A. H. VAN DER STEUR Jr. HEEHEN- Eli DAiSKLEEOERMAKERIJ ftERK-AGENDA VAN BLOEMENDAAL. Zondag 3 Februari. Ned. Herv. Gem., voorin. 10 uur. l)s. Van der Giescn, Pred. te Rotterdam; 's av. u., Ds. J. A. van Leeuwen. Geref. Gem., voorm. 10 u., Prol'. Dr. J. Ridderbos, van Kampen; nam. u., JVoF. Dr. J. Rid derbos. komen bedrag is bestemd voor de armen onzer gemeente. Barteljorisstraat 22 - Haarlem. TELEPHOON 303. Pelterijen, Amazones, Livrei-, Auto mobiel-, Jacht- en Sportkleeding. métysch, verstrooid in de veelheid, voelt zicli vervreemd van zijn Zelf. Dat is het wereld leed. Dat is het leed van den natuurstaat. De groote lijders der menschheid, Jeremia. Job. Oedipus e. a., zij lijden omdat ze door het lot van hun eenheid zijn afgescheurd. Zoo is het ook in de Grieksche tragediën. Het gaat er eveneens om liet conflict van den meiisch met zich Zelf. Dit is de groote levensweg; langs dien weg bereikt de mensch zijn groote geestelijke overwin ning en komt tot het geluk. De wet der tegenstelling is d<* groote wereldwet. Zoo beweegt zich dus liet geestesleven volgens een eigen wet de wet der tegen stelling - en de continuiteit wordt niet ver broken, wat wél geschiedt bij de christelijke zedeleer, waar door den Goddelijken Wil van buitenaf op den stam van den ouden mensch een nieuwe gegriffeld worden kan. Neen, de natuurstaat wordt niet uitgeroeid, docli slechts omgezet. Niet zelfverzaking is'de lcvensontvouwing, maar bevestiging. De kern van ons ware wezen is een onver gankelijk licht. In onzen natuurstaat is deze iiehtkern verduisterd, docli niet verdoofd. Wij" zijn niet bestemd om duisternis, doch om zon te zijn. Want onze innerlijke Iieht kern is de Goddelijke geest zelf. Zoo behoort deze reeks lezingen van dr. Bierens de Haan weer tot liet verleden. De lieer De Wijs dankte spreker in hartelijke bewoordingen. Rn ook wij stellen er priis op, dr. Bierens de Haan te dezer plaatse onze erkentelijkheid' te betuigen voor het hóógc geestelijke genot, ons weder ge schonken. PLAATSELIJK NIEUWS. Lezing te Bloemendaal. Wij herinne ren er hier nog even aan, dat heden (Zater dagavond te acht uur de lieer C. van der Bol, oud-kloosterling, in „Vreeburg" spre ken komt over: Rigen kloosterervaringen en herinneringen. Kaarten aan 'de zaal verkrijgbaar a 25 cents. Tentoonstelling van Padvinders-artikelen. Heden (Zaterdag) namiddag en morgen (Zondag) 's morgens en tot 4 uur 's middags wordt in „Rusthoek'' een tentoonstelling gehouden van voorwerpen, die betrekking op de padvinderij hebben. De toegang is vrij. Wie echter een toegangsprijs betalen wil, is vrij zulks te doen. Het aldus ingc- Voordracht over liet gletschergebied in de Alpen. We brengen onzen lezers ook de ophanden voordrachtavond van den heer Ph. C. Visser in herinnering. Het is 6 fe bruari a.s. 's avonds 8 uur in „Vreeburg". De Inbraak. Zaterdagmiddag ruim kwart over vieren zagen de heeren André de la Porte en Boom, van het dorp komend, iemand om den hoek van het leegstaand huis van den heer Lefèvre, vermoedelijk uit de keukendeur, komen met een pak onder zijn arm. Toen de man deze heeren zag. deed hij of hij aanbelde; beide heeren gin gen daarop naar hem toe om hem te vragen bij wien hij wezen moest. Hij noemde een onbekenden naam en zei aan dat adres een pakje te moeten afgeven. Een der heeren voelde aan het pakje, bemerkte dat er lood in zat, en nam hem hij den kraag; na een kleine worsteling hadden dc heeren hem onder de knie. .luist kwam Toebes aan. De la Porte vroeg dezen, hem te helpen den boosdoener op te brengen. Maar Toebes. die de leegstaande woning geregeld onder controle heeft, en den sleutel bij zich draagt, wilde eerst nog een onderzoek in het huis instellen. Zoo gebeurde. In de hal zag Tob bes al dadelijk alles overhoop en hoorde geschuifel achter. Hij verzocht eenige hee ren, die uit nieuwsgierigheid waren blijven toezien, het huis te omsingelen; den arres tant sloot hij op in een kamer en liet de politie