De ]3loemendaalsche 12e Jaargang. ZATERDAG 9 MAART 1918. No. 10. Kct Bloetncttdaalsch Weekblad. Redactie en Administratie: Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. M. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Telefoon 3113, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. EEN COÖPERATIEVE KEUKEN. Zooals bekend is, heeft onze gemeente sedert half November 1.1. een centrale keu ken geëxploiteerd in een gebouw aan den Kinheimweg, over welk gebouw zij gedu rende de wintermaanden de beschikking ge kregen heeft. In deze keuken worden niet alleen volksmaaltijden, doch ook voor den middenstand maaltijden bereid, welke zich in de toenemende sympathie van Bloetnen- daal's ingezetenen hebben mogen verheu gen. Ook nu nog worden daar dagelijks meer dan 20(1 6 uurs-maaltijden gereed gemaakt etl verstrekt; Waar omstreeks Mei de gemeente het thans gebruikte gebouw zal moeten ont ruimen en daardoor zal ophouden de zoo zeer gewaardeerde maaltijden te verstrek ken, zijn plannen gevormd om te trachten te komen tot oprichting ccner keuken op coöperatieven grondslag, die voor hare le den het middagmaal zal bereiden, om daar door het werk oer ceutrale keuken gedeel telijk voort te zetten. 't Behoeft geen betoog dat de oprichting van coöperatieve keukens geheel ligt in de lijn van de maatschappelijke evolutie onzer dagen. Wij behoeven alleen slechts te wij zen op de meer en meer toenemende dienst boden-nood, op het steeds grooter wordende gebrek aan in dit opzicht werkelijk bekwame arbeidskrachten, om aan te toonen, hoeveel moeilijkheden de huisvrouw bespaard blij ven, wanneer zij het middagmaal buitens huis kan laten bereiden. Doch niet alleen dit. doch ook de groote moeite, die het tegenwoordig kost. liet da- gelijksch menu samen te stellen, zullen velen nopen zich aan te sluiten bij eene inrichting, waarvan men overtuigd kan zijn dat hy- •giënisch en oordeelkundig gewerkt zal worden. Een en ander is dan ook de oorzaak, dat in vele gemeenten van ons land zulke coöperatieve keukens werden opgericht. Vergissen wij ons niet, dan is Amster dam daarin voorgegaan. Reeds in Januari 1903 toch werd daar besloten tot de op richting van zulk een keuken over te gaan en deze werkt nog steeds met een toene mend succes. Dok in Nijmegen, Groningen, Hilversum. Utrecht, Rijswijk, Bussum en in nog ver schillende andere gemeenten bestaan coö peratieve keukens en al deze inrichtingen hebben niet alleen hun bestaansrecht reeds bewezen, doch mogen zich in een geregeld toenemend aantal leden verheugen. De gemeente Bloemendaal is zeker volkrijk genoeg om een coöperatieve keuken binnen hare grenzen een grooten bloei te kunnen verzekeren: trouwens het feit. dat thans, zooals in den aanhef dezes vermeld, de cen trale keuken ruim 200 namiddag-porties per dag aflevert, is bewijs genoeg dat daaraan behoefte bestaat. Wij twijfelen dan ook niet of de commis sie, die zich gevormd heeft om te trachten ook hier een coöperatieve keuken in 't leven te roepen, zal van de ingezetenen op rlin- ken steun mogen rekenen. HAARLEM S ANNEXATIEPLANNEN. Over dit onderwerp bevat de „IJmuiiler Courant" van 2 dezer een beschouwing, welke wij hier voor onze lezers weer geven: Onwillekeurig ziet een' groote altijd neer op een kleinere. En zco voelt een groote stad zich altijd meer dan een klein stedeke of een dorp. Aldus is 't ook gesteld met onze provin ciale hoofdstad tegen de haar omringende gemeenten. De groote tegen de kleinen. Haarlem heeft groote plannen. Havenplan nen en annexatieplannen. Het wil annexee ren, otndat het haven- en industrie-terrein moet hebben. Nu komen ook Velsen, Haarlcmmcrliedc