lie Jaargang. ZATERDAG 29 DECEMBER 1917. No. 52 Jtet Bloetnendaalscb Weekblad. Redactie en Administratie: Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. NI. BLADERGROEN, Blce- mendaalsche weg S3, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzonderlijke num mers van ons blad verkrijgbaar. DE ZEEWEG. Een spoedeisehende vergadering van on zen raad had Maandag 1.1. plaats. Voorzit ter: de burgemeester; afwezig: de lieeren Laan en Teding van Berkhout. Het tenue punt der agenda was de zeeweg naar Zand- voort. De minister aldus de Voorzitter is bereid mee te werken tot den aanleg van den zeeweg, mits op eenige punten over eenstemming wordt verkregen. Maar dit laatste zal geen bezwaren opleveren en de zeeweg komt er nu dus. Het volgend raadsbesluit werd door den burgemeester voorgelezen De raad besluit volkomen bereid te zijn op afdoende wijze aan de bezwaren tege moet te komen, welke gesteld worden ten aanzien van den duinweg Bloemendaal Zandvoort, en wel door: 1°. te bepalen dat de breedte van de te onteigenen strook als regel 50 Meter zal wezen, doch voor zoover de noodzakelijk heid wordt aangetoond ten behoeve van in gravingen of ophoogingen tot ten hoogste 66 M. kan verruimd worden; 2". te verklaren; a. bereid te zijn zoo spoedig doenlijk nadat met het werk kan worden aangevan gen en het beloop van den weg vaststaat, den duinweg bovengenoemd in het uitbrei dingsplan op te nemen en, nadat dit plan zal zijn goedgekeurd, onmiddellijk over te gaan tot het leggen van een bouwverbod op die gedeelten van den zijtak Bloemendaa' Zandvoort, gelegen binnen een lijn, die men zich getrokken kan denken op 50 meter af stand buiten en evenwijdig aan de grens van het draineergebied der Haarlemsche Duinwaterleiding, zooals dit blijkens de laatste opmeting, voorafgaande aan het tijd stip van het in werking treden der wet zal zijn vastgesteld, en dit bij verordening te regelen. I). een afscheiding aan te zullen b"cneen langs dat deel van den duinweg, dat in en langs het aan de Gemeente Haarlem toc- behoorende of in erfpacht gegeven gcb;ed gelegen is; c. dat de grondstrook, waarin de buizen liggen, welke het water uit het draineer gebied naar het pompstation voeren en do"r de eigenaren van het duinterrein in erf pacht aan de gemeente Haarlem is uitge geven. voor zcover die strook binnen het te onteigenen gehied valt. niet aan den pu- blieken dienst zal werden onttrokken, en dat het ter plaatse bestaande werkspoor den aan te leggen weg zal kunnen blijven kruisen; (1. dat in of langs den zijtak, voor zoo ver hij het wingebied der Haarlemsche Waterleiding doorsnijdt, geen ondichte ri oolleidingen, zinkputten, of dergelijke den bodem verontreinigende inrichtingen ge maakt mogen worden; 3°. te verwijzen naar het raadsbesluit van den raad der gemeente Zandvoort d.d. 21 December 1917, waaruit blijkt dat die raad zich verbindt het weggedeelte van plus minus 900 meter lengte op het gebied der gemeente Zandvoort van den duinweg bovengenoemd, na voltooiing over te ne men, onder voorwaarden, welke worden goedgekeurd. 4°. bereid te zijn de normaliseering van den duinweg, waar noodig, aan te brengen ten behoeve der veiligheid van het verkeer, en daarbij op te merken, dat de slingerin gen in den tak naar Bloemendaal verband houden met het natuurschoon, dat in acht is genomen bij het volgen van een duindal, en voorts het gevolg zijn van bizendere terreinmoeiiiikheden 5°. ta verklaren, dat bij uitvoering van het werk geen arbeiders uit andere ge meenten zullen worden uitgesloten. Dit besluit werd aangenomen met alge- meene stemmen, op één na: die van den heer Van der Vliet. Dr. Bornwater bracht uit naam van den raad den burgemeester hulde voor zijn krachtig werken voor den zeeweg. Na de gebruikelijke nieuwjaarswenschen "mg de raad uiteen. Faites un homme, sinon