A. H.VANDERSTEUR Jr. HEEI1EN- EN DAMESKLEEDERMAKERIJ MIRK-ACENÜA van bloemendam. Zondag 27 Januari. Ned. lierv. Gem., vooriu. 10 ti.. l)s. van Leeuwen; 's av. (j^ u., den heer lv. Koopman. Geref. Gem., voorm. 10 u., Prof. Dr. II. II. Kuvper. van Amsterdam; nam. u., Prof. Dr. H. 11. Kuyper. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Pelterijen, Amazones, Livrei-, Auto mobiel-, Jacht- en Sportkleeding, te doen plaats hebben in 75 gelijke annuï teiten. Dan nog even de suppietoire begrooting voor 1918 goedgekeurd tot een bedrag van 457.000,—. De rondvraag bracht niets bizonders, en daarmede was deze raadszitting ten einde. S. Het grondel ooze. Zijn lezing voor de vereeniging „De Mid daghoogte" op j.l. Maandag over „Het Grondelooze" ving dr. De Hartog aan me; een Leenwijzen naar hetgeen Kant omtrent de denkvormen heeft geleerd. Ëéne daarvan is de denkvormcausaliteit. Ons denken dwingt ons tot de vraag naar een oorzaak. En deze vraag is het die de materialisten verstrikken doet in Gods- ontkenning. In werkelijkheid kan er echter wel een begin of einde zijn. Maar gesteld al dat er een eindeiooze reeks van oorza ken was, dan zou God, de Al-Geest, de reeks van al die oorzaken omvatten. Ook dan nog blijkt het godsbegrip houdbaar. Maar ons denken heeft mede het begrip grond. En ook de materialist eindigt bij het grondelooze: de stof. Haeekel komt tot het besluit: de grond van alles is de substan tie-wet. Zoowel bij het begrip „oorzaak" als „grond" worden wij. hetzij dan in de verte of in de diepte voortgedreven om eindelijk ons te laten zinken in het grondelooze. Het Johannes-Evangelie leidt ons in in de grondelooze diepte der godheid. Jezus Christus heeft ons het mysterie der eeu wigheid verklaard, ons voorgeleefd en geo penbaard liet grondelooze. Wij staan voor den schoot der eeuwig heid, waar geen rede meer is. En hier rs ons graf maar ook onze opstanding. Want wie ondergaat gaat op. Nietszche beleed: Verzinkt mijn boot, naar nieuwe diepten zinkt zij. Wij zinken aan het hart, in den diepen levensbodem van den Eeuwige, Die het al draagt. Mystieke geesten - zoo zeide dr. De Hartog beleven het. Maar redelijkerwijze zijn zij naar onze overtuiging niet te te weerleggen. In het tweede deel van zijn rede toonde dr. De Hartog aan dat het geheele leven grondeloos is en juist zoo ten volle kan worden beleefd. De natuur openbaart zich als grondeloos. Wij leven b. v. in het licht. Wij kunnen veel aan het licht constateeren. Maar het bewijs ontgaat ons. Het verschijnsel licht" als zoodanig is opgekomen uit het gron delooze. Dit is het wonderbare, dat de wer kelijkheid beleefd wordt en dat ze noch tans in wezen grondeloos is. Niet alleen in de natuur maar ook in het zedelijke is alles grondeloos. De kunst, wat doet zij wonderen op aar de, maar zij is louter grondeloos. Als een mensch verzwolgen heeft alle lust, dan jaagt God een menschenlast dood aan de materie. Het eindige in den mensc'i drijft hem naar het eeuwige. Al ouder wordende krijgen wij het leven lief omdat het vergaat. Het eindige komt aan zijn eind -omdat het verschijnt uit de grondelooze schoot der eeuwigheid. Alle wording wijst op het eeu wig-zijnde. En er is geen redelijk-zedelijk wezen mo gelijk zonder zonde en strijd. Wij zijn geplaagd omdat wij in den gron- deloos-zijnde ons eeuwig thuis zouden vie ren. De dag Gods moet gaan lichten door on zen nacht der donkerheid. Dit is de zaligheid, dat hetzij wij leven, hetzij wij sterven, wij des Eeuwigen zijn. E. