A. H.VAN DER STEUR Jr. HEEREN- EN DAMESKLEEDERMAKERI! KERK-AGENDA. Zondag 9 December. BloemendaalNed. Herv. Gem., voorm. 10. u., Ds. J. A. van Leeuwen; nam. u., de lieer K. Koopman. Geref. Gem. voorm. 10 u., Ds. W. J. Goedbloed, Em. pred. te Maarssen; nam. u., Ds. Goed bloed. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Pelterijen, Amazones, Livrei-, Auto mobiel-, Jacht- en Sportkieeding. Wegens gevorieri seizoen 10% korting. HET WERELDRAADSEL OPGELOST Lezing dr. De Hartog. „Het wereld raadsel opgelost!?'' was het onderwerp waarover dr. De Hartog j.l. Maandag voor de getrouwen van de vereeniging „De Mid daghoogte" sprak. Na te hebben opgemerkt slechts „richting gevende'' te willen spreken en na een ant woord te hebben geboden op de vraag of van uit des menschen kennis het wereld raadsel wel op te lossen is, wees spreker er op, hoe deze wereld zich aan den mensch. die niet maar leeft als een rentenier naar den geest, maar een innerlijk levende, ver ontruste ziel is, deze wereld zich openbaart als een zee van stof, een eeuwige werveling ontstoken om in het graf weer te worden gebluscht. Al hadden allen een menschwaardig be staan, dan nog zou iedere waarachtig levende zijn moeder beweenen, het juk zij ner geboorte dragen. De mensch, die bij brood- en doodkist leeft en dies op het stoffelijk plan des le vens toeft, komt niet verder. Wij moeten evenwel voort tot hooger orde. En dan blijkt de eenige weg, welke tot hooger, eeuwig leven leidt, de weg der ge hoorzaamheid. Door de plicht, de tucht, de gehoorzaam heid, de onderworpenheid tot de liefde. De christelijke godsdienst heeft door waad de beek der plichten en ten slotte openbaart zij in de liefde het leven van den Eeuwige, die in Zijn liefde hing aan het kruis. God als liefde is eerst daar openbaar, waar een mensch mislukt aan het schand hout. Dit is de rechtvaardiging van God, dat hij alleen is te rechtvaardigen in den geest. Tolstoï beleed eenmaal: „Wat God met de wereld wil, dat weet ik niet, maar wel weet ik wat Hij van mij wil." Betreedt, o mensch, den weg der gehoor zaamheid, opdat gij door de morgenpoort der vrijheid gaan mocht naar het eeuwig licht. Waar Gods liefde schemert is het we reldraadsel opgelost. Maar alleen wie sterft kan God zien. Boehme zei het zoo waar en zoo schoon „Wie niet sterft eer hij sterft, hij verderft als hij sterft." Vader, in Uwe handen begraaf ik mijnen geest. E. PLAATSELIJK NIEUWS. Sinterklaas te Uloemendaal. Eindelijk was de zoo lang verbeide dag gekomen. Reeds om halfeit stonden de kinderen van de O. L. school te Bloemendaal met hun onderwijzers en onderwijzeressen te wach ten op Sint-Nicolaas, die met den trein van 10.40 uit Haarlem zou komen. Een scnei gefluit kondigde de komst van de trem aan, en al heel spoedig zag men den goe den Sint uitstappen. De kinderen zongen Sint-Nicolaasliedjes, en intusschen besteeg de heilige man zijn schimmel, die vóór het station gereed stond. Van het station ging het naar de school. Zwarte Piet deelde onderweg menig pren tenboek uit. Na een kwartier bereikten Sint Nicolaas en de kinderen het school gebouw. Sinterklaas reed den tuin binnen en stapte voor de deur van de school af. Alle kinderen werden in de gymnastiek zaal opgesteld. Toen kwam ook de Sint, die plaats nam op zijn zetel. Er werd voor hem gezongen door groot en klein. En heel aar dig klonk het gezang van de kinderen. Toen het lied uit was, bedankte de Sint en zei dat hij het in Spanje nog nooit zóó mooi gehoord had. Eenige van de kinderen moes ten bij hem komen. Sommigen werden ge prezen en moesten een versje zingen, an deren kregen een kleine berisping, omdat ze vuile handen hadden of omdat ze niet vlijtig geweest waren. Eén van de leerlin gen bood uit naam van allen den Sint een prachtigen ruiker seringen aan. Ook Pieter kreeg een geschenk: een Hollandsch lees boek. Wat was hij