom neer te halen van de groote vaders van de zeven kerken van Azië tot den vermakelijken pastoor Sal- giieiro, die niet tot de zeven kerken be hoort, evenmin tot èen, maar alleen tot de afdeeling Kerkelijke Zaken, Merkwaardig is ook niet het minst zijn feilen brief aan de ingenieur Bertrand B., die een spoorweg tnsschen Jaffa en Jeru zalem ontworpen heeft. Het hoonende ta fereel, dat hij teekent van den ontwijdenden spoorweg daar in het heilige landschap, is kostelijk. binnenkort dan zal gillend van het oude Zion de zwarte trein van je zwarte werk loopenzullen de aandeelhouders flesschen feestbier ontkurken,.... en door jouw schuld zegeviert toch, vlak tegen de muren van Herodes, de Vooruitgang, en wrijft met scherpe geluiden zijn stijve han den van gegoten ijzer't Is in Jatfa, reeds heilig voor den zondvloed, dat je eerste station met zijn kappen en kolen hokken en zijn weegschalen en zijn klok en zijn chef met een gekleurde pet zal afste ken tegen de oranjetuinen, geprezen in het Evangelie. Vandaar rijdt de trein, met zijn eerste klas bekleed met sits, onbeschaamd door de vlakte van SaaronHij snijdt dwars door Beth-Dagon en vermengt het stof van zijn Cardiff-kolen inet het over oude stof van den tempel van Baal, die Simson met zijn schouders in elkaar drukte. Hij loopt over Lyddaover de groote Sint Joris,dan neemt hij water in door een leeren buis uit de heilige put, waaruit de Maagd op de vlucht naar Egypte te drin ken gaf aan het Kind. Hij houdt op in Rah- meh, dat het oude Arymathea is, de stad der liefelijke tuinen en van den liefelijken man, die den Heer begroef („Arymathea, vijftien minuten oponthoud!") Hij door snijdt in rookerige tunnels de heuvels van Juda, waar de profeten spraken. Hij breekt door de ruïnen, die het graf der Makka- beeën waren. Hij snijdt met een ijzeren brug" den stroom, waarin David steenen zocht voor zijn slingerHij kronkelt en hijgt door de sombere vallei, die Jeremias be woonde, bevuilt nog Emaus, doorklieft de K^idron, en komt ten slotte vuil en vettig, berookt in het dal van Hinnom, aan bet eindstation Jeruzalem." Ik moet eindigen. Een werkelijk uitge breider beschouwing van Mendes' leven, denkbeelden en brieven geven, zou meer plaats eischen dan wij er hier aan kunnen inruimen. Het moet bij deze korte aandui dingen blijven. Zij zijn, naar ik hoop, echter voldoende, om uw aandacht op dezen ten onzent zoo weinig bekenden, maar niette min hoogst belangwekkenden kunstenaar te vestigen. S. J. J. WEBER ZOON, Opticiens. Koningstraat 10. „..iiiiiiiiP^ D. MIEZERUS, Kleérmaker, MODE-ARTIKELEN Z ij 1 w e g 87. Telefoon 815. Vertr. persoon, <kl. eigen ink.) fl. en net voork., schrijft g. hand, voor kantoor, maga zijn, controle, portier, vertr. post. zekerh.'k. stellen, iöjaar. Prima referentiën Brieven onder letters V. P. bur. van dit blad. te Bloemendaal. zal up Dinsdag 4 December 1917, des morgens 9V2 uur» te be ginnen op den Huize „Leijduin" nagemdd. publiek verkoopen verder dito "benevens verschillende perceelen alles om en bij den Huize „Leij duin", gemeente Bloemendaal, nabij Vogelenzang en meerendeels ge schikt voor timmer-, wagenmakers- en brandhout. A.m wijzing geschiedt door den tuinbaas, den heer TAVENIBft op „Leijduin". O VER VEEN. Telef. 1617. h- Overveen, op hel landgoed „Elswout", op Vrijdag 30 November 1917, len overstaan van den Ie Bloemendaal gerestigden Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt, van een groote partij zwaar een 50 tal zeer zware Linden, Popelen, Iepen en fijne Sparren, alles staande en liggende bij de pooit van „klswout", in het park. langs den Duinlustweg, bij de boer derij „Bleek-en-Berg"aan den Meer en-Bergschen weg en op de buiten plaatsen „Belvedère" en „Konings hof", Rijshout, langs den Bent veldweg. Verder een aantal perc. zeer zwaar Eiken- en Berkenhout in dc duinen onder Zandvoort, ge naamd „het Koningsbosch", gelegen aan het Zandvoortsche-vischpaa. Aanwijzing geeft de boschbaas van „Elswout", de tuinbazen van „Belvedère" en „Koningshof" en de jachtopziener JOHs. BAKKER in het Jachtduin. De boomen zijn of worden vanwege verkooper geveld. Te bezichtigen eiken werkdag vanaf 26 November 1917. De verkooping begint 's morgens 9 uur precies bij de poort van „Elswout" met de icpenboomen en het hakhout bij „Bleek-en-berg" en de fijn-sparren van „Belvedère". Het hout in het „Koningsbosch" wordt bij „Kraan tje-Lek" verkocht. Hiermede geven ondergeteekenden kennis, dat onder hunne leiding is opgericht welk Bureau zich belast met: Koop en verkoop van huizen en terreinen. 2°. Huur en verhuur van villa's en woningen. 3U. Taxaties en assurantiën van vaste goederen. 4°. Administratie van vaste goederen. Zij meenen dat een dergelijk Bureau met des kundige voorlichting in een behoefte in de gemeente Bloemendaal voorziet. Aanbevelend, MULDER en VAN ASDONK. Bloemend, weg 94, Bloemendaal. BLOEMENDAAL, Bloemendaalsche weg. Telefoon 2857. HAARLEM, Leidsche plein 15—19 Telefoon 773. Inlichtingen en begrootingen kosteloos. ZIE ETALAGE! Sigaren- en Sigarettenmagazijn „Vorstenlanden". Aanbevelend, K. OUWEJAN Czn. Ml /.l *sn 2> fa O. VAN ZETTEN, Architect Haarlem Ged. Oude Gracht 63 TELEFOON 2070.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 3