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezingen. Zaterdag 2 Februari des avonds ten halfacht uur komt de heer C. van der Pol uit Den Haag in ..Vreeburg" spre ken over „Het kloosterwezen in Nederland." Toegangsprijs 25 cent. Kaarten verkrijg baar tot een zeer beperkt aantal, bij den heer mr. Tideman, Vijverweg 7, Bloemcn- daal, en aan het hoofdkantoor der Ëvuug. Maatschappij, tied. Oude Gracht 63, Haar lem. De heer Van der Pol is oud-klooster ling. Wij maakten in ons vorig nummer mei- ding van de rede alhier gehouden door den heer Gulden, architect en S.-D. gemeente raadslid van Amsterdam, doch verzuimden te berichten dat zijn grief, als zou het ge meentebestuur geen woningstatistiek heb ben, niet juist is. De gemeente heeit /.uik een statistiek; een uitvoeriger statistiek, op gevende de gebreken van alle opgenomen woningen, bezit de commissie uit het Witte Kruis, die den stoot heeft gegeven tot het oprichten der woningen op Rolland, doch deze statistiek is verouderd. Het zal den tegenstanders der annexatie goed doen te vernemen, dat de heer Gulden in het debat toegaf, dat annexatie voor een plaats als Bloemendaal niet het aangewezen middel is om nu tot oplossing van moeilijkheden te komen. Merkwaardig was nog dat de belangstelling voor die vergadering zoo ge ring was juist bij de arbeiders. Er waren er drie aanwezig; 2 hunner hebben vaste woningen waarmede zij zelf tevreden zijn. Een der bewoners van Aerdenhout die een ontvangstbewijs voor 1000 turven had geteekend, bleek 600 te hebben ontvangen. Hij heeft den naam van den brandstoffen- handelaar die hem dit leverde, ter bevoeg- der plaatse aangegeven. Laat ons vooral steeds zelf mede controleeren en bij geble ken bedrog, nimmer uit behoefte aan rust. daarin zonder meer berusten. Ons maat schappelijk leven wordt overeind gehouden door goede trouw, maar daarbij behoort bestraffen van kwade trouw. Onze postkantoren. Voor hen die zou den meenen, dat de door Haarlem beoogde annexatie reeds vroeger van regeeringswe- ge in het oog zou zijn gevat, dienc, dat uit de indeeling der post- en telegraafkantoren juist het tegendeel zou kunnen blijken. De kantoren Bloemendaal en Overveen (die Haarlem mede zou willen annexeeren) zijn zelfstandige kantoren, wat de post betreit beide van de 7e klasse, wat de telegraal betreft onderscheidenlijk van de 7e en 5e klasse. Het post- en telegraafkantoor Aer denhout echter is een bijkantoor van Haar lem, Vogelenzang is een hulpkantoor van Heemstede. De bouw der arbeiderswoningen. B. en W. hebben aan den op één na laagsten in-t schrijver, den heer Bonne van der Zee uit Friesland, den bouw van 95 woningen ge gund er was sprake tevens 11 gemeente woningen er bij te bouwen; dit gedeelte van de aanbesteding gaat niet door. De raad heeft in deze de o. i. meest redelijke beslis sing genomen; met 95 nieuwe arbeiders woningen is Bloemendaal voldoende voor zien; onze gemeente zal daarmede in na genoeg elk opzicht eene volledige moderne gemeente zijn. Aan dr. Borrtwater in Uc eerste plaats, dan aan de heeren der v\o- ningvereeniging, en niet het minst aan onze volijverige jonge bouwmeesters Mulder en Van Asdonk, zal de gevallen beslissing veel voldoening geven. In de te stichten