12e Jaargang. ZATERDAG 2 MAART 1918. No. 9 Jtet Bloemctidaabcti Weekblad. Redactie en Administratie:1 s Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CURN. M. BLADE.it GR OEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Telefoon 3412, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. EERSTE BLOEMENDAALSCHE ONTWIKKELINGSAVOND. De voordracht, Vrijdag 22 Februari op on zen eersten ontwikkelingsavond door den heer F. A. Smit Kleine gehouden, vond, te recht, zeer veel aandacht bij de hoorders. En geen wonder, uit zoo bevoegden mond over een onuerwerp als de electrificatie van ons land te hooren spreken, is een ge not, dat niet eiken dag geboden wordt. Niet zoozeer wat electriciteit is, als wei: wat men ermede doen kan, ziedaar de groote vraag voor den practicus, aldus ongeveer ving spreker zijn voordracht aan. Electriciteit komt uit steenkool, die water tot stoom, tot spankracht brengt, welke de turbines in beweging zet, door tegen de op de schijven zich bevindende schoepjes te drukken, waardoor de schijven aan het draaien gaan (ze kunnen 'n 3000 omwente lingen per minuut maken). Die beweging wordt weer op andere schijven overge bracht, waarna door koppelen aan een dy namo de electrische stroom tot stand komt. Langs draden afgevoerd, en door transfor mators gebracht op de vereischte kracht of zwakte, wordt die electrische stroom ten slotte geleid naar de fabrieken en huizen, enz., waar hij dan voor kracht of licht of warmte benut wordt. De voornaamste aanwending van de elec trische energie is de eerstgenoemde: die van mechanische kracht- Er is tegenwoor dig bijna geen industrie of de electriciteit levert er de kracht. Dat er door versnippering veel kracht verloren gaat. kan men vooral in het elec- triciteitsbedrijf bemerken. Nu eens h:er, dan weer daar zag men, geheel onafhankelijk van elkaar allerlei kleinere electriciteitsbe- drijven ontstaan, welker inrichting uitter- aard zeer verschillend was; nooit werden er noch door particulieren, noch door over heid afspraken gemaakt om tot eenzelfde stelsel te komen. Er is zoodoende een ver warring gekomen, waarvan een ontzettend krachtverlies het gevolg is. Alles afbreken gaat niet meer en dus moet nu uit het be staande een eenheid worden gemaakt. In die richting werken de directies van alle Nederlandsche centralen. Zooals de toe stand nu is, gaat er veel te veel verloren. Men moet weten, dat 6 centralen voldoende zouden zijn voor ons heele land. Wat èen enkele reeds aan arbeidsvermogen betee- kent, is gewoon enorm. Bij de overstroo mingen in Noord-Holland werd door èen centrale 120.000.000 M:' water in èen maand inct gemak uitgepompt. Spreker wijst erop, hoe de droogmaking der Zuiderzee met electrische pompen in zeer korten tijd klaar kon zijn (de Wieringermeer b. v. met zijn 720.000.000 M3 water kan in een maand leeg zijn), en er zijn voor dat doel voldoende centrales in ons land. Spreker wijst op andere terreinen, waar electrische kracht wordt aangewend, b. v. sluiswerken als die te IJmuiden, draadlooze telegraaf-stations (waarbij door booglampen opgewekte tril lingen worden uitgezonden), spoorwegen niet het minst. In Zweden werden er in oorlogstijd verscheidene electrische spoor banen aangelegd- Het voordeel van electri sche sporen wordt ook in Nederland inge zien. De electrificatie van ons land is den laatsten tijd zeer vooruitgegaan; alleen in Noord-Holland waren reeds bij het begin van den oorlog 63 gemeenten electrisch aangesloten; er moeten nog 'n 60-tai aan gesloten worden. Ook de eilanden. Het liggen van onderzeesche kabels is daarvoor niet noodig. Wieringen b. v. kan door een bovengrondschen kabel, die slechts 1500 meter lang behoeft te zijn, en tusschen twee masten wordt uitgespannen, worden voor zien. Op verder afgelegen eilanden kan voor electriciteit gezorgd worden door het plaat sen van windmolens. De electriciteit aldus besloot Spreker ongeveer, is een machtige agens voor de materieele en geestelijke productie vaneen volk, en voor de verhooging van de volks welvaart. We kregen na de pauze een aardige en leerzame film te zien- Na eenige gedachtenwisseling werd deze eerste ontwikkelingsavond besloten, en keerden de deelnemers zeer voldaan huis waarts. Er waren een vijftigtal hoorders, wat voor dezen eersten avond een aardige opkomst is. Maar een volgenden keer moe ten er alweer meer zijn, en daaraan twijfe len we niet, want de bezoekers van dien eersten avond zullen in hun kring de aan dacht op onze avonden vestigen, en het aantal belangstellenden bij elke nieuwe voordracht doen aangroeien. PLAATSELIJK NIEUWS. Een waar kunstgenot, warm aanbevolen. Wij wagen het er op al onze plaatsge- nooten met smaak en met liefde voor onz# letteren,met aandrang te wijzen op den voor dracht-avond van mevr. Martha Brummer Gosschalk, van Donderdag 14 Maart a.s- Martha Gosschalk heeft reeds in 1908 en '09 allerwege met waarachtig kunstvolle voor drachten van werk onzer oude en nieuwe letterkunde velen aan zich verplicht en heel wat levenslust en vreugde verspreid. In 1916 en'17 heeft zij, nu mevrouw Brummer. haar werk weder opgevat en Vondel, Hooft, Boutens, Verwey, Henriette Roland Holst en anderen voor ons volk laten leven. Ook uit een oogpunt van letterkundige opvoeding is het hooren naar hare voordrachten zeer aan te bevelen. Velen onzer zullen zich haar nog herinneren uit Royaard's „Adam in Ballingschap", „Lucifer" en „Elckerlyc". De voordracht zal plaats hebben in hotel „Vreeburg" van den heer Van Holst. Wij verwachten een uitgelezen en belangstel lend publiek. Zondag 1.1. vierde W. J. Vader zijn 50-jarig feest in betrekking bij Bonarius. De jubi laris kreeg veel blijken van belangstelling. Op den len Ontwikkelingsavond kwam bij de bespreking van de electrische kracht- eenheidsmaat, het kilowattuur, ook de oor sprong der andere krachteenheidsmaat. de paardenkracht ter sprake. Niemand vond een aannemelijke verklaring voor die uit drukking. Thans schrijft ons een onzer abonnees, een der bezoekers van dien eer sten avond, dat de eerste machine, die het water in de mijnen n Engeland uitpompte, den arbeid van 50 paarden deed en men sinds de uitvinder Newcomen dat zoo had uitgedrukt, de capaciteit van machines noemde door het aantal paarden te noe men, dat ze vervangen kon. Tot slot schrult onze abonnee: „James Watt heeft evenwel einde 18e eeuw de paardekracht als eenheid (die steeds voortleefde), wetenschappelijk vast gesteld op 75 K.G.M., n-1. de arbeid welke men verricht door 75 K.G. 1 M. in 1 sec. op te heffen. Hieraan is ook een anecdote verbonden: „Het was in de brouwerij van White- bread te Londen, dat Watt zijn le stoom machine in het werk stelde. Dat werktuig moest een toestel vervangen dat vroeger door paarden bewogen werd en dat bestemd was om water op te voeren; daar nu de brouwer dezelfde uitwerking van den stoom als van zijn paarden wilde hebben, stelde hij Watt voor, een paard gedurende een dag van 8 uren te laten werken, den arbeid van het stoompaard te berekenen, naar de hoe veelheid water dat op het einde van den werkdag zou zijn opgepompt en deze hoeveelheid te schatten naar het verschil van het waterpeil in de boven- en de bene- denbakken. Watt nam dien voorslag aan. De brouwer koos toen zijn beste paard en deed het 8 uren werken, waarbij hij de zweep niet spaarde en zich er luttel om bekreunde of zijn paard verscheiden dagen achtereen zulk een arbeid zou kunnen vol houden. Het gemeten bedrag bleek toen te zijn

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1