faites la paix. Mr. C. L. Torley Duwel schrijft aan de „N. Ct. Het heeft in het afgeloopen jaar niet aan pogingen ontbroken om tot een vrede te geraken. Maar waaraan is dan toch toe te schrijven dat door oyerleg de oorlog nog geen einde neemt? Het motto der Centra- len is allengs veranderd in een „ge krijgt er ons niet onder", het parool der Entente luidt nog steeds: „win the war'. Wie ech ter niet verblind is door oorlogshartstorht zal toch zeker niet ontkennen dat noch een pax germanica noch een pax britannica in Europas voordeel ligt. Een Britsche heer schappij ter zee sluit in zich een even groot gevaar als een onbeperkte Duitsche of Prei sische hegemonie ten continent. Hoe Hon den de Duitschers in den aanvang van den oorlog gelooven dezen te zullen winnen? Zij vertrouwden niet ten onrechte op de voortreffelijkheid van hun leger, van hun officieren en manschappen. Dit vertrou wen is gebleken gegronder te zijn dan de onderschatting die onbegrijpelijkerwrze bij hun tegenstanders heeft bestaan. En toch is de rpkening van Duitschland niet uitge komen. De vrede zal niet die zi.'n welken zij in den aanvang gedroomd hebben, zelfs niet al moesten Italië en Frankrijk het lot van Rusland deelen. Want hun grootste politieke misrekening is geweest de ver wachting dat Engeland neutraal zou blijven, waar Frankrijk en België en Nederland, zoo men wil, bedreigd werden. Feitelijk heeft echter de garantie ten opzichte van België voor Engeland geen rol gespeeld. Als pro pagandamiddel is er echter een munt uit geslagen die wellicht zonder weerga is. Maar nu het een publiek geheim is dat Bel gië geen sta-in-den-weg meer heeten kan voor den vrede, kan men zich afvragen wat dan ter wereld nog rechtvaardigt een voortzetten van den meer dan gruwelijken krijg. Maar welke gebeurtenis verwacht de Entente dan nog om haar uit den bedrem- melden en benarden strategischen toestand waarin zij zich bevindt, te redden? Schrijver vraagt de Entente, of zij in het optreden van Amerika nu werkelijk zoo veel heil ziet. Dan vervolgt hij tot haar: Gelooft gij aan de uithongering? Maar gij moet toch weten dat het levensmiddelen- vraagstuk er practisch is opgelost, op meer afdoende wijze dan bij de neutralen het geval is. De duikbooten zullen u niet tct vrede dwingen, maar gij komt er ook niet met de blokkade. Gij komt er ook niet met plaatselijke offensieven. Uw generaals kun nen voortgaan ten koste van uw goed en bloed dwaasheden aan het Westfront te la ten verrichten door regimenten cavalerie in krankzinnigheid op te offeren, gij komt er niet. Gij zoudt er slechts kunnen komen en misschien zou het 't einde van dezen oorlog der middelmatigheden bespoedigen, indien gii over een man beschiktet, die ge steund door een wetenschappelijken staf den krijg wetenschappelijk wist te voeren, indien gij tegenover een Ludendorff een prins Maurits van Nassau zoudt kennen zetten. Maar gii hebt niet bewezen den bodem te bezitten die zulke mannen voort brengt. Gelooft g|j dat zulke manren rog onder u op zullen staan, vecht d?n door. Ziit gii daar echter niet geheel zeker van. dan zou men kunnen zeggen: faites la rrix. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezingen Dr J. D. Bierens de Haan. Wij herinneren onze lezeressen en lezers nogmaals aan de belangwekkende lezingen reeks. door Dr. Bierens de Haan in de maand Januari te Bloemendaalte houden. Kaarten kan men aanvragen bij den heer J. C. de Wijs, Noorder-Stations weg 18, Bloemendaal Bedenkt: De lezingen van Dr. Bierens de Haan behooren tot het hoogste geestelijk genot, dat zich denken laat. Dokter Rootlieb. Op Eersten Kerstdag overleed de bekende Bloemendaalsche ge neesheer C. Rootlieb Jr. Velen zullen het heengaan van den in ruimen kring gewaar-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1917 | | pagina 1