De 3loemendaalsche 12e Jaargang. ZATERDAG 16 MAART 1918. No. 11. J(ct Bloemcndaalsch Weekblad. Redactie en Administratie: Prijs per jaar f2,60 Advertentiën 10 cents per regel. Ged. Oude Gracht 63 Telefoon 141 Haarlem. Afzonderlijke nummers 10 cent ten daarvan onderscheiden; zij willen de taal reinigen, welker onzuiverheid steeds hinderlijk is voor wie er niet op gevat zijn. Sommige wijsgeeren spreker haalt Bolland als een voorbeeld aan zoeken het in een veelheid van woorden, welke spreker niets zegt, slechts verbaast. OoK deze ziet niet in, dat zuiver denken niet een kwestie is van omschrijving, maar het taalkritisch waardeeren van ieder woord. Als belangrijke oorzaak van taalverwar ring noemt spreker ook onjuiste beeld spraak, welke veelal verouderd is en steunt op wanbegrippen, welker onhoudbaarheid reeds eeuwen geleden ingezien is. Thans trachten de beoefenaars der syg- nifica te komen tot aaneensluiting, tot stich ting eener academie, een groep van de meest bevoegde personen, die den eersten steen zullen leggen voor de eenheid van verstandhouding. Hun eerste taak zal zijn de samenstelling van een sygnifisch woor denboek, hetwelk vooral de diepe sociale beteekenis der begrippen tot haar recht zal moeten brengen. Spreker besloot met de woorden: Voor dat er iets kan komen van duurzamen we reldvrede, broederschap, is zuivering van de taal noodig. Gecontroleerde Nachtveiligheidsdienst belast zich met de nachtbewaking van bewoonde villa's, dag en nacht controle van villa's bij tijdelijke afwezigheid, bewaking van bouw werken enz. Alles onder behoorlijke contróle. Aanbevelend, J. D. TOEBES, Bloemendaal. PLAAISELIJK NIEUWS. Vergadering. Woensdag 20 Maart houdt de Ned. Bond voor Vrouwenkies recht eene bijeenkomst in het hotel „Vree burg" (tegenover de kerk), 's avonds S uur. Als spreekster treedt op mevr. H. van KielSmeenge, de nieuw benoemde presi dente van den Bond en candidate voor de Tweede Kamer, Waar mevr. Van Riel Smeenge met haar onderwerp „Nieuwe ba nen" aan het woord is, belooft het zeker een mooie avond te worden. Daar, waar zij de vrouw den weg wil wijzen, dien zij moet bewandelen om ten volle berekend te zijn voor de taak, die haar wacht, zullen zeker velen met blijd schap de komst van deze begaafde spreek ster tegemoet zien. Komt en wekt allen iu uwen kring be langstelling op. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Advertenties, berichten, enz., worden aangenomen in den boekhandel van den heer CORN. M. BLADERGROEN, Bloe- mendaalsche weg 53, Telefoon 2413, Bloemendaal. Ook zijn daar steeds afzon derlijke nummers van ons blad verkrijg baar. WIJSBEGEERTE. Dr. Frederik van Feden luxft voor het onlangs te Amsterdam opgerichte Interna tionaal instituut voor Wijsbegeerte een rede gehouden over het onderwerp: Intuï tieve sygnifica. Hij wees op het ten eeiien- male ontoereikende van de taal om de waarde der begrippen te bepalen, aangezien voor zeer verschillende begrippen en nu ances daarvan dikwijls slechts één woord bestaat. Het gevolg daarvan is de grootste verwarring, waarin verbetering moet bren gen een taalkritische bezinning, een taal kritisch inzicht, hetwelk door gevoelswer- king veeleer dan door betoog is te verkrij gen en te verdiepen. De zegswijze der wij zen is vrij van taalverdoling; zij laat zich door de taal niet op een dwaalspoor leiden. Men er muit elkaar ''kvijls beter door stilzwijgen dan door spreken. Om elkaar goed te begrijpen, is in de eerste plaats liefde noodig; een emotioneele band, niet alleen in de politiek, in den handel, in de diplomatie, enz., maar ook in de weten schap, misschien allereerst in de mathesis. De niet taalkritisch aangelegde gelooft in de taal als in een hoog gebouw; hij re kent er niet mee, dat taal en woorden vlot tende dingen zijn; dat de