buurt mag later, wel een plein of straat naar dr. Bornwater worden genoemd. Het werk zal alles bijeen genomen, in- geveer V* millioen gulden kosten. Opmer kelijk is het dat slechts in schijn van eentge pressie van arbeiderszijde sprake is ge weest; liet zijn allen, zooals de arbeiders zeggen, burgerheeren die de zaak hebben voorbereid. Wij voorzien, dat de Raad van de gevallen beslissing geen berouw zal heb ben, mits het gemeentebestuur dat de vrij heid heeft gevonden uit de gemeentekas zulke aanzienlijke offers voor dit c'oel te bestemmen, nu ook waarborgen heeft voor een krachtig en rechtvaardig beheer der wo ningen, welke aan allen zonder onderscheid van politiek of godsdienst ten goede moeten komen. Onze zeeweg. Bij K. B. van 19 dezer is verklaard, dat er grond bestaat tot al- wijking van de onteigeningswet en m.ts- dien langs den verkorten weg eener regee- ringsbeschikking (buiten de Staten-Generaai om) tot onteigening ten algemeenen nutte ten name van de gemeente Bloemendaal voor het aanleggen van een duinweg op een strook van 50 meter breed van de kommen van Bloemendaal en Overveen naar Zand- voort, welk werk tevens bestrijding van werkeloosheid ten doel heeft. De weg zat reeds binnenkort worden uitgezet. Waar schijnlijk zal in het midden een weg komen geschikt voor trambaan en aan weerszijde breede wegen voor voetgangers, rijtuigen, rijwielen en ruiters, daarnaast zullen stroo- ken voorloopig onbehard voor nadere be stemming ongebruikt blijven. Onze burgemeester jhr. Bas Backer heeit zich voor den aanleg van dezen weg, waar mede een lievelingsdenkbeeld ook van zijn voorganger, den heer Immink, staat verwe zenlijkt te worden, veel moeite gegeven. Hem en den gemeenteraad alle hulde voor de in deze genomen besluiten. De heer J. W. A. Immink, oud-burge meester dezer gemeente, thans woonachtig te 's-üravenhage, vierde j.l. Zondag aldaar onder vele blijken van belangstelling zi n 70ste verjaardag. Help u zelf, adresboek voor de gemeente Bloemendaal, is weer verschenen. De in houd is, waar mogelijk, nog aangevuld. Be halve de adreslijst zijn er de gewone rubrie ken. Bloemendaalschc lectuur en foto's. De prijs is j 2,Verkrijgbaar aan ons kan toor. zoolang de voorraad strekt. Deze bueK- jes gaan, zooals men weet, zoo vlug van de hand. dat ieder die er een hebben wil. wel spoed met de bestelling maken mag. Anders vindt hij den hond in den pot. Be stel het dus nu. Dadelijk. Naar wij vernemen, heeit mevrouw B. -v. d. V. een gift van 1000,geschonken aan de Martha-stichting te Alfen a/d Rijn. Lezing. De heer Rh. C. Visser, biblio thecaris der Ned. Alpenvereeniging, die in den vorigen winter in „Rusthoek" zoo'n al lergenoeglijkste voordracht over een rers door den Kaïtkasus hield, komt eerstdaags weer in Bloemendaal lezen. En wel op 6 Februari a.s. ten 8 uur 's avonds, in hotel „Vreeburg" ditmaal. Het onderwerp zal zijn„In het Gletschergebied van de Al pen". Lichtbeelden zullen de voordracht opluisteren. De netto-opbrengst is voor de Wijkver pleging te Schoten. Kaarten a 1,50 zijn te verkrijgen bij den heer G. Warnderink Vinke, villa „De Hesselink", Bloemendaal. Postkantoor te Bloemendaal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn; te rugontvangen in de le helft der maand Januari 1918. Sloet tot Everlo, Tilburg; mej. G. Gim- bart, Amsterdam; J. v. Heckhoff, Lijnden: .1. Huisman, Slotzicht; Haagsche Rost. 