blij, want nu kon hij Hollandsch Ieeren. Nadat er nog wat gezongen was, gingen de kinderen naar hun klas. Daar werden ze onthaald op chocolade, suikergoed en koekjes. Ook bracht de Sint voor ieder nog een geschenkje. Om ongeveer één uur gingen allen opgeruimd naar huis. Het was een alleraardigst feest. De heer lijke opgetogenheid der kinderen moet wel een voldoening zijn voor allen, die hebben medegewerkt aan het welslagen van het Sinterklaasfeest der O. L. school, dat wij constateeren het met genoegen tel- kenjare meer en meer belangstelling vindt. Tegen twee uur kwam de goede Sint rn de M. U. L. O.-school. De kinderen wacht ten hem reeds in de gang. Zoodra hij bin nen was, begonnen allen te zingen. Toen ze uitgezongen waren, ging Sint-Nicolaas, door alle kinderen gevolgd, naar de gym nastiekzaal en nam plaats op een fraaien, voor hem in gereedheid gebrachten troon, met planten omringd. Hij riep eenige kin deren bij zich, waarvan hij de meesten prees voor hun goed gedrag of ijver. Een van de leerlingen, die hij bij zich riep, bleek zoowaar nog jarig te zijn ook. Hij kreeg van Sint-Nicolaas een extra-koek. Dat be grijpt u De jarige jongen, die blijkbaar dacht: „voor wat hoort wat," gaf den Sint een zakje met zuurtjes als verjaardagsgeschenk. Toen beval Sint-Nicolaas Pieter wat te strooien, en ieder der kinderen een dikken koek te geven. Pieter deed dat natuurlijk keurig, tot ieders genoegen. Hierna werden er door de kinderen nog een paar versjes gezongen, en toen was het tijd, dat de goe de Sint weer vertrok, want hij moest nog veel meer bezoeken maken. De kinderen begeleidden hem onder gezang naar zijn rijtuig, en de heerlijke pret behoorde weer tot het verledenvoor een jaartje A.O.K. Wij herinneren onze lezeressen en lezers eraan, dat de derde van de reeks zeer merkwaardige lezingen van den heer Van der Mandere in „Rusthoek" Woens dag a.s. 12 Dec. des avonds ten 8 uur plaats heeft. Lezingen dr. Bierens de Baan. Het onderwerp voor de vier lezingen, welke dr. J. D. Bierens de Haan dezen winter te Bloemendaal houden zal is: „Geestesleven en bewustwording." De sprcekstof is over 4 avonden als volgt verdeeld: 1. Geestesleven als zelfontvouwing der persoonlijkheid; 2. bewustwording als weg van het geestesleven 3. noodwendigheid en vrijheid; 4. de wet van tegenstelling. De data voor de lezingen zijn de Maan dagen 7, 14, 21 en 28 Januari a.s. Verdere bizonderheden worden nog be kend gemaakt. „Bloemendaal's Bloei" heeft voor Dins dag 11 December een bijeenkomst uitge schreven. De bijeenkomst heeft plaats In hotel „Vreeburg" des avonds ten 8 uur. De heer J. E. Lioni, reserve-luitenant-vliege nier te Soesterberg, houdt een voordracht over luchtvaart, de heer Bispinck over het fotografisch archief der gemeente Bloemen daal. Er zullen lichtbeelden bij worden vertoond. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de 2e helft der maand November 1917 Mevr. Tj. de BruijnBoer, Amsterdam; J. Doornkamp, Haarlem; mej. H. van Esch, Utrecht. CENTRALE KEUKEN, BLOEMENDAAL. van 10 December tot 15 December. Middagmaal 12 uur v.m. Maandag: Erwtensoep. Dinsdag: Stamppot van snijboonen met worst. Woensdag: Hutspot van wortelen met uien en vleesch. Donderdag: Erwtensoep of bruineboonen- soep. Vrijdag: Stamppot van savoyekool. Zaterdag: Stamppot van koolrapen met spek. Middagmaal 6 uur n.m. Maandag: Runderlappen, andijvie, aard appelen. Dinsdag: Blinde vinken, peren; compote, aardappelen. Woensdag: Erwtensoep, hutspot, klap stuk. DonderdagRoastbeef, snij- en witte boo- nen en aardappelen. Vrijdag: Visch, botersaus, groenten, aard appelen. Zaterdag: Kalfslapjes, appeltjes, aardap pelen. Eiken werkdag ten 12 uur 's middags wor den middagmalen verschaft te Overveen, Bloemendaal en Meerenberg; en voorloopfg 3 dagen van de week in Aerdenhout.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 2