beteekenis van een woord dikwijls bepaald wordt door al lerlei omstandigheden, door het individu, dat het spreekt, den toon waarop, het ver band en de omgeving van andere woorden, waarin hij het zegt, en dat voelt de taalkri tische mensch bij alles wat hij zegt. De sygnifica omschrijft spreker als de leer der beteekenissen, of, met Jacob Is raël de Haan, als de stelselmatige leer der verstandhoudingsgrondslagen. De groote missie van lady Welby, door wie spreker het eerst in aanraking is gebracht met bet groote vraagstuk, dat hij thans behandelt, is geweest om de erkenning te brengen van de ondeugdelijkheid van ons verstand houdingsmiddel; te brengen de overtuiging, dat de menschheid op een dwaalspoor is door kritiekloos te gelooven aan taal en rede. Zij was de eerste, die geloofde aan de mogelijkheid der schepping van een oneindig meer volmaakte taal, welke stond tot de onze als de onze tot die van de Hot- tentotten of die van de dieren. Het zijn de intuïtieve, wel te onderschei den van de philologische significa, welke zulk een nieuwe taal voor een betere ver standhouding zouden scheppen; zij willen zorgvuldig elk woord ontleden, alle elemen Zaterdag 9 Maart 1.1. heeft te Amers foort de jaarlijksche vergadering van leden der Vereeniging tot Instandhouding dezer Stichting plaats gehad. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het bestuur in het afgeloopen jaar een wijziging onderging. De heeren J. D. Rei- man Jr. en J. F. Tromp Meesters bedank ten als bestuurslid; in hun plaats werden benoemd mevr. C. H. Gravin van Ranü- wijck en de heer J. C. de Wijs, terwijl de heer D. N. H. Patijn het voorzitterschap op zich nam. Het aantal leden steeg tot 272, terwijl de zomerleergangen in 1917 door ongeveer 300 personen bezocht werden. Van vele volgers der leergangen kwamen blijken van groote waardeering van hetgeen de School hun had gegeven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in 1917 werd ontvangen aan contributie 3839,73 en aan giften 30101,43. Bovendien werden eenige giften direct aan den penningmeester der Stich ting gezonden. Ook voor dit jaar is groote belangstel ling te verwachten, daar van de 12 14- daagsche leergangen er thans reeds 3 vol- teekend zijn. Het Internaat is gedurende deze leergangen ook reeds geheel bespro ken. In ons volgend nummer komt een verslag van dr. Ariëns Kappers" voordracht over Bergson. Drinkbakken voor Trekhonden. De Ne- derlandsche Vereeniging tegen Trekhonden- misbruik is doende in verschillende ge meenten van ons land drinkbakken voor trekhonden te plaatsen, en hoopt daarmede in een behoefte, die zich zeer sterk doet gevoelen, vooral met 't oog op de hitte der zomermaanden, te kunnen voorzien. Onze plaatsgenoot, de heer H. Hulslioif Pol Jr., voorzitter der afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereeniging tegen Trekhondermrisbruik. zond aan de colleges van burgemeester en wethouders der gemeenten, die Haarlem omringen, een schrijven, met verzoek om vergunning tot en het verstrekken van faciliteiten bij het plaatsen van deze zoo practische drink bakken. Ren uitnemende daad, lijkt ons dit. Vergadering „Het Witte Kruis". Don derdagavond vergaderde de afdeeling Bloe mendaal van „Het Witte Kruis" in hotel ..Van ouds het Raadhuis" te Overveen. Als de voornaamste behandelde punten vermelden wij de herkiezing als bestuurs leden van de heeren A. F. Bijvoet en Van Twisk en de verkiezing van dr. Van Beu- sekom in de plaats van dr. Rootlieb; ars leden der commissie voor wijkverpleging werden de heer en mevrouw Buijs—Schou wenburg herkozen. Uit de rekening en ver antwoording van den penningmeester bleek er een batig saldo in kas, doch uiterst klein. De vereeniging kan wel wat geld

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1918 | | pagina 1