opbellen. Tien minuten later waren er vier man, Togtema, Van Nobelen, Sik- kens en Boslooper. Dezen vinden drie in brekers gehurkt in de vakken van den wijn kelder eè'ii met een mes gewapend. Ze over meesteren hen. en brengen ze naar het post huis te Bloemendaal. De inspecteur Hiemstra nam hun daar dadelijk in kruisverhoor, waaruit bleek, dat zij dezelfde individuen waren, die de be kende inbraken te Aerdcnhout en aan de Hazepaterslaan pleegden. Ren flnke vangst dus. Bij liet onderzoek bleek, dat zij (vermoe delijk 's morgens reeds), zich toegang ver schaft hadden: en wel zoo, dat van buitenaf absoluut niets te zien was. Op den buik liggend op het kcukenplat, hebben ze acht ruitjes van het hal-raam voorzichtig uitge sneden, en zijn zoo onmerkbaar naar bin nen gegaan, waar zij koperen kranen en deurknoppen en looden pijpen loswerkten, naar gissing eenige honderden guldens waarde. Ren woord van hulde mag hier niet wor den onthouden aan de heeren de la Porte en Boom, aan onze flinke politie, en ai even zeer aan Toebes, die door zijn optreden liet heele stel erin wist te doen loopen. Zondagmiddag kwart voor vier belde ue heer André de la Porte de politie op, om hen mee te deelen, dat er op hetzelfde kcu kenplat een kerel bezig was lood af te snij den, en een andere op den uitkijk stond. Wel een stout stuk. indien men bedenkt, dat er op dat uur, daar op dat schitterende punt, heel wat wandelaars zijn. Aanpakken. In „De Zondagsbode" le zen we: Zoo langzamerhand zal iedereen wel gaan weten, dat er in vele predikants- gezihnen gebrek en armoede heerschen. doordat de tractementen van dien aard zijn. dat ze een aanklacht tegen en een schande voor de gemeenten zijn, die ze durven aan bieden. Ook zal hij velen bekend wezen, dat men bezig is in ons geheele land een fonds te vormen, om uit de renten daarvan de laag ste predikantstractementeii zoo te veriioo- gen, dut in den allerergsten nood is voor zien. Van meer dan eene zijde werd mij ge vraagd, of liet plan bestaat, ook te Bloe mendaal en Overveen voor deze zaak iets te doen. Laat ik mogen medcdeelen. dat dit plan inderdaad bestaat. Rr is reeds een begin van uitvoering aan gegeven. Te Haarlem is eene vergadering gehouden, waarin be- sioten werd, in alle gemeenten van den Ring Haarlem, plaatselijke commissies te vormen of te doen vormen, die gelden voor bedoeld fonds dat den naam „Aanpak ken" ontving bijeen te brengen. Rlke commissie zou dat doen in baar eigen ge meente. De op 30 Januari j.l. vastgestelde kie zerslijst bevat 1762 namen. Het aantal ingeschrevenen voor de mili tielichting 1919, bedraagt voor deze ge meente 70. Ontwikketings-avonden te Bloemendaal. De heer Ir. P. A. Smit Kleine heeft zich welwillend beschikbaar gesteld voor het houden der voordracht: „De electrificatic van ons land".. Denkelijk zal de serie lezin gen hiermede aanvangen. Nadere mededee- lingen daaromtrent zullen, na overleg met den geachten spreker, tijdig door ons wor den bekend gemaakt. CENTRALE KEUKEN, BLOEMENDAAL. Spijstiist voor de week van 4 Febr. Middagmaal 12 uur v.m. Maandag: Stamppot van snijboonen met vleesch. Dinsdag: Stamppot van savoyekool met spek. Woensdag: Groentesoep. Donderdag: Boerenkool met worst of leesch. Vrijdag: Hutspot. Zaterdag: Zuurkool met spek. Middagmaal 6 uur n.m. Maandag: Roastbeef met piquante saus. roode kool, aardappelen. Dinsdag: Varkenslapjes, savoyekool. aardappelen. Woensdag: Bruineboonensoep, boeren kool met worst. Donderdag: Lamsbout, appelmoes, aard appelen. Vrijdag: Viscli, saus, aardappelen. Zaterdag: Runderlappen, andijvie, aard appelen. Uit het politie-rapport. Processe n-v c r b a a 1 zijn opgemaakt wegens: diefstal van koperen en looden oorwerpen. Tegen inzending van 20 cent in jiost- zegels verzendt de VICTORIA-BRON. Singel 512. Amsterdam, franco door liet geheele land een net uitgevoerden Verjaardag kalender; onmisbaar voor elk huishonden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 2