's Hage; Susike Kroonsberg, J. Kuenen Rel; Amsterdam; A. Schabeek, Amster dam; Mil. H. Serné, Amsterdam; C. Ver- liamme, Amsterdam. CENTRALE KEUKEN. BLOEMENDAAL. Spijsliist voor de week 2K Jan. 2 Febr. Middagmaal 12 u u r v.m. Maandag; Erwtensoep. Dinsdag: Stamppot van Savoyekool. Woensdag: Hutspot met vleesch. DonderdagBruineboonensoep. Vrijdag: Stamppot van Andijvie. Zaterdag: Stamppot van zuurkool met spek. Middagmaal 6 uur n.m. Maandag: Gehakt, appeltjes, aardappelen Dinsdag: Varkenslapjes, savoyekool, aardappelen. Woensdag: Groentesoep, hutspot met klapstuk. Donderdag: Runderlappen, roodekool. aardappelen. Vrijdag: Visch, saus, aardappelen. Zaterdag: Lamslapjes, appelmoes, aard appelen. Fietsers. Deze week uwe lantaarns ten 5 uur 4 minuten aansteken. Uit het p o 1 i t i e-r a p p o r t. Rrocesse n-v t r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: diefstal van lood en koperen kra nen; diefstal van een rijwiel; loopen over verboden grond. Gevonden en terug te bekomen bij Roeland, Qen.-Cronjéstraat 145 rood, te Schoten, een herinnerings-medaille 100-ja- rige onafhankelijkheid; Van Riessen, Bloe- mendaalscheweg 63, te Bloemendaal, een overschoen; Preekman, Bloemendaalsche- weg 15, Bloemendaal, een wollen das; A. J. Grootegoed, Bloemendaalscheweg 118, Bloemendaal, een overjas en een over schoen; Nieuwenhuizen, Rampelaan 17, Overveen, een duimstok; Willemse, Binnen pad 13, Overveen, een boek getiteld: „Een kaffersche heldin"; B. van Tricht, Zuider straat 27zwart, Haarlem, een band van een kinderwagen; Dernison, Bloemendaalsche weg 141, Overveen, een kinderportemon- naie; aan het bureau van politie te Over veen, een wit wollen handschoen, een pe daal, een huissleutel en een kinderover schoen; H. Walpoott, Lage Duin en Daal- scheweg 21, Bloemendaal, een fox-terrier. Verloren: een overschoen; een zilve ren armbandhorloge; een zweep; een bruin lederen étui met schrijfbehoeften; een gou den armband; een huissleutel; een cape; een gouden horloge in armband. BURGERLIJKE STAND. Van Vrijdag 18 Januari tot en met Don derdag 24 Januari. Geboren: d. van B. J. van Stekelen burg en G. Kramer; z. van W. van der Zon en W. Zwetsloot: d. van D. Zwart en K W, Avis. O n d p r t r o u w d: A. Th. van der Hulst en A. J. M. Heemskerk; M. Smal en L. S. Rossou; R. N. Kluft en S. G. Ch. Bakker. Overleden: C. G. E. G. Liernur, 67 j.; C. M. Schravanger, 57 j. O verleden in hetgcstichtMc e- renberg: (i. M. Koopmans, 67 j.; E. C. Bruggentheijs, 55 j.; D. van Waardenburg. 75 j.; B. J. Dropmann, 44 j.; T. Seckler, 81 j.; H. J. C. Waterboers, 77 j. UIT ANDERE GEMEENTEN. De schilder A. J. de- Winter houdt een tentoonstelling zijner werken in het stede lijk museum te Amsterdam. De tentoMi stelling blijft tot en met 16 Februari geo pend. Dr. van den Bergli van Fysinga houdt zijn belangwekkende lezingen over Job en Prediker nu ook te Haarlem. En wel op 7, 14 en 21 Feb. des avonds ten 8 uur in ..De Nijverheid", Jansstraat 85. Kaarten zijn te krijgen bij Vernout's boekhandel. Wij w ekken onze lezeressen en lezers, die deze voordrachten te Bloemendaal niet volgden, op. zulks alsnog te Haarlem te gaan doen. De jaarlijksche openbare oefeningsavond van jonge gymnasten, onder leiding van den heer A. J. Meijerink, had Zaterdag in den schouwburg aan den Jansweg weer heel wat publiek