en ook Spuarndatn inet plannen. De kleine plaatsen zoeken hun behoud. Velsen, een groote gemeente inet een zeer snel was sende bevolking van nu reeds 26000 zielen, wil haar vleugelen nog breeder uitslaan. Nu is de houding in Haarlem tegenover de omliggende gemeenten juist niet wel willend, vooral de houding der dagbladen niet. „Haarlem's Dagblad" bevatte Maandag avond een beschouwing van zijn hoofdre dacteur over Bloemendaals verweer tegen de annexatieplannen. En daarin trof ons de uitermate onaangename houding tegen over Bloemendaals autoriteiten. Men kent ons standpunt. Wij zijn tegen annexatie van Bloemendaal door Haarlem, omdat wij dit in het nadeel van Velsen achten. W ij hebben groot belang bij een blijvend Bloemendaal tusschen Velsen en Haarlem. De noodzakelijkheid van annexa tie door Haarlem om haven- en industrie terreinen te verkrijgen, hebben wij erkend. Maar die gronden moet het zoeken aan het Spaarne, bij Spaarndam en Haarlcm mcrliedc. Daarvoor behoeft Haarlem Bloe mendaal niet. Echter begrijpt een ieder liet doel. Haarlem wil Bloemendaal (d. w. z. het villa-deel, niet het landelijke), om zijn ii- nanciëele positie te versterken. -') Wij behoeven niet voor Bloemendaal op Gecontroleerde Nachtveiligheidsdienst belast zich met de nachtbewakiDg van bewoonde villa's, dag en nacht controle van villa's bjj tfjdelijke afwezigheid, bewaking van bouw werken enz. Alles onder behoorlijke contröle. Aanbevelend, J. D. TOEBES, Bloemendaal. te komen, doch wij willen toch op enkele dingen wijzen. Er wonen veel Haarlemmers te Bloe mendaal, zoo wordt gezegd. Ja, maar nog meer Amsterdammers. Er wonen tegen woordig ook vele menschen in Bloemen daal, die te IJmuiden hunne zaken hebben. Evengoed als vele menschen, die te IJmui den hun zaken hebben, in Haarlem wonen. Een der voornaamste argumenten van ..Haarlem's Dagblad" is, dat de bloei van Bloemendaal liet gevolg is van de nabijheid van Haarlem, omdat te Bloemendaal zelf instellingen van onderwijs, wetenschap, ontspanning, kunst en gezellig verkeer zoo goed als ontbreken.1) En daarom is vereeni- ging van Bloemendaal met Haarlem lo gisch en rechtvaardig. Maar, eerlijk gezegd, dit is toch al te mal. Op deze gronden kan men Velsen ook wel annexeeren. Want -ook van hier gaan velen in Haarlem op onderwijsinrich tingen, zoeken daar hun ontspanning, enz. Stel, dat Velsen straks een H, B. S. en een Ambachtsschool heeft en dat vele leer lingen uit Beverwijk hier ter scliole komen. Moeten wij hier dan maar dadelijk zeggen: we gaan Beverwijk annexeeren? Er zijn vele plaatsen, clie hun bloei dan ken aan de nabijheid cener groote stad. Baarn, Hilversum en Bussum danken hun opkomst zeker voor een groot deel aan Amsterdam. Maar tegenovergesteld danken provin ciesteden huh bloei voor een groot deel aan den omtrek. Wat zou de Haarlemsche mid denstand en handel (gros.sierd.erij) beginnen zonder de koopkracht uit den omtrek Wat de schouwburgen, bioscopen, enz. zonder de vele bezoekers uit de omgeving Wat zouden de Haarlemsche dagbladen zijn zon der de duizenden abonné's van buiten Een groote stad heeft groote voordeelert van haar omgeving. Dagelijks komt een stroom van geld uit de omstreken binnen. „Haarlem's Dagblad" wijst dan nog op de verschillende deelen van Bloemendaal, waarvan het zegt, dat er geen aanraking tusschen bestaat.En dan wordt er ge zegd: „In ongelijksoortigheid worden de deelen van Bloemendaal alleen door de gemeente Velseii geëvenaard." Ziezoo, daar hebben we 't weer. Nu is 't waar. Santpoort heeft andere belangen dan IJmuiden. En toch is het nog de vraag.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1