van ouders en verdere be langstellenden getrokken. En alles liep weer best van stapel, tot groot genoegen van alle medewerkenden en toeschouwers. Het was als gewoonlijk een alleraardigste avond. Een fiksch bedrag kon weer aan het Lighalfonds worden afgedragen. Hulde! In den lijstenwinkel van den heer F. H. Smit, Gr. Houtstraat 69, Haarlem, wordt een tenoonstelling van werken van den Zwitserschen schilder Gos gehouden. De tentoonstelling is dagelijks van 106 uur geopend, en sluit 5 Februari. Veiligheid. De onveiligheid in Neder land. ook in onze streek, met name te Haar lem, neemt hand over hand toe. Waar blijft nu Haarlem's burgerwacht In Zand- voort hebben 6 stoere burgers een nacht- veiligheidsdienst opgericht. Zij hebben reeds één' snijboon ingerekend. ONDER o IJS Feil vernietigend oordeel over ons onder wijs schrijft het „N. d. D." onder Stads nieuws, naar aanleiding van het rapport der commissie tot iie; ontwerpen van een nieuw leerplan voor de schoieu van ge woon lager onderwijs te Amsterdam. Tref fend is deze zinsnede: Zeer beiiartenswaar- dige dingen zegt het rapport over onze zoo verouderde psychologie, „die b. v. niet in- „ziet, dat 't 's menschen aangeboren in- stincten zijn, die hem in de eerste plaats „drijven, instincten die veel ouder en dus „veel sterker zijn dan het intellect, dat in den regel a posteriori (achterna) de in stinctieve handelingen komt goedpraten, „en er dan ook door beheerscht wordt." Hier valt o. i. nog al iets tegen in te bren gen. Het verstandelijk inzicht te stellen als het een en het al is zeker eenzijdig en dus in strijd met de werkelijkheid die zoo veelzijdig is, maar aan het intellekt (waar onder toch ook het inzicht gegrond op zelf bezinning te verstaan is) een zoo bijkom stige plaats toe te kennen als de commissie wil, is evenzeer eenzijdig. Hoeveel inzicht schuilt er niet in elk instinkt, en h< eved instinkt niet in elk inzicht, zelfs in casuïs tiek en dialektiek. Het een is in waarheid niet zonder het ander. De Senaat der Technische Hoogesehool te Delft heeft gisterenmiddag het eere-docto- raat dier Hoogesehool aangeboden aan pri f. Lorentz, te Haarlem, ter gelegenheid van diens 46-jarig jubileum als doctor in de wis- en natuurkunde. Voorwaar een welverdien de onderscheiding. Wij verwachten, dat het nu niet lang zal duren of ook aan prof. Bolland zal door een tier Nederlandsehc universiteiten een eere doctoraat worden toegekend. Wij weten wel, dat prof. Bolland zich wellicht zelf da: r tegen zou verklaren, maar deze tegenkan ting mag niet onoverwinnelijk schijnen. De Nederlandsche geleerde wereld is dit aan zich zelf verplicht. De heer mr. Dresselhuys en onze plaats genoot het Kamerlid de heer Otto hebben zich bij het onderwijsdebat krachtig ge weerd; het gaat er om of de minister van Binnenlandsche Zaken mr. Cort van der Linden, die toegaf voor het onderwijs niet veel te hebben gedaan, nog langer onge straft aan den leiband der r.-k. geestelijk heid en der soc.-dem. leiders zal loopen. De r.-k. gesteund door de a.-r. en chr. hist, wen- schen blijkbaar aan het openbaar onderwijs in vervolg op hunne grondwetsoverwinning, tijdig (d. i. onder Cort's bewind) slag op slag toe te brengen en de remonstrantsche door dik en dun verdraagzame van kerk geschiedenis gespeende